پیـــام تـسـلیــت


روزشمار جستجو به نقل از همشهری آنلاین

سرنوشت کوهنوردان ایرانی به کجا انجامید؟

1.jpg

با مشخص‌شدن محل گرفتارشدن 3 کوهنورد ایرانی که پس از صعود به قله برودپیک و در حال بازگشت گرفتار طوفان شده و در ارتفاع 7600متری گم شده بودند، تلاش‌ها برای نجات آنها وارد مرحله‌ای تازه شد.

سه‌شنبه گذشته، 3 نفر از کوهنوردان باشگاه کوهنوردی آرش، وقتی بر فراز قله 8051 متری برودپیک (دوازدهمین قله مرتفع دنیا) در رشته کوه‌های هیمالیا قرارگرفتند و پرچم ایران را در آنجا نصب کردند، کسی از حادثه شومی که هنگام بازگشت از قله در انتظار آنها بود، خبر نداشت. 3 کوهنورد جوان که آیدین بزرگی، پویا کیوان و مجتبی جراحی نام دارند، بعد از صعودی موفق، در راه بازگشت به کمپ 3 بودند که ناگهان گرفتار برف و طوفان شدند؛ طوفانی که تا 2 روز بعد نیز ادامه داشت و باعث شد که آنها مسیرشان را گم کنند و در جایی صعب‌العبور در ارتفاع 7600 متری گرفتار شوند.

از همان زمان تلاش‌ها برای پیداکردن و نجات کوهنوردان گمشده شروع شد اما تا ظهر شنبه، کسی خبر نداشت که آنها در کدام قسمت از کوهستان گرفتار شده‌اند. فقط یکی از کوهنوردان به نام آیدین بزرگی روز پنجشنبه در آخرین تماسش با سرپرست گروه گفته بود که چادرشان پاره شده و وضع یکی از هم‌تیمی‌هایش خوب نیست و به آب و غذا احتیاج دارند.

بهزاد ترکاشوند، سخنگوی ستاد پیگیری صعود به قله برودپیک باشگاه آرش گفت: تیمی که برای صعود به قله برودپیک راهی پاکستان شده بود، شامل یک سرپرست و 4 کوهنورد بود که در روز صعود به قله، فقط 3 عضو تیم آمادگی لازم برای صعود را داشتند و 2 عضو دیگر به کمپ اصلی برگشتند. وقتی در جریان گرفتار شدن 3 کوهنورد جوان در طوفان قرار گرفتیم، تلاش‌ها از داخل ایران و پاکستان برای نجات آنها شروع شد. درحالی‌که 2 عضو دیگر گروه، برای پیداکردن 3 کوهنورد ناپدیدشده وارد عمل شده بودند و حتی یکی از آنها خود را به ارتفاع 7400 متری رسانده بود، از داخل ایران نیز هماهنگی‌های لازم برای استخدام تیم‌های نجات در پاکستان انجام شد.

وی افزود: باشگاه آرش و خانواده‌های 3 کوهنورد جوان با هزینه خودشان از شرکتی خدماتی در پاکستان که در زمینه امداد و نجات فعالیت می‌کند، 2 بالگرد و تعدادی باربر که توانایی حمل آذوقه و بار تا ارتفاعات بسیار بالا را داشتند اجاره کردند و به عملیات جست‌وجو ادامه دادند. حتی از طریق سفارت ایران در پاکستان نیز هماهنگی‌هایی صورت گرفت تا عملیات با سرعت بیشتری انجام شود.

ترکاشوند تصریح کرد: متأسفانه تا قبل از ظهر روز شنبه، همه جست‌وجوگران در محل‌های اشتباهی جست‌وجو می‌کردند؛ چراکه تا آن زمان هنوز محل گرفتارشدن 3 کوهنورد ایرانی مکان‌یابی نشده بود. اما ظهر روز شنبه، بالاخره محلی که آنها در آنجا گرفتار شده‌اند مکان‌یابی شد و عملیات نجات وارد مرحله‌ای تازه شده است. وی با اشاره به اینکه کوهنوردان ایرانی در ارتفاع 7600 متری و در منطقه‌ای بسیار خطرناک و صعب‌العبور گرفتار شده‌اند، گفت: متأسفانه دسترسی به این منطقه بسیار سخت است، با این حال تیم‌های جست‌وجو تلاش می‌کنند تا با عبور از این مسیر وحشتناک، آنها را نجات دهند.

آخرین خبرها حاکی از این است که متاسفانه تلاش ها برای نجات این سه جوان به شکست انجامیده است.

" توماس لامل" راهنما و عضو ستاد امداد و نجات فدراسیون کوه نوردی آلمان که دیروز با دو پرواز مسیر صعود و فرود کوهنوردان باشگاه آرش را به طور هوایی بررسی کرد، گزارش خود را به شرکت ATP داد و آن شرکت هم نامه ای را برای همایون بختیاری، دبیر باشگاه کوه نوردی آرش ایمیل کرده که مضمون نامه بی فایده بودن جستجوها است.

در این نامه آمده است: " ما بسیار متاسفیم که جهت آگاهی شما اطلاعات زیر را ارائه کنیم:

پیرو درخواست و تلاش راسخ شما، راهنمای کوهستان آلمانی آقای توماس لامل صبح امروز (یکشنبه) ماموریت جستجو با هلی کوپتر را بر عهده گرفت. آنان تا حداکثر ارتفاع ممکن پرواز کردند و از مکان هایی که در آن ها احتمال دیدن کوهنوردان ایرانی در برودپیک بود، عکس برداری کردند. متاسفانه آن ها هیچ نشانی در نقاط محتمل نیافتند. آقای توماس لامل به عنوان یک راهنمای کوهستان حرفه ای، به این نتیجه گیری رسید که تلاش های آتی برای زنده نگه داشتن کوهنوردان ایرانی گم شده بی فایده خواهد بود.

دو راهنمای ارتفاع پاکستانی شرکت ATP "اصغر و سرور" نیز به بیس کمپ بازگشته اند. آن ها تمام مسیر را کاملا جستجو کرده اند و در مسیر قله برودپیک چیزی نیافته اند. آن ها همچنین عکس هایی از مسیر خود آورده اند.

با کمال تاسف ما متقاعد شدیم که سه کوهنورد ایرانی حیات با ارزش خود را از دست داده اند. ما نتوانستیم تلاشی جهت حفظ جان برادران عزیزمان انجام دهیم، تقدیر خداوند متعال بر مرگ برادران عزیزمان در ارتفاعات قراقروم بوده است. آنان عاشق کوهستان بودند و زندگی خود را بر سر راه رسیدن به اوج علاقه مندی هایشان گذاشتند. این رویداد ضایعه بزرگی برای جامعه کوهنوردی به طور عام و برای خانواده های این عزیزان و مردم ایران به طور خاص است. ما در این غم و اندوه شریک هستیم و مراتب تسلیت مان را به خانواده های داغدیده اعلام می کنیم. خداوند قادر روح درگذشته گان را در آرامش ابدی محفوظ بدارد و به خانواده ها و دوستانشان شجاعت تحمل این فقدان جبران ناپذیر را عطا بفرماید. آمین".


مطالب مشابه :


پیام تسلیت _ درگذشت جوان ناکام آقای هدایت رئیسی

پیام تسلیت _ درگذشت جوان ناکام تسلیت گفته، غفران الهی را برای روح آن تازه
اس ام اس و جملات تسلیت گفتن

اس ام اس مرگ اس ام اس روز جوان; تان صمیمانه تسلیت عرض نموده و برای آنان صبر و اجر و برای
درگذشت تأسف بار جوان ناکام پیام صمیمی را تسلیت می گوئیم

درگذشت تأسف بار جوان ناکام پیام صمیمی را تسلیت حد مرگ شکنجه می برای آن جوان
مرگ جوان شندآبادی

اسلامی بوده و علیرغم گذشت زمان و افزایش سن، نهایت تلاش خود را برای حفظ کمی مرگ جوان
پیام های تسلیت هنرمندان برای درگذشت مرتضی پاشایی

پیام های تسلیت پیام های تسلیت هنرمندان برای زود این جوان نازنین از
پیام تسلیت بازیگران پس از شنیدن خبر درگذشت «پاشایی»

آرزو جعفر‌پور گوينده و مجري راديو جوان. برای خریداران سرویس میزبانی وب پیام تسلیت
پیام های تسلیت و همدردی هنرمندان برای مرتضی پاشایی

پیام های تسلیت و همیشه برای ما زندست ، تسلیت هر دقیقه مرگ دوستتو بهت تسلیت بگن
پیـــام تـسـلیــت

پیـــام تـسـلیــت. تلاش ها برای نجات این سه جوان به متعال بر مرگ برادران
برچسب :