آشنايی با جمعيت هلال احمر ايران


nasimehelal.jpg


آشنايی با جمعيت هلال احمر ايران

جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي ايران مؤسسه اي خيريه ، غيرانتفاعي و داراي شخصيت حقوقي مستقل مي باشد . جمعيت به کليه تعهدات و قراردادهاي بين المللي مربوط به اهداف و وظايف جمعيت هاي هلال احمر و صليب سرخ و نيز مقررات اتحاديه هاي (فدراسيون) هلال احمر و صليب سرخ که با قانون اساسي و ساير قوانين جمهوري اسلامي ايران مغايرت نداشته باشد ، پايبند بوده و در مسائل امدادي و بهداشتي درماني برون مرزي و امدادي درون مرزي و تعهدات مربوط طبق اساسنامه عمل مي کند .

 

تاريخچه جمعيت

در خرداد 1302زلزله اي در شرق خراسان و به فاصله 3 ماه بعد در سيرجان و کرمان روي داد . اين حادثه به علاوه جاري شدن سيل هاي گسترده در همان سال در استانهاي گيلان ، مازندران ، آذربايجان شرقي و اصفهان تلفات و خسارات زيادي به بار آورد . در اين زمان ارتش براي اولين بار به عنوان عوامل حکومتي با استفاده از امکانات موجود به کمک آسيب ديدگان شتافت . اين استمداد جرقه اي براي سازماندهي تشکيلاتي جمعيت شير و خورشيد سرخ بود . سنگ بناي جمعيت در چهاردهم فروردين همان سال گذاشته شد ولي اولين جلسه جمعيت تحت عنوان شير و خورشيد سرخ در ششم مرداد ماه 1302 در عمارت گلستان برگزار شد .

ابتدا بيشترين عوامل امدادي جمعيت را نيروهاي داوطلب يا دانش آموزان عضو سازمان جوانان تشکيل مي دادند . به تدريج جمعيت در زمينه خدمات درماني و بيمارستاني ، انتقال خون ، آموزش پرستار ، امور جوانان و داوطلبان تقويت شد و اولين آيين نامه خدمات امدادي در سال 1347 به تصويب هيئت مرکزي جمعيت رسيد که به موجب آن مسئوليت ارائه خدمات امدادي و درماني به آسيب ديدگان در جنگ و سوانح و بلاياي طبيعي در زمان صلح به جمعيت شير و خورشيد محول گرديد . اولين تشکيلات رسمي امدادي در سال 1350 با استخدام نيروهاي تمام وقت با عنوان سازمان امداد شروع به کار کرد .

با پيروزي انقلاب اسلامي و دگرگون شدن ساختار کلي جمعيت و جدا شدن بخش درمان و انتقال خون ، عمده فعاليت هاي جمعيت به خدمات امدادي در سوانح ، جوانان و خدمات حمايتي معطوف شد و نشان شير و خورشيد سرخ در سال 1359 به هلال احمر تغيير يافت . در سال 1360 بر حسب شرايط جديد و جنگ تحميلي تربيت و تأمين نيروي انساني در زمينه هاي امدادي نيز جزء خدمات امدادي جمعيت قرار گرفت . اساسنامه جديد جمعيت در سال 1362 طي يک ماده واحده و پنج تبصره به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيد . خدمات گسترده جمعيت در سوانحي چون زلزله سال 1369 گيلان و زنجان و بحران آوارگان عراقي در سال 1370 موجب شد ، جمعيت در بين ساير جمعيت هاي صليب سرخ و هلال احمر از جايگاه ويژه اي برخوردار باشد و به عنوان يکي از 10جمعيت قدرتمند جهان در پاسخگويي به سوانح مطرح گردد .

پس از تصويب قانون تشکيل کميته ملي کاهش اثرات بلاياي طبيعي ، هيئت دولت مسئوليت کميته تخصصي امداد و نجات را که مشتمل بر 17 وزارت يا سازمان دخيل در امر پاسخگويي به سوانح بودند ، به جمعيت هلال احمر واگذار کرد . در ماده 44 برنامه سوم توسعه اقتصادي ، اجتماعي کشور نيز تصريح گرديده که جمعيت مسئوليت دارد با همکاري وزارت کشور و نيروي مقاومت بسيج ، قانون امداد و نجات را مدون نمايد تا نقش و وظايف کليه سازمانها و دستگاههاي مرتبط در امر مقابله با سوانح مشخص گردد .

 

اهداف جمعيت

اهداف جمعيت هلال احمر عبارت اند از :

ـ تلاش براي تسکين آلام بشري و تأمين احترام انسانها

ـ کوشش در جهت برقراري دوستي و تفاهم و صلح پايدار ميان ملتها

ـ حمايت از زندگي و سلامت انسانها بدون در نظر گرفتن هيچ گونه تبعيض ميان آنها

 

وظايف جمعيت

وظايف جمعيت در سطح کشور و خارج از کشور بدين قرار است :

1ـ ارائه خدمات امدادي در هنگام بروز حوادث و سوانح طبيعي مثل زلزله ، سيل و غيره در داخل و خارج از کشور

2ـ ارائه کمکهاي اوليه در حوادث غيرمترقبه به وسيله امدادگران

3ـ برنامه ريزي و اقدام در جهت آمادگي مقابله با حوادث و سوانح و آموزش عمومي دراين زمينه و تربيت کادر امدادي و نيروي انساني مورد نياز

4ـ ارسال کمک و اعزام عوامل امدادي و درماني به ساير کشورها در صورت لزوم

5ـ کمک به امر توانبخشي و ارائه خدمات اجتماعي در جهت تسکين آلام آوارگان ، پناهندگان مرضي و معلولين و ايجاد حس تعاون ، تفاهم ، دوستي و نيکوکاري بين مردم

6ـ تلاش در جهت تسکين آلام بشري و کمک به امر سلامت و دفاع از ارزشهاي انساني و کوشش در جهت برقراري دوستي و تفاهم متقابل و صلح پايدار ميان ملتها

7ـ اداره امور جوانان جمعيت و توسعه مشارکت جوانان در تصميم گيريها و فعاليت هاي مربوط به آنها و تربيت و آموزش جوانان مذکور به منظور آماده ساختن آنان در انجام خدمات امدادي و عام المنفعه

8ـ کمک به تهيه دارو و وسايل و تجهيزات پزشکي مورد نياز مراکز بهداشتي ، درماني و آموزشي کشور با موافقت وزارت بهداشت و با همکاري هلال احمر و صليب سرخ جهاني که عضو اتحاديه فدراسيون بين المللي صليب سرخ و هلال احمر جهاني هستند.


مطالب مشابه :


رأي شماره 400 هيأت عمومي ديوان عدالت اداري

موسسه حقوقی پیشگامان حقوقکده - رأي شماره 400 هيأت عمومي ديوان عدالت اداري - انجام وکالت و
پیشگامان صنعت آسانسور و نصب آن در ایران

آسانسور - پیشگامان صنعت آسانسور و نصب آن در ایران - درشهر اصفهان دیده به جهان گشود.
استخدام آموزشگاه پیشگامان راه دانش در اهواز

استخدام فوری داغ داغ - استخدام آموزشگاه پیشگامان راه دانش در اهواز -
مسابقات هندبال نونهالان در استان اصفهان

هندبال - مسابقات هندبال نونهالان در استان اصفهان (ب)،پیشگامان ، شهرستان اصفهان(ب)
مترو سند تاریخی است!

شهرداری اصفهان با خرید این خانه و به عنوان بزرگان و پیشگامان مشروطه در اصفهان یاد
تیم بدمینتـون بانوان پیشگامان قرچک به یک قدمی سوپر لیگ رسید

تیم بدمینتـون بانوان پیشگامان قرچک به با تیم های سپاهان اصفهان ، شیـرودی تهران و
سید هادی فرهادی در جمع برترین های هندبال نونهالان کشور قرار گرفت

کافه هندبال - سید هادی فرهادی در جمع برترین های هندبال نونهالان کشور قرار گرفت - اخبار
آشنايی با جمعيت هلال احمر ايران

پیشگامان صلح - آشنايی با جمعيت هلال احمر ايران - کانون جوانان هلال احمر شهرستان درگز(خراسان
برچسب :