پايتخت معنوي ايران کانون بزرگداشت احياگر زبان فارسي

حيدري - همزمان با ۲۵ ارديبهشت روز ملي بزرگداشت فردوسي مشهد پايتخت معنوي ايران کانون فردوسي شناسان و شاهنامه پژوهان شده است. به همين مناسبت عصر روز گذشته دانشگاه فردوسي شاهد همايش بزرگداشت فردوسي و زبان فارسي بود که وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، رئيس و اعضاي فرهنگستان زبان و ادب فارسي و همچنين فردوسي شناسان ايران و کشورهاي منطقه حضور داشتند. اين مراسم امروز نيز ادامه مي يابد. به همين مناسبت مراسم ثبت ملي آيين نقالي و شاهنامه خواني در محل پارک علم و فناوري با حضور مقامات و برخي مسئولان کشوري برگزار مي شود.

Ferdowsi_Status.jpg

 افتتاح باغ شاهنامه در ۲۹ ارديبهشت از ديگر برنامه هاي بزرگداشت احياگر زبان فارسي است. نمايش نسخه هاي خطي نفيس شاهنامه از امروز تا ۳ خرداد هم در موزه فردوسي برپا است. رونمايي تابلوي گذر سياوش از آتش در شهر توس را مي توان از جذاب ترين برنامه هاي گراميداشت شهريار سخن فارسي در مشهد دانست.

100938381734.jpg

به گزارش خراسان در همايش بزرگداشت روز ملي حکيم ابوالقاسم فردوسي دکتر حداد عادل، در سخناني شاهنامه را ميراث بزرگ فردوسي برشمرد که به فرزندان ايران زمين و تمامي فارسي زبانان هديه داده شده است. رئيس فرهنگستان زبان و ادب فارسي با اشاره به اين که شاهنامه درحقيقت ايران نامه است، افزود: شاهنامه به ما اعتماد به نفس مي بخشد و حافظه مشترک ميان ايرانيان است. شاهنامه ريشه ملت ماست و نشان دهنده پيشينه ملت ماست و به ما عرق و غيرت ملي و وطن دوستي مي بخشد. رئيس کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي فردوسي را آموزگار اخلاق بر شمرد و افزود: وظيفه ماست که نسل امروز و فردا را با فردوسي و انديشه و ميراث گران قدر او آشنا کنيم. چون آشنايي با ميراث فردوسي، آشنايي با دين و خرد و وطن دوستي است. دکتر حداد عادل در ادامه از برگزاري همايشي بزرگ به مناسبت هزارمين سال سرايش شاهنامه توسط فرهنگستان زبان و ادب فارسي خبر داد. در ادامه اين مراسم دکتر حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در سخناني گفت: حکيم توس منجي زبان دري است و شاهنامه فردوسي دريايي است که هرکس به قدر وسع از آن برمي دارد. شاهنامه گرچه احياگر مليت ماست اما گلوگاه مليت واسلاميت ماست.

100906675359.jpg

و عقل و ذوق را درهم آميخت و عقل و اخلاق به احترامش برمي خيزد. کلام در کف باکفايت او محترم است و «خرد» را مهم ترين وجه حقيقي مي داند. دکتر حسيني دراين سخنراني که البته يک متن ادبي در ستايش فردوسي و شاهنامه بود از شاهنامه به عنوان مجموعه اي از هنر و ادبيات و اخلاق ياد کرد.دکتر ياحقي، دبير اين همايش نيز از سخنرانان آيين گشايش اين همايش بود که با اشاره به پيوند ناگسستني زبان فارسي و فردوسي گفت: اين همايش قلمرو فرهنگي زبان فارسي رامدنظر دارد و از آن جا که فرهنگ ما قائم به زبان فارسي است و زبان فارسي در درجه اول هويت ما قرار دارد اين همايش عنوان «زبان فارسي» را برگزيده است. ياحقي در ادامه به آثار رسيده به اين همايش اشاره کرد و گفت: از ۱۱۴ مقاله که به دبيرخانه رسيد، ۹۳ مقاله انتخاب شد که ۱۳ مقاله در اين همايش دو روزه قرائت مي شود.دکتر صلاحي، استاندار خراسان رضوي هم با تاکيد بر اين که بايد فردوسي وارد متن زندگي ما شود و در سالي که به عنوان سال فردوسي نام گذاري شده است، چه خوب است وزارت ارشاد اشعار فردوسي را در قطع هاي کوچک و پالتويي چاپ کند، مردم به راحتي بخوانند و فرابگيرند. وي در ادامه از دانشگاه مشهد و ديگر دستگاه هاي فرهنگي استان خواست طرح هاي خود را براي بزرگداشت مفاخر ارا ئه کنند تااجرايي شود. سيدجواد جعفري نيز در سخناني کوتاه از فردوسي به بزرگي يادکرد و گفت: ما وظيفه خود مي دانيم در پاسداشت و گرامي داشت مفاخر کشور و به خصوص استان تلاش کنيم و در همين راستا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و استانداري خراسان رضوي مي خواهيم، با توجه بيش از پيش ما را در اين راه ياري کنند. در ادامه نخستين همايش فردوسي و زبان فارسي، بخش علمي به رياست دکتر حداد عادل ، دکتر محمدتقي راشد محصل و دکتر فتح ا... مجتبايي آغاز شد که در بخش نخست دکتر محمد علي اسلامي ندوشن، دکتر علي رواقي و دکتر محمد حسين پاپلي يزدي سخنراني کردند. صبح امروز نيز دومين بخش علمي با رياست دکتر راشد محصل، دکتر مهدي نوريان و استاد احمد سميعي گيلاني ادامه مي يابد که در آن دکتر فرامرز آدينه کلات، دکتر فرهاد وداد، دکتر محمد حسين يميني و خواجه محمد نيستاني سخنراني مي کنند. بخش پاياني همايش نيز با رياست دکتر محمود فتوحي و دکتر محمد رضا نصيري و سخنراني دکتر چنگيز مولايي، دکتر مهشيد ميرفخرايي، دکتر تيمور مالمير و غلام عباس سعيدي برگزار مي شود.

http://www.khorasannews.com/News.aspx?type=1&year=1389&month=2&day=25&id=110872


مطالب مشابه :


دانلود گزارش عادل فردوسی پور برای پیس 2013

2013 PES با دوبله عادل فردوسي پور 2013 PES با گزارش عادل فردوسي pes 2013 نسخه فارسي PES 2013 نسخه
بازی فوتبال real football 2009 با گزارش عادل فردوسی پور - سری 60 ورژن 3

اين بازي با گرافيك بسيار بالا و به همراه با گزارش فارسي با گزارش گری عادل فردوسي پور و
دانلود گزارشگر فارسی برای pes2012

گزارش عادل فردوسی در خود بازی هم زبان گزارش بازی را بر روی انگلیسی قرار دهید. برچسب‌ها:
زندگینامه عادل فردوسی پور

بيوگرافي فارسي عادل فردوسی‌پور اما او از برنامه‌اش لذت می‌برد؛ شاید بیش از گزارش
پايتخت معنوي ايران کانون بزرگداشت احياگر زبان فارسي

گزارش خراسان در همايش بزرگداشت روز ملي حکيم ابوالقاسم فردوسي دکتر حداد عادل فارسي و
بيوگرافي و گفتگو با عادل فردوسي پور

مرکز تخصصی طراحی و چاپ. چاپ ادیب. چاپ در سنندج کردستان ایران و عراق - سلیمانیه و هولیر
حداد عادل در همايش دو روزه «فردوسي و زبان فارسي» در مشهد: شاهنامه ميراثي براي همه فارسي زبانان جها

دکتر حداد عادل، رئيس اينکه زبان فارسي و فردوسي پيوند گزارش یکشنبه ۲۶
گزارش مفصل در مورد اتفاقات اخیر برنامه 90

گزارش مفصل در عادل فردوسي‌پور بعد از اعلام پخش برنامه‌هاي فارسي را در يك
مشت محکمی به دهان استکبار علی قیداری

گيري در ورزش، عادل فردوسي پور آن بود و به كار گزارش باشد به فارسي
برچسب :