حضور مدیر کانون تخصصی در چهارمین دوره اندیشه های آسمانی در مشهد مقدس

چهارمين دوره همايش انديشه هاي آسماني در مشهد آغاز به كار كرد

کانون سیدالساجدین بوشهرچهارمين دوره همايش آموزشي فرهنگي انديشه هاي آسماني از 90/04/23 لغایت 90/04/28 در مشهد آغاز به كار كرد.در این دوره از کانون تخصصی تبلیغات و انتشارات سیدالساجدین(ع) بوشهر آقای غلامحسین اردست به عنوان مدیرکانون تخصصی به همراه دو دستیار و عضو کانون به نام آقایان علی ملاح  و رضا طهماسبی جهت تهیه فیلم و عکس و مستند مربوط به دوره به مشهد مقدس اعزام گردیدند. در این سفر که در شامگاه 90/04/23 از مسجد توحید بوشهر آغاز گردید در ابتدا آقای علی اکبر مزارعی در خصوص دوره و سفر معنوی به دیار طوس صحبت نموده و پس از آن مدیران کانون های فرهنگی هنری استان بوشهر را بدرقه نمودند.

به گزارش خبرنگار ما، در دور اول اين همایش که با حضور حجت الاسلام و المسلمين سيد ابراهيم رئيسي،   معاون اول قوه قضائيه آغاز شد؛ 800 نفر از مديران کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان های كردستان، سمنان، البرز، آذربايجان غربي، خوزستان، زنجان، كرمانشاه و كرمان حضور دارند.

در چهارمين دوره همايش آموزشي فرهنگي انديشه هاي آسماني که تا هشتم مرداد ماه در قالب 5 دوره ادامه دارد؛ چهار هزار تن از مديران کانون هاي فرهنگی و هنری مساجد سراسر کشور در مشهد حضور يافته و در كارگاه هاي مختلف فرهنگي شركت مي كنند.

آموزش هاي اين همايش در قالب دو حوزه انديشه اي و مهارتي ارائه مي شود كه حوزه انديشه اي شامل مباحثي هم چون اخلاق اسلامي، شعور اسلامي و توازن تشخيص (بصيرت) است و در حوزه مهارتي نيز قابليت هاي مهارتي (فن بيان، فن نويسندگي و...) ، قابليت هاي رفتاري (مقاومت، صبر و...) و قابليت هاي تشکيلاتي نظير روحيه گروهي بررسي مي شود.

بر اساس اين گزارش، کادرسازي براي انقلاب اسلامي، گفتمان ۲۰ساله مقام معظم رهبري، دهه چهارم انقلاب، جنگ نرم، مهدويت، بيداري اسلامي، جريان شناسي فرهنگي و... از جمله موضوعات انتخاب شده براي ارائه در چهارمين دوره همايش است.

ولايت فقيه، تدبر در قرآن، تاريخ اسلام، بازخواني صحيفه امام خميني(ره)، سواد رسانه اي، مهندسي ارتباط با جوان، علوم روز در قرآن، دشمن شناسي، نخبه پروري و... از جمله موضوعات کارگاه هاي آموزشي چهارمين دوره همايش آموزشي فرهنگي انديشه هاي آسماني است .

این گزارش می افزاید: این همایش در محل تربیت معلم شهید بهشتی مشهد، ويژه برادران برگزاري گردید.

در این دوره سخنرانان بنامی جهت تبیین مسائل روز و اسلام و حوزه فرهنگ و سیاست به ایراد سخنرانی پرداختند. که خلاصه ای از این سخنان به شرح زیر است.

1-حجت الاسلام رئیسی معاون اول قوه قضائيه گفت: تحقق عدالت اجتماعي در جامعه نيازمند نقش آفريني مساجد و جوانان تربيت شده در كانون هاي مساجد است.

2-آقای جعفری معاون آموزش و پژوهش ستاد عالي نظارت و هماهنگي بر كانون هاي فرهنگي هنري مساجد كشور از تاسيس 10 هزار كانون فرهنگي هنري تا پايان برنامه پنجم توسعه در مساجد كشور خبر داد.

3کانون سیدالساجدین بوشهر-«محمدعلی انصاری» مفسر قرآن کریم  با بیان این که فلسفه آفرینش، علم الهی است، افزود: بیان قرآن در تعریف علم، آن علمی نیست که امروز ما شاهد آن هستیم، آن دانشی که قرآن در حکمت ها و اندرزهای خود برای بشر بیان کرده، علم ودانشی است که انسان را به عبودیت و بندگی نزدیک کند.

به گزارش خبرنگار ما، این مفسر قرآن کریم، در چهارمین دوره همایش آموزشی فرهنگی اندیشه های آسمانی در مشهد خطاب به جمعی از مدیران کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور اظهار کرد: در شرایطی  قرآن در اختیار شما قرار داده شده که می توانید از وجود آن بهره لازم را ببرید؛ پس مسیر رشد و تعالی خود را قرآن و تعالیم آن  قرار دهید.

ویکانون سیدالساجدین بوشهر با اشاره به آیه 52 سوره فرقان، ادامه داد: بالاترین خط جهاد، استفاده از ابزار قرآن است؛ هر چند این جهاد فرهنگی، اقتصادی، تربیتی و سیاسی باشد؛ اما در هر صورت ابزار جهاد، قرآن  است.

4-رحیم پور ازغدی: برخی با سوء استفاده از مهدویت، دکان معنویت باز کرده اند

انتظار مجاهدانه بالاترین عبادت است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با انتقاد از سوء استفاده از مسئله مهدویت هشدار داد: برخی با استفاده ابزاری از موضوع مهدویت و نیز باورها و اعتقادات مردم، دکان معنویت باز کرده اند. 

به گزارش خبرنگار ما، حسن رحیم پور ازغدی ، امروز در چهارمین همایش اندیشه های آسمانی ویژه مدیران کانون های فرهنگی هنری مساجد در تربیت معلم شهید بهشتی مشهد، به تشریح ابعاد مختلف مهدویت و فلسفه غیبت و انتظار پرداخت.

وی افزود: خطر اصلی در مواجهه با موضوع مهدویت، دو جریان مادی گرا و خرافه گراست. گروه اول همه مسائل را مادی می بینند و آن را رد می کنند؛ اما جریان های خرافه پرداز از اعتقادات و باورهای مردمی، سوء استفاده می کنند و اساس تشکیل فرقه های انحرافی بابیت و بهائیت نیز از سوی کلاهبرداران، مفاهیم معنوی بود.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار تاسف کرد: برخی چهره معکوس از اسلام می سازند، یعنی اسلام خود ساخته ای عرضه  می کنند که نه تنها فایده ای برای خودشان ندارد، بلکه نمای بیرونی آن، چنان زشت جلوه می کند که موجب نفرت دیگران می شود.

رحیم پور ازغدی اظهار داشت: فلسفه انتظار از این جهت برای بشریت مهم است که تشنه عدالت و به تعلیم و تربیت حقیقی برای تعالی و کمال نیاز دارد.

وی با بیان این که درک از مهدویت باید درک غالب جهانی شود، گفت: بشریت باید خواهان تحقق این اتفاق باشند، زیرا تنها دانستن آن کافی نیست. نخبگان و توده های مردم باید به این خودآگاهی برسند که وقتی امام زمان (عج) ظهور کردند، ملت ها در برابر ایشان نمی ایستند بلکه قدرت ها برای حفظ منافعشان، پرچم مخالفت با تحقق عدالت جهانی را بدست می گیرند. 

این استاد حوزه و دانشگاه، بالاترین عبادت را انتظار مجاهدانه دانست و افزود: انتظار برای یک اتفاق بزرگ، ضد رکود و پوسیدگی و موتور پیشرفت فرد و جامعه است؛ زیرا فلسفه انتظار، مفهوم شکست ناپذیری را در خود دارد.

5- مصباحی مقدم عضو کميسيون اقتصادي مجلس درمورد قطع پرداخت يارانه نقدي، گفت: هيچ گونه سخني از قطع پرداخت يارانه نقدي در دولت و مجلس مطرح نيست و پرداخت يارانه ها استمرار مي يابد.

به گزارش روابط عمومی چهارمین همایش آموزشی فرهنگی اندیشه های آسمانی، حجت الاسلام غلامرضا مصباحي مقدم امروز در چهارمين همايش آموزشی فرهنگی انديشه هاي آسماني در مشهد افزود: بنابراين است که سطوح يارانه پرداختي به صورت نقدي افزون بر اين نشود.

6-دبیر ستاد عالی نظارت بر کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور:

براي رسيدن به چشم انداز ترسيم شده توسط مقام معظم رهبري، بايد دائم در تلاش باشيم

مشاور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر ستاد عالی نظارت بر کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور گفت: براي رسيدن به نقطه هدف چشم انداز ترسيم شده توسط مقام معظم رهبري، بايد به طور دائم در تلاش باشيم.

به گزارش خبرنگار ما، حجت الاسلام والمسلمين حمید رضا ارباب سلیمانی امروز در مراسم اختتاميه دور اول چهارمین همایش آموزشي فرهنگي اندیشه های آسمانی ویژه مدیران کانون های فرهنگی هنری مساجد در تربیت معلم شهید بهشتی مشهد، مهمترين مسئوليت مديران كانون هاي فرهنگي هنري مساجد را گام برداشتن در مسير هدايت خود و پس از آن، تلاش براي هدايت ديگران دانست و ادامه داد: اگر اين امر محقق شود، مساجد نيز رونق بيشتري مي گيرد.

وي با تاكيد بر منحصر بودن كاركردهاي مساجد، ادامه داد: فرهنگسراها و حسينيه ها هيچ گاه كاركرد مساجد را ندارند و از اين رو بايد مساجد را به عنوان يك پايگاه، هميشه مورد توجه قرار دهيم.

دبیر ستاد عالی نظارت بر کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور با اشاره به اجراي طرح "تلاوت نور" در تعدادي از مساجد كشور، خطاب به حاضران در اين جلسه گفت: خواندن يك صفحه از قرآن در روز براي همه ما سازنده است و بايد به سمت انس با قرآن حركت كنيم و كسي كه به قرآن توسل كند، اعوجاج پيدا نمي كند.

وي با بيان اين كه بايد به مخاطب احترام بگذاريم، افزود: مهمترين مسئله در جذب جوانان به مسجد، محبت است.

حجت الاسلام والمسلمين ارباب سلیمانی همچنين بر اقامه نماز اول وقت تاكيد كرد و ادامه داد: در كارهاي فرهنگي بايد با اخلاص و جديت حركت كنيم و كار را نيز براي خدا انجام دهيم.

وي با بيان اين كه آنچه كه دارايي علمي ماست، براي رسيدن به اهداف بلند كفايت نمي كند و همچنان بايد به سمت قله هاي علمي گام برداريم، تصريح كرد: نبايد به اين مدارج علمي كه تاكنون به آن دست يافته ايم، دل ببنديم؛ زيرا پيام قرآن اين است كه متوقف نمانيم و همواره در حال پويايي و حركت باشيم.

مشاور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاكيد بر اين نكته كه بايد همواره در مسير علم در حركت باشيم، افزود: بايد از وقت و فرصت هايمان نهايت استفاده را ببريم.

7- نمایشگاه "بصیرت" در حاشیه برگزاری چهارمین همایش آموزشی فرهنگی اندیشه های آسمانی در مشهد، گشایش یافت.

به گزارش روابط عمومی چهارمین همایش آموزشی فرهنگی اندیشه های آسمانی، نمایشگاه بصیرت امروز با حضور حجت الاسلام والمسلمین حمید رضا ارباب سلیمانی مشاور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر ستاد عالی نظارت بر کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور در تربیت معلم شهید بهشتی مشهد آغاز به کار کرد.

در این نمایشگاه موضوعاتی هم چون "اسلام انحرافی"، "انقلاب اسلامی و فتنه"، "دین زاو" (خلل در دین)، "مسیحیت صهیونیستی"،"فمینیسم" و نیز " بیداری اسلامی" در قالب 73 تابلو مقاله و عکس های مفهومی در معرض بازدید قرار گرفته است.

مشاور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر ستاد عالی نظارت بر کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور در حاشیه آغاز به کار این نمایشگاه گفت: بعد از بیداری اسلامی که در ایران شکل گرفت، امروز مردم جهان پیام انقلاب امام (ره) و شهدا را درک و در جهان اسلام حرکت معناداری را آغاز کرده اند.

حجت الاسلام والمسلمین حمید رضا ارباب سلیمانی افزود: گرچه دشمن در تلاش است که این حرکت را مصادره و به نفع خود تمام کند، اما واقعیت این است که مردمی که در راه خدا و اسلام خون خود را تقدیم می کنند، هرگز سرمایه های ایمانی خود را فدای دشمن نخواهند کرد.

8-رئیس گروه تفحص سیره شهدا گفت: مساجد می توانند برای جهاد اقتصادی فرهنگ سازی کنند.

به گزارش خبرنگار ما، حجت الاسلام مهدی ماندگاری امروز در مراسم افتتاحیه دور دوم چهارمین همایش آموزشي فرهنگي اندیشه های آسمانی ویژه مدیران کانون های فرهنگی هنری مساجد در تربیت معلم شهید بهشتی مشهد، افزود: مدیران و اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد، تلاش را سرلوحه کار خود قرار دهند.

رئیس گروه تفحص سیره شهدا با تاکید بر این که مساجد بهترین کانون های خیریه فرهنگی هستند، اضافه کرد: بالاترین خیرات، خیرات فرهنگی است.

وی با بیان اینکه باید در انجام کارهای فرهنگی سرعت بگیریم، اظهار داشت: باید کار فرهنگی با سرعت در مورد نماز، ترک موسیقی های حرام و نیز گسترش حجاب و حیا، انجام گیرد.

حجت الاسلام ماندگاری تشویق مردم به بالا بردن معرفت دینی خود، دین داری و نیز جهاد، ایثار و فداکاری را از اصلی ترین کارهای فرهنگی برشمرد و افزود: باید به مردم بگوییم ، کسی دین دار تر است که ایثار و فداکاری بیشتری از خود نشان دهد.

وی خواستار ایجاد بستر معرفت و بصیرت افزایی توسط  کانون های فرهنگی هنری مساجد شد و ادامه داد: باید به مردم بگوییم که دیانت به معنی اقامه نماز، رعایت حیا و حجاب، انجام واجبات و ترک محرمات است.

9- حجت الاسلام پناهیان گفت: اصلاح معضلات اجتماعي و رفع آسيب ها در جامعه در گرو هرچه فعالتر شدن مسجدها و خوب تر شدن مسجدي هاست.

به گزارش روابط عمومی چهارمین همایش آموزشی فرهنگی اندیشه های آسمانی، مشاور و رئيس اتاق فكر نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها در جمع مدیران مسئول کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور افزود: اگر کانون های فرهنگی مساجد فعال نباشند، قوه قضائیه و نیروی انتظامی فعال می شوند و آمارهای طلاق و اعتیاد افزایش می یابد.

وی با اشاره به اعتبارات کلان اختصاص یافته به ورزش در کشور یاد آور شد: اگر نیمی از بودجه ی ورزشی به کانون های فرهنگی مساجد اختصاص یابد، سلامت جسمی، روحی و روانی مردم بسیار بالا می رود.

این استاد اخلاق در خصوص برنامه های اجرایی کانون های فرهنگی- هنری مساجد کشور تاکید کرد: برنامه موفق در یک مسجد صرفا برنامه ای پر مخاطب نیست، بلکه برنامه ای موفق است که موجب رشدمستمر برای مخاطبان خود شود.

وی نقد فیلم را یکی از مهمترین بخش های فعالیت های کانون های فرهنگی مساجد عنوان و اظهار کرد: با نقد صحیح فیلم در مساجد می توان از ورود عناصر باطل در روح مسجدی ها جلوگیری کرد و محصولات دینی و معنوی مناسبی را تحویل داد.

این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه بیان کرد: نقد برنامه هاو فیلم های تلویزیونی به معنای مقابله با صدا و سیما نیست بلکه همکاری با تلویزیون و یاری رسانه ملی است.

پناهیان با اشاره به  رسالت فرهنگ سازی در کانون های فرهنگی مساجد بیان کرد: فرهنگ سازی با کارفرهنگی تفاوت داردو ایجاد سنت های حسنه از ویژگی های اصیل فرهنگ سازی اسلامی است.

وی برگزاری مراسم عقد جوانان، برگزاری جشن تکلیف نوجوانان و احیا گرفتن در مناسبت های مختلف در مساجد را از مهمترین عوامل فرهنگ سازی کانون های فرهنگی مساجد کشور برشمرد.

وی اظهار امیدواری کرد: روزی تمام مساجد کشور به یک سیستم پیام رسانی ساده و یک پایگاه اینترنتی رایانه ای برای جذب مخاطبان و اعلام برنامه هایشان مجهز شوند.

10- حجت الاسلام رحيميان گفت : فتنه گران در فتنه سال 88، با نام و ادعاي خط امام(ره) به میدان آمدند؛ اما در مقابل مهمترین میراث امام راحل (ره) که جمهوری اسلامی و ولایت فقیه بود، ایستادند.

به گزارش روابط عمومي همايش انديشه هاي آسماني، نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثاگران با بیان اینکه جنگ نرم، ناتو و قتل عام فرهنگی خطرناک تر و مهلک تر از جنگ نظامی است، افزود: مساجد، سنگر اصلی برای پیروزی در جبهه جنگ نرم هستند.

دوره های آموزشی این همایش شامل اثرتقوی و توکل در کار فرهنگی - اصول مدیریت- امام شناسی-بازخوانی صحیفه امام خمینی - تاریخ اسلام-تدبر در قرآن - رسانه - شیوه جذب جوانان به نماز ومسجد - علوم روز در قرآن(نجوم در قرآن)-لزوم کار شبکه ای - مدیریت فرهنگی- مدیریت مسجد- مهندسی ارتباط با جوانان - نخبه پروری و ولایت فقیه می باشد که خبرنگاران کانون سیدالساجدین(ع) تمامی دوره ها را بصورت تصویری تهیه و تدارک دیدند. 

کانون سیدالساجدین بوشهر

کانون سیدالساجدین بوشهر
 

کانون سیدالساجدین بوشهر

کانون سیدالساجدین بوشهر

 

  


مطالب مشابه :


تداعی مظلومیت در هتل اراکس مشهد مقدس باسرفه های شدید حسین مرادی ازمخابرات ل19ف

مظلومین شیمیایی ایران - تداعی مظلومیت در هتل اراکس مشهد مقدس باسرفه های شدید حسین مرادی
هتل های یخی

ال مان های نوروز 92 در مشهد. شعری بسیار زیبا از ناصر الدین شاه در وصف سیدالشهدا هتل ‌های
مهمون شهدا

بالاخره سه روز مونده به سفر به پیشنهاد دوستم عازم مشهد شدیم رسیدیم هتل حرم سیدالشهدا
حاج ماشاءالله و سفر به کربلا

شفاخانه حضرت سیدالشهدا به مشهد مشرف شدم، دوباره یک عربی به هتل مان آمد و گفت که
دانلود نوحه رسیدی به کربلا خیره شو

هیئت سیدالشهدا شهر جدید رزرو هتل مشهد. امکانات
برگزاری مراسم شام غریبان با حضور رهبر انقلاب

بلایی در عالم به ظرفیت بلایی که حضرت سیدالشهدا رزرو هتل مشهد پنل اس ام اس
مراسم سی و دومین سالگرد درگذشت حجت‌الاسلام حاج سیدیونس عرفانی(ره)

این مسئول با اشاره به اینکه مسجد سیدالشهدا (ع) رزرو هتل مشهد|چت روم
حضور مدیر کانون تخصصی در چهارمین دوره اندیشه های آسمانی در مشهد مقدس

سینه زنی شب عاشورا حسینیه سیدالشهدا 90/04/23 لغایت 90/04/28 در مشهد آغاز به كار كرد.در هتل
برچسب :