خوشه سار بوم گردی_خانه نقلی کاشان

در ایام تعطیلی ،که به مناسبت آلودگی هوا ی شهر تهران رخ داد فرصتی شد تا سفری به کاشان داشته باشیم .

شب قبل از سفر، از طریق اینترنت به دنبال رزرو هتل بودم و در جستجوی هتل به اطلاعات خانه های قدیمی و تاریخی که اقدام به پذیرش مسافر میکنند برخوردم.

((البته منظورم خانه های قدیمی که هتل شده اند مانند انچه در یزد اتفاق افتاده نیست اینها خانه های تاریخی و قدیمی بودند که صاحب خانه هم در آن زندگی میکند و چند اتاق دیگر را برای پذیرایی از میهمانان مهیا کرده و زندگی کاملا سنتی با غذاهای محلی که خانم خانه میپزد در آن اتفاق می افتد))

با اندکی جستجوی بیشتر متوجه شدم که این همان طرحی است که سالها پیش(سال 88) طی جلسه ای آقای کیارش اقتصادی و خانم هدیه تهرانی تحت عنوان گروه شاخه سار بوم گردی با من در میان گذاشته بودند هرچند من نتوانسته بودم کاری زیادی برای این بزرگواران بکنم ولی طرحشان به واقعیت پیوسته بود و امروز بیش از 15 خانه قدیمی و تاریخی با کمترین هزینه و بدون حمایت هیچ ارگان و یا سازمانی در شمال و جنوب کشور مرمت و احیاء شد و زندگی به سبک ایرانی و سنتی در آنها جریان دارد و همه میتوانند یک یا چند شب میهمان این خانه ها باشند

بگذریم

بلافاصله از میان فهرست هتل های کاشان و چند خانه بوم گردی که در بالا ذکر خیرش بود که اتفاقا همه آنها سایت اینترنتی و رزرو اینترنتی داشتند شماره یکی از آنها را به نام خانه نقلی برداشتم و زنگ زدم و برای یک شب رزرو کردم .

اقامت بیادماندنی در خانه ای دوطبقه با حدود دویست سال قدمت با یک حیاط مرکزی و حوض و سرداب و دور تادور اتاق ، با اسامی ایرانی مانند تیرگان ،آبانگان و غیره با مدیریت آقا و خانم رضوانیان که در حیاط مجاور زندگی میکردنند تجربه بسیار جالبی بود.

به خصوص زیر کرسی و در سکوت آرامش بخش با پذیرایی محلی ، بی آلایش و بی تشریفات و با صدای اذان صبح مسجد آقا بزرگ کاشان ،

اتفاقا اتاق مجاور ما یک زن و شوهر آلمانی بودند و در اتاق دیگر هم یک آقای اسپانیایی بود که میگفت 5 ماه است که در حال جهانگردی است البته در حیاط بغلی هم یک زن و شوهر هموطن اقامت داشتند . که همه ما صبح دور یک سفره صبحانه خوردیم (نان تازه ،مربای به محلی، کره و لبنیات محلی و ....) و گپ زدیم.

صاحبخانه (آقای رضوانیان) میگفت قرار بود این خانه خراب شود و به جای آن یک آپارتمان ۴ طبقه ساخته شود ولی (آقای رضوانیان) که صاحب خانه دیگری در مجاورت این خانه بود (معروف به خانه نقلی) آنرا خریداری کرد و مرمت و بازسازی نمود و الان پذیرای مسافران است .

جالب اینکه خانه نقلی برای شب یلدا 70 نفر میهمان دارد که مراسمی مثل حافظ خوانی؛ شاهنامه خانی؛ نواختن تار و غیره هم تدارک شده است .

سفر خوبی بود . سفری که تورا به تاریخ و گذشته می برد. سفری که تو را شاهد همت مردان و زنانی میکند که استوار ایستاده اند و با حفظ خانه های تاریخی و جلوگیری از تخریب آن ، در واقع جلوی تخریب میراث کهن و فرهنگ این مرز و بوم را میگیرند و تو نشسته ای که برایت کارتابل بیاورند. تازه اگر در جلسه نباشی

من که کلی لذت بردم و خیلی خوشم آمد شاید در سفرهای بعدی به خانه های دیگری در سایر شهرها هم بروم.البته حسرت هم خوردم که چقدر غفلت کردیم . غفلت و مشغله های بی ارزش مدیریتی

اما برای اینکه کاری برای این دوستان کرده باشم شروع کردم با برخی از دوستان رسانه ای که در خبر گزاری ها و تلوزیون و رادیو فعالیت دارند تماس گرفتم و از آنها خواهش کردم در مورد این موضوع کار کنند بعدش از برخی از دوستان اداری هم خواهش کردم در روند تصویب ایین نامه ای که بشود این عزیزان را حمایت کرد تسریع کنند. و یه سری تماسهای دیگه. که انشاالله امیدوارم نتیجه داشته باشد.

حالا که خودمون نمیتونیم کاری کنیم و دستور بدیم خواهش که میتونیم بکنیم.

اگر خواستید اطلاعات بیشتری از این موضو ع داشته باشید و یا تصاویر خانه راببینید به

پایگاه اطلاع رسانی گردشگری بومی - خـــــونــه نقـــــــلی

/www.noghlihouse.com مراجعه کنید.کلیک کنید


مطالب مشابه :


بر خشت‏های کهن و به یاد کرسی مادربزرگ

بر خشت‏های کهن و به و شهرهای یزد و کاشان وارد رقابتی سخت اینترنتی هتل سنتی
کاشان

تپه های موسوم به سیلک واقع در 2 کیلومتری جنوب غربی کاشان یکی از کهن سنتی روحانی هتل
سفر به یزد 3 - معرفی چند هتل سنتی

معرفی چند هتل سنتی . ۴- هتل واحه ۵- هتل سنتی کهن کاشانه . آدرس : یزد سفر به کاشان
تور گلاب گیری کاشان | تور گلابگیری کاشان خانه منوچهری | تور گلاب گیری کاشان و قمصر

و بازار سقف پوشیده سنتی کاشان ، بازدید از شاهکار هتل سنتی منوچهری کاشان کهن پارسه
کاشان

موسیان سرزمین کهن. هتل امیرکبیر کاشان. هتل نگارستان کاشان. هتل سنتی
خوشه سار بوم گردی_خانه نقلی کاشان

خوشه سار بوم گردی_خانه نقلی کاشان هتل های کاشان و چند خانه میراث کهن و
شهر نوش آباد ؛ کهن شهر ایران

شهر نوش آباد ؛ کهن هتل سنتی های ماسه‌ای اطراف کاشان واقع شده می‌تواند به
کاشان نگینی در کویر

خانه عامری‌های نخستین هتل 5 ستاره کاشان. بوده و تمدنی کهن را سنتی گلابگیری که
تور ایرانگردی | تورهای ایرانگردی | تور ایران گردی | تورهای ایران گردی | ایران گردی | تور داخلی

تور دو روزه ایرانگردی گلاب گیری کاشان و قمصر. هتل سنتی خانه تاریخی سرای کهن
برچسب :