طرح درس:

 

  عنوان درس : معرفت  کردگار- موضوع درس : ادبیات فارسی  مدت جلسه : - صفحات کتاب  56-50-

 نام کتاب : فارسی دوم- روش تدریس : کارایی تیم

اهداف کلی :              «- آشنایی با فصول سال و درک مفهوم طبیعت دوستی »

                             « پی بردن به زیبائیهای آفرینش – اهمیت دادن به جلوه های آفرینش و حمد و سپاس از خالق قادر و توانا »

 

                                                    فعالیت های قبل از تدریس

 

تدوین هدفهای جزئی

منظور معلم از آموزش عبارتنداز:

فراگیر پس از پایان قادر خواهد بود :

حیطه ها ( شناختی – نگرشی – مهارتی )

 

دانش

درک

کاربرد

تجزیه

ترکیب

ارزشیابی

1 – آشنایی با جلوه های گوناگون آفرینش

2 – تقویت نگاه توحیدی و دعوت به تامّل و تعمق در آفرینش و آثار صنع الهی

3 – آشنایی گسترده تر و عمیق تر با جان بخشی

4 – آشنایی با جلوه های  آفرینش در محیط زندگی و منطقه ی زیست خود

5 – آشنایی با پسوند و انواع آن

6 – آشنایی با صفت نسبی

7 – بیان احساسات و عواطف نسبت به زیبایی های فصول

8 – یادآوری آرایه های تشخیص و نوشته زبانی – نوشته ادبی

9 – توانایی دانش آموزان در اجرای نمایش و نیز خواندن صحیح متن درس

10 – علاقه مندی به نظام شگفت انگیز آفرینش (نظم و هماهنگی جهان آفرینش)

11 – اهمیت دادن به ویژگیهای مختلف فصول

1- متن درس را به صورت صحیح بخواند .

2 – ویژگیهای آب و هوایی فصول سال را بیان کند .

3 – صفت ادبی یا آرایه ی ادبی یا جان بخشی را در متن  درس بیان کند

4 – نمونه هایی از عجایب خلقت را نام برد .

5 – خصوصیات آب و هوایی مناطق مختلف را از هم تشخیص دهند .

6- برای بهتر و راحت زندگی کردن مطابق با شرایط آب و هوایی راهکارهایی را مثال بزنند

7 – نوشته ی زبانی را از نوشته ی ادبی تشخیص دهند

8 – ویژگیهای مختلف آب و هوایی (فصول) را در طول سال طبقه بندی کنند .

9 – جلوه های مختلف فصول را نام ببرد .

10- از مطالب ارائه شده در کلاس نتیجه گیری شود .

 

 

ü      

 

ü      

 

 

 

ü     ..

 

 

 

 

 

ü      

 

 

 

 

 

ü      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ü      

 

ü      

 

 

 

 

 

 

ü      

 

ü      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ü      

 

 

 

فعالیت های مقدماتی :

-       با چهره ای بشاش و روحیه ای سرشار  از انرژی وارد کلاس شده و بعد از سلام و احوالپرسی و ذکرنام خداوندقادر و توانا حضور و غیاب را از دانش آموزان انجام داده  و در صورت غایب بودن از علت آن جویا می شویم . سپس ارزشیابی از درس قبلی صورت می گیرد .

-       آمادگی و ایجاد انگیزه : با نوشتن یک بیت شعر مثال :

- «بر گ درختان سبز در نظر هوشیار - هر ورقش دفتری است معرفت کردگار»

توجه دانش آموزان را به مسئله مهم آفرینش جهان و زیبایی های آن از جمله فصول چهارگانه سال جلب می کنیم و سوالاتی در این زمینه مطرح می نمائیم.

 

روش های تدریس

روش یا روش های تدریس : کارایی اعضای تیم – اعضای گروه – روشن سازی طرز تلقی – نمایشی – بارش مغزی – توضیحی و سخنرانی – مباحثه

 

 

ارایه تدریس :

-  کارایی اعضای تیم : بطوریکه دانش آموزان را به چهار گروه تقسیم بندی با گروه بندی نموده و برای هر عضو شماره یا کد نامگذاری می گردد . معلم مربوطه از دانش آموزان  می خواهد هر کدام از شماره ها پاراگرافی را مطالعه نموده و یاد گیرند ( هر قسمت از درس از اول تا آخر از شماره ی (4 تا 1) سپس شماره های 1 و2و3و4 در هر گروه مطالب را بر اساس آموخته های خود از کتاب درسی بازگو می کنند . سپس هریک از کدها یا شماره های 4 – 3 – 2 - 1 به گروه اولیه خود برگشت داده شده تا به ترتیب لز اول تا آخر در س مطالب بار دیگر گفته شود و تبادل نظر گردد

-  تدریس به روش نمایش : بر حسب فصول چهارگانه دانش آموزان به چهار گروه تقسیم بندی می شوند و بر اساس آموخته های علمی قبلی و بر اساس ابتکار و خلاقیت هایی که داشته و خواهند داشت فصول سال ( بهار – تابستان – پاییز – زمستان) را ایفای نقش خواهند نمود. البته نوآوری ها و ابداع در این مرحله به شکلهای گوناگون می تواند باشد که قطعاً در مواردی جزئی در بین اعضای کلاسهای مربوطه (دوم) متفاوت خواهد بود .   ( نظارت و هدایت علمی و عملکرد دانش آموزان (نمایش) بر عهده معلم مربوطه می باشد).

 

- مواد و وسایل و رسانه های آموزشی

1 – نشان دادن پوسترهای زیبایی فصول چهارگانه (بهار – تابستان – پاییز – زمستان) 2 – پوستر جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی کشور عزیزمان ایران – 3 – گردش علمی – 4 – فیلم – 5- نوار کاست – 6 – کتاب درسی – 7 - رایانه

-  ارزشیابی پیشنهادی

- الف) شناختی : خصوصیات و ویژگیهای آب و هوای فصول سال را به تفکیک بیان کنند- نمونه هایی از زیباییهای آفرینش را نام ببرند .

- ب) نگرشی : از خواندن این متن درس چه احساسی به شما دست می دهد؟ ( احساسات و عواطف درونی خود را بیان کنند)

- ج) مهارتی : به هنگام تماشای یکی از فصول سال ( بهار – تابستان – پاییز – زمستان) از پشت پنجره ی کلاس نقاشی آن را بکشند

- معنای واژه های جدید درس را از واژه نامه بیابند –   نوشته های زبانی و ادبی را در متن مشخص کنند .

 

 

 

فعالیتهای تکمیلی  تمرینی :

 

 

 

1 – پاسخ خود ارزیابی های بخش خود را ارزیابی و بخش نوشتن را به دقت بنویسند.

2 – متن زیبا یا شعر زیبایی از یکی از شاعران به کلاس آورده و قرائت کنند . (درباره ی طبیعت زیبای فصل ها)

3 – نقاشی های زیبایی از زیبایی های طبیعت از جمله فصول چهارگانه به تصویر کشیده و به کلاس بیاورند و در صورت دایر بودن نمایشگاهی در مدرسه در معرض دید تماشاگر قرار داده شود

 

تهیه و تنظیم :  شهلا  پور باغبانیان واحد


مطالب مشابه :


نمونه هايي از تقديم و تشكر براي صفحه تقديم پايان نامه

نمونه متن تقدیم این پایان نامه را ضمن تشکر و سپاس و چه خرم علمی که از چشمه ی معارف




ایــــــــــــران، ســــــــرزمین زیبای من !

ایــــــــــــران، ســــــــرزمین زیبای زیبای من !تقدیم به علمی زبان و




انواع ویرایش:

غزل های زیبای (کتابنامه) که در آن ویراستار وارد حوزه‌ی تخصصی و علمی ویرایش متن می




متن نامه محرمانه جامعه اسلامی دانشجویان به رئیس دانشگاه بوعلی سینا

متن نامه محرمانه عنوان قربانی تقدیم می کند و احکام علمی نیز شاید بتوان




طرح درس:

دانش آموزان به چهار گروه تقسیم بندی می شوند و بر اساس آموخته های علمی نامه بیابند




برچسب :