معرفی بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی زنان و زایمان کوثر

معرفی مرکز آموزشی درمانی شهید مطهری ارومیه

بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی زنان و زایمان کوثر

محمّد آقایی پر

گروه گزارش: اهميت آشنايي با بيماري‌هاي زنان و چگونگي پيشگيري و درمان آن‌ها يكي از مهم‌ترين مسائلي است كه امروزه مورد توجه متولیان عرصه سلامت قرار دارد و در این میان توجه به تولد نوزادان سالم از مادران سالم نیز موضوعی است که توجه روزافزونی را طلب می کند و به همین منظور یک بیمارستان فوق تخصصی زنان و زایمان با نام کوثر در استان آذربایجان غربی تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان وجود دارد که خدمات آن علاوه بر شهروندان این استان به مراجعه کنندگانی از استان های همجوار و کشورهای همسایه را نیز شامل می شود.

bim1_1_.jpg

دکتر فرزانه برومند مدیر گروه زنان و متخصص زنان و زایمان در بیمارستان شهید مطهری ارومیه در مورد ویژگی های بخش تخصصی و فوق تخصصی زنان و زایمان کوثرمی گوید: این بخش از بیمارستان مطهری اصلی ترین مرکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی در حوزه زنان و مامایی است.

bim1_2_.jpg

دکتر فرزانه برومند

وی افزود: این بیمارستان در مورد زنان و مامایی ، کل بیماران عادی شهر ارومیه و استان و کلیه بیماری های پیچیده و خاص را در حوزه بانوان پذیرش کرده و پوشش می دهد. او اضافه کرد: در قسمت زنان ، بخش تحقیقاتی درمانی نازایی به عنوان تنها مرکز مجهز و پیشرفته دانشگاهی وجود دارد و در کنار آن تنها بخش انکولوژی زنان (سرطان) در محل این بیمارستان در حال ارائه خدمات است.

دکتر فرزانه برومندبه گفته وی در حوزه مامایی نیز علاوه بر بیماران معمولی هر گونه بیماری قلبی،دیابت،بیماری های رماتیسم و دیگر بیماریها نیز مورد پذیرش و درمان قرار می گیرند بطوریکه این بیمارستان به عنوان مرکز مشاوره و مراقبت از چنین بیماری هایی مطرح است و بیماران مرتبط از کل استان به این مرکز معرفی می شوند.

دکتر برومند اضافه کرد: به تعبیر دیگر بانوانی که غیر از حاملگی به بیماری هایی دچار می شوند و هم بانوانی که در حین بارداری بیماری های مختلفی دارند از جمله فشار خون ، مشکلات و اختلالات مربوط به جنین و رشد آن یا خونریزی و غیره عموماً به این بیمارستان مراجعه کرده و تحت درمان قرار می گیرند به طوریکه مراجعات فراوان بیماران در این حوزه باعث کمبود تخت نیز می شود.

وی با تشریح ظرفیت واقعی بیمارستان و حجم بالای خدمات مازاد بر ظرفیتی که در بخش زنان و زایمان به بیماران ارائه می شود گفت: در حقیقت این بیمارستان با ترافیک بالای بیمار با بیش از دو برابر ظرفیت اسمی خود مشغول خدمات رسانی است و این موضوع ضرورت توجه به توسعه فیزیکی آن را دوچندان می کند.

وی اظهار امیدواری کرد با تسریع در احداث و راه اندازی بیمارستان مختص زنان ارومیه که در ورودی شهر از سمت جاده سرو قرار دارد از ترافیک بالای بیماران در بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی کوثر کاسته شود.

دکتر برومند با اظهار اینکه هم اینک کار نوبت دهی به بیماران با فواصل طولانی موجب ابراز گلایه هایی از سوی آنان می شود تاکید کرد همین امر بر اهمیت توسعه این بیمارستان می افزاید. وی اضافه کرد: درمانگاه نازایی به عنوان تنها مرکز مجهز متعلق به دانشگاه علوم پزشکی در آذربایجان غربی ، کل استان را پوشش می دهد و از استان های همجوار و کشورهای همسایه نیز مراجعات متعددی را به این بخش شاهد هستیم.

مدیر گروه زنان و متخصص زنان و زایمان در بیمارستان شهید مطهری ارومیه گفت: درمانگاه زنان نیز از دو بخش انکولوژی زنان(تنها مرکز سرطان زنان استان) و درمانگاه تخصصی زنان تشکیل می شود که در این درمانگاه بیماران معمولی،بیماران یأسگی و غیره نیز پوشش داده می شوند.

او ادامه داد: درمانگاه کنترل بارداری با خدمات تخصصی و درمانگاه اورژانس شبانه روزی زنان نیز از دیگر بخش های این مرکز هستند.

وی تصریح کرد: زنان بیمار از استانهای شرق ترکیه ، کردستان عراق و جمهوری آذربایجان نیز همیشه به این مرکز درمانی مراجعه کرده و از خدمات درمان،نازایی،جراحی و مشورت پزشکان در این بیمارستان بهره مند می شوند.

وی اضافه کرد: این مرکز درمانی کامل ترین تجهیزات مربوط به درمان زنان و زایمان استان را در اختیار دارد اما در عین حال بطور دائمی در حال درخواست تجهیزات و ملزومات و امکانات مورد نیاز درمانی است و بدلیل استفاده مستمر تجهیزات و استهلاک ناشی از این حجم از بهره برداری ها ، روزآمد سازی پیوسته تجهیزات اتاق عمل و دیگر امکانات ضروری همچون دستگاه های کامل احیاء نوزاد و غیره همیشه مورد درخواست بوده است.

به گفته وی دو پزشک در فوق تخصص نازایی و یک پزشک در انکولوژی(سرطان) و یک پزشک دیگر در بخش پریناتولوژی در این مرکز درمانی ارائه خدمت می کنند.

وی تصریح کرد: در صورت توسعه فیزیکی بیمارستان ، می توان به افزایش خدمات فوق تخصصی دیگر نیز اقدام کرد.

به گفته وی هم اینک ، هفت پزشک در این مرکز ، خدمات شبانه روزی درمانی را به شهروندان ارائه می نمایند و درخواست افزایش نفرات نیز داده شده است اما لازمه آن توسعه فضای فیزیکی بیمارستان است تا خدمات مطلوبی به بیماران انجام گردد.

وی افزود: بنا بر دستورالعمل وزارتخانه در مورد بیمارستان های دوست دار مادر و کودک ، این دستورالعمل باید تا سال 92 اجرا شود بنابراین این مرکز به عنوان الگو و نمونه اینگونه از بیمارستانها نیازمند توجه روزافزون است.

bim1_3_.jpg

دکتر فاطمه بهادری

دکتر فاطمه بهادری، متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ پریناتولوژی در تشریح خدماتی که در حوزه تخصص او در بخش کوثر بیمارستان مطهری انجام می گیرد گفت: در این بیمارستان تلاش می شود تمام بیماری های پر خطر دوران حاملگی در خصوص خود مادر و جنین مورد پذیرش و درمان قرار گیرد و با کنترل مستمر بیماران سعی می شود همزمان سلامت بیمار و جنین در دوران حاملگی تامین شود تا در نهایت نوزادی سالم به دنیا آمده و مادر نیز به سلامت دوران حاملگی را به پایان برساند.

دکتر بهادری این متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ پریناتولوژی که هم اینک تنها نیروی متخصص در رشته خود در استان آذربایجان غربی است ادامه داد: بدلیل فقدان نیرو هم اینک کلیه مراجعات در این حوزه به این بیمارستان انجام می پذیرد.

وی که اجرای طرح آموزش روشهاي جلوگيري از بارداري جهت جلوگيري از حاملگي پر خطر از سال 82-84 را در رزومه کاری خود دارد با تشریح اهمیت کار تیمی بخصوص در حوزه پزشکی خاطر نشان کرد: پس از پایان دوران حاملگی و تولد نوزاد ، ضرورت توجه به بیماریهای نوزادان در مراکز تخصصی و فوق تخصصی بیش از پیش نمایان می شود و در بیمارستان مطهری به دلیل همجواری بخش فوق تخصصی نوزادان و کودکان با بخش زنان و زایمان این پروسه به بهترین شکل اتفاق افتاده که باعث کاهش مشکلات شهروندان شده است.

دکتر بهادری که از سال 74 تاکنون در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه و دانشکده مامایی واحدهای بارداری و زایمان – بیماریهای زنان برای دانشجویان پزشکی – مامایی و تکنسینهای اتاق عمل را تدریس می کند ، مراجعات بیماران از کشورهای عراق ، آذربایجان و جمهوری نخجوان را از ویژگی های این مرکز درمانی برشمرد که همین امر توجه به توسعه فیزیکی بیمارستان را دوچندان می کند.

وی تجهیز این مرکز به امکانات جدید پزشکی مرتبط با زنان و زایمان را موجب روزآمد سازی جریان خدمات رسانی به شهروندان دانست و در عین حال رفاه بیماران را پی آمد آن ارزیابی کرد که در عین حال همین موضوع آموزش بهتر کادر درمانی مورد نیاز جامعه را فراهم خواهد کرد.

این متخصص زنان و زایمان توسعه فیزیکی این بخش را از اهم اولویت ها دانست چراکه به گفته وی حجم بالای مراجعات شهروندان برای استفاده از خدمات درمانی این مرکز ، ضرورت توسعه بخش بیمارستان زنان و زایمان را پر اهمیت کرده است.

ناهید اسدی مسئول بخش ناباروری ناهید اسدی کارشناس پرستاری با 20 سال سابقه کار و مسئول بخش درمان نازایی در بخش زنان و زایمان بیمارستان مطهری با تشریح روشهای مختلف درمان نازایی در این مرکز گفت: علیرغم نوبت دهی های قبلی ، ماهانه بیش از یکصد پذیرش جدید در این مرکز صورت می پذیرد که با روشهایی از قبیل دارو،آ یو آی یا میکرواینجکشن کار درمان آنها انجام می شود و اگر به دلایلی امکان استفاده از این روشها نباشد از طریق اهداء تخمک ، رحم اجاره ای یا اهداء جنین درمان بیماران مراجعه کننده ادامه می یابد.

bim1_4_.jpg

ناهید اسدی مسئول بخش ناباروری

وی با تشریح روند درمان هر کدام از این روشها و چگونگی طی پروسه های مربوطه ، آگاهی بخشی و اطلاع رسانی به شهروندان را از ضرورت های معرفی این روش های درمانی اعلام کرد.

اسدی تجهیز این بخش به امکانات فریز را از نکات مهمی ارزیابی کرد که در آینده ای نزدیک اتفاق خواهد افتاد و با سرانجام یافتن این بخش امکان اهداء جنین بصورت مستقیم از این مرکز درمانی محقق خواهد شد ضمن آنکه در این صورت امکان استفاده مجدد مراجعه کنندگان نیز از سلول های فریز شده فراهم می آید.

وی تصریح کرد: هزینه های درمان نازایی در این بیمارستان کمتر از نصف هزینه های بخش خصوصی است و به همین دلیل مراجعات فراوانی به این مرکز صورت می گیرد که شامل مراجعات مختلف از کشورهای ترکیه ، عراق و آذربایجان نیز می شود. وی تسریع در توسعه فیزیکی این بخش را موجب ارتقاء سطح خدمات درمانی اعلام کرد و ضمن تشکر از همکاران شاغل در این بخش اهتمام تیمی آنان در توجه به نیازهای درمانی شهروندان را مطلوب ارزیابی کرد.

اسدی با اشاره به ازدیاد روزافزون مراجعه کنندگان ، آینده نگری برای توسعه جامع این بخش را یک ضرورت دانست که در کنار آن راه اندازی بخش های آزمایشگاهی و تامین کادر درمانی مورد نیاز نیز اهمیت پیدا می کند.

bim1_5_.jpg
دکتر حاج شفیعها

دکتر معصومه حاج شفیعها دکتر معصومه حاج شفیعها متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی که در بخش زنان و زایمان بیمارستان مطهری ارومیه ارائه خدمت می کند با اظهار اینکه مرکز تحقیقاتی درمانی ناباروری از سال 79 فعالیت خود را آغاز کرده است گفت: مجموعه خدماتی که در این مرکز به مردم انجام می شود باعث گردیده که خود آنها اطلاع رسانی از شیوه های درمان مرسوم در این بیمارستان را انجام دهند که همین امر نشان از رضایت بیماران از عملکرد این مرکز دارد.

وی اضافه کرد: علیرغم محدودیت فضای فیزیکی و تجهیزات درمانی ، همه روزه بین 40 تا  80 مورد مراجعه کننده در قالب درمانگاهی یا عمل جراحی در این مرکز مورد ویزیت قرار می گیرد.

دکتر حاج شفیعها تلاش کارکنان این بخش به شهروندان را که تا 4 بعد از ظهر ادامه می یابد را شایسته تقدیر دانست و در عین حال توجه به این موضوع را خواستار شد تا به موجب آن و به انضمام توسعه فیزیکی بویژه برای قسمت بستری و افزایش نیروی انسانی عصرگاهی مورد نیاز شاهد افزایش خدمات و ارتقاء سطح آن در این مرکز درمانی باشیم.

وی وجود بخش فوق تخصصی کودکان و نوزادان در بیمارستان مطهری و تجهیزات بخش ان آی سی یوی آن را ظرفیتی دانست که برای درمان و مراقبت از حاملگی های پر خطر که در ردیف حاملگی های ناشی از روش های آزمایشگاهی قرار دارد یک ضرورت به شمار می آید که الحمدلله در این مرکز آموزشی و درمانی وجود دارد.

دکتر حاج شفیعها انجام مصاحبه با بیماران برای آشنایی با کم و کاستی های بیمارستان را راهگشای حل مشکلات آنان اعلام کرد.

سعید محمودیان کارشناس رادیولوژی سعید محمودیان کارشناس رادیولوژی در بیمارستان شهید مطهری ارومیه نیز در معرفی واحد تصویر برداری این بیمارستان گفت : این واحد شامل رادیولوژی،سونوگرافی و سی تی اسکن به همراه ماموگرافی است که واحد رادیولوژی آن بصورت شبانه روزی ارائه خدمت می کند و دیگر بخش ها نیز همه روزه صبح و عصر دایر است.

وی گفت: تجهیز این بیمارستان به دستگاه ماموگرافی که در تشخیص و درمان سرطان سینه در بانوان مورد استفاده قرار می گیرد و روزانه مراجعات متعددی برای بهره مندی از این امکان انجام می پذیرد.

bim1_6_.jpg

محمودیان کارشناس رادیولوژی

محمودیان انجام معاینات مربوط به سرطان سینه در سنین بالای سی سال را حداقل برای یک سال بسیار ضروری اعلام کرد و گفت: این مرکز با انجام تصویربرداری های مربوطه امکان تشخیص و معرفی بیماران به مبتلایان را فراهم آورده است.

وی هزینه های تصویربرداری در این مرکز را بسیار پایین تر از مراکز خصوص و حتی با دفترچه های بیمه اعلام کرد و ادامه داد: در این مرکز کلیه خدمات با حداقل قیمتهای مصوب در وزاتخانه صورت می پذیرد. محمودیان همچنین از راه اندازی بخش دوم سونوگرافی خبر داد که بدلیل مراجعات فراوان بیماران ضرورت آن احساس می شد.

وی با اشاره به ضرورت روزآمد سازی دستگاه سی تی اسکن این مجموعه که از نادر دستگاه های فعال تحت سیستم عامل داس در کشور به شمار می آید گفت: هم اینک هزینه های نگهداری چنین دستگاه هایی به صرفه نبوده و ضرورت می یابد دستگاه های پیشرفته ای جایگزین آن شود.

حمزه یوسف قصریکی کارشناس حسابداری و مسئول بخش درآمدحمزه یوسف قصریکی کارشناس حسابداری و مسئول بخش درآمد مرکزآموزشی درمانی شهید مطهری ارومیه نیز درخصوص معرفی ویژگی های این بیمارستان گفت: با توجه به اینکه این مرکز یکی از مراکز زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی استان است کلیه تعرفه های مربوطه بر اساس تعرفه های دولتی بوده که به دلیل تفاوت زیاد آن با تعرفه های بخش خصوصی موجب استقبال اکثر مراجعه کنندگان می باشد.

وی اضافه کرد: مثلا در خصوص هزینه اعمالی همچون سزارین بیمار با پرداخت هزینه ای در حدود پانصد هزار ریال ترخیص میگردد در حالی که همین عمل در مراکز خصوصی با هزینه ای در حدود پانزده میلیون ریال انجام می پذیرد و یا به عنوان مثال دیگر ، تعرفه های بخش درمان نازایی این مرکز با تعرفه بخش خصوص اختلافی در حدود سه برابر تعرفه داشته و از طرفی با توجه به آمار اعمال موفقیت آمیز بخش مذکور روز به روز شاهد افزایش تعداد مراجعه کنندگان هستیم.

bim1_7_.jpg

حمزه یوسف قصریکی مسئول بخش درآمد

قصریکی ادامه داد: با توجه به اینکه اکثر خدمات ارائه شده به بیماران در تعهد بیمه های پایه می باشد تعداد زیادی از بیماران در پرداخت هزینه مربوطه دچار مشکل نمی باشند اما با امعان نظر به وجود واحد مددکار اجتماعی در بیمارستان اکثر بیماران به این واحد مراجعه و بعد از بررسی توسط مددکار در صورت بی بضاعت بودن از تخفیف نیز برخوردار میگردند و در واقع این مرکز در راستای تحقق اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی  که بر اصل ، بیمار نباید بجز درد و رنج بیماری ، درد و رنج دیگری داشته  باشد ، تاکید نموده است گام بر می دارد.

bim1_8_.jpg

تندیس مخصوص بیمارستان دوستدار مادر و کودک

وی در پاسخ به این سوال که در صورتی که بیمار بیمه درمانی نداشته باشد و یا هزینه مربوطه در تعهد بیمه نباشد چه کار باید بکند گفت: پیشنهاد می شود در صورت نداشتن بیمه درمانی با مراجعه به یکی از نمایندگی های بیمه خدمات درمانی اقدام به اخذ بیمه (حتی قبل از نیاز به پزشک ) نمایند ، اما در صورتی که خدمت مربوطه در تعهد بیمه درمانی نباشد به عنوان مثال هزینه های درمان نازایی که در این مرکز انجام می گرد در تعهد بیمه های پایه نبوده و بیماران از طریق مراجعه به یکی از شعب بانک صادرات اقدام به اخذ وام جهت هزینه های درمانی بیماران بستری نموده و مشکل آنان به این شکل مرتفع می گردد.

bim1_9_.jpg

وی در رابطه با بیمه های طرف قرارداد این بیمارستان نیز گفت: دانشگاه علوم پزشکی استان با بیمه های مربوطه قرارداد منعقد نموده و جهت اجرا به این مرکز نیز ابلاغ می نمایند که بجز بیمه های پایه (کارمندی،سایر اقشار،ایرانیان،روستایی،نیروهای مسلح،تامین اجتماعی و کمیته امداد) با سایر بیمه ها از جمله صداوسیما،ایران ،دانا،سینا،کارآفرین ،شرکت نفت وعیره نیز طرف قرارداد بوده وآماده ارائه خدمات به مراجعیین هستیم.

bim1_10_.jpg

مرکز تخصصی درمان نازایی

قصریکی که اخیراً به عنوان یکی از منتخبین مجمع مشاوران دانشگاه علوم پزشکی استان نیز انتخاب شده در ادامه با اشاره به ضرورت بهره مندی از توان خیران عرصه سلامت گفت: بدینوسیله از کلیه عزیزان خیّری که به صورت ناشناس به بیماران نیازمند کمک می نمایند کمال تشکر و قدردانی انجام می شود و همچنان منتظر بزرگوارانی هستیم که در صدد باز نمودن گره مشکلات بیماران بی بضاعت و نیازمند باشند.

bim1_11_.jpg


اسامی و تخصص پزشکان شاغل در بیمارستان مطهری ارومیه (بخش زنان و زایمان)

دکترفرزانه  برومند متخصص زنان و زایمان و مدیر گروه زنان
دکترهاله  آیت الهی متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ آنکولوژی  
دکترافسانه  امیر آبی متخصص زنان و زایمان  
دکترسریه گل محمدلو متخصص زنان و زایمان  
دکترمعصومه حاجی شفیعها متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی  
دکترطاهره بهروزی لک متخصص زنان و زایمان  
دکترفریبا نانبخش متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی  
دکترفاطمه بهادری متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ پریناتولوژی
دکتربهروز  ایلخانی زاده مدیر گروه و متخصص آسیب شناسی بالینی و تشریحی  
دکتربهمن جهاندیده  متخصص اورولوژی 
دکتر شاهین جمسا دارای برد تخصصی رادیولوژی و سونوگرافی
دکتر یلدا صنیعی دارای برد تخصصی رادیولوژی و سونوگرافی
امیر سعید نیک بخش کارشناس رادیولوژی  
سعید  محمودیان صادق کارشناس رادیولوژی   


مطالب مشابه :


هزينه زايمان

با سلام هزینه زایمان طبیعی در بیمارستان و در صد فرانشیز بیمه خود را عنوان کرده و
کمک هزینه دوران بارداری وزایمان

مشاوره بیمه تامین اجتماعی - کمک هزینه دوران بارداری وزایمان برچسب‌ها: مرخصی زایمان,
بیمه های خصوصی در تعرفه سزارین سوداگرانه رفتار می کنند

اخبار صنعت بیمه این جراح و متخصص زنان و زایمان با انتقاد از اینکه بیمه های تکمیلی در بحث
معرفی بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی زنان و زایمان کوثر

نقطه سر خط - معرفی بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی زنان و زایمان کوثر - آثار رسانه ای و شخصی - نقطه
بیمه درمان تکمیلی کارکنان(گروهي)

بیمه البرز | نمایندگی بوبه رژ | کد 4143 - بیمه درمان تکمیلی کارکنان - زایمان اعم از طبیعی و
بیمه

دبیران نگین طلایی زرین دشت - بیمه - به گزارش پانا، اواخر سال گذشته، سید محمد بطحائی، معاون
بیمه تکمیل درمان

بیمه دانا-8685 زنجان 4-در مورد زایمان یا سزارین ارائه اصل شناسنامه بیمه شده اصلی الزامی است .
بیمه گروهی-شرایط بیمه تکمیلی-جدول نرخ و شرایط بیمه گروهی مازاد درمان

بیمه ایران-نمایندگی هزینه های زایمان اعم از طبیعی و سزارین تا میزان 30 درصد سقف تعهد
برچسب :