از پاشنه کفش تا پیشرفته ترین قطعات خودرو

 گفت و گو با ایرج یزدان بخش، مدیریت گروه کارخانجات پارت لاستیک ...  
   


 
ایرج یزدان بخش، مدیر گروه کارخانجات پارت لاستیک از جمله فعالان بخش صنعت قطعه سازی است که با طی مسیر صحیح در فعالیت های اقتصادی، مسیر ترقی و پیشرفت را به نحوی طی کرد که اکنون به عنوان یکی از شرکت های برتر و کارآفرین بخش خصوصی در زمینه قطعه سازی مطرح شده است.

به دلیل این انتخاب گفت و گویی با وی داشته ایم که با هم می خوانیم.

▪ جناب آقای یزدان بخش ضمن تبریک به دلیل انتخاب به عنوان یکی از شرکت های برتر نحوه فعالیت خود در بخش صنعت خودرو سازی را توضیح دهید.

ـ با تشکر از شما، من هم افتخار می کنم که به عنوانِ مدیر عالی گروه کارخانجات پارت لاستیک به ایران خدمت کنم. پیش از آغاز فعالیتم در پارت لاستیک، به مدت حدود ۲۰ سال در پست های کارشناس، مدیرکل و معاون در مرکز آمار ایران خدمت کردم. پس از بازنشستگی در سال ۱۳۵۹ فعالیتم را در بخشِ خصوصی آغاز نمودم.

پارت لاستیک فعالیت خود را از سال ۱۳۶۳ در شهرستان مشهد آغاز کرد. در سال های آغاز فعالیت، تعداد کارکنانِ شاغل در شرکت ۱۰نفر ، مساحت شرکت دو هزار متر مربع و مساحت ساختمانها ۸۰۰ متر مربع بود. نخستین تولیدات ما محصولات ساده ای نظیر پاشنه کفش و انواع اورینگ بود.

در حال حاضر افزون بر ۲۲۰۰ نفر در گروه کارخانجات پارت لاستیک فعالیت می کنند. وسعت کارخانجات گروه در حدود ۳۰۰هزار متر مربع و مساحت ساختمانها بیش از ۱۰۰هزار مترمربع است. این مجموعه صنعتی، اکنون پیشرفته ترین قطعات لاستیکی مورد استفاده در خودروهای ساخت داخل را تولید می کند.

پارت لاستیک از سال ۱۳۶۹ تولید قطعات خودرو را آغاز کرد. به دنبالِ تصویب قانون خودرو در سال ۱۳۷۱، که افزایش تولید خودرو در کشور را به دنبال داشت، فعالیت واحدهای قطعه سازی وارد مرحله جدیدی شد. در این دوران و از سال ۱۳۷۴ به بعد، رشد پارت لاستیک روند سریعی به خود گرفت.

روند رو به رشد پارت لاستیک که با تأسیس کارخانجات جدید همراه بوده است، همچنان ادامه دارد. در حال حاضر گروه کارخانجات پارت لاستیک مشتمل بر ۱۰ واحد تولیدیِ پارت لاستیک، پویا گستر، بسپار سازه، شیمی پیدایش، همگر توس، بسپار تابان، لوله و پروفیل تهران، پایا ماند، پارسا یاران و ایران چاشنی است.

کارخانجات ما تحت لیسانس چهار شرکت معتبر اروپایی در این صنعت با نام های کوپر استاندارد، هاجینسون، متسلر و پولسترا هستند ضمن اینکه ما با این شرکتها قرارداد دانش فنی داریم. همچنین ما به عنوان یکی از تأمین کنندگان قطعات در پروژه ال ۹۰ انتخاب شده ایم. پارت لاستیک به دفعات به عنوانِ واحد نمونه صنعتیِ استان و کشور انتخاب شده است.

▪ چند سال است به امر صادرات اشتغال دارید؟ چه نوع کالایی صادر می کنید و میزان صادرات شما چقدر است؟

ـ در حدود ۷ سال است که در زمینه صادرات فعالیت می کنیم. بیشتر در زمینه صادرات نوارهای آب بندی لاستیکی فعالیت می کنیم. در سال گذشته حدود ۵۰۰ هزار دلار صادرات داشتیم.

▪ معیارهای صادرات شما بر چه اساسی بوده است؟

ـ همانگونه که استحضار دارید، توسعه تجارت در سطح جهان، از ویژگی های اصلی اقتصادِ جهانی در طی چند دهه اخیر بوده است. کشورهای موفق در صحنه اقتصاد، کشورهایی هستند که با تکیه بر مزیت های نسبی خود، می توانند سهم بیشتری از بازارهای جهانی را در اختیار بگیرند. این الگو در مورد شرکتها هم صادق است. شرکتهایی می توانند در بازار دوام بیاورند که بتوانند در سطح جهان مطرح باشند وگرنه رقبای قوی تر آنها را محو خواهند کرد.

ما هم براساس همین تفکر و با اندیشه ماندن و کسبِ جایگاه مستحکم در بازارهای جهانی به دنبالِ صادرات هستیم. حضور در بازارهای جهانی بدون داشتن ویژگی های مطلوب غیر ممکن است، بنابراین برای صادرات مجبور هستیم تا قوی شویم. موفقیت در صادرات، امکان تامین نیازهای ارزی ما را هموارتر و ریسکِ وابستگی به بازار محدود داخلی را نیز کمتر خواهد کرد.

برآورد صادرات در گروه ما بطور سالانه اندازه گیری می شود. ما در سال ۱۳۸۵ در حدود ۳۰۰ هزار دلار صادرات داشتیم. همان طور که عرض شد، برنامه ریزی صادراتی برای سالِ گذشته در حدود ۵۰۰ هزار دلار بود.

▪ عامل این رشد صادراتی را چه می دانید؟ (آیا مشتری شما به دلیل کیفیت کار افزایش تقاضا داشته است؟ و یا در همین راستا توسعه بازار نیز داشته اید؟)

ـ صادرات ما در سال های ۸۲ تا ۸۵ به ترتیب در حدود ۱۰۰، ۱۵۰، ۱۸۰ و ۲۰۰ هزار دلار بوده است. در سالِ جاری ما پیش بینی بیش از ۶۰ درصد افزایش در صادرات را داریم. عاملِ افزایش در صادراتِ ما ترکیبی از تولید محصولاتی جدید با کیفیتِ مطلوب تر و همچنین دستیابی به بازارهای جدید است.

▪ برای توسعه بازار چه کارهایی انجام داده اید؟

ـ شرکت به منظور پرهیز از شوک های احتمالی در بازار خودرو، به دنبال تولید محصولات جدید برای سایر صنایع است. به عنوان نمونه می توان از مطالعه برای تولید نواهای لاستیکی برای صنعت ساختمان نام برد. همچنین ما طرح هایی برای تولید انواعِ مانتینگ ها (قطعات تلفیق فلز و لاستیک) و همچنین لوله های سوخت رسانی داریم.

همچنین حضور در بازارهای جهانی و گسترش حوزه جغرافیایی فروش از دیگر برنامه های ما است. با راه اندازی کارخانه تولید سمند در کشورهای آذربایجان، سوریه و بلاروس و برنامه های در دست اقدام برای تولید این خودرو در چین و ونزوئلا، امکان صادرات بیشتر فراهم خواهد شد. همچنین برنامه هایی برای فروش مستقیم قطعه به دو شرکت پژو و رنو در دست اقدام است.

شرکت ما با حضور در نمایشگاه های داخلی و خارجی و با عضویت در تشکل های مربوطه، از جمله شورای تعالی صنعت قطعه سازی، که بالاترین تشکل در این صنعت است، سعی در نفوذ در بازارهای خارجی دارد. در سال جاری ما در نمایشگاه خودرو و قطعات در کشورهای سوریه و فرانسه شرکت کردیم.

همان گونه که استحضار دارید قطعات خودرو در سطح جهان، مشتریان خاص خود را دارند و مانند کالاهای عمومی نیستند که مشتری عام داشته باشند. با توجه به این نکته، باید عرض کنم که بازاریابی برای محصولاتِ ما غالبا به وسیله خودمان و یا با کمک گرفتن از شرکت هایی که ما تحتِ لیسانس آنها هستیم، انجام می شود.

▪ حوزه بازرهای شما کجاست؟

ـ فرانسه، شمال آفریقا و سوریه. در آینده نزدیک و از طریق صادرات قطعات سمند، ما امکان صادرات به کشورهای آذربایجان، بلاروس، چین و ونزوئلا را هم خواهیم داشت.

▪ چه کشورهای رقیب شما در بازارهای هدف هستند؟

ـ با توجه به انواعِ خودروهایی که ما قطعات شان را تولید می کنیم، کشورهای زیادی هستند که رقیب ما به شمار می روند، که البته شرکت های اروپایی و به ویژه شرکت های فرانسوی بیشترین سهم را از بازارهای هدف دارند. البته ه ما در برخی از قطعات سمند، به عنوانِ تنها تولیدکننده در دنیا مطرح هستیم.

▪ شما در بازار هدف چه مزیت هایی دارید که می توانید با دیگران رقابت کنید؟

ـ نکته ای که لازم می دانم در ابتدا به آن اشاره کنم این است که مفهوم مزیت در دوره جدید تفاوت زیادی با سال های گذشته دارد. کشورها و سازمان ها می توانند با سرمایه گذاری و برنامه ریزی مناسب برای خودشان مزیت ایجاد کنند. همان طور که هندوستان در زمینه نرم افزار و چین در زمینه سخت افزار به موفقیت های زیادی رسیده اند.

توفیق در صادرات و به دست آوردن مزیت، نیازمند برخورداری از کیفت مطلوب، قیمتِ پایین و تحویل به موقع است. شرکت هایی که بتوانند ترکیبِ مطلوبی از این سه را فراهم کنند می توانند در بازارهای جهانی به موفقیت برسند.

صنعت لاستیک صنعتی بسیار پیچیده و دشوار است. علاوه براین رقبای ما در سطح جهان، دارای قدمت بسیار زیادی در صنعت لاستیک هستند. با وجود این موانع ما توانسته ایم به موفقیت های زیادی در بازار دست پیدا کنیم. تولید قطعاتِ مورد نیاز کارخانجات خودروسازی داخلی و همچنین انتخاب به عنوانِ تامین کننده شرکتِ رنو_پارس در تولید لوگان، نشان دهنده توفیق نسبی ما است. گروه کاخانجاتِ پارت لاستیک تحتِ لیسانس چهار شرکت معتبر اروپایی قرار دارد و از طریقِ قرارداد جذبِ دانش فنی از این شرکتها و همچنین خرید پیشرفته ترین ماشین آلات تولید قطعات لاستیکی، محصولاتی با کیفیت مطلوب تولید می کنند. به لحاظِ قیمت تمام شده هم ما توان رقابت با تولیدکنندگان خارجی را داریم.

▪ برای صدور کالای خود با چه مشکلاتی مواجه هستید؟ رقبای شما از کشورهای دیگر برای صادرات چه امتیازات ویژه ای از دولت خود می گیرند؟ توقع شما از دولت در جهت حمایت از صادرکنندگاننی نظیر شما چیست؟

ـ بحث صادرات و موفقیت در آن یک بحثِ کلی است که به ساختار اقتصادی کشورها برمی گردد. همان طور که گفتم، کشوری می تواند در عرصه صادرات موفق باشد، که محصولاتی با قیمت و کیفیت مناسب تولید کند. به عنوانِ مکمل این دو ویژگی، توجه علمی به مفاهیم بازرگانی (نظیرِ بازاریابی و بازاررسانی) ضروری است.

پس در گام اول ما باید بتوانیم محصولاتی با کیفیت و قیمتِ رقابتی تولید کنیم. به عبارت دیگر ما نیاز به تولید صادراتی هستیم. این هدف مهم محقق نمی شود مگر این که فضا و شرایط برای تولیدکننده داخلی فراهم شود. بحث شرایط، بحث بسیار بسیار مهمی است که نیاز به یک صحبتِ مجزا خواهد داشت. همین قدر عرض کنم که عناصری نظیرِ قوانین و مقررات، میزان دخالت دولت در اقتصاد، قوانین پولی و بانکی، قانون کار و ... شکل دهنده فضای اقتصادی هستند.

با اقداماتی که در زمینه رفعِ موانع تولید و خصوصی سازی در حال انجام است، امیدواریم که شرایط مورد نیاز برای رشد بخش کارآفرینی بیش از پیش مهیا شود.

به طور خاص در مورد نیازهای بخش خصوصی برای صادرات کالا و خدمات هم باید عرض کنم که علاوه بر موارد یاد شده، ما نیازمند حمایت های منطقی و هدف دار از این بخش هستیم. در دنیا و در کشورهای پیشرفته، دولت ها از تولیدکنندگانی که در زمینه صادرات فعالیت می کنند، به روش های مختلف حمایت می کنند.

مواردی نظیر معافیت های مالیاتی و سایر معافیت ها و مشوق ها و پرداخت جوایز صادراتی و حمایت از حضور در نمایشگاه ها از جمله سیاست ها برای حمایت از صادرات است.

در برخی از موارد کشورها برای حمایت از صادرات اقدام به دامپینگ (ارزان فروشی با هدفِ نابود کردن رقبا) کنند. هر چند بر اساسِ قوانین سازمان جهانی تجارت، دامپینگ و حتی سایر حمایت های صادراتی غیر قانونی است، اما کشورها سعی می کنند برای گریز از قوانین این سازمان هم راه حل هایی پیدا کنند.

نکته دیگر تصویب قوانین شفاف و ساده برای بخش تجارت است. علاوه بر این کشورهای صنعتی، زیربناهای مورد نیاز برای امر تجارت را فراهم می کنند. احداث جاده ها و بنادر پیشرفته و گمرک های مکانیزه به همراه سرمایه گذاری و حمایت از ایجاد ناوگان دریایی، هوایی، جاده ای و ریلی مناسب برای حمل و نقل بار از جمله سایر اقداماتِ این کشورها است.

نکته آخر رایزنی ها و حمایت های سیاسی برای موفقیت در عرصه صادرات است. وابسته های اقتصادی در سفارتخانه ها نقشِ مهم و موثری در جمع آوری و انتقال اطلاعاتِ کشورهای هدف ایفا می کنند. همچنین در بازدیدها و سفرهای مقاماتِ عالی رتبه سیاسی شاهد هستیم که تعداد زیادی از فعالان اقتصادیِ بخش خصوصی در این هیات ها حضور دارند و تحتِ هدایت و حمایت مقاماتِ عالی رتبه موفق به انعقاد قراردادهای اقتصادی می شوند.

▪ در این زمینه ساپکو چه کمکی می تواند به قطعه سازانی نظیر شما داشته باشد؟

ـ در موفقیت های صنعت خودرو سازی و قطعه سازی، شرکت محترم ساپکو نقش ارزنده ای داشته است. با افزایش دامنه رقابت، افزایش تولید و همچنین تهدیدهای بالقوه و بالفعلی که صنعت خودرو و قطعه با آن روبرو هستند، ضروری است تا طرح هایی برای تقویت ارتباط بین ساپکو و قطعه سازان پیش بینی شده و در جهت تعاملِ بیشتر در این مسیر گام برداریم.

تقویت این ارتباط، نیازمندِ یک نگاه استراتژیک و کلان نگر نسبت به موضوع است. در این ارتباط می توان از قطعه سازان خواست تا عملکرد ساپکو را به ویژه در مورد صادرات، مورد بررسی قرار دهند و خواسته های خود را از این شرکت اعلام کنند.

در مقابل ساپکو می تواند انتظاراتش را از قطعه سازان بیان کرده و همچنین تنگناها و محدودیت هایی را که با آنها روبرو است، فهرست نماید.

این اقدام، به عنوانِ نخستین گام به بهبود فضای کاری کمک فراوانی خواهد کرد. اجرای برنامه های تشویقی و جذاب برای قطعه سازان، نظیر هماهنگی برای شرکت در نمایشگاه های معتبر خارجی و همچنین بازدید از کارخانجات معتبر قطعه سازی و خودروسازی دنیا، از جمله اقداماتِ مناسب برای حضور فعال تر قطعه سازان در بازار جهانی است. همچنین ساپکو می تواند از قطعه سازان در زمینه عقد قراردادهای خارجی، حمایت کند و در برنامه های بلند مدت و عقدِ قرارداد با خودروسازان معتبر خارجی، افزایش قدرت رقابت پذیری تولیدکنندگان داخلی را مد نظر قرار دهد.
 
 
ماهنامه صنعت خودرو 


مطالب مشابه :


جایگاه کلیک ويو

دانشگاه پارت لاستیک شرکت پوياگستر
از پاشنه کفش تا پیشرفته ترین قطعات خودرو

کارآفرینی رشته کامپیوتر دانشگاه آزاد بخش، مدیریت گروه کارخانجات پارت لاستیک
مهندس متین - مدرس دانشگاه و متخصص طراحی و نصب تهویه صنعتی

آشنایی با تجارب علمی و تخصصی استاد "امیر حسین متین" مدرس دانشگاه وطراح شرکت پارت لاستیک
آگهی های استخدام امروز کشور - 3 مردادماه 1393

آگهی استخدام شرکت پارت لاستیک در ۸ علوم انسانی،تجربی و ریاضی فیزیک ورودی دانشگاه
هندبوک طراحی قالب

نمونه هايي از پروژه با solid works مکاترونیک دانشگاه شیراز مکاترونیک دانشگاه پارت 2 |+| نوشته
رزومه کاری موسسه و شرکای آن :

تدريس و عضويت در هيأت علمي دانشگاه 8- شرکت مجموعه سازان رینگ و لاستیک 13- شركت آران پارت
دانلود نسخه BlackBox بازي Batman Arkham City

لينک هاي مستقيم دانلود از سرور اختصاصي سايت به صورت پارت هاي دانشگاه گیلان لاستیک
برچسب :