سفرنامه استانبول

       76964728244462719317.jpg       

سفر ما به استانبول(قسطنطنیه) اواخر شهریور1388 به اتفاق دوست عزیز جناب آقای نعمت محمودی از اهالی مؤمن و روشنفکر پاوه، صورت گرفت. از طریق یک تور مسافرتی در اصفهان با قیمتی مناسب؛ هفت شب اقامت در هتلی مناسب(هتل دالاس) همراه با صبحانه، ترانسفر از فرودگاه به هتل و بالعکس و چند برنامه تور گردانی مانند سفر به کاخ دولمه باغچه، مسجد سلطان احمد و گشت شبانه با کشتی بر روی دریای اژه همراه با پذیرایی، شام و موسیقی به قیمت پانصد هزار تومان. این در حالی است که مسافرت هوایی به کیش و استفاده از اینگونه خدمات به مراتب گرانتر بود.

         34537180423325825624.jpg

فرصت پرداختن به زیبایی های استانبول که از زیباترین شهرهای جهان است نیست، اما نکاتی که برای مسافران ایرانی استانبول سودمند است را بازگومی کنم.

-          شرکت های تورگردانی چند گشت و برنامه دیگر هم تدارک دیده بودند که هر کس می خواست باید پول آن را می پرداخت، مانند برنامه جالب شب ترک که همراه با شام، پذیرایی و نوشیدنی و سه ساعت برنامه های متنوع هنری و موسیقی بود. همچنین گشت دریایی به پنج جزیره استانبول همراه با نهار و گشت کالسکه در جزیره "پرنس". اما این برنامه ها گران بود. مثلا قیمت برنامه شب ترک 50 دلار و گشت جزیره پرنس که با کشتی های عمومی انجام می شد 30 دلار. در حالی که اینگونه برنامه ها در خارج از تور نصف قیمت تمام می شد. توصیه می شود گردشگران اینگونه برنامه ها را خارج از تور بروند. شرکت های تور گردانی از اینگونه خدمات سود خوب و بعضا نا عادلانه ای به دست می آوردند.

              91622667661963445230.jpg

-          امکانات رفت و آمد در شهر استانبول عبارتند از مترو، ترن(قطار شهری)، اتوبوس شهری و تاکسی که گران است اما سه وسیله قبلی ارزان است حدود یک تا دو لیر. برای سفر به مراکز تاریخی و دیدنی استانبول این سه وسیله کفایت می کند. ممکن است رانندگان تاکسی به دلیل عدم شناخت مسافران مسافت های کوتاه را بسیار گران بگیرند، بنابر این توصیه می شود گردشگران برای صرفه جویی با تاکسی در شهر تردد نکنند.

-          با 15تا بیست لیر می شود غذای مفصلی در رستوران های شهر تهیه کرد. این قیمت زیادی نیست.(البته از روزی که ما رفتیم تا کنون پول ایران حدود چهار برابر بی ارزشتر شده است). یک خوراک گوشت از نوع کباب ترکی چهار تا پنج لیر، نوشیدنی یک لیر، میوه کیلویی دو تا سه لیر.

زیبایی های استانبول

-          متاسفانه تورگردان های ایرانی اولا شناخت درستی از مکان های گردشگری استانبول ندارند. ثانیا مکان هایی را در تورگردانی خود قرار داده اند که بلیط نمی خواهد و هزینه کمی برای آنها دارد مانند مسجد سلطان احمد و پارک مرتفعی در قسمت آسیایی استانبول، گویا کاخ دولمه باقچه از این قاعده مستثنی بود.

-          فضای عمومی شهر به ویژه مساجد زیبا و معماری منحصر به فرد آن دیدنی است ، تردد در مساجد باشکوه یکی از راه های بدون هزینه و سودمند برای آشنایی با فرهنگ و هنر اسلامی- ترکی است.

              61252056984738346744.jpg

-          میدان تقسیم و بازار پیرامون آن، بنای برجی بر فراز تپه شهر، بنای طولانی و دو طبقه ای که رومیان برای انتقال آب ساخته اند.

-          جزایر مسکونی پنجگانه ای در دریای اژه بین بخش آسیایی و اروپایی استانبول قرار دارد. از این میان جزیره پرنس که از همه بزرگتر و زیباتراست، توریستی است. بسیاری از شخصیت های ادبی و هنری اروپا از این جزیره دیدن کرده اند. جزیره ای آرام با خانه ها و ویلاهای رویایی. در این جزیره که در واقع شهری زیباست هیچ کس حق ندارد با وسایل موتوری تردد کند. تردد با دوچرخه و کالسکه است. گردشگران نیز با کالسکه چرخی در جزیره می زنند.

-          برای دیدن این پنج جزیره و گشت و گذار در جزیره پرنس(بویوک آدا) با کشتی مسافربری باید تردد کرد. قیمت بلیط کشتی 5 لیر است. ناهار ویژه در رستوران های ساحلی جزیره که طبعا ماهی است با قیمت 15تا 20 لیر عرضه می شود. کشتی ها نسبتا بزرگ و چند طبقه است.

              26790105534293507729.jpg

ر        به عرشه که بیایید مرغان صحرایی مسافران را همراهی می کنند و مسافران با کمی نان در حال پرواز از آنها پذیرایی می کنند. از زیباترین بخش های سفر دیدن تصاویر رویایی جزایر بر عرشه کشتی است.

      عموم مکان های تاریخی و گردشگری استانبول در بخش اروپایی شهر است. از آن جمله اند: کاخ دولمه باقچه مشرف بر دریاست و چون برای ساختن این کاخ ساحل دریا را با چوب پر کرده اند به این نام شهرت دارد. این مجموعه باشکوه از جمله کاخ های زیبای عثمانی است که توسط اتاتورک هم استفاده می شده است.

ع   به جز آن مکان های دیدنی استانبول عبارتند از محوطه بین مسجد سلطان احمد و مسجد ایاصوفیه که دیدن این منطقه بسیار زیباست است. کسانی که نمی خواهند هزینه رفتن به مسجد ایاصوفیه را بدهند می توانند شکوه آن را از بیرون تماشا کنند. در واقع مهمترین مراکز دیدنی استانبول در محوطه پیرامونی مسجد ایاصوفیه و سلطان احمد قرار دارد.

              69708061405214739189.jpg

-          مسجد سلطان احمد قرینه و هماوردی برای ایاصوفیه است و از انواع هنرهای اسلامی دوره عثمانی از جمله گنبد و گدسته ای متعدد و تزئینات دیگر بهرمند است، این مسجد در مقابل ایاصوفیه که از هنر رومی- مسیحی نشات گرفته است رنگ و بوی اسلامی دارد.

                 24500121979109731115.jpg

-          مسجد ایاصوفیه که در اصل کلیسایی است که در سده چهارم میلادی و در زمان کنستانتین امپراطور روم ساخته شده است یکی از شاهکارهای معماری جهان است و از مرتفع ترین گنبدهای تاریخی است.

              سمت های زیرگنبد و دیواره های این کلیسای عظیم تصاویر باشکوهی از مقدسین مسیحی از کنارهم چیدن موزاییک هایی بسیار ظریف طراحی شده است که در نوع خود منحصر به فرد است.

                      61626514588806324022.jpg

این بنا در دوره اسلامی تبدیل به مسجد شده و محراب و چهار گلدسته به آن اضافه شده است. شخصیت های سیاسی جهان که به ترکیه می آیند حتما این بنا را می بینید، چند روز قبل از ما آقای اوباما از آنجا دیدن کرده بود. در وصف این بنای دیدنی هر چه بگویم کم گفته ام. قیمت بلیط آن 15 لیر بود.

              88076658637007775533.jpg

-          کاخ توپقاپی که در همان حوالی است یکی از مجموعه های بسیار زیبا و باشکوه جهات است که متاسفانه تورهای ایرانی آن را معرفی هم نمی کنند. در این مجموعه بیش از ده کاخ ارجمند از دوره عثمانی برجای است که برخی از آنها مشرف بر دریا و چشم نواز است. چند موزه هم در این مجموعه وجود دارد از جمله موزه جواهر و موزه ای تاریخی که برخی اشیاء آنجا را به حضرت پیامبر و صحابه آن منسوب می دارند که گمان نکنم اصلی داسته باشد. بلیط این مجموعه 20 لیر است.

-          موزه هنر و معماری استانبول موزه بسیار باشکوهی در پشت مسجد ایاصوفیه قرار دارد  که هزاران مجسمه و تندیس بی مانند را از منطقه ترکیه، بین النهرین، مصر و... با قدمت چند هزار ساله را درخود جای داده و شاید در جهان کم نظیر باشد. قیمت بلیط 10 لیر

                                     40601925252710535199.jpg

-          موزه دیگری مربوط به تاریخ علم و فناوری اسلامی در همان حوالی وجود دارد که اشیاء و ماکت های اختراعات مسلمین را در طول تاریخ تهیه کرده اند. دیدن آن برای علاقه مندان به فرهنگ و تمدن اسلامی خالی از فایده نیست. قیمت بلیط 5 لیر

البته این مکان های مورد علاقه من بود، طبعا مکان های متعددی است که من ندیده ام اما دیدنی و به یادماندنی است.

قونیه

-          سفر به قونیه در برنامه تورهای استانبول نیست، اما من و نعمت خان شبانه با اتوبوس به قونیه رفتیم. حدود هفت- هشت ساعت راه بود. قونیه فضایی ایرانی دارد. آثار برجای مانده از سلاجقه روم در قرون شش و هفت هجری آنجاست. مدرسه باشکوه که موزه نقوش سنگ و منبت بود، مسجد و آرامگاه سلاجقه که در راس تپه ای میان شهر قرار داشت.

                 70308328289288607082.jpg

-          مزار مولانا و فرزندان و نوادگان و مشایخ طریقه مولویه در داخل بقعه ای فیروزه ای رنگ قرار دارد. زایران فراوانی از اروپا، امریکا و خاور دور بر مزارش مجتمع می شوند. صفای خاصی دارد. در کنار بقعه داخل مجموعه نیز موزه ای که غالبا قرآن و کتاب است برای بازدید محیاست. بعد از زیارت مقبره مولانا در شهر چرخی زدیم. فاصله آنتالیا تا قونیه سه ساعت است، اما ما برای رفتن به آنجا تردید داشتیم، سرانجام نیز با قطار به استانبول برگشتیم.

 


مطالب مشابه :


فروش انترنتي بليط تهران - استانبول(پگاسوس)

شرکت در زمینه برگزاری تورهای مسافرتی داخلی وخارجی اخذ ویزا و فروش بلیط قطار استانبول
پگاسوس(بلیط هواپیما تهران-استانبول-تهران)

قیمت یکطرفه بلیط از135000تومان ویزا و فروش بلیط قطار به استانبول
سفر به آنتالیا

سفر ارزان به استانبول قطار تهران -استانبول. در حدود ساعت 6، به انتالیا رسیدیم .قیمت بلیط
سفرنامه استانبول

قیمت بلیط آن 15 لیر بود به آنجا تردید داشتیم، سرانجام نیز با قطار به استانبول
ارزانترین نرخ بلیط چارتر و سیستمی - تور ارزان قیمت

قطار رجا; قطار تور ارزان قیمت بلیط چارتر و ارزان هواپیما ترکیه بلیط چارتر استانبول بلیط
استانبول

استانبول برید ، راستی قیمت بلیط مترو 1.5 لیر بیشتر هواپیما ، قطار، اتوبوس
نرخ جدید پرواز تبریز -استانبول

نرخ جدید پرواز تبریز -استانبول قیمت به ریال میباشند -صدور بلیط کلیه شرکتهای
سفربه استانبول

سفربه استانبول - -قطار تهران- استانبول حرکت 5 شنبه- برگشت 4 شنبه – قیمت بلیط کشتی 3
استانبول

قسمت های قدیمی استانبول بسیار می فروشند و قیمت .بلیط اتوبوس، مترو و قطار برقی
برچسب :