تاريخچه اي از كاغذ ديواري

4414_984.jpg

داستان كاغذ ديواري داستاني است كه از چين باستان شروع شده است. زيرا ابتدا اين چيني ها بودند كه كاغذ را ابداع كردند و هم اين كه از سال 200 قبل از ميلاد مسيح، آنها كاغذ هاي برنجي را به ديوار ها مي چسباندند. چيني ها قاب ها و تابلو ها را با كاغذ برنجي تزيين مي كردند و با دست اين كاغذ ها را به نقاشي هايي از قبيل پرندگان،‌گل و گياه و نماد هاي مذهبي و مناطر طبيعي مزين مي نمودند.

در اروپا از قرون وسطي، طبقات مرفه، پارچه هاي رومبلي از جنس پشم را براي حفاظت از سرما و رطوبت مي بافتند كه با استفاده از رنگ ها و طرح هاي جالب در منازل خود از آن استفاده مي كردند.

ما امروزه كاغذ هاي ديواري را به گونه اي طراحي مي كنيم كه در سال 1481 "لوئيس ايكس ال" 50 توپ كاغذ را توسط جين بورد طراحي و نقاشي كرد. طرح هايي زيبا و جالب با زمينه از رنگ آبي.

"كينگ لوليس" كاغذ هاي ديواري را با طرح هاي جالب كه حركت يكنواختي به سوي طرح هاي شطرنجي داشت سفارش مي داد.

light%2520wall%2520paper.jpg

ديگر هنرمندان اروپايي هم به موفقيت هاي خوبي در زمينه كاغذ نقاشي بر روي ديوار ها دست يافته بودند اما مشكل اين بود كه در آن زمان بر روي كاغذ هاي ديواري به سختي مي شد چاپ و تكثير هم انجام داد.

براي حل اين مسئله از حدود سال 1509 "كريتس لودگ" دانشكده اي واقع در شهر كمبريج انگلستان تاسيس نمود و راهبرد هايي هم در فرانسه در همان سال ايجاد شد اما فقط صفحات كوچكي وجود داشت كه بر روي كاغذ بتوان نقاشي هاي متعدد كشيد.

اوايل سال 1700 ميلادي " فرنچ من جين ميخائيل پاپلين" روشي را كشف نمود كه بتوان از روي كاغذ نقاشي، طرح ها را تكرار كرد.

توليد اين محصول در انگلستان كه با استقبال روبرو شده بود از همان زمان آغاز شد و رو به گسترش نهاد، اين محصولات كه از قرن هجدهم در كارگاه ها توليد مي شدند و در ابتدا اين لنديها بودند كه مدل ها و نمونه را با قيمت بالا بر روي كاغذ نقاشي مي كردند و سفارش مي دادند. آنها انواع طرح هاي معماري را مانند نقش و نگار مرمرين و گچ بري ايجاد كرده و به يكباره آن را به صورت متري بر روي ديوار مي چسباندند.

كم كم طرح هايي مانند بافت منگنوله و يا طرح هاي ثابت و پيچيده هم به كاغذ هاي نقش برجسته اضافه شد. طرح ها و نقش هايي برجشته و متنوع كه امروز هم در منازل كاربرد دارند و جالبتر آنكه از اوايل قرن هجدهم به تدريج طرح هايي بريده بريده با جنس مخمل هم به آنها اضافه گشت. كار به جايي رسيد كه حتي گاهي ديوار ها هم با نقش هاي برجسته تزيين مي شدند.

در سال 1839 در بريتانيا، فقط 4 رنگ در رل هاي ماشين چاپ وجود داشت و با طرح هايي كه با دست بر روي استوانه هاي چاپ حك مي كردند از هر رل تنها مي توانستند در روز 400 پرينت بگيرند.

اما آمريكا از حدود سال 1739 با كاغذ ديواري آشنا بود. از سال 1800 ميلادي كاغذ هاي جالب را با فالب هاي مورب دستي چاپ مي كردند و از 400 قالب براي اين كار استفاده مي نمودند. به طور كلي در آمريكا ابتدا استعمارگران از مدل هاي اروپايي كپي و سرمشق ميگرفتند. بعد از جنگ استقلال آمريكا، آمريكائيها كارگاه هايي خودشان ساختند كه در آن همه مدل هاي نوكلاسيسم را بر روي كاغذ با گل هاي رز وحشي ايجاد مي نمودند. همچنين آمريكائيها شكل و طرح هايي را هم با نماد وطن پرستي بر روي كاغذ به يادبود مي ساختند.

wallpaper.jpg

در دوره ويكتوريا بيش از هميشه، كاغذ ديواري هايي با ويژگي هايي جذاب و شگفت آور به وجود آمد. كه دليل آن هم استفاده از رنگ هاي تيره در متن بود. در آن دوره اتاق هايي از كاغذ هاي ديواري ماشيني با رنگ هاي تند و زننده طراحي مي كردند و طرح هايي به شكل كلم قرمز(گل رز) و اسليمي در هر خانه اي نمايان بود. صنعتگراني مانند"لوئيس كاموفت" "تيفاني" و "ويليام موريس" از طرح هايي شبيه طبيعت شاد و احساساتي، تصاويري را با كپي هاي دستي بر قالب هاي چوبي ايجاد مي نمودند كه اين نشانه اي از وجود نماد هاي نوين در طراحي كاغذ هاي ديواري بود.

و اما در دهه 20 ميلادي،‌كاغذ ديواري هنوز مورد توجه و علاقه مردم قرار داشت زيرا كاغذ ديواري ها را، با طرح هاي طلائي و در حدود 400 ميليون رل توليد مي كردند.

بعد از جنگ جهاني دوم،‌صنعت رنگ هاي پلاستيكي ايجاد شد كه مقاومتشان در برابر لك و رنگ بسيار و قابل شستشو نيز بوده و دوام بيشتري هم داشتند.

علاوه بر اين، موادي مانند چسب هاي پيش ساخته، تزئينات پيش ساخته با قابليت رنگ شدن هم توسط توليد كنندگان پوشش هاي ديواري به بازار آمد و بسيار هم مورد توجه قرار گرفت.

در قرن بيستم طح ها و اشكال جديد و مدرن با تنوع بسيار بر روي كاغذ هاي ديواري ايجاد شده بود به طوري كه گاهي حتي زمين را هم با آن مفروش مي نمودند، اما به تدريج تنها در سطوح خانه ها و طبقات بالايي و محيط كار و ديوار ها از طرح هاي مبتكرانه و زيباي آنها استفاده شد.

امروزه مجددا تكرار اين طرح هاي زيبا و رمانتيك ابداع شده است.

 

منبع: ماهنامه ايران آذين

 


مطالب مشابه :


تاريخچه اي از كاغذ ديواري

چيني ها قاب ها و تابلو ها را با كاغذ برنجي تزيين مي كردند و با دست اين كاغذ ها را به نقاشي
کار با کاغز رنگی

کار با کاغذ مچاله های رنگی و تکه های ریز کاغذ. هنر چيست؟ همان است كه شنيده ايد، هنر برتر از
تزیین سفره هفت سین...!

طريقه ي در ست كردن پاپيون با روبان براي تزيين سفره با كاغذ نارنجي يك نوك و با كاغذ قرمز
تزيين با گل خشك

آشپزی - تزيين با گل خشك - آموزش آنلاین شیرینی پزی و آشپزی ایرانی و ملل
حلقه تزئینی

آنگاه هر يك از كاغذها را برگردانيد و يك سوزن ته گرد از مركز كاغذ عبور دهيد. با تزيين حلقه
نوروز و آداب زیبای آن

طريقه ي در ست كردن پاپيون با روبان براي تزيين فروكنيد و سپس با كاغذ قرمز به شكل تاج
كاغذهاي نقشه كشي

با سلام وبلاگ کار و فناوری تنکابن مطالبي در مورد کتاب کار و فناوری هفتم هشتم و نهم را جمع
آموزش چند شیرینی ساده در مدرسه

*ترافل رنگي ،پودر نارگيل ،پودر پسته براي تزيين *كاغذ عسل وكره را با هم روي حرارت به مدت 2
برچسب :