تنظیم دنده دوچرخه

دوستان سلام

چند وقتی بود دوچرخم احتیاج به تنظیم دنده داشت چند روز پیش دادم درستش کنن بدتر از قبلش شد امروز خودم گشتم تو سایتا و طریقه تنظیمشو پیدا کردم کار سختی نیست شما اول باید ببینین مشکل از کجاست و بر طبق همون شانژمان یا طبق قامه رو دستکاری کنین تا درست بشه.هر قسمت دو تا پیچ داره که برعکس هم کار میکنند و با پیچوندن این پیچها میتونین دنده رو تنظیم کنین کار سختی نیست فقط یادتون باشه نباید این پیچ هارو زیادی پیچوند.

اینم توضیحات کاملش:

تنظیم طبق قامه : دو پیچ در روی طبق قامه وجود دارد:

     پیچ سمت تنه :برای تنظیم درست محل قرار گیری راهرو طبق قامه بر بزرگترین طبق باید این پیچ را شل و سفت کنید . با چرخش در جهت خلاف عقربه ساعت یا شل کردن و بیرون آمدن پیچ ، این راهرو به سمت تنه نزدیک شده و با چرخش در جهت عقربه های ساعت به سمت بیرون هدایت می شود .

bicycle%20part%20iran%2025.jpg

   پیچ سمت بیرون: برای تنظیم درست محل قرار گیری راهرو طبق قامه بر کوچکترین طبق به این صورت عمل می کنید: در جهت عقربه ساعت این راهرو به به سمت تنه نزدیک شده و بالعکس .

میزان تنظیم این پیچها باید به اندازه باشد که زنجیر بر روی هر یک از طبقها ، بین راهرو طبق عوض کن باشد .

 

تنظیم شانژمان :

 برای تنظیم شانژمان علاوه بر پیچاندن مهره دو سر کابل ، بر روی شانژمان به مانند طبق قامه دو پیچ وجود دارد و یک پیچ نیز در بالا شانژمان جدا از دو پیچ کنار هم برای تنظیم فاصله قرار گیری چرخ دنده بالای شانژمان با خودرو وجود دارد که با تنظیم آن فاصله بین وسط چرخ دنده کوچک بالای شانژمان با لبه دنده های خودرو باید بین 30 تا 33 میلیمتر باشد .

image006.jpg

 در تنظیم شانژمان وقتی از عقب چرخ به آن می نگرید باید دو چرخ دنده کوچک شانژمان که در یک امتداد هستند باید با چرخ دندهای خودرو در یک راستا باشند . یعنی یک بار با کوچکترین چرخ دنده خودرو تنظیم می کنید و بار دیگر با بزرگترین چرخ دنده خودرو.

 تنظیم با بزرگترین خودرو : برای این تنظیم باید زنجیر و شانژمان را بر روی بزرگترین چرخ دنده خودرو قرار بدهید و با تنظیم دو پیچ کنار هم و تنظیم پیچ پایین تر یا سمت بیرونی سعی کنید تا چرخ دندهای شانژمان با چرخ دندهای بزرگ خودرو در یک امتداد قرار بگیرند . با چرخش در جهت خلاف عقربه ساعت به سمت طوقه نزدیک شده و با چرخش موافق عقربه های ساعت به سمت بیرون هدایت می شود.

تنظیم با کوچکترین خودرو : با قرار دادن زنجیر و شانژمان روی کوچکترین چرخ دنده خودرو و با پیچاندن پیچ بالای یا سمت طوقه  آنرا تنظیم می نماید که با چرخش در جهت عقربه های ساعت به سمت طوقه هدایت شده و بالعکس .

 

برای اینکه پیچها را به یاد داشته باشید:

 پیچ بالای یا نزدیک تنه مربوط به کوچکترین یا همان نزدیکترین خودرو به شانژمان است .

پیچ پایین یا سمت بیرونی مربوط به دورترین چرخ دنده خودرو یعنی بزرگترین آنها به شانژمان است .


جدول عیب یابی:

*منظور از پیچH و پیچL پیچ سمت تنه و پیچ سمت بیرون میباشد.

عیب رفع عیب
1-اگر زنجیر در سمت پدال می افتد پیچ تنظیم H را در  جهت عقربه های ساعت بگردانید(در حدود یک چهارم دور)
2-اگر تعویض دنده از طبق بزرگتر با اشکال همراه است پیچ تنظیم H رادر خلاف جهت عقربه های ساعت بگردانید(در حدود یک هشتم دور)
3-اگر برخوردی بین زنجیر و صفحه داخلی شانژمان جلو در روی بزرگترین طبق وجود دارد. پیچ تنظیم H را در جهت عقربه های ساعت بگردانید(در حدود یک هشتم دور)
4-اگر تعویض دنده از طبق میانی به طبق کوچکتر با اشکال همراه است پیچ تنظیم H را در جهت عکس عقربه های ساعت بگردانید(در حدود یک چهارم دور)
5-اگر برخوردی بین زنجیر و صفحه خارجی شانژمان بزرگترین طبق وجود دارد. پیچ تنظیم H را در جهت عکس عقربه های ساعت بگردانید(در حدود یک هشتم دور)
6-اگر در طبق میانی بین زنجیر و صفحه داخلی شانژمان جلو زمانی که خودروی عقب در جهت تعویض به بزرگترین چرخ زنجیر خودرو حرکت می کند تداخلی وجود دارد(در سیستم ایندکس جلو) استوانه تنظیم روی اهرم تعویض دنده را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید(یک یا دو دور)
7-اگر زنجیر به طرف لوله قامه می افتد پیچ تنظیم L را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید(در حدود نیم دور)
8-اگر تعویض دنده از طبق میانی به طبق بزرگتر انجام می گیرد. استوانه تنظیم روی اهرم تعویض دنده را در جهت خلاف عقربه های ساعت بچرخانید(یک یا دودور)


مطالب مشابه :


آدرس نمایندگی دوچرخه های مریدا، جاینت، ژیتان، فوجی و ویوا در تهران:

وبلاگ رسمی هیئت دوچرخه سواری بیجار - آدرس نمایندگی دوچرخه های مریدا، جاینت، ژیتان، فوجی و ویوا در تهران: - اخبار و اطلاعات.
بررسی تخصصی + عکس از تریال ویوا لیوپارد - viva leopard cheking & images

مرجع اطلاع رسانی دوچرخه های تریال - بررسی تخصصی + عکس از تریال ویوا لیوپارد - viva leopard cheking & images - کلیپ - عکس - مطالب آموزشی و هر چیزی که در
راهنمای خرید دوچرخه

7 جولای 2014 ... ترمز های دیسک هیدرولیکی:این ترمز در برخی از دوچرخه ها مانند (مریدا)و(جاینت)و(ویوا) استفاده شده که بسیار قوی است و سرعت دوچرخه را درزمان کمی کاهش
خودروی متلاشی شده ی ویوا

مرجع اطلاع رسانی دوچرخه های تریال - خودروی متلاشی شده ی ویوا - کلیپ - عکس - مطالب آموزشی و هر چیزی که در مورد دوچرخه تریال ... باشد.
خبر - 8/11/88 - پاسخ به سوال آقای نادر از کرج در مورد خرید تریال

28 ژانويه 2010 ... در پاسخ به آقای نادر از شهر کرج می توانم بگم که شما میتوانید مثل ۹۹.۵٪ تریال سواران ایرانی تریال ویوا بخرید . حتما سایز ۲۰ بخرید - چون سایز ۲۶
یه توضیح مختصر از بی بی سایز BB size و بررسیBB size تریال های ویوا

مرجع اطلاع رسانی دوچرخه های تریال - یه توضیح مختصر از بی بی سایز BB size و بررسیBB size تریال های ویوا - کلیپ - عکس - مطالب آموزشی و هر چیزی که در مورد
تنظیم دنده دوچرخه

من و دوچرخه من - تنظیم دنده دوچرخه - ای کبوتر که در آن دور ، پری از سر بامی -- برسان از من پر بسته به پرواز سلامی.
خاطرات شروع سفر با دوچرخه

اول از خودم شروع میکنم من بنا به علاقه ی که به دوچرخه داشتم رفتم و دوچرخه خریدم و اولین دوچرخم ویوا بود و اون وقت فقط دوچرخه سواری رو در حد اداره اومدن و جای خرید داشتم
برچسب :