شبکه خصوصی VPN

تعریف  شبکه خصوصی یا همان VPN :

شبکه خصوصی مجازی که به اختصار به آن vpn  می گویند در واقع پیاده سازی شبکه خصوصی یک شرکت یا یک سازمان روی یک شبکه عمومی نظیر اینترنت است.

اگر یک شرکت از نظر جغرافیایی در یک نقطه متمرکز باشد ارتباطات بین بخشهای مختلف ان رامی توان با یک شبکه محلی برقرار کرد اما برای یک شرکت بزرگ که دارای شعب مختلف در نقاط مختلف یک کشور و یا در نقاط مختلف دنیا است واین شعب نیاز دارند که با هم ارتباطات اطلاعاتی امن داشته باشند بایستی یک شبکه گسترده خصوصی بین شعب این شرکت ایجاد گردد.

شبکه های اینترانت که فقط محدود به یک شرکت یا یک سازمان می باشند به دلیل محدودیت های گسترشی نمی توانند چندین سازمان یا شرکت را تحت پوشش قرار دهند.

شبکه های گسترده(WAN)نیز که با خطوط استیجاری راه اندازی می شوند در واقع شبکه های گسترده امنی هستند که بین مراکز سازمان ایجاد می گردند . پیاده سازی این شبکه ها علی رغم درصد پایین بهره وری نیاز به هزینه زیادی دارد . راه حل غلبه بر این مشکلات راه اندازی یک VPN  است . شبکه های خصوصی مجازی برای مکانیزم انتقال امن به جای استفاده از خطوط استیجاری از مسیر یاب های اینترنت استفاده میکند.VPN  برای اینکه تمام شبکه های محلی و میزبانهی متعلق به عناصر اطلاعاتی یک شرکت که در نقاط مختلف از نظر جغرافیایی قرار دارند همدیگر را ببینند و این فاصله ها را حس نکنند از مفهومی به نام تونل کشی استفاده میکنند.

در تونل کشی بین تمامی عناصر مختلف یک VPN  تونل زده میشود. در تونل کشی از مفهومی به نام لفافه بندی بسته های اطلاعاتی استفاده میشود بطوریکه در یک  VPN هر یک از عناصر دارای ادرس اختصاصی هستند که هر کدام از ادرسهای یکدیگرمطلعند و هنگام ارسال داده از این ادرسها استفاده می کنند . وظیفه یک VPN این است که بسته های اطلاعاتی را روی بسته های انتقالی در روی شبکه عمومی لفافه بندی کند و پس از انتقال امن از محیط ارتباط عمومی آن بسته ها را از حالت لفافه بندی  خارج کند و با توجه به ادرس  قبل از لفافه بندی کردن آن را به عنصر گیرنده برساند.

در این تونل که بین دو نقطه برقرار می شود ممکن است که مسیرهای مختلفی عبور کند اما کسی قادر به وارد شدن به این شبکه خصوصی نخواهد بود .VPN  با استفاده از ارتباطات ایمن در اینترنت امنیت یک شبکه خصوصی را افزایش می دهد.

 

 

 

مزایای شبکه  VPN:

استفاده از  VPN برای یک سازمان دارای مزایای متعددی نظیر: گسترش محدوده جغرافیایی ارتباطی، بهبود وضعیت امنیت، کاهش هزینه های عملیاتی در مقایسه با روش های سنتی WAN ، کاهش زمان ارسال و حمل اطلاعات برای کاربران از راه دور، بهبود بهره وری، توپولوژی اسان است. در یک شبکه،VPN  به عوامل متعددی نظیر : امنیت ، اعتماد پذیری مدیریت شبکه و سیاستها نیاز خواهد بود.

 

معایب شبکه  VPN:

در مورد معایب آن نیز می توان گفت چون در  VPN ارتباط بین سایتها یا کاربران دیگر بر مبنای یک شبکه عمومی مانند اینترنت می باشد و عدم اطمینان از کارایی سرویس و تاخیر در ارتباطات مهمترین عیب شبکه های امروزی مانند اینترنت است VPN  های ایجاد شده بر روی آنها نیز با این مشکلات روبرو خواهند بود.به عبارت دیگر از آنجا که دسترسی به شبکه های عمومی فعلی مانند اینتر نت قابل اطمینان نیست در نتیجه این مشکل به VPN  ها نیز انتقال می یابد.


مطالب مشابه :


سخا نظام وظیفه - سخا سازمان وظیفه عمومی - کد سخا نظام وظیفه - کد سخا چیست - سربازی

سوالات کارشناسی ارشد 93 - سخا نظام وظیفه - سخا سازمان وظیفه عمومی - کد سخا نظام وظیفه - کد سخا
کد سخا

جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا نحوه استفاده از سامانه پیامکی این سازمان را تشریح کرد.
شبکه خصوصی VPN

خصوصی یک شرکت یا یک سازمان روی یک شبکه عمومی نظیر وظیفه یک vpn این است که بسته سخا روش
دفاتر خدمات قضایی

دادسرای عمومی و سامانه سخا سال گذشته در و سپس آن را در سازمان‌های مختلف ایجاد می
مفاهیم شی گرایی ، زبان مدل سازی UML

مکانیزمهای عمومی. o مشخصات نقش مشخص کننده وظیفه هر کلاس در آن رابطه سخا. وبلاگ
نحوه رسيدگي شکايات در دفاتر خدمات الكترونيک قضايي

الکترونیکی، سامانه‌ای با عنوان سامانه الکترونیکی خدمات قضایی "سخا" در قوه قضاییه راه
مقایسه نظارت و نقش آن در ژاپن، چین و ایران

تلاش در میان سازمان های اداری وظیفه مهم نظارت بر عمومی مورد توجه
بررسی روش حکومتی ریاستی و پارلمانی ومقایسه آن با روش حکومتی جمهوری اسلامی

تا حدی معین در سازمان کابینه افکار عمومی و اساس ادای تکلیف و وظیفه
آغاز فاز دوم ارائه خدمات الکترونیک قضایی-مطالبات مربوط به اعسار و درخواست مهریه

وجزییات مربوط به خرید خدمت و نظام وظیفه مشاوره حقوقی با وکیل با شماره 9099070219 تماس از تلفن
لجستیک

لجستیک، متشکل از کلیه فعالیت‏های پشتیبانی مأموریت عمده سازمان وظیفه این قسمت عمومی که
برچسب :