ابهام در محاسبه قیمت شتر

خبر آنلاین - قیمت شتر این روزها به اختلافی میان دولت و قوه قضاییه برای تعیین نرخ دیه بدل شده به طوری که وزیر دادگستری هنوز نرخ دیه 90 میلیونی را به شرکت های بیمه ابلاغ نکرده است؛ اگرچه آیت الله لاریجانی، رییس قوه قضاییه مصمم  بر نظر خود پافشاری می کند که دیه 90 میلیون تومانی تغییر ناپذیر است.

از طرفی گفته می شود، پای مقام های ارشد نظام هم به جنجال باز شده است.

علاوه بر دولت، بیمه مرکزی و سندیکای بیمه گران به شدت به دنبال رایزی با قوه قضاییه و ارگان های بانفوذ هستند تا شاید بتوانند نرخ دیه  90 میلیون تومانی را کاهش دهند. با این حال خبرهای رسیده حاکی است که رایزنی های انجام شده مثمر نبوده است.

اصل مناقشه بین دولت و قوه قضاییه بر این است که قیمت هر نفر شتر 900 هزار تومان نیست و دولت مردان و به ویژه بیمه مرکزی معتقد است قیمت هر نفر شتر در سال جاری نسبت به سال گذشته دو برابر نشده است. سال گذشته قیمت هر نفر شتر برابر با 450 هزار تومان بوده است و به همین دلیل در سال 89 نرخ دیه 45 میلیون تومانی نیز تصویب شد. افزایش نرخ دیه تا 90 میلیون تومان روایت اول از قیمت هر نفر شتر است که قوه قضاییه آن را اعلام کرده است.

با این حال جواد فرشباف ماهریان، رییس کل بیمه مرکزی با استناد به برآوردهای جهاد کشاورزی از قیمت هر نفر شتر 500 هزار تومان خبر می دهد که بر این اساس نرخ دیه در سال جاری 50 میلیون تومان خواهد بود. روایت دومی که فرشباف از آن خبر می دهد.

در این بین روایت سومی نیز وجود دارد که مربوط به کسانی است که هر روزه با این قضیه به نوعی در ارتباط هستند؛ افرادی که در کشتارگاه ها مشغول به کار هستند.

میرعارفین پزشک کشتارگاه ورامین که کشتارگاه ویژه شتر است در گفتگو با خبرآنلاین می گوید: قیمت هر نفر شتر از حدود یک میلیون تومان آغاز می شود. بهترین شترها حدود دو میلیون تومان قیمت دارند. البته هستند شترهایی که کمتر از این میزان هم فروخته می شوند که شترهای لاغر و بی کیفیت هستند.

او معتقد است: اکثر شترهایی که در داخل وجود دارند از کشور پاکستان وارد می شوند و از طریق استان سیستان و بلوچستان به کشتارگاه ها منتقل می شوند. از آن جایی که شترهای خارجی با دلار خریداری می شوند واضح است که قیمت شتر به دلیل افزایش 200 تومانی دلار نسبت به سال گذشته افزایش قابل توجهی یافته باشد اما قیمت شتر از سال گذشته تاکنون دو برابر نشده است.

میرعارفین از قیمت پارسال شتر می گوید: سال گذشته قیمت هر نفر شتر تقریبا بین 600 تا 650 هزار تومان بود که قیمت همان نوع شتر در حال حاضر نزدیک به یک میلیون تومان شده است.

البته او معتقد است تمامی شترهای موجود از خارج وارد نمی شوند و شترهای داخلی نیز وجود دارند.

عارفین در ادامه این بحث می افزاید: شترهای خارجی بعد از وارد شدن در اطراف ورامین یا استان گلستان نگهداری می شود تا به کشتار برسند.

با تمام اینها، با وجود آن که وارد سومین ماه از سال جدید شده ایم هنوز نرخ دیه به بیمه گران ابلاغ نشده است. از طرفی بر اساس وعده رییس قوه قضاییه این نرخ از 16 خرداد سال جاری در کشور اجرایی است با این حال وزیر دادگستری هنوز این نرخ را ابلاغ نکرده و به نظر می رسد او نیز منتظر است تا ببیند پایان رایزنی ها به کجا می انجامد. اما باید گفت امید بیمه گران به تغییر این نرخ بسیار اندک است.

البته هنوز رایزنی ها پایان نیافته و مجلس مدعی است در برابر نرخ جدید دیه سکوت نمی کند. امروز قرار است بیمه گران با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس جلسه داشته باشند. باید منتظر بود و دید که پایان کشمکش میان دولت و قوه قضاییه چه می شود.

البته در پایان ذکر یک نکته ضروری به نظر می رسد و آن این است که قوه قضاییه کدام  شتر را مبنای محاسبه نرخ دیه قرار داده است؛ شتر خارجی که با افزایش قیمت دلار نسبت به سال گذشته افزایش قیمت داشته یا شتر داخلی؟ گرچه همواره گفته شده، ارزان ترین شتر مبنای این محاسبه قرار گرفته است.


مطالب مشابه :


بخش دوازدهم .::: کشتارگاه شتر مرغ :::.

مرغ و مرغدار - بخش دوازدهم .::: کشتارگاه شتر مرغ :::. - مهندسي علوم دامي
آشنایی با کشتارگاه شترمرغ

پرورش شترمرغ | آموزش پرورش شترمرغ - آشنایی با کشتارگاه شترمرغ - وبلاگ تخصصی آموزش پرورش
ساخت كشتارگاه

یک واحد کشتارگاه در حال احداث شتر مرغ با ظرفیت هر شیفت 80 راس جهت تکمیل بنا و ساخت تجهیزات
کشتارگاه گاو

Images cowتصاویر ی از گاو - کشتارگاه گاو - دامدار شتر- camel کشتارگاه نژادهای تصویری گاو 1 .Y-S
پیشنهاد ضوابط بهداشتی کشتارگاه شترمرغ:

کشتارگاه پیشنهاد ضوابط بهداشتی کشتارگاه شترمرغ - در کشتار گاه باید دو بخش تمیز و آلوده از هم
پیشنهاد ضوابط بهداشتی کشتارگاه شترمرغ

ژنتیک و اصلاح نژاد دام - پیشنهاد ضوابط بهداشتی کشتارگاه شترمرغ - تولیدات دامی به همراه
ابهام در محاسبه قیمت شتر

میرعارفین پزشک کشتارگاه ورامین که کشتارگاه ویژه شتر است در گفتگو با خبرآنلاین می گوید: قیمت
دستورالعمل و ضوابط فنی بهداشتی واحدهای پرورش و نگهداری شتر مرغ ( تاسیس و بهره برداری )

فاصله واحد پرورش شتر مرغ پرواری با کشتارگاه شتر مرغ ۱۰۰۰ متر و فاصله واحد پرورش شتر مرغ
شترمرغ نه شتر نه مرغ؛ فرصتی برای تولید و اشتغال/ سالم‌ترین گوشت قرمز

شترمرغ - شترمرغ نه شتر نه مرغ؛ فرصتی برای تولید و اشتغال/ سالم‌ترین گوشت قرمز - آموزش
برچسب :