بخشهای مختلف هتل

اتاق‌ها

• در حالي كه نحوه‌ي پرداختن به فرمول طراحي هتل‌هاي بين‌المللي هر روز در حال تغيير و بررسي است، فضايي كه چندان تغيير نكرده است و همچنان به صورت سنتي طراحي مي‌شود، اتاق‌هاي آن است. شايد دليل مهم اين امر، محافظه كار بودن صاحبان اين هتل‌ها باشد كه مي‌ترسند مشترياني كه براي استراحت و آرامش به اين اقامتگاه‌ها مراجعه مي‌كنند با فضايي غيره منتظره و غير متعارف مواجه شوند. طرح رنگ‌هاي يكنواخت و تلاش براي ايجاد حس تعليق با به كار بردن ميزهاي سنتي و لامپ‌هاي استاندارد از جمله عواملي است كه كماكان در اتاق‌هاي اقامتگاه‌هاي مختلف به چشم مي‌خورد.

میز پذیرش :

یکی از تقسیمات بخش پذیرش فرانت آفیس است که مهمترین و با اهمیت ترین قسمت هتل این بخش است . بخش پذیرش به این دلیل که نزدیکترین و بیشترین برخورد را با مشتری دارد و می تواند به نسبت ، تأثیر مثبت و یا منفی بر این امر داشته باشد وهمین طور به این علت که این قسمت مرکز هماهنگی بخش های هتل است ، از مهمترین قسمت های هتل است .

میز پذیرش دارای قسمت های متفاوتی است که شامل :

Concierge – Information – Registration – Cashier می باشد .

Cashier صندوق:

با اینکه صندوقدار است ، در میز پذیرش فعالیت می کند . اما زیر نظر امور مالی و حسابداری می باشد . این قسمت با یک پارتیشن از بخش های دیگر جدا می شود و توسط دریچه ای با مشتری ارتباط دارد . دلیل این امر به شرح زیر است :

1) آرامش کافی جهت محاسبات و عدم اشتغال .

2) امنیت کافی .

3) ارتباط با بخش های دیگر .

Information اطلاعات:

• بر خلاف تصور عموم ، افرادی که در این قسمت فعالیت دارند باید افرادی مطلع در تمامی زمینه ها نظیر آشنایی با آثار باستانی و جاذبه های طبیعی شهر خود و کشور و آشنایی با مراکز خرید و آشنایی با کمک های اولیه و زبان بین المللی و آشنایی با قسمت های مختلف هتل و شماره تلفن های ضروری و مهم باشند ؛ علاوه بر این از لحاظ آداب و معاشرت ، ظاهر و ارتباطات و روانشناسی نیز در سطح بالایی باشد .

Registration :

• مهمترین شغل در برخورد با مشتری در هتل به عهده کارمندان این بخش می باشد . چرا که در ورودی و خروجی عملیات Check in , Check out قرار دارد . یعنی کلیه مراحل پذیرش و تسویه حساب مهمان و خروج وی از طریق این افراد انجام می شود .

Concierge :

یک قسمت از دیگر بخش های پذیرش می باشد که مسئولیت امور پستی درون هتل و تورهای هتل را بر عهده دارد . مسئولین این امر باید :

1) آشنایی کامل با مراحل تور.

2) بستن تعداد مسافران .

3)آشنایی با قسمت های مختلف شهر نظیر آثار باستانی ، منابع طبیعی ، مراکز تفریحی و مراکز خرید .

4) آشنایی با انواع خودرو جهت مسافرت .

5) امور بیمه مسافران .

6) آشنایی با امور برنامه ریزی و مدیریت .

7) صبر و حوصله و برخورد مناسب .

8) آشنایی با زبان خارجه .

وساير قسمتهاي خدماتي شامل :

كافي شاپ

آشپزخانه

رستوران

و...

Back Office

اپراتور : نقشی همانند Information در فرانت آفیس دارد . اما اطلاعات وی در زمینه تلفن های ارتباطی می باشد . اما اگر اطلاعاتی در خصوص اماکن مربوطه نیز داشته باشد بسیار عالی است .

مدیر هتل : اغلب اتاق جایگاه وی در قسمت بک آفیس است . در صورتی که مدیر هتل در این قسمت نباشد مسئولیت لابی به عهده مدیر داخلی و یا سرپرست پذیرش می باشد .

کارمندان رزرواسیون :همانند پرسنل رجیستریشن دارای فعالیت و حساسیت مشابه می باشند . برجستگی کار این افراد زمانی است که تنها از طریق مکالمه و بیان صحیح قابلیت ایجاد تصویری زیبا و مورد پسند از هتل و لذت اقامت را به فرد القا می کند . یعنی این فرد باید از لحاظ فن بیان و حرفه سخنوری و تأثیر گذاری و روانشناسی برجسته باشد .

حسابداری و امور مالی : کار او رسیدگی به کلیه امور مالی و هزینه های هتل می باشد که از مشاغل مهم این بخش Cost Control و Night Editor می باشد .

رئیس فنی مهندسی : در بحث فنی هتل باید در نظر داشت این افراد باید تیمی کاملا ً حرفه ای و به روز و دارای تجهیزات کامل ، شیفت کاری مشخص و نیز افرادی جهت ذخیره برای روز مبادا داشته باشند

• از این طریق یک هتل می تواند به نوعی آسودگی خاطر و اطمینان نسبت به سرویس مناسبی در قسمت های مختلف هتل داشته باشد . این قسمت در نزدیکی موتورخانه هتل قرار دارد . قسمت مهندسی باید دارای دفتر بایگانی باشد تا نتیجه گزارش ها ثبت شود .

رئیس صندوقداران : فردی که به عنوان مسئول صندوقداران است ، متصدی کلیه امور و مسئولیت های حساب های روزانه و ماهانه و هفتگی صندوق های بخش های مختلف می باشد .


مطالب مشابه :


مشهد

جهانگردی ایرانگردی گردشگری - مشهد - - جهانگردی ایرانگردی هتل. مسافرت
هتل همای مشهد - گروه هتلهاى هما

Hospitality & Tourism Management Bam - هتل همای مشهد - گروه هتلهاى هما - دانشجويان مديريت جهانگردی و هتلداری
خصوصیات مدیر هتل

جهانگردی ایرانگردی گردشگری - خصوصیات مدیر هتل - - جهانگردی ایرانگردی (هنرستان فرش مشهد)
طبقه بندی هتل ها

جهانگردی ایرانگردی گردشگری - طبقه بندی هتل ها - - جهانگردی ایرانگردی (هنرستان فرش مشهد)
شهرستان مشهد

رزرو هتل استانبول صنعت جهانگردی در مشهد از اهميت و اعتبار ويژه‌ای برخوردار است.
راهنمای گردشگری مشهد

جهانگردی ایرانگردی گردشگری هتل. مسافرت شهر مشهد خاستگاه اندیشه های سترگ و مردان بزرگ
بخشهای مختلف هتل

مرکز آموزش خدمات گردشگری و هتلداری مشهد - بخشهای مختلف هتل و هتلداری مشهد جهانگردی.
برچسب :