چگونه و به شیوه‌ای سریع و سالم وزن کم کنیم؟

تصورات غلط اما رایج درباره‌ی علم

ترجمه : حمید وثیق زاده انصاری منبع:راسخون
تقریباً هر کسی به خاطر اطلاع از اثرات زیان ‌بخش چاقی دوست دارد به شکل سالم و سریع وزن کم کند. این مقاله توضیح می‌دهد که چگونه می‌توان با مصرف غذاهای سالم و حفظ تناسب سریعاً وزن کم کرد.
تصورات غلط اما رایج درباره‌ی علمهر فردی دوست دارد از وزن ایده ‌آلی برخوردار باشد و همواره در سلامت کامل به سر ببرد. کاهش وزن کار آسانی نیست و مردم گاهی به کارهای شاق دست می‌زنند تا بتوانند به وزن مطلوب و ایده ‌آل خود دست بابند. به هر حال، کاهش وزن به آن سادگی‌ها که برخی فکر می‌کنند نیست. این امر نیازمند انگیزه، فداکاری و سخت ‌کوشی است. نیاز به کاهش سریع وزن به آن معنا نیست که رژیم‌های سخت غذایی را اتخاذ نمایید یا با حالتی کینه ‌توزانه به سالن بدن سازی بروید. بدن باید از لحاظ رژیم غذایی و ورزش به طور آهسته در معرض تغییرات قرار گیرد. با این حال، با ایجاد چند تغییر می‌توانید به شکل سالم و سریع وزن خود را کاهش دهید. چند شیوه‌ی واقعاً ساده و آسان جهت کاهش وزن وجود دارند که یک رژیم غذایی سالم و برنامه‌ی ورزشی معقول را در بر می‌گیرند و در راستای کاهش وزن واقعاً مفید و مؤثر هستند.
افرادی که دارای اضافه وزن هستند به شدت در معرض اختلالات مرتبط با سلامت هم چون دیابت، بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا، سکته و سرطان، و غیره قرار دارند. جهت اجتناب از این اختلالات، بایستی عادات غذایی و سبک زندگی خود را به طور مرتب کنترل نمایید. صرف ‌نظر کردن از وعده‌های غذایی و گرسنگی دادن به خود نیز گزینه‌ی سالمی برای کاهش وزن نیست. گرسنگی بیش از حد باعث می‌شود در مصرف غذا زیاده روی کنید و این امر باعث افزایش ناسالم وزن می‌شود. بنا بر این، شیوه‌های زیر را دنبال نمایید تا بتوانید کیلو‌های اضافی را به شیوه‌ی سالمی کم کرده و وزن خود را به شکلی سالم و سریع کاهش دهید.

بهترین شیوه‌های کاهش سالم و سریع وزن

یکی از بهترین راه‌های کاهش وزن به شیوه‌ی سالم عبارت است از کم کردن میزان کالری‌های مصرفی بدون این که رژیم غذایی منظم خود را تغییر دهید. در این جا نکاتی ارائه می‌گردد تا به شما کمک کنند با مصرف غذاهای سالم وزن خود را کاهش دهید و از اندامی متناسب و انعطاف پذیر برخوردار گردید. اگر از این نکات پیروی نمایید خواهید دید که کم کردن وزن آن طور هم که برخی توصیف می‌کنند کار شاقی نیست:

• مصرف گوشت قرمز را در غذاهای خود کاهش دهید، زیرا گوشت قرمز دارای کالری فراوان و هم چنین دیگر عواملی است که به افزایش وزن می‌انجامند. به جای گوشت قرمز می‌توانید در ساندویچ‌های خود از گوشت پرندگان یا گوشت ماهی استفاده کنید. گوشت سفید گزینه‌ی سالم‌تری محسوب می‌شود، زیرا در مقایسه با گوشت قرمز از کلسترول و چربی‌های ترانس کمتری برخوردار است.
• غذا‌های سرخ کردنی ممکن است وسوسه انگیز به نظر برسند، اما این غذاها سرشار از کالری بوده و ممکن است به راحتی باعث افزایش وزن شوند. اگر می‌خواهید وزن‌تان کاهش یابد مصرف غذاهای ناسالم و چیپس را به شدت محدود کنید. غذاهای ناسالم اگر هر چند وقت یک بار مصرف شوند ضرری ندارند اما هر وقت که ممکن است از مصرف آنها اجتناب ورزید. به جای چیپس می‌توانید از میان وعده‌های غذایی یا خشک بار، سالادهای سبزی (بدون سس) و میوه استفاده کنید.
• یکی از بهترین راه‌های کاهش وزن خوردن سوپ یا سالاد به عنوان پیش غذا قبل از صرف غذای اصلی است، زیرا سوپ یا سالاد گرسنگی را کاهش می‌دهند، پرخوری را کنترل می‌نمایند و میزان غذای مصرفی را تنظیم می‌کنند. این موارد در واقع فاکتورهای اصلی در راستای کاهش وزن محسوب می‌شوند. سوپ‌ها و آش‌های تهیه شده از سبزیجات احساس سیری ایجاد می‌کنند و مواد مغذی موجود در بدن را ارتقا می‌بخشند. سالادها بایستی حاوی سبزیجات سبز برگ باشند تا فیبر بیشتری را وارد بدن کرده و احساس سیری در شما ایجاد نمایند.
• اگر می‌خواهید خیلی سریع وزن کم کنید مصرف نوشیدنی‌های کربنی و گازدار را کاهش دهید. سودا و نوشیدنی‌های شیرین شده‌ دارای کالری‌هایی هستند که مستقیماً به چربی در قسمت کمر تبدیل می‌شوند. مصرف میزان کافی آب در طول روز نه تنها به کاهش وزن کمک می‌کند بلکه بدن را از شر مواد سمی و دیگر محصولات زائد خلاص می‌کند. الکل نیز میزان کالری بدن را افزایش می‌دهد و بنا بر این لازم است از مصرف آن اجتناب شود.
• از مصرف بیسکویت‌ها و کلوچه‌های شیرین به عنوان میان وعده اجتناب کنید. در قهوه یا چای خود به جای شکر از جای گزین‌های دیگری استفاده کنید. اتمام وعده‌ی غذایی با خوردن دسر یا یک غذای شیرین وسوسه کننده است، اما این امر میزان کالری موجود در بدن را افزایش می‌دهد. از این رو، برای کاهش وزن به شیوه‌ی سالم، این مواد افزایش دهنده‌ی کالری را با میوه جای گزین نمایید تا بدین ترتیب میزان چربی و کالری بدن را کاهش دهید. هم چنین فیبر، مواد معدنی و ویتامین‌های بهتری به این شیوه به بدن می‌رسد.
• نام غذاهایی که می‌خورید را در یک دفترچه یاد داشت نمایید تا بتوانید مصرف غذایی خود را کنترل نمایید و ببینید آیا تسلیم غذاهای غیر مجاز شده‌اید یا نه. این دفترچه هم چنین به شما کمک می‌کند تا موارد مشکل ‌ساز را مشخص نمایید و در صورت نیاز از مصرف برخی غذاها پرهیز کنید.

ورزش‌هایی برای کم کردن کیلوهای اضافی

به جز تبعیت از یک رژیم غذایی سالم، پیروی از یک برنامه ورزشی مناسب نیز در راستای کاهش وزن به شیوه‌ای سالم و سریع ضروری می‌باشد. چند ورزش ساده که می‌توانند کالری‌های اضافی را بسوزانند و بدن‌تان را عاری از گوشت اضافه کنند در این جا آمده‌اند. فهرست این ورزش‌ها که به کاهش وزن به شیوه‌ای سالم کمک می‌کنند عبارت است از:

• پباده‌روی: پیاده‌روی بهترین ورزش جهت کاستن وزن به شمار می‌رود زیرا میزان زیادی کالری می‌سوزاند. پیاده‌روی سریع یک ورزش قلبی و عروقی خوب است که به تناسب شکم، باسن و پاها نیز کمک می‌کند.
• دوچرخه سواری: این ورزش بهترین ورزش جهت سوزاندن کالری است و می‌توان آن را هم در داخل منزل (بر روی دوچرخه‌ی ثابت) و هم در بیرون از منزل انجام داد. میزان کالری‌های سوزانده شده به سرعت و توان رکاب ‌زنی بستگی دارد. دوچرخه سواری هم چنین به تناسب ماهیچه‌های پا کمک می‌کند.
• شنا: شنا کردن در امتداد استخر به مدت یک ساعت به سوزاندن 800 کالری منجر می‌شود. یک مزیت دیگر شنا کردن این است که کل بدن‌تان متناسب می‌گردد.
• راکت ‌بال: این ورزش قلبی و عروقی عالی که شامل دویدن از این سوی زمین تا آن سوی زمین بازی می‌شود نه تنها باعث سوزاندن کالری می‌شود بلکه به تناسب ران‌ها و پاها نیز کمک می‌کند. هر چه این ورزش سریع‌تر و پر جنب و جوش‌تر باشد کالری بیشتری سوزانده می‌شود.
• حرکات موزون: انجام حرکات موزون یک ورزش شگفت انگیز و لذت ‌بخش است که نه تنها به سوزاندن کالری منجر می‌شود بلکه استرس را نیز از بین می‌برد و به شما کمک می‌کند تا همواره فعال باشید و یک ساعت انجام آن باعث سوزاندن 800 کالری می‌شود.
• ایروبیک استپ: این تمرینات ایروبیک در اصل باسن و پاها را هدف می‌گیرند و بهترین جرکات ورزشی جهت کاهش وزن مخصوصاً برای زنان محسوب می‌شوند، زیرا کاهش وزن در قسمت پاها و باسن برای زن‌ها کار سخت و دشواری است. انجام ورزش ایروبیک استپ به طور مداوم به مدت دو هفته نتایج ملموسی را به همراه خواهد داشت. در کنار این حرکات می‌توان ورزش‌های شکمی را نیز انجام داد تا ناحیه شکم متناسب گردد.

این موارد چند راه کاهش وزن به شیوه‌ای سالم و سریع بودند. برنامه‌های کاهش وزن زیادی هستند که به شما کمک می‌کنند تا از وزن خود بکاهید، اما توصیه می‌شود جهت کاهش سریع وزن از اتخاذ رژیم‌های غذایی سخت اجتناب نمایید، زیرا این رژیم‌های غذایی ممکن است برای سلامت‌تان مضر و زیان‌بخش باشند.


مطالب مشابه :


شیرینی های ایرانی

آشپزی - شیرینی های ایرانی - آموزش آنلاین شیرینی پزی و آشپزی ایرانی و ملل
تفاوت فارس,کرد,لر,ترک,رشتی,اصفهانی,قزوینی,ابادانی و عرب

دانشجویان مامایی 88 کرمان - تفاوت فارس,کرد,لر,ترک,رشتی,اصفهانی,قزوینی,ابادانی و عرب -
تفاوت فارس ، کرد ، لر ، ترک ، رشتی ، اصفهانی ، قزوینی ، آبادانی و عرب

تفاوت فارس ، کرد ، لر ، ترک ، رشتی ، اصفهانی ، قزوینی کیک و کلوچه ، شکلات ، بسته
تاریخچه قزوین

، حوصلم سر رفته بود گفتم چیکار کنم چیکار نکنم بده گیرش بدم به این قزوینی های 1 – کلوچه
مستی

کيک ? بيسکويت ? کلوچه ? فلزکاري ? فرزکاري ? برک پرس ? فرزکاري سنگين جوک های قزوینی
چگونه و به شیوه‌ای سریع و سالم وزن کم کنیم؟

• از مصرف بیسکویت‌ها و کلوچه‌های شیرین به عنوان میان وعده کتابخانه عمومی عارف قزوینی;
برچسب :