تشريح ساختار رزومه + دانلود يک نمونه رزومه کاري

هر رزومه از ساختار و قالبي مشخص برخوردار است. اين بدين معني است که محتويات مندرج در رزومه مي بايست در قسمتهاي مجزا و بترتيبي معين نوشته شود. توصيه مي شود قبل از توضيح هر قسمت، عنوان آنرا با يک تيتر از ساير محتويات جدا و مشخص نمائيد. اين امر سبب مي شود تا چشم خواننده بسهولت و سرعت مطالب دلخواه را بيابد. در زير به بررسي ساختار رزومه مي پردازيم.

1- اطلاعات شخصي
اين قسمت شامل اطلاعات اوليه کارجو بوده و بعنوان اولين بخش رزومه قرار مي گيرد. اطلاعات اين قسمت شامل نام کامل، تلفن تماس، آدرس ايميل يا پست الکترونيک، سال تولد و محدوده سکونت کارجو مي باشد. نام بايد بصورت کامل (نام و نام خانوادگي) بوده و با سايزي بزرگتر (Bold) درج شود. سال تولد صرفاً جهت اطلاع کارفرما از سن شماست و لذا درج دقيق ماه و روز آن غير ضروري است. توصيه مي شود بدليل حفظ حريم اطلاعات شخصي از ذکر آدرس بطور کامل پرهيز نموده و صرفاً به مشخص نمودن محدوده سکونت اکتفا ورزيد.

2- علائق حرفه اي
اين قسمت از رزومه مبين توضيحي مختصر از علائق و خواستگاه حرفه اي کارجو مي باشد. لطفاً توجه فرمائيد که اين بخش از رزومه جنبه اختياري داشته و در صورت تمايل به درج، پس از اطلاعات شخصي قرار مي گيرد. درج مطالب در اين قسمت بايد صريح و کوتاه باشد يعني چيزي در حدود دو يا سه خط. با صراحت و صداقت زمينه هايي که در آنها علاقمند به کار و فعاليت هستيد را توضيح دهيد. توجه داشته باشيد که علاقه شما امريست جدا از تواناييتان و در اين بخش نيازي به اشاره به توانايي و مهارتهايتان نيست. دقت کنيد که رابطه اي بين علائق شما و کاري که برايش درخواست مي دهيد برقرار باشد در غيراينصورت شايد کارفرما چنين بيانديشد که شما درک درستي از نياز وي و يا وظايف سمت مربوطه نداشته ايد. اين بخش مربوط است به نمايشي از شخصيت کاري خودتان در ذهن کارفرما. اين نکته که کارفرما با خواندن اين بخش از رزومه تان شما را راسخ در جايگاهي که خودتان را در آينده در آن مي بينيد حس نمايد، تصوير بسيار مؤثري از شخصيت مصمم و با انگيزه شما در ذهن وي ايجاد خواهد نمود.

3- مدارک و سوابق تحصيليذکر سابقه تحصيلي کارجو از نکات مهم در نگارش رزومه مي باشد و وجود آن ضروري است. ليستي از تحصيلات علمي و دانشگاهي خود تهيه کنيد و آنها را بترتيب از آخر به اول در اين قسمت درج کنيد. دليل اينکار اينست که کارفرمايان تمايل دارند تا ابتدا بروزترين و آخرين سوابق شما را بررسي کنند. براي هر مورد در ليست، نام رشته تحصيلي، نام دانشگاه يا موءسسه و در نهايت تاريخ شروع و اتمام دوره تحصيلي را قيد نمائيد. در زير هر کدام از اين موارد ميتوانيد به گرايش رشته مربوطه، دروس اصلي يا مرتبط گذرانده شده، موضوع پروژه يا پايان نامه و در صورت تمايل معدل فارغ التحصيلي خود اشاره کنيد. البته ذکر اين موارد تنها در صورت مرتبط بودن با کار و سمت درخواستي پيشنهاد مي شود و در صورت اشاره از نوع ارتباط آنها با کار مطمئن شويد. توصيه مي شود در صورتيکه آخرين مدرک تحصيلي شما کمتر از کارشناسي يا ليسانس است، به معرفي رشته تحصيلي دبيرستاني خود نيز بپردازيد.

4- سوابق حرفه اي
اين قسمت يکي از مهمترين و ضروري ترين بخش هاي رزومه کارجو بوده و محل توجه ويژه اي براي بسياري از کارفرمايان محسوب مي شود. جهت تکميل اين بخش از رزومه خود ليستي از سوابق کاري و سمتهاي خود در گذشته تهيه نموده و آنها را مانند سوابق تحصيلي بترتيب از آخر به اول در اين قسمت درج کنيد. هر کدام از موارد ذکر شده در ليست اين قسمت بايد شامل جزئيات زير باشد.

1.سمت و عنوان شغلي
(مثال : کارشناس کنترل پروژه ، کمک حسابدار ، منشي و مسئول دفتر ، محقق و پژوهشگر ، ناظر چاپ و يا غيره)
2.نام شرکت، موسسه يا محل کار
(مثال : موءسسه کاربانک ، شرکت ديلمان فيلتر ، چاپ و انتشارات گلستانه و يا غيره)
3.مدت زمان فعاليت
(مثال : از آبان 1385 تا شهريور 1392)
4.مسئوليتهاي سمت و کارهاي مهم انجام شده
(مثال : "مديريت تيمي از تحليلگران و برنامه نويسان جهت پياده سازي پروژه نرم افزاري قيمت تمام شده" يا "مسئول هماهنگي و اجراي سمينارهاي آموزشي در شهرستانها" يا "عضو فعال تيم توليد محتوا و ويرايش کتاب تست کنکور ..." يا "عضو تيم حسابداري و مسئول ثبت سندهاي خريد در سيستم مالي و تهيه گزارش از مغايرتهاي بانکي در مقاطع از پيش تعيين شده"

ذکر تمام يا نيمه وقت بودن مشاغل قبلي بهتر است در قسمت 4 (مسئوليتهاي سمت) انجام شود. در اين قسمت از رزومه نيازي به ذکر مقدار حقوق دريافتي در کارهاي قبلي نيست. پيشنهاد مي شود چنانچه سوابق کاري گذشته شما در شهر ديگري انجام شده، نام آن شهر را نيز در قسمت 2 و بلافاصله بعد از نام محل کار ذکر نمائيد.

چنانچه در صدد تغيير زمينه شغلي خود هستيد و بر اين گمانيد که مسئوليتهاي اخيرتان ربط چنداني به موضوع کار جديد ندارد، ميتوانيد عنوان اين بخش از رزومه را به نام سوابق مرتبط تغيير داده و در آن تنها به ذکر سمتها و مسئوليتهاي مرتبط (با همان ترتيب جديد به گذشته) بپردازيد. در اينصورت بخش ديگري تحت عنوان ساير سوابق کاري اضافه نموده و مواردي که داراي ارتباط کمتري هستند را در اين قسمت بگنجانيد.

اگر دانشجو يا کارآموزي هستيد که سابقه حرفه اي در کارنامه خود نداريد، نگران نباشيد. انجام هر کار يا قبول هر مسئوليتي که در گذشته و بدون استخدام انجام داده ايد و حتي انجام کارهاي فوق برنامه در دانشگاه نيز ميتواند سابقه اي از کار و فعاليت شما محسوب شود. لذا از اينکه تازه کار هستيد و قبلاً استخدام کسي يا جايي نبوده ايد نااميد نباشيد. به خاطر داشته باشيد که هر کارمند باسابقه و مجربي يک نقطه آغاز در کارنامه حرفه اي خود دارد. کارفرمايان در رزومه شما بدنبال پيدا کردن ارتباط بين توانائي هاي شما و نيازهاي شغل کنوني هستند و مايلند بدانند که چگونه توانسته ايد از توانائي هاي فردي خود در امور مختلف کاري بهره گرفته و يا اينکه چطور آنها را در موقعيتهاي مختلف کاري توسعه و رشد داده ايد.

هنگام توضيح مسئوليتهاي پيشين خود در انتخاب نوع کلمات دقت کنيد. کلمات نوشته شده بايد بيانگر انگيزه، جديت و خلاقيت شما در اداره امور محوله باشد. نوع نگارشتان بايد تا آنجا که ممکن است مثبت و انرژي بخش باشد. سعي کنيد از دامنه افعال و کلمات بيشتري استفاده نمائيد تا رزومه تان جذاب تر گردد و از ذکر کلمات يا افعال داراي معاني منفي اجتناب نمائيد. به تفاوت بين "عنوان سمت" و "توضيح مسئوليت" توجه کنيد. سمت الزاماً بيانگر روش کار نيست! از پرداختن به افکار کليشه اي نظير "همه ميدانند مهندس صنايع چه کار انجام ميدهد!!" يا "خب، هر کارفرمايي که ميداند بازارياب يعني چه!! " بپرهيزيد و نگذاريد اين افکار باعث شوند تا در ارائه توضيح دچار کم گوئي شويد و وظايفي را که انجام مي داديد به روشني توضيح دهيد. بهتر است توضيحات شما با اختصار ولي کامل انجام گيرد و بجاي استفاده از جمله از عبارت استفاده کنيد و آنها را به شکل ليستي زير هم و با بالت پوينت آرايش نمائيد (اشاره به نشان گذاري ياBullet Pointing در نرم افزارWord ). اين امر سبب مي شود تا کارفرمايان سريع تر و راحت تر محتويات رزومه شما را اسکن و مرور نمايند.

5- تجربيات و دوره هاي تخصصيدرج اين قسمت در رزومه جنبه اختياري دارد. چنانچه در حال ارسال درخواست براي يک کار تخصصي هستيد، مي توانيد اطلاعاتي درباره گذراندن دوره هاي آموزشي مرتبط و يا تجربيات مهم در پروژه هاي مرتبط بصورت ليستي از عبارات خلاصه شده آماده نموده و آنها را بر حسب تاريخ (از امروز به گذشته) مرتب نمائيد. براي هر مورد نام دوره، تاريخ و محل برگزاري آن، طول دوره و نوع گواهينامه اعطايي آن را مشخص نمائيد.

6- مهارتها
توصيه مي شود پس از ذکر تحصيلات و سوابق حرفه اي، بخشي از رزومه خودتان را به توضيح مهارتهايتان اختصاص دهيد. اين مهارتها مي توانند هم شامل مهارتهاي فني و تکنولوژيکي مانند کار با نرم افزار يا سخت افزارهاي مختلف باشد و هم شامل مهارتهاي فردي مانند کارگروهي، مسئوليت پذيري، خلاقيت، نظم پذيري، ميزان آشنايي با زبانهاي خارجي و نظاير آن.

هنگام ذکر مهارتها، ميزان آشنايي خود با هر مورد را صادقانه قيد نمائيد يعني مشخص کنيد تا چه اندازه با زبان انگليسي آشنا هستيد (مثال: آشنا به مکالمه در حد متوسط و تسلط بر مکاتبات اداري در حد پيشرفته) يا ميزان تسلط خود با نرم افزاري مانند اکسل را توضيح دهيد (مثال: تسلط کامل در طراحي صفحات گسترده و نمودارگيري از داده ها و آشنا با فرمول نويسي در سطح ساده).

7- حضور در کنفرانسها
اگر در حال ارسال درخواست کار جهت انجام کارهاي علمي و تحقيقاتي هستيد، ذکر تجربيات شرکت در کنفرانسهاي علمي و تخصصي از اهميت ويژه اي برخوردار است. ليستي از اين فعاليتها تهيه کرده و آنها را بر حسب تاريخ (از امروز به گذشته) مرتب نمائيد. براي هر مورد نام سمينار يا کنفرانس را به همراه تاريخ و محل برگزاري قيد نمائيد.

جهت آشنايي هر چه بيشتر کارجويان گرامي، نمونه هايي از رزومه هاي مختلف در ليست زير ارائه مي گردد. همچنين مي توانيد جهت دانلود و استفاده از قالب خام رزومه اينجا کليک نمائيد

1.نمونه اي از رزومه يک مهندس نرم افزار
۲.نمونه اي از رزومه يک منشي
۳.نمونه اي از رزومه يک فارغ التحصيل

دانلود نمونه رزومه - دانلود نمونه رزومه کاري - دانلود نمونه رزومه کاري فارسي - دانلود نمونه رزومه فارسي - دانلود نمونه رزومه انگليسي - نمونه اي از يک رزومه - نمونه رزومه مهندس صنايع - نمونه رزومه مهندسي صنايع - دانلود يک نمونه رزومه کاري - نمونه قرارداد خدمات مهندسي


مطالب مرتبط :

شیوه ، نکات و ترفند های نوشتن رزومه هاي دانشجويي

چگونه مهارت خود را در رزومه نويسی افزايش دهيم

نکاتي درباره نگارش رزومه مؤثر

نحوه نگارش رزومه کاری


مطالب مشابه :


تشريح ساختار رزومه + دانلود يک نمونه رزومه کاري

هر رزومه از ساختار و قالبي مشخص برخوردار است. اين بدين معني است که محتويات مندرج در رزومه مي بايست در قسمتهاي مجزا و بترتيبي معين نوشته شود. توصيه مي شود قبل از توضيح هر قسمت، عنوان آنرا با يک تيتر از ساير محتويات ...
نحوه نگارش رزومه ( نمونه رزومه )

رزومه متنی است چند صفحه ای حاوی اطلاعات و مشخصات فردی که قبل از مصاحبه در اختیار کارفرمایان قرار گرفته و به آنان امکان میدهد تا ارزیابی اولیه ای از توانایی های شغلی شما داشته باشند. در واقع رزومه باید تصویری ذهنی از شما و فعالیتهای شغلیتان، ...
نمونه رزومه مهندسی عمران و معماری

وبلاگ مهندسی عمران و معماری - نمونه رزومه مهندسی عمران و معماری - دانلودمقاله مهندسی معماری+دانلودنقشه اتوکد+نقشه خوانی ساختمان+دانلودآیین نامه 2800زلزله ویرایش چهارم - وبلاگ مهندسی عمران و معماری.
نمونه رزومه

نمونه رزومه · نمونه رزومه · + نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۱/۰۹/۰۱ساعت 14:4 توسط سيد كاظم موسوي ميامي | نظر بدهید. ميامي. صفحه نخست · پروفایل مدیر وبلاگ · پست الکترونیک · آرشیو وبلاگ · عناوین مطالب وبلاگ. نوشته های پیشین. هفته سوم اسفند ۱۳۹۳
نحوه نگارش رزومه، همراه با یک نمونه رزومه به زبان انگلیسی

مدیریت سیستم های اطلاعاتی(MIS) - نحوه نگارش رزومه، همراه با یک نمونه رزومه به زبان انگلیسی - این وبلاگ در خصوص سیستم های اطلاعاتی و راهکارهای بهتر انجام شدن MIS می باشد.
نمونه رزومه

Giv - نمونه رزومه - borujerd - Civil - Giv. ... رزومه. [نام و نام خانوادگی کارجو]. تلفن تماس: [09123330000]. ایمیل : [[email protected]]. متولد : [سال]. ساکن : [شهر] – [محدوده]. سوابق تحصیلی. کارشناسی [نام رشته تحصیلی] – دانشگاه [نام دانشگاه].
نمونه رزومه برای مصاحبه کبک

تا سرزمین های دور - نمونه رزومه برای مصاحبه کبک - توجه فرمایید: برخی مطالب قدیمی تر ممکن است مشمول مرور زمان شده و فاقد اعتبار باشد.
یک نمونه رزومه

یک نمونه رزومه. رزومه متني است چند صفحهاي حاوي اطلاعات و مشخصات فردي كه قبل از مصاحبه در اختيار كارفرمايان قرار گرفته و به آنان امكان ميدهد تا ارزيابي اوليهاي از تواناييهاي شغلي شما داشته باشند. در واقع رزومه بايد تصويري ذهني از شما و فعاليتهاي ...
تشريح ساختار رزومه + دانلود يک نمونه رزومه کاري

پاتوق هواداران مهندسی صنایع - تشريح ساختار رزومه + دانلود يک نمونه رزومه کاري -
نمونه رزومه

نمونه رزومه شرکت پخش توان. Tavan-Oil.blogfa.com برای دانلود روی تصویر زیر کلیک نمایید. فرمت: Word
برچسب :