راه های تقویت ایمان، راههای تقویت و حفظ ایمان - راههای حفظ ایمان

در این بخش از سایت برگزیده ها مطالبی درمورد راه های تقویت ایمان را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از برگزیده ها: راههای تقویت ایمان به طور جامع و کامل در 4 بخش گنجانده می شوند که بر اساس فرمایشات ائمه و آیات قران کریم برآورد می شود. با دانستن و پیروی از انها می توان ایمانی قوی داشت.

راههای حفظ ایمان

راههای حفظ ایمان

تقویت ایمان

راههای تقویت ایمان و باروهای دینی را باید در وجود و درون خودمان بیابیم و نهادینه کنیم . در این راه سوالاتی پیش خواهد امد که با استفاده از آیات و گفته های پیشوایان دینی می توان به پاسخ صحیح رسید 

چگونه ایمان را  تقویت کنیم؟

هنگامی که پایه ‏های ایمان در وجود انسان متزلزل گردد، صفات رذیله بی شماری به سراغ انسان می‏ آید؛ با تقویت پایه‏ های ایمان باید به مقابله با آن برخاست. برای تقویت ایمان راه هایی وجود دارد:

1- هر انسانى در برابر انبوهى از مجهولات و مشکلات درباره خود و دیگران قرار دارد که گاه مربوط به مسائل مادّى است و گاه معنوى و کلید حلّ آن‏ها غالباً سؤال از آگاهان و اندیش‏مندان است.

به همین دلیل، خداوند در عالم تکوین و تشریع درهاى سؤال را به روى انسان گشوده است. از نظر تشریع در دستورات اسلامى نه تنها اجازه سؤال به هر کس و درباره هرچیز را داده است، بلکه به سؤال کردن امر کرده است، قرآن مجید در دو آیه مى‏ فرماید:

«فَاسْأَلُوا أَهْلَ الذِّکْرِ إِنْ کُنْتُمْ لَاتَعْلَمُونَ»؛ (از آگاهان سؤال کنید اگر نمى ‏دانید).(1)

امیرمؤمنان در بعضى از کلمات پرمعنایش در نهج البلاغه مى‏ فرماید: «وَ لَایَسْتَحْیِیَنَّ أَحَدٌ اذا لَمْ یَعْلَمِ الشَّىْ‏ءَ أَنْ یَتَعَلَّمَهُ»؛ (هیچ‏گاه کسى در فراگیرى علم و سؤال از مجهولات، شرم و حیا به خود راه ندهد).(2)  

آرى، سؤال کردن عیب نیست. عیب آن است که انسان پرسش نکند و در جهل و نادانى بماند.

جالب این است که در خطبه یاد شده سؤال کردن را حقى براى هر کس ذکر فرموده و این معنا در مورد جوانان و نوجوانان بسیار مهمتر است چرا که آنها داراى مجهولات فراوان:

از نظر تکوین و آفرینش نیز خداوند، حسّ کنجکاوى و جستجوگرى را در ذات انسان قرار داده است. انسان، همواره مایل است از چیزهایى که نمى ‏داند، بپرسد و بداند. این حس در جوانان و نوجوانان شدیدتر است؛ به سبب همان نیازى که دارند، گاه آن قدر پدر و مادر را سؤال پیچ مى‏ کنند که داد و فریادشان بلند مى‏ شود؛ در حالى که وظیفه آن‏ها این است که با محبّت و مدارا به این نیاز روحى‏شان پاسخ مثبت دهند. آن‏چه را مى‏ دانند، در اختیارشان بگذارند و آن‏چه را نمى‏ دانند به کسانى که مى‏ دانند ارجاع دهند.

بعضى فکر مى‏ کنند اگر از مسائل اصول عقاید سؤال کنند نشانه کفر و بى اعتقادى است؛ در حالى که این پرسش‏ها براى تحقیق بیش‏تر و استحکام بخشیدن به عقیده است.

دانشمندان و آگاهان، به ویژه عالمان دینى وظیفه دارند که در هر حال و در هر شرایط، براى پاسخ به سؤالات اعلام آمادگى کنند و با محبّت و احترام از پرسش کنندگان استقبال کنند.

2- مطالعه بیشتر در چیزی که به آن ایمان داریم. مثلًا برای تقویت ایمان به خدا، لازم است مطالعاتمان را در اسرار آفرینش گسترش دهیم. برای ایمان بیشتر به قرآن مجید باید در آیات زیبای این کتاب آسمان ی تفکر و اندیشه افزون‏تری نماییم و خلاصه، برای تقویت ایمان به هر چیزی، مطالعه پیرامون آن چیز راهکار مؤثری است.(3)

راه های تقویت ایمان,راه های تقویت ایمان و اراده,راه های تقویت ایمان و تقوا

تقویت ایمان و اراده

3-  دیگر آن که از راه خودسازی و پاکسازی درونی وارد شویم، زیرا ایمان نوری است که در آینه قلب انسان می‏تابد و هر چه آینه قلب انسان صاف‏تر و شفاف‏تر باشد، انعکاس نور ایمان توسط آن بهتر انجام می‏ پذیرد. اگر قلبی (خدای ناکرده) آلو ده به گناه شود و زنگار معصیت آینه دل را تیره و تار کند، بطور طبیعی تابش نور ایمان در چنین قلبی کم می‏شود. بنابراین اجتناب از گناهان و حرکت در مسیر مستقیم اسلام، از عوامل دیگر تقویت ایمان است؛ هرچه تقوی‏ و پرهیزکاری شخص مؤمن بیشتر شود، قلب او نورانی‏تر می‏گردد و شعله ایمانش فروزان‏تر می‏شود؛ و برعکس، بی تقوایی موجب تضعیف نور ایمان می‏شود و همان گونه که تقوی‏ باعث تقویت ایمان می‏ شود، ایمان نیز تقوی را تقویت می‏ کند؛ و به عبارت دیگر، این دو، اثر متقابل روی یکدیگر دارند.(4)

 4- دست زدن به دامان لطف خداوند و معصومین(علیهم السلام) یکی دیگر از عوامل مهم تقویت ایمان است که نباید از این مهم غافل شویم. در این مسیر باید با حضور قلب و از روی واقعیت و در حالی که خود را واقعاً فقیر و دست خالی بدانیم به سوی حق تعالی حرکت نماییم و خطاب به خداوند بگوییم: «ما از تو به غیر تو تمنایی نداریم!» زیرا اگر رابطه ما و خدای مهربان محکم باشد، خداوند بزرگ نیز رابطه ما را با سایر مخلوقات، اصلاح خواهد کرد. ان شاء الله امید است با به کار بستن این دستورات، بتوانیم به مراحل بالایی از ایمان دست یابیم.  

گردآوری: بخش دین و اندیشه برگزیده ها


,