اشرف پرهيزكاري، جوان‌ترين و اولين راننده زن مسافربر سواري ايران:عاشق خلباني هستم

 parhizkari.jpg

چه عواملي باعث شد در سن جواني به شغل رانندگي علاقه‌مند شويد؟با توجه به اين كه پدر و مادرم هر دو راننده اتوبوس برون شهري هستند، از دوران كودكي و نوجواني علاقه زيادي به اين شغل داشتم، در اين ميان نيز مادرم بسيار مشوقم بوده و هست.

 آيا پدر و برادرانتان با شغل فعلي شما به عنوان راننده مسافربر برون شهري، موافقند؟ خير، پدر و برادرانم به دليل شرايط خاص فرهنگي و اجتماعي جامعه، مخالف فعاليت من در اين شغل هستند، ولي با حمايت‌هاي مادرم موفق به فعاليت و حضور در اين كار شدم.

 رانندگي را چگونه شغلي مي‌دانيد؟ با توجه به سختي‌هايي كه دارد، شغلي مردانه است.

 انتخاب شغل رانندگي توسط شما دلايل مالي هم داشته است؟ الحمدا... مشكل مالي ندارم و كار اصلي من تدوين فيلم‌هاي مجالس جشن و مستند است، ولي براي حمايت از مادرم و علاقه به رانندگي و تجربه فعاليت‌هاي جديد، آن را انتخاب كرده‌ام.

 از علايق و دلبستگي‌هاي شخصي خودتان بگوييد.  در رشته موسيقي، به سنتور علاقه دارم و در كلاس‌هاي مكالمه زبان شركت مي‌كنم و به خواندن كتاب‌هاي تاريخي نيز علاقمندم.

  موضوع آخرين كتابي كه مطالعه كرديد در چه رابطه‌اي بود؟ موضوعي تاريخي؛ در رابطه با منطقه الموت، سرزمين آباد و اجداديم.

 از كي به عنوان راننده مسافربر برون شهري مجوز فعاليت گرفته‌ايد؟   حدود 3 ماه است كه با عنوان راننده با لباس مخصوص با يك پژوي زرد قناري در مسير تهران- قزوين در شركت كاسپين مجوز گرفته‌ام و بسته به اين كه كلاس داشته باشم يا نه، روزي يك بار در اين مسير فعاليت مي‌كنم.

  آيا دوستان دانشجوي شما مي‌دانند كه رانندگي مي‌كنيد؟  نمي‌دانم و برايم هم اهميتي ندارد، مهم فعاليت آبرومندانه است كه از آن لذت مي‌برم.

 اساتيد شما چطور؟ فقط يكي از اساتيدم از موضوع خبر دارد، چون يك بار مسافر دربستي به سرعين (اردبيل) داشتم، نتوانستم كلاس بروم، به استادم موضوع را گفتم و او هم براي اين كه از كلاس عقب نباشم، برايم كلاس جبراني گذاشت و برخورد مثبتي داشت.

 مسافراني كه سوار ماشين شما مي‌شوند، خانم هستند يا آقا؟ اكثر اين مسافران خانم هستند و استقبال خوبي از آن مي‌كنند.

 آيا ترس را در چهره مسافران خود ديده‌ايد و اين مساله را لمس كرده‌ايد، در اين مواقع چه كار مي‌كنيد؟  در سوار شدن به ماشين مي‌توان اين ترس و دلهره را در چهره اكثر مسافران ديد، ولي سعي كرده‌ام با اعتماد به نفس و توكل به خداوند اين مساله را حل كنم. به طور مثال؛ امروز چهار نفر خانم در مسير تهران- قزوين سوار ماشين من شدند، اوايل در چهره بعضي از آن‌ها ترس وجود داشت، ولي به عوارضي كرج كه رسيدم، همگي خوابيدند و در قزوين بيدارشان كردم.

  خوابيدند يا خودشان را به خواب زدند؟  [با خنده] خوابيدند، وقتي بيدارشان كردم، گفتند متوجه نشديم كه كي رسيديم.

 مادرتان به علت سرعت بالا و حركت در خط يك با اتوبوس بسيار جريمه شده است، شما چطور؟ نه، الحمدا... تاكنون جريمه نشده‌ام، سعي كرده‌ام قانون را رعايت كنم.

 با توجه به اين كه ماشين شما زردرنگ است و لباس فرم رانندگي سفيد هم مي‌پوشيد، برخورد و رفتار رانندگان در جاده به ويژه مردان با شما چگونه است؟  مقداري تعجب مي‌كنند و به خاطر آرم و نشان شركت كاسپين بر روي ماشين، فكر مي‌كنند راننده ويژه فرودگاه هستم.

 برخورد و رفتار ماموران پليس راه با شما چگونه است؟ اكثراً مي‌دانند مادرم راننده اتوبوس هست و مرا مي‌شناسند؛ مشكلي از اين بابت ندارم و آنها مرا تشويق نيز مي‌كنند.

شما به عنوان يك دختر جوان تحصيلكرده كه راننده هم هستيد، آيا بسترهاي فرهنگي و اجتماعي جامعه را براي حضور زنان در اين شغل مناسب مي‌بينيد؟با توجه به موانعي كه وجود دارد، زنان اگر اراده كنند، مي‌توانند آبرومندانه وارد اين عرصه شوند، متاسفانه خيلي از آقايان نمي‌توانند حضور فعال زنان در عرصه‌هاي مختلف اجتماعي را مشاهده كنند. حضور زنان به عنوان راننده در شبكه تاكسي بي‌سيم طليعه شكستن باورهاي غلط در جامعه ايراني است. در حال حاضر مديرعامل شركت كاسپين تهران كه من در آنجا فعال هستم، درصدد راه‌اندازي اولين سرويس بانوان برون شهري كشور است كه اين سرآغاز خوبي است.

 آيا بيشتر علاقمند هستيد كه راننده تاكسي باشيد يا كاميون يا يك خلبان؟ خلباني را خيلي دوست دارم. بهتر است بگويم اگر رانندگي را دوست دارم، عاشق خلباني هستم، از اول دبيرستان، به دنبال اين رشته افتادم كه گفتند زنان نمي‌توانند خلبان شوند، با توجه به اين كه ديپلم تجربي داشتم، سعي كردم پزشكي بخوانم كه نشد، بعد رشته IT يا فناوري اطلاعات را انتخاب كردم.

اگر در حال حاضر امكاني براي گذراندن دوره خلباني داشته باشيد، چه كار مي‌كنيد؟صد درصد مي‌روم دنبال خلباني؛ در حال حاضر نيز يك دوره طي 4 ترم در مركز آموزش‌هاي خلباني اكباتان با هزينه 21 ميليون تومان برگزار مي‌شود كه دنبال ثبت‌نام در آن دوره هستم تا به آرزويم جامه عمل بپوشانم و به اميد خدا، اولين خلبان زن كشور خواهم شد.

 فكر مي‌كنيد پدرتان با خلباني موافقت كند؟ پدرم با خلباني موافق است، ولي رانندگي با اتوبوس را بسيار سخت و سنگين مي‌داند.

با توجه به اينكه مادرتان 12 سال رانندگي مي‌كرد و به همراه پدر در منزل حضور نداشت، چه احساسي داشتيد؟  احساس تنهايي؛ احساس خوبي نيست، با توجه به اين كه پدرم بيش از 30 سال رانندگي كرده، اكثر وقت‌ها خانه نبود و مادرم نيز به شغل‌هاي بهياري، بافندگي و... مشغول بود. از بچگي به اين مساله عادت كردم.

 تا چه زماني مي‌خواهيد به رانندگي ادامه دهيد؟ قرار است گواهينامه پايه يك را بگيرم و كمك حال مادرم باشم، ولي تا زماني كه برادران من به مادرم كمك مي‌كنند، پشت فرمان اتوبوس نمي‌نشينم.

برخي خانم‌ها موقع پنچرگيري از آقايان كمك مي‌خواهند، شما چطور؟در مورد پنچرگيري سواري مشكلي ندارم، حتي در تعميرات خودرو نيز مشكلي ندارم، پدرم قبلاً يك ماشين رنو خريده بود و دايم پيچ گوشتي و انبردست در دستم بود، اوايل از اين كه رنو سوار مي‌شدم، بسيار عصباني و كلافه بودم، وقتي كه پدرم پژو را خريد، تازه فهميدم رانندگي با رنو چقدر برايم مفيد بود و باعث شده با كمترين هزينه، تعميرات فني ماشين را بياموزم.

 در كارهاي منزل چقدر مشاركت داريد؟ من در تهران همراه خواهرم ساكن هستم، در تهران كارهاي منزل با من است و در قزوين برعهده پدرم.

 آشپزي‌تان به اندازه آشپزي مادرتان خوب است؟ هيچ وقت به سطح آشپزي مادرم نمي‌رسد، ولي مادرم غذاهاي سنتي مي‌پزد و من غذاهاي فرنگي.

 با توجه به اين كه هم رانندگي مي‌كنيد و هم درس مي‌خوانيد، اين دو را چگونه با هم هماهنگ مي‌كنيد؟ من زماني كه كلاس ندارم، سرويس مي‌برم، در حال حاضر علاوه بر شركت در كلاس‌هاي مكالمه زبان، در دوره‌هاي داوري درجه سه اسكيت نيز شركت كرده‌ و سعي كرده‌ام با برنامه‌ريزي كارهايم را به درستي انجام دهم. دوست ندارم ثابت بمانم، علاقمند به پيشرفت و تجربه كارهاي متفاوت و هيجان‌انگيز هستم.

 شما در كلاس زبان انگليسي شركت مي‌كنيد. اگر با مسافر خارجي برخورد كنيد، چه كار مي‌كنيد؟ تا به حال با گردشگران خارجي برخورد نكرده‌ام، ولي اگر با آنان روبرو شوم، راهنمايي‌شان مي‌كنم.

آيا در اين مدت شده كه مسافري از شما بخواهد از جاده اصلي خارج و به جاده فرعي برويد؟

نه! اگر هم بخواهند، منطق حكم مي‌كند جاده فرعي نروم.

 چه توصيه‌اي براي دختران جوان و همسن و سال خود داريد؟ به طور حتم درس بهتر از هر چيز ديگري است، با دستيابي به مدارج علمي بالاتر، مي‌توانند خدمات مطلوب‌تري به مردم ارايه دهند. در حال حاضر برخي خانم‌هاي بي‌سرپرست را مي‌شناسم كه مي‌خواهند راننده شوند، ولي به دليل برخي محدوديت‌ها و نداشتن ماشين، نمي‌توانند كاري كنند. سخن آخر...

از مادرم كه همه زندگي‌ام متعلق به اوست، تشكر و قدرداني مي‌كنم.  


مطالب مشابه :


خاطرات شنیدنی راننده رئال مادریدازرونالدو ومورینیو

حرف‌هاي شنيدني راننده رئال مادريد راننده اتوبوس ويژه رئال مادريد از لحظات تلخ و شيرين خود
اشرف پرهيزكاري، جوان‌ترين و اولين راننده زن مسافربر سواري ايران:عاشق خلباني هستم

قاصدک - اشرف پرهيزكاري، جوان‌ترين و اولين راننده زن مسافربر سواري ايران:عاشق خلباني هستم
68- آناليز فركانس هاي غالب اندام هاي بدن راننده تراكتور

دانلود مقالات ماشین های کشاورزی - 68- آناليز فركانس هاي غالب اندام هاي بدن راننده تراكتور
تجاوز راننده به دختر عقب مانده ذهنی

تجاوز راننده به دختر عقب مانده ذهنی با تحقيقات ويژه پليس آگاهي تهران ، متهمي که با ربودن يک
نگاهي به قوانين و مقررات پيرامون رانندگي بدون گواهينامه در ايران

گواهينامه رانندگي ويژه: درصورتیکه هیچ یک ازمدارک فوق به همراه راننده
دانستني‌هاي ايمني در مورد كار با ليفتراك

2- نداشتن حفاظ مناسب براي راننده. 3- عدم رعايت قوانين ترافيكي. 4- نبودن خطوط ويژه
تغييرات در قوانين راهنمايي و رانندگي

تقسيم شده و علاوه بر آنها گواهينامه موتورسيكلت‌ و گواهينامه‌هاي ويژه راننده به
نیازمندیهای تهران استخدام استخدام

راننده (پايه يك) (29) راننده (كاميونت) (19) راننده (وانت) (83) راننده (ويژه ) (9) راننده (گوناگون) (24)
برچسب :