گلدفیش

خانواده ماهي هاي طلايي يا گلدفيش از تنوع رنگ بدن و نيز گوناگوني شكل باله و اندام و فرم بدن زيادي برخوردار بوده و اين امر سبب شده اين ماهي بتواند توجه غالب ماهي دوستان و آكواريوم داران را به خود جلب كند و تا حد زيادي ميتوان گفت كه هر آكواريوم داري تجربه خريد و نگهداري از ماهي گلدفيش يا طلايي را لااقل براي مدت كوتاهي هم شده داشته و از زندگي و رفتار اين ماهي زيبا لذت برده است.نگهداري و پرورش و تكثير ماهي طلايي يا گلدفيش بسيار آسان است و علت اين امر را بايد در خصوصيات خاص اين ماهي در مقاومت به شرايط سخت و قابليت تطبيق پذيري بسيار خوب با شرايط زيستي متفاوت دانست.

اين توانايي ماهي در زيستن سبب شده هر روزه تعداد علاقمندان به ماهي گلدفيش يا طلايي بيشتر شده و موفقيت در تكثير و پرورش و نگهداري ماهي گلدفيش سبب دلگرمي و لذت بيش از پيش در بين ماهي دوستان و آكواريوم داران شده است .

از طرف ديگر توانائيها و دانش علم ژنتيك در پرورش ماهي گلدفيش يا طلايي به كار رفته و سبب شده همه ساله نژادها و گونه هاي جديدي از ماهي طلايي يا گلدفيش توليد و به علاقمندان ارائه شود.

تنها تعداد معدودي از بيش از 100 نوع ماهي طلايي يا گلدفيش موجود در دنيا به ايران انتقال يافته و تكثير شده اند و زمينه گسترده اي كه در اين خصوص پيش روي آكواريومداران است ميتواند بستر مناسبي براي علاقمندي بيشتر و نيز كسب و كار مربوطه را در اين زمينه فراهم كند.

ماهي طلايي يا گلدفيش همواره در جستجوي غذاست و گويي اشتهاي سيري ناپذير اين ماهي او را همواره به تحرك و جستجوي غذا وا ميدارد و شكل يدن و باله زيباي ان در اين تلاش مداوم جلوه گر بوده و سبب جلب توجه و رضايت نگهدارندگان ماهي گلدفيش در آكواريوم ميشود.

ماهي طلايي همواره در پيش چشم ما و مشتاق براي دريافت غذا از ما در آكواريوم بوده و بيش از هر ماهي ديگري خود را به ما نشان ميدهد.

از آنجائيكه ماهي طلايي يا گلدفيش همه چيز خوار است ميتوان با هر نوع غذايي آن را نگهداري و پرورش داد و در اين خصوص يعني تغذيه به هيچ وجه سخت گير و بهانه گير نيست .

ماهي طلايي يا گلدفيش را ميتوان با ماهيان زيادي از انواع ماهي هاي زينتي آكواريوم آب شيرين نگهداري كرده و تركيب چشم نوازي را در آكواريوم فراهم كرد.

ماهي گلدفيش يا ماهي طلايي از مقاومت و سازگاري زيادي نسبت به درجه حرارت هاي بالا و پايين آب برخوردار است اما بايد توجه داشته باشيم كه اين تغييرات دمايي آب از دامنه زيادي برخوردار نبوده و هر گونه تغيير دماي زيستي براي ماهي گلدفيش يا طلايي به صورت تدريجي و محدود باشد.

در تغييرات تدريجي دماي آب ، ماهي طلايي يا گلدفيش قادر است در زير لايه هاي يخ در استخرهاي خاكي پرورش اين ماهي و در دمايي نزديك به يخ زدن آب زنده بماند ( در حالت خواب و زمستان گذراني گلدفيش ) و در مقابل در تابستان كه دماي آب به بيش از 30 درجه سانتيگراد مي رسد فعاليت ماهي طلايي يا گلدفيش به اوج خود رسيده و از رشد و تغذيه بيشتري برخوردار ميشود.

goldfish.jpgدر زماني كه كه ماهي طلايي يا گلدفيش در شرايط زيستي طبيعي و تحت تغييرات دمايي مربوط به آن نگهداري ميشود به مانند مواردي كه اين ماهي در استخرهاي هواي آزاد پرورش داده ميشود با تغييرات دمايي آب فعاليت ماهي نيز دچار تغيير شده و با آن تنظيم ميشود به طوري كه در اواخر زمستان با گرم شدن تدريجي آب ، اين ماهي از حالت بي حركتي يا خواب در آب خارج شده و به جستجوي غذا و فعاليت در محيط مي پردازد و در طول ماه هاي بهار با گرمتر شدن تدريجي هوا فعاليش به اوج رسيده و با مناسب بودن شرايط هوايي و نوري به توليد مثل ميپردازد و در طول ماه هاي تابستان به رشد و تغذيه پرداخته و با سرد شدن تدريجي هوا در طول ماه هاي پاييز از فعالبت ماهي طلايي يا گلدفيش كاسته شده و نهايتا در زمستان با كاهش زياد دماي آب به حالت بي حركتي و سكون مي رسد. file-297-goldfish.jpg

در طول ماه هاي سرد سال كه در طبيعت اين ماهي تغذيه نميكند بايد از اندوخته غذايي در بافتهاي بدنش استفاده كند و طبعا مقدار كمي كاهش وزن مي يابد كه بسته به شدت سرما يا طول آن ميتواند تا 10 الي بيست درصد از وزن بدن ماهي در طول دوره زمستان گذراني كاسته شود. در آكوارويم به دليلي ثبات شرايط نگهداري از نظر دما و تغذيه و شرايط زيستي لازم ، اين ماهي دائما در حال فعاليت بوده و دوره استراحتي در زندگي آن ديده نميشود.

ماهي طلايي يا گلدفيش به دليل تحرك بالايي كه دارد و ان را بيشتر در زمينه يافتن غذا در بستر آكواريوم سپري ميكند و به دليلي پرخوري بيش از اندازه و در نتيجه داشتن فضولات و پس مانده هاي غذايي بيشتر ممكن است سبب كثيفي زودرس يا كدري آب آكواريوم شود كه در اين خصوص كاشتن چند گياه مناسب نظير والزنريا و نيز بهر مندي از فيلتر مناسب داخلي يا خارجي ميتواند به بهبود كيفيت اب آكواريوم و نگهداري ان در حد مناسب كمك شاياني بنمايد.

اگر چه ماهي طلايي يا گلدفيش در مقابل بيماري ها و امراض از مقاومت بسيار خوبي برخوردار است اما بايد توجه داشته باشيم كه نگهداشتن شرايط زيستي ماهي طلايي يا گلدفيش در آكواريوم در حد مطلوب ميتواند ضامن سلامت و طول عمر اين ماهي باشد كه از جمله موارد مهم در اين خصوص سيستم هوادهي مناسب براي آكواريوم ماهي طلايي يا گلدفيش است تا نيازمندي زياد اين ماهي به اكسيژن را به خوبي فراهنم كند.

در اكواريوم ماهي هاي طلايي يا گلدفيش بايد از نگهداري ماهي هايي كه ميتوانند به باله ماهي گلدفيش آسيب برسانند يا به طور مداوم با اذيت كردن ان سبب رنج و نهايت بيماري آن شوند پرهيز كرد.

 مطالب مشابه :


ماهي ديسكس

وبلاگ تخصصي ماهيان زينتي گوشتخوار - ماهي ديسكس - اين وبلاگ در مورد نگهداري و پرورش ماهيان
لیست ماهی های آبشور

عقرب ماهيها دلقک ماهي دوشيزه ماهيها ماهي فهرست روزنامه های ایران و قیمت خودرو و
ماهي اسكار

شما ميتوانيد بچه ماهي ها را با غذاي ريز شده ماهي هاي ديگر-لوفاك خرد شده-ارتميا تغذيه كنيد.
فلاور

بعضي ها اعتقاد دارند که ماهي فلاور بسته به رنگهاشون و بزرگی و رنگ قوز پیشانی اونها قیمت
کراتین چیست ؟ ( لیست قیمت انواع کراتین ها )

گوشت، شير و برخي از انواع ماهي ها از منابع اصلي تغذيه اي اين ماده مي باشند. لیست قیمت انواع
نایف (چاقو ماهی)

چاقو ماهي دلقك يا همان چاقو ماهی( Clown Knife Fish)يكي از ترسناك ترين ماهيان آب هاي گرم است.
گلدفیش

دنیای ماهی ها خانواده ماهي هاي طلايي يا گلدفيش از تنوع رنگ بدن و نيز گوناگوني قیمت سکه
چهار روش طبخ ماهی

بعد سطح ماهي ها را با آرد سفيد بپوشانيد ، و به تخم مرغ آغشته كنيد و بعد پشت و روي ماهي را با
قیمت ماهیان آکواریومی آب شیرین

بهداشت و بیماری های آبزیان - قیمت ماهیان آکواریومی آب شیرین - نخستین سایت جامع بهداشت و
برچسب :