خودرو دوستداران طبیعت و ماهیگیری

بسمه تعالی

خودرو دوستداران طبیعت و ماهیگیری

حضور در کنار رودخانه ها و دریاچه هایی که دسترسی به آنها از طریق جاده های صعب العبور میسر است خالی از لطف نیست ولذت زیادی دارد ، بدون شک استفاده از خودروهای دو دیفرانسیل به عنوان وسیله نقلیه مناسب الزامی است. بنظر من یک ماهیگیر ورزشی باید از خصوصیات و فنون استفاده   ازاین خودروها به  عنوان ابزاری در جهت تسهیل ماهیگیری آگاهی داشته باشد. لذا اینجانب بررسی هایی را  در این مورد انجام دادم  تا حداقل بدانم  مثلا خودرو دو دیفرانسیل چیست – پلس خلاص کن چیست- دنده کمک چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد-وینچ چیست و چگونه کار میکند– خودرو های دودیفرانسیل موجود در بازار کدامند و قیمت آنها چقدر است و .... سئوالات دیگری که پاسخ بعضی از آنها را بشرح ذیل جهت اطلاع دوستان عزیز با ذکر منابع آن آورده ام :

 جيپ پدر اتومبيل هاي دو ديفرانسيل

چه عاملي انگيزه ساخت خودروهاي دو ديفرانسيل شد؟

اولين نمونه جيپي كه به توليد انبوه رسيد ويليز ام.بی Willys) MB ) بود :
مي توان گفت ايده اصلي ساخت خودروهاي دو ديفرانسيل از ذهن فرماندهان نظامي در جنگ جهاني اول تراوش كرد، جايي كه انسان و اسب در ميادين باتلاقي و گل آلود جنگ از ادامه راه باز مي ايستادند و گاهي جان خود را از دست مي دادند. رساندن آذوقه و مهمات به دليل دشواري مسير، بسيار مشكل بود و انتقال مجروحان و رساندن كمك به آن ها در مدت زمان كم از آن دشوارتر و اين ها همه نياز به يك وسيله نقليه چندمنظوره را بيشتر مي كرد.
وسيله اي كه از ابتدا هم به همين نام شناخته میشد (اتومبيل چندمنظوره) و بعدها هم به همين دليل جيپ نام گرفت كه در اصل پدر اتومبيل هاي دو ديفرانسيل امروزيست.
نام جيپ از كلمه General Purpose به معناي چندمنظوره كه به اختصار (P.G) و در اثر تلفظ زياد به Jeep بدل شد گرفته شده است.

شايان ذكر است كه خودرو ويليز ام.بی در سال ۱۳۲۰ همراه نيروهاي مهاجم متفقين به ايران وارد شد و هنوز هم بعضي از نمونه هاي اوليه آن در روستاها و نقاط دورافتاده كشور در حال كار هستند. (نویسنده نورالدین هاشمی – کویرهای ایران)

 خودرو دو دیفرانسیل چیست؟ تفاوت آن با خودروهای تک دیفرانسیل چیست و چگونه کار میکند؟

در خودروهاي معمولي يا تك ديفرانسيل نيروي توليد شده توسط موتور اتومبيل فقط به چرخ هاي عقب يا چرخ هاي جلوي اتومبيل منتقل مي شود كه اين امر باعث دوران يافتن دو چرخ عقب يا جلوي اتومبيل و درنهايت به حركت درآمدن اتومبيل مي شود كه در اتومبيل هاي ديفرانسيل عقب، چرخ هاي عقب، چرخ هاي گردنده اتومبيل و در ماشين هاي ديفرانسيل جلو، چرخ هاي جلو، چرخ هاي گردنده يا جلوبرنده اتومبيل مي باشند.
در اتومبيل هاي دو ديفرانسيل، موضوع به شكل ديگري است، به دليل وجود دو ديفرانسيل در خودرو، نيروي موتور در حالت عادي به چرخ هاي عقب انتقال مي يابد و در شرايطي كه قصد حركت در مناطق ناهموار را داشته باشيد، با قرار دادن اهرم دنده كمك در وضعيت ۴H، نيروي موتور توأما به چرخ هاي عقب و جلو منتقل مي شود. درواقع خودرو به صورت چهار چرخ گردنده تبديل مي شود و قابليت عبور از مكان هاي صعب العبور و ناهموار را پيدا مي كند.
يادآور مي شود كه اين توضيح مربوط به ساده ترين اتومبيل هاي دو ديفرانسيل است، حال آن كه اتومبيل هايي هستند كه دائما با چهار چرخ گردنده حركت مي كنند.


در شرح تفاوت خودروهاي دو ديفرانسيل با خودروهاي تك ديفرانسيل، از دنده كمك نام برديم. دنده كمك چيست؟ و چه عملي را انجام مي دهد؟
در تمام اتومبيل هاي دو ديفرانسيل و اغلب انواع جديد آن اهرمي كوچك تر از دنده در كنار دنده اصلي خودرو قرار دارد كه به آن دنده كمك مي گويند. بر روي اين اهرم چهار علامت به شكل زير موجود است: ۴L، ۴H، N، ۲H.
: 2H وقتي اهرم دنده در اين وضعيت قرار مي گيرد، نيروي توليد شده موتور فقط به چرخ هاي عقب انتقال مي يابد و درواقع حركت اتومبيل مانند يك اتومبيل معمولي و تك ديفرانسيل است.
:4H زماني كه دنده در اين حالت قرار گيرد، نيروي موتور به هر چهار چرخ انتقال يافته و درواقع اتومبيل در حالت دو ديفرانسيل است. از اين حالت معمولا براي عبور از مسيرهاي برفي، گلي و يا موانع نه چندان دشوار (بسته به نوع خودرو و قدرت آن) و يا بالا رفتن شيب ها استفاده مي شود.
: 4L اين حالت از دنده كمك، كمك سنگين هم ناميده مي شود. پرقدرت ترين حالت نيروي خروجي از گيربكس است و از آن براي عبور از موانع دشوار، بالا رفتن يا پايين آمدن از شيب هاي تند نيز استفاده مي شود.
در اينجا ذكر چند نكته ضروري است:
۱) در اتومبيل هايي كه مجهز به پلوس خلاص كن هستند، (وسيله اي كه در مركز چرخ هاي جلو نصب شده و دو حالت آزاد Free و قفل Lock دارد.) هنگام استفاده از دنده كمك بايد ضامن آن در وضعيت قفل Lock قرار گيرد.
۲) با دنده كمك سبك مي توان تا حداكثر ۶۰ كيلومتر در ساعت رانندگي كرد، ولي وقتي دنده كمك در موقعيت ۴L قرار دارد نبايد با سرعتي بيشتر از ۱۰ كيلومتر حركت كرد.علامت هاي اختصاري كه به صورت H و L در كنار اعداد ۲ و ۴ بر روي دنده كمك نصب شده، حروف اول كلمات HIGH به معناي سرعت بيشتر و طبيعتا قدرت كمتر و LOW به معناي سرعت كمتر و قدرت بيشتر است. اعداد ۲ و ۴ هم نشانه اين نكته است كه در وضعيت ۲، فقط دو چرخ عقب از موتور نيرو مي گيرند و در حالت ۴ نيرو به چهار چرخ منتقل مي شود.(نویسنده نورالدین هاشمی-همشهری آنلاین)

وینچ و نحوه کارکرد آن

وينچ وسيله اي است كه از يك قرقره، كابل بسته شده بر روي آن به همراه قلاب مربوطه و يك گيربكس تشكيل شده است و اين سيستم در سه نوع مختلف برقي، هيدروليك و گارداني مي باشد.
در نوع برقي، به وسايل پيش گفته يك الكتروموتور هم اضافه شده كه نيروي گرداننده اين سيستم را تأمين مي كند.
در نوع هيدروليك، اين نيرو توسط پمپ هيدروليكي، كه حركت خود را از گيربكس كمك يا هرزه گرد متصل به آن مي گيرد، ايجاد شده كه باعث به حركت درآوردن وينچ مي گردد.
نوع گارداني وينچ نيروي خود را، همان طور كه از نامش پيداست، توسط يك گاردان كه از طرفي متصل به گيربكس كمك است تأمين مي كند. و لازم به ذكر است كه از دو نوع ديگر بسيار پرقدرت تر است اما فقط تا وقتي كه موتور اتومبيل روشن باشد قابل استفاده است . مثلا اگر اتومبيلي هنگام عبور از عرض رودخانه از حركت بازماند و به دليل تماس آب با سيستم برق اتومبيل، موتور آن خاموش شود، وينچ گارداني و هيدروليك بلااستفاده مي شوند و اين يكي از مزيت هاي وينچ برقي نسبت به دو برادر قديمي ترش است.
چگونه مي توان، با وينچ كار كرد؟
ساده ترين راهي كه وينچ به كمك اتومبيلي كه بنا به دلايلي مانند چاله عميق، زمين گلي يا باتلاقي و... از حركت بازمانده مي آيد، حالتي است كه پس از اتصال كنترل وينچ به محل مربوط، به وسيله اهرمي كه در كنار وينچ قرار گرفته آن را آزاد كرده و مي توانيم كابل آن را باز كنيم و سر قلاب كابل را به اتومبيل ديگر و يا درختي كه توان تحمل نيروي وارده را داشته باشد، و يا ميله اي مناسب كه در زمين فرورفته باشد ببنديم.
سپس اهرم وينچ را در حالت قفل گذاشته و پس از خلاص كردن دنده خودرو، وينچ را روشن كنيم تا كابل آن توسط نيروي وينچ جمع گردد.
در اين حالت خواهيم ديد كه اتومبيل از مكاني كه در آن گير افتاده بود به آهستگي بيرون آمده و بعد از آن مي تواند بدون كمك وينچ ادامه مسير بدهد.
بعضي اوقات از وينچ براي كشيدن خودروي ديگري كه در جايي گير كرده به همين روش استفاده مي شود با اين تفاوت كه سر كابل وينچ به اتومبيل گير افتاده متصل شده و پس از روشن شدن وينچ اتومبيل به سمت وينچ حركت خواهد كرد و در نتيجه از مانع عبور خواهد كرد .منبع : (کویرهای ایران)

 

لیست کامل مقالات در ارتباط با خودروهای دو دیفرانسیل : در سایت کویرهای ایران

 

در ذیل قیمت برخی از خودرو هایی صفر کیلومتر وارداتی و تولید داخل که برای طبیعت گردی و ماهیگیری مناسب هستند به صورت نمونه  آورده شده است :

تویوتا لندکروز مدل 7xr200۹    هشت سیلندر۴۷۰۰سی سی  قیمت 128 میلیون تومان ( خودرویی به معنای واقعی آفرود که می تواند از  در ودیوار بالا برود )

پرادو  مدل 7x8s.spl2009    شش سیلندر4000سی سی  قیمت 87 میلیون تومان

پاژن تولیدی شرکت مرتب مدل clv   شش سیلندرقیمت حدود16.5 میلیون تومان ( ارزانترین خودرو دودیفرانسیل تولید داخل)

خیلی ناامید کننده است نه؟  حالا  نمیگیم خودرو 128 میلیونی ولی خودروهای  معمولی و متوسط موجود در بازار مثل توسان یا سوزوکی ایران خودرو هم چیزی حدود 40 میلیون تومان قیمت دارند. البته می توان از انواع قدیمی خودروهای دست دوم موجود در بازار با قیمت های بسیار پایین تر استفاده نمود. ولی چه تضمینی وجود دارد که آدم را تو کوه و مناطق دور افتاده گرفتار نکند !

امیدوارم مطالب فوق مورد پسند واستفاده قرارگرفته باشد

ارادتمند ودوستدار همه ماهیگیران ورزشی majid

 

 


مطالب مشابه :


جيپ Renegade مفهومي تازه در خودروهاي سفري

جيپ رنگيد صفر تا 100 كيلومتر بر ساعت را در 5/8 جيپ رنگيد به عنوان محصولي مفهومي ساخته شده
معرفي سريع‌ترين خودروهاي جهان

1- بوگاتي ويرون 16.4 سوپر اسپرت، 431 كيلومتر بر 3.4 ثانيه از صفر تا صد كيلومتر بر ساعت جيپ دوج
مقاله ارزيابي اقتصادي و بررسي منافع حاصل از احداث راه‌هاي جديد ترانزيتي

كيلومتر جاده دسترسي تا ماهي‌رود و 20 كيلومتر جاده جيپ‌رو تا نقطه زماني صفر يا
پیمایش دره گهر رود، 2- الیگودرز به دریاچه گهر

به ناچار شروع به گردش در سطح شهر به منظور پيدا كردن وانت يا جيپ كه صفر كردن كيلومتر ۱۹.۵
نمایشگاه خودروی 2008 NAIAS

شتاب صفر تا صد كيلومتر اين خودرو برابر 3/4 ثانيه ابعاد خودرو نيز كوچكتر و نزديك جيپ
نبرد درنقطه صفر مرزی سومار

آزادگان نیوز - تحلیلی .خبری .فرهنگی.صنفی - نبرد درنقطه صفر مرزی سومار - وب سایت ارزشی .تحلیلی
خودرو دوستداران طبیعت و ماهیگیری

جيپ پدر با دنده كمك سبك مي توان تا حداكثر ۶۰ كيلومتر در ذیل قیمت برخی از خودرو هایی صفر
مراحل انجام پروژه راه

اين نقشه مشتمل بر منحني هاي تراز ، مسيرهاي جيپ رو 80 كيلومتر و با 65 صفر است ، از طرفي
دست نوشته های محمود اجل ...

كوه خورزنه در جنوب شرقي همدان و تقريباً ده كيلومتر زير صفر را تا جيپ پست ژاندارمري
برچسب :