دوچرخه قسمت دوم


94871340998575370621.jpg

خب همونطور كه در پست قبلي (دوچرخه قسمت اول) گفته بودم قرار شد توي پست بعد يعني همين پست راجع به انواع دوچرخه كمي توضيح بدم .


امروزه انواع متنوع اي از دوچرخه  توليد و راهي بازار ميشه اما به طور كلي ميشه گفت كه همه اونا  جزئي از چند گروهي كه در ادامه توضيح داده شده محسوب ميشن .

1.دوچرخه شهري

اين نوع از دوچرخه ها از گذشته تا به امروز بسيار رايج بوده و در حال حاضر هم در بسياري از شهرهاي ايران و جهان مورد استفاده قرار ميگيرن. در ايران شهرهايي نظير يزد و اصفهان و ... و خارج از ايران در كشورهايي مانند هندوستان و چين و كره  بسيار پركاربرد هستن و نقش عمده اي در زندگي و امرار معاش صاحبانشون دارن .اين دوچرخه ها معمولا سيستم تعويض دنده ندارن و داراي گلگير هستن و همچنين زين هاي پهن و فنردار دارن البته امروزه اين نوع دوچرخه ها هم از تحول دور نموندن و انواع ارتقا يافته اي از اونا به بازار آمده .

72466140426974407831.jpg10229865325663936591.jpg81366118911090744661.jpg

2. دوچرخه هاي توريستي و هايبريد (HYBRID)

اين دوچرخه ها تلفيقي از دوچرخه هاي كورسي و كوهستان هستن به طوري لاستيك اونا كمي از كورسي كلفت تر و از كوهستان نازكتر هست و داراي عاج هاي كمتري براي اصطعكاك كمتر روي آسفالت مي باشن .در مدل هاي توريستي اين نوع دوچرخه ها از گلگير و كيف و تركبند در جلو و عقب دوچرخه استفاده شده و داراي سيستم تعويض دنده هستن .فرمان انها شبيه فرمان دوچرخه كوهستانه و در مدل هاي بهتر از كرپي هاي مدرج (نوعي كرپي فرمان كه قابليت تنظيم زاويه و ارتفاع داره كه در جاي خودش راجع بهش توضيح خواهم داد) در انها استفاده شده و همينطور داراي سيستم كمك فنر در جلو مي باشن . كارآيي اين دوچرخه ها در جاده هاي آسفالته بسيار عاليه اما ميشه با احتياط از اونا در جاده هاي خاكي و بدون سنگلاخ هم استفاده كرد . افرادي كه علاقه مند به ركاب زدن هاي طولاني در آسفالت و سفرهاي بين شهري و جهان گردي هستن بهتره كه از اين نوع دوچرخه ها استفاده كنن كه بازده اي بيشتري نسبت به دوچرخه هاي كوهستان دارن البته اين موضوع به اين معني نيست كه دوچرخه هاي كوهستان براي اين كار مناسب نيستند بلكه در برخي موارد حتي دوچرخه هاي كوهستان بهتر هم هستن كه در اين مورد در مقاله اي جداگانه مفصلا شرح خواهم داد.

74913844536378573677.jpg92585173647424041224.jpg

3.دوچرخه هاي BMX

اين نوع از دوچرخه ها صرفا براي حركات نمايشي استفاده ميشن و بيشتر جهت پرش از پله ها و موانع در شهرها مورد استفاده قرار ميگيرن . ويژكي خاص اين دوچرخه ها اينه كه سطح زين خيلي پايين تر از سطح فرمان قرار داره و از ويژگي هاي ديگه اين دوچرخه ها اينه كه از لحاظ سايز به دوچرخه هاي بچه گانه شبيه هستن طوقه هاي كوچك و پره هاي بسيار مقاوم دارن .لاستيك اين دوچرخه ها داراي عاج مختص به خودشه كه بسيار مقاومه . يك ويژگي جالب توي اين دوچرخه ها نوع ترمز اونهاست كه به گونه اي  طراحي شده كه هنگام چرخش 360 درجه فرمان هيچ مشكلي به بوجود نمياد.اين دوچرخه ها تك سرعته هستند و داراي محلي در جلو و عقب براي گذاشتن پا هستن كه براي حركات آكروباتيك بكار ميره . تنه اين دوچرخه ها از آلياژ بسيار سخت و سبك كرومولي ساخته ميشه و سيستم فنر بندي هم ندارن داراي پدال هاي پهن و فران خاص مي باشن .

22153838296193181969.jpeg32885886587963846424.jpg

4.دوچرخه هاي مسابقه اي يا كورسي

این نوع از دوچرخه ها به دليل نازکی لاستیک ها که اصطکاک با زمین  را کم می کنه  و فرمان پائین که اصطکاک با هوا و باد کم می کنه  موجب خم شدن بدن دوچرخه سوار ميشه و مناسب جاده های آسفالت هستند که به راحتی سرعت گرفته  البته باید مراقب شیار و شکافها و چاله ها موجود در جاده باشید ( که در كشور ما  این چاله ها کم نیستند) زیرا کوچکترین شکاف جاده طوقه های این چرخها ضربه دیده و کج میشه . اين نوع دوچرخه ها بسيار سبك ساخته ميشن و از قيمت بالايي برخوردارن .استفاده از اين نوع دوچرخه ها در شرايطي مناسب نيست و فقط مختص استفاده  مسابقات در رده خودش هست .

80234601694235910714.jpg44706783276226112716.jpg

5.دوچرخه هاي كوهستان MTB

 Mtb مخفف mountain bike  هست ودارای 4 مدل اصلي هست که این دوچرخه ها دارای لاستیک زخیم و عاجدار می باشند که باعث بالا رفتن اصطکاک با زمین و حرکت بهتر در محیطهای کوهستانی شده و فرمان صاف که سبب کنترل بهتر به سبب دید بهتر و کمک فنر که ضربه ها را بگیرد و دنده های زیاد که بتواند در شیب های تند با کمک آن بالا برویم . و ترمزها مقاوم که در سراشیبی ها کوهستان عملکرد خوبی داشته باشد. در ادامه مختصر توضيحي در مورد هر كدام از انواع اين نوع از دوچرخه ها داده شده .

کراس کانتری( XC )

 این رشته به سربالائی رو بودن مشهور است و جز یکی از پر طرفدارارترین مدلها دوچرخه کوهستان می باشد از ویژگیهای منحصر به فرد آنها سبکی و دارا بودن کمک فنر در جلو دوچرخه و زین باریک و دنده های زیاد می باشد که به راحتی شیبها را طی کرده و زین باریک در مسافتهای طولانی موجب اذیت فرد نشود و کمک جلو ضربها را بگیرد البته کمک وسط سبب اتلاف انرژی فرد در سریالای می شود  ولی برای سر پائین فوق العاده است به تازی کمکهای وسطی آمده که قابلیت قفل شدن دارد که می توان در سربالائی قفل و در سرپائینی باز کرد ولی قیمتش کمتر از صد هزار تومان نمی باشد . این مدل کاربردهای شهری نیز داشته و می توان در شهر برای انجام کارها و روزهای تعطیل  در کوهستان  استفاده کنیم . به تازگی ترمزهای دیسک سبک نیز برای آنها طراحی شده تا بعد از هر صعود برای فرود بتوان از سر پایئنی لذت بیشتر ی برد  ، البته دیسک روغنی هم سبکتر و دارای عملکرد قوی تر از ترمزهای دیسک سیمی  آن می باشد .

28359916945290873337.jpeg

دانهیل ( DH )

این رشته به سرپاینی رو بودن مشهور است و ویژگیها خاص دوچرخه های این رشته مقاوم بودن و در نتیجه سنگین بودن آنها است که در سراشیبی ها کنترل آن به سبب سبک بودن از دست فرد خارج نشود و  ترمزها قوی دیسک روغن که سریع متوقف شود و لاستیکها پهن که سطح اصطکاک بالا برود و معمولا تک طبق می باشد چون جهت بالا رفتن طراحی نشده و کمک در وسط دوچرخه و جلو دوچرخه با قابلیت بازی بالا که در فرودها چند متری قابلیت داشته باشد و از همه مهمتر تنه محکم که بر اثر سرعت بالا و فرودها چند متری نشکند . با این دوچرخه ها از سر بالای نمی توان بالا رفت و باید پیاده یا با ماشین به بالای کوه رفته و لذت سرعت در سرپاینی ها و عبور از موانع و سنگلاخها را ببرید . این رشته برای کسانی که جسارت بالا داشته و عشق سرعت و یا حضور در مسابقات را دارند مناسب است و در سرعت به اسکی شبیه می باشد البته لباسها ی خاص خود را دارد که به سبب زمین خوردن فرد آسیب نبیند .

69068748129127591273.png

فری راید (Free ride )

ما بین کراس کانتری و دانهیل است و مناسب تورها و گشت گذار در طبیعت دارای هر دو کمک فنر در جلو وسط دوچرخه می باشد و وزنی کمی سنگین تر از کراس کانتری می باشد . و کاربردهای دو مدل را به طور متوسط دارا می باشد .

50822285825045849149.jpg

دوچرخه های تریال ( TRIAL )

  این رشته هم تلفیقی از دوچرخه کوهستان با دوچرخه BMX به وجود آمده و علاقه مندان می توانند  با دوچرخه تریال حرکات نمایشی در محیط کوهستان و شهر را تجربه کنند . در تریال اصل بر تعادل است .  در این رشته دوچرخه سوار بیشتر با انجام حرکات تعادلی و جفت کشیدن ها ، دو چرخه را از روی یک مانع به روی مانعی دیگر می پراند. این موانع هم می توانند مصنوعی باشند مثل محیط های شهری و پارکها و هم طبیعی مثل صخره ها .عموما حرکات اکروباتیکی و پرشهای خیلی خاص و حرکات تعادلی به مانند ثبت رکود بالا رفتن از 747 پله به علت طراحی خاص دوچرخه تریال تنها به این دوچرخه امکان پذیر است و نمی توان با BMX  آنرا انجام دهید .

 از دیگر خصوصیاتش توانایی رکاب زدن در سربالای را دارا می باشند و می توانند از مزایای یک دوچرخه کوهستان به مانند سیستم دنده و ترمز دیسک و کمک فنر و غیره به خوبی بهره ببرند .

به علت رسیدن به تعادل مطلوب ، تنه این دوچرخه ها کوتاه ودارای شیب تنه زیاد بوده که از نشانه های بارزشان می باشد و همچنین باید دارای استحکام قابل قبول برای انجام حرکات نمایشی را داشته باشند . تعداد پره های چرخ در این دوچرخه ها زیاد بوده تا در پرشها آسیب نبیند ، لاستیکها نیز باید تحمل پرشها و حرکات نمایشی را داشته باشند. بیشتر اوقات چون دوچرخه سوار از زین استفاده نمی کند و به جهت عدم مزاحمت  زین و لوله زین را حذف می کنند .

33993062805855612288.jpg
68883312855534951651.jpg


مطالب مشابه :


دوچرخه قسمت دوم

امروزه انواع متنوع اي از دوچرخه توليد و راهي بازار ميشه اما به طور كلي ميشه گفت كه همه اونا جزئي ... اين نوع دوچرخه ها بسيار سبك ساخته ميشن و از قيمت بالايي برخوردارن .
دوچرخه کوهستان(قسمت اول را دوباره نوشتم که حذف شده بود)

بياييد با انواع دوچرخه ها آشنا شويد تا موقع خريد به طور دقيق بدانيد کدام دوچرخه مناسب ... آلومينيوم: رايج ترين تنه که بسيار شيک و توليد آن هم ساده است و قيمت مناسب
قیمت دوچرخه های جاینت سال ۱۳۹۲

گروه دوچرخه سواری همرکابان نیشابور - قیمت دوچرخه های جاینت سال ۱۳۹۲ - آموزش - فروشگاه دوچرخه و لوازم ... قیمت ها ار نمایندگی جاینت ... معرفی انواع دوچرخه های کوهستان.
انواع دوچرخه و رشته های مربوطه

من و دوچرخه من - انواع دوچرخه و رشته های مربوطه - ای کبوتر که در آن دور ، پری از سر ... استحکام کلی ای دوچرخه ها باید از جنسها مرغوب استفاده شده باشد بنابراین قیمت
راهنمای انتخاب کلاه دوچرخه سواری

24 آوريل 2012 ... هر چه وزن کلاه پایین تر بیاید قیمت آن افزایش می یابد. اگر بصورت ... برچسب‌ها: کلاه, دوچرخه سواری, تنظیم صحیح, انتخاب کلاه, انواع کلاه. [ سه شنبه
راهنمای شناخت انواع دوچرخه کوهستان

28 سپتامبر 2014 ... این دوچرخه انواع مختلفی داره که کاری به اون نداریم. ... در ضمن یادتون باشه به ترتیب قیمت و سنگینی دوچرخه از کم به زیاد اینجوریه : کراس کانتری
معرفی انواع دوچرخه های کوهستان

24 ژوئن 2014 ... دنیای دوچرخه سواری من - My Cycling World - معرفی انواع دوچرخه های ... شده اند) نیز وجود دارند که 10 برابر قیمت دوچرخه های عادی کراس کانتری می باشند.
معرفی و آموزش سایت راهنمای انتخاب دوچرخه

16 مه 2012 ... دنیای دوچرخه سواری من - My Cycling World - معرفی و آموزش سایت راهنمای ... معرفی انواع دوچرخه های کوهستان ... کاملاً رفع شده و میشه دقیق ترین جزئیات دوچرخه ها رو همراه با قیمت جهانی اونها در یک جدول مشاهده و تصمیم گیری درستی انجام داد.
انواع تایرهای دوچرخه

1 مارس 2012 ... تایر دارای تیوب از انواع استاندارد تایرهای دوچرخه می باشند. ... از مزایای تایرهای دارای تیوب می توان به قیمت پایین تر و تولید در سایزهای مختلف
نیازمندیهای ایران

قیمت مینی ماینر نمایندگی جهت رنگ مو فروش سی بی 400 ... فروش آنواع دوچرخه اعطای نمایندگی فروش قايق فرماني دست دوم دوچرخه دست دوم فروشی موتور کراس هوندا فروش
برچسب :