هفتاد سوالی که یک اپراتور پست باید بتواند پاسخ بدهد

1- منظور از خط گرم چیست ؟ خطی که تحت ولتاژ و به عبارتی ولتاژ داشته باشد .

2- بی را تعریف کنید ؟ هر پست معمولا از تعدادی واحدهای مداری نسبتا مشابه به نام بی تشکیل شده که شامل بخشی از باسبار – دیژنکتور – سکسیونر – برقگیر – راکتور و ... است که در حقیقت بی یک مفهوم فیزیکی است تا الکتریکی . و فضایی است که تعدادی از تجهیزات با آرایش خاص برای تشکیل قسمتی از مدار شبکه تشکیل می دهند .

3- فیدر را تعریف کنید ؟ به معنای خروجی و یا ورودی است و لغتا به معنی تغذیه کننده است .

4- کرونا چیست و در چه مواقعی شدت آن بیشتر می شود ؟ کرونا در اطراف هادی هایی که دارای ولتاژ بالا می باشند ایجاد میگردد و باعث یونیزه شدن هوای اطراف خود می شود که صدایی مانند شکستن چوب خشک می دهد که این در خطوط انتقال به صورت تلفات مطرح می گردد و عواملی که باعث حادتر شدن آن می گردند رطوبت هوا – چگالی هوا – شرایط هادی و ... می باشد .

5- اینترلاک را تعریف کنید و انواع آن را بنویسید ؟ قفل بین سکسیونرها و دیژنکتورها جهت بهره برداری صحیح و ایمن از تجهیزات پست است و انواع آن مکانیکی و الکتریکی می باشد .

6- تجهیزات پست های فشار قوی به چند طریق به سیستم زمین وصل می شوند ؟ به دو طریق : 1- شبکه غربالی که در عمق 60 تا 80 سانتیمتری سطح زمین قرار می گیرد و مقاومت این شبکه جهت حفاظت دستگاهها باید کمتر از 3 اهم باشد 2- به صورت مستقیم بوسیله میله ارت به زمین متصل می گردد .

7- مانور شبکه را تعریف کنید ؟ کلیه عملیاتی که برای قطع و وصل بخشی از تجهیزات به درخواست مرکز کنترل یا واحدهای عملیات تعمیراتی و یا بنا به ضرورت و به درخواست واحد بهره برداری و با هماهنگی مرکز کنترل دیسپاچینگ ذیربط صورت می پذیرد .

8- مرکز دیسپاچینگ فوق توزیع را شرح دهید ؟ محلی که در آن شبکه فوق توزیع و فیدرهای 20 کیلو ولت زیر پوشش – هدایت و کنترل می گردد .

9- چرا دکل را ارت می کنند ؟ چون مقاومت اهمی پای دکل باعث بالا رفتن ولتاژ صاعقه می شود لذا این نقیصه به هنگام نصب دکل با کوبیدن میله های ارت و اتصال آنها به دکل از بین رفته و سعی می شود به حداقل ممکن برسد .

10- جامپر چیست و در چه محلی استفاده می شود ؟ به منظور ارتباط و اتصال الکتریکی هادی های واقع در دو طرف برج انتهایی از هادی جامپر استفاده می شود . در بعضی مواقع در خطوط 63 کیلو ولت از جامپر به عنوان دمپر استفاده می شود .

11- گنتری چیست ؟ نوعی استراکچر فلزی دروازه ای شکل است که برای ارتباط الکتریکی تجهیزات مختلف به ویژه ارتباط خط به پست مورد استفاده قرار می گیرد .

12- به چه خطوطی باندل می گویند ؟ به خطوطی که در هر فاز به جای یک هادی از چند هادی استفاده شده باشد

13- انواع پایه های خطوط انتقال نیرو کدامند ؟ تیرهای چوبی – بتونی – فولادی – فایبر گلاس و برجهای فولادی .

14- برای کاهش پدیده کرونا در خطوط انتقال چه عملی انجام می شود ؟ از هادی ها به صورت باندل در هر فاز استفاده می کنند .

15- تجهیزات مهم و عمده یک پست فشار قوی را نام ببرید ؟ شینه و کابل – دیژنکتور – سکسیونر – ترانسفورماتور قدرت – ترانسفورماتور جریان – ترانسفورماتور ولتاژ – ترانسفورماتورهای مصرف داخلی – ترانسفورماتور نوتر – خازن – راکتور – تانک رزیستانس – برقگیر – لاین تراپ – استراکچر – سیستم زمین – باتری و شارژر – سیستم حفاظتی – سیستم کنترلی – سیستم مخابراتی سیستم اسکادا .

16- تجهیزات عمده یک بی ترانسفورماتور را در پست های فوق توزیع نام ببرید ؟ 1- سکسیونر ترانسفورماتور 2- دیژنکتور ترانسفورماتور 3- ترانسفورماتور جریان طرف فشار قوی 4- ترانسفورماتور قدرت و نوتر و مصرف داخلی 5- ترانسفورماتور ولتاژ طرف فشار ضعیف 6- ترانسفورماتور جریان سمت فشار ضعیف .7- دیژنکتور سمت فشار ضعیف

17- متعلقات ترانسفورماتور را نام ببرید ؟ تانک – روغن – رادیاتور – فن ها – رله بوخهلتس – ترمومترها – بوشینگ – تانک ذخیره – لوله انفجار – سوپاپ اطمینان – شیشه روغن نما – کماند تپ چنجر – کماند فن ها – محفظه سیلیکاژل – پمپ .

18- تپ چنچر چیست ؟ دستگاه الکترومکانیکی است که می توان ولتاژ خروجی آن را به میزان تنظیمی افزایش و یا کاهش داد .

19- ترانسفورماتور زمین را در کدام طرف ترانسفورماتور قدرت به کار می برند ؟ در طرف مثلث ترانسفورماتور قدرت قرار میدهند و همیشه بایستی در مدار باشد .

20- بریکر را تعریف نموده و مشخصات اصلی آن را نام ببرید ؟ یکی از اصلی ترین اجزاء سیستم های انتقال و توزیع انرژی الکتریکی و کلیدهای قدرت بوده که به منظور قطع و وصل خطوط – ترانسفورماتورها – ژنراتورها – و سایر تجهیزات فشار قوی به کار می رود و مشخصات اصلی آن عبارتند از : 1- ولتاژ نامی 2- قدرت قطع اتصال کوتاه سه فاز و تک فاز 3- جریان نامی 4- نوع مکانیزم فرمان یا عمل کننده ( فنری – هوایی و ... ) 5- نوع مکانیزم خاموش کننده آرک ( هوا – روغن – گاز ) 6- جریان ترمیک و جریان دینامیک قابل تحمل .

21- سکسیونر چیست ؟ کاربرد آن در تجهیزات فشار قوی به چه منظور است ؟ کلیدی که به وسیله آن می توان مداری را که فقط تحت ولتاژ بوده و فاقد جریان بار باشد قطع و یا وصل نمود و کاربرد آن اینکه در حالت قطع قسمتی از مدار محل قطع شده به طور واضح و آشکار قابل رویت است و به علاوه با قطع کردن آن می توان نسبت به تعمیر و یا سرویس دیژنکتور اقدام نمود .

22- انواع سکسیونر را نام ببرید ؟ 1- پانتوگراف یا نوع قیچی : بیشتر در پستهای فشار قوی کاربرد دارد 2- دورانی : در شبکه های فشار قوی و فوق توزیع کاربرد دارد 3- کشویی : در شبکه های توزیع کاربرد دارد 4- چاقویی : در شبکه های توزیع و فوق توزیع کاربد دارد .

23- راکتورها و خازن ها در پست به چه منظوری تعبیه شده اند ؟ راکتورهای موازی که در شبکه منطقه موجود است جهت اصلاح ضریب قدرت و نهایتا کاهش ولتاژ نصب شده اند . خازن ها نیز از لحاظ نوع اتصال به شبکه و محل نصب آن مقاصد مختلفی را در بر داشته ولی به طور کلی در مورد خازن های موازی با شبکه موجود در منطقه می توان گفت که مقصود آن اصلاح ضریب قدرت و نهایتا افزایش ولتاژ می باشد .

24- هدف از میگر زدن چیست ؟ 1- با استفاده از میگر مشخص می شود که قسمت هایی که عایق شده اند با زمین تماس دارند یا خیر که در صورت تماس با زمین دستگاه مقدار صفر را نشان خواهد داد 2- مشخص کردن اینکه قسمتهای عایق جذب رطوبت کرده اند که در این حالت دستگاه مقدار کمتر از حد نرمال را نشان خواهد داد .

25- نحوه اتصال باتری ها به هم و به شارژر چگونه است ؟ باتری ها بر اساس سطح ولتاژ به یکدیگر به صورت سری بسته میشوند و ترمینال آنها پس از اتصال به جعبه فیوز به صورت موازی به شارژر که در خارج از اطاق باتری قرار دارد متصل میگردند .

26- نحوه نگهداری بهتر از باتری ها چیست ؟ 1- توجه به سیستم تهویه و گرمایشی اتاق باتری 2- گریسکاری کنتاکتهای باتری جهت جلوگیری از اکسیده شدن آنها 3- نظارت بر سطح محلول داخل باتری و تامین آن با توجه به غلظت مجاز 4- کنترل آمپر شارژر 5- انجام تست ولتاژی سلولها .

27- موارد بازدید و کنترل باتری کدامند ؟ 1- کنترل ولتاژ باتری های 110 و 48 ولت که نبایستی با این مقادیر اختلاف چندانی داشته باشد البته ولتاژ باتری ها بستگی به نوع شارژ و باتری ها و تنظیمات شارژر دارد 2- آب باتری همیشه باید در حد نرمال نگهداری شود 3- آمپر شارژر و باتری ها نبایستی از حدود نرمال تچاوز کند ( آمپر شارژر تقریبا ثابت است و وقتی که باتری ها سالم اند آمپر شارژ عدد کم و ثابت می باشد ) 4- غلظت باتری برای باتری های بازی و اسیدی تقریبا 24/1 میباشد که در هنگام شارژ کامل سنجیده می شود 5- تمیز نگهداشتن کنتاکت های باتری ها زیرا به مرور زمان در اثر فعل و انفعالات شیمیایی داخل باتری و تغییر جهت جریان در شارژ و دشارژ کنتاکت های مثبت اغلب اکسیده می شوند .

28- ترانسفورماتور ولتاژ چگونه ترانسفورماتوری است ؟ برای پایین آوردن ولتاژ به منظور اندازه گیری و استفاده در سیستم های حفاظت و همچنین سنکرونیزاسیون ( برای پارالل کردن خطوط و ژنراتور با شبکه ) به کار می رود .

29- چه تست هایی بر روی CT انجام می گیرد ؟ 1- تست نسبت تبدیل 2- پلازیته 3- نقطه زانویی 4- عایقی 5- منحنی اشباع 6- مقاومت داخلی 7- فشار قوی .

30- آلارم یعنی چه ؟و به چند گروه تقسیم می شود ؟ آلارم ها به دو دسته تقسیم می شود : 1- تریپ یا قطع 2- غیر تریپ یا هشدار دهنده . که هر یک از اینها نیز به دو دسته زود گذر و پایدار تقسیم می شوند . آلارم زود گذر که با ریست شدن (RESET ) برطرف می شوند و آلارم های پایدار مثل عملکرد رله بوخهلتس و یک سری آلارم های دیگر باقی می مانند تا رفع عیب به عمل آید .

31- رله را به طور مختصر تعریف کنید ؟ دستگاهی که در اثر تغییر کمیت الکتریکی و یا فیزیکی مشخصی تحریک می شود و موجب به کار افتادن دستگاه و یا دستگاههای الکتریکی می گردد .

32- آیا از برقگیر برای حفاظت خازنها هم استفاده می شود ؟ احتمال بروز اضافه ولتاژها به هنگام کلید زنی و یا بواسطه عبور امواج سیاری که در شبکه جابجا می شود در نقطه نصب خازن ها وجود دارد و به همین لحاظ و برای زمین کردن این اضافه ولتاژها پیش از ورود به خازن ها از شاخک های هوایی استفاده می شود . اما از آنجا که این شاخک ها در جذب امواج سیار سرعت کافی ندارند بهتر است از برقگیر استفاده شود و همچنین که در نقطه صفر ستاره ترانسفورماتورهای قدرت نیز که احتمال بروز اضافه ولتاژها وجود دارد برقگیر نصب می کنند .

33- برای سنکرون کردن چه پارامترهایی از دو طرف با هم مقایسه می شود ؟ سه پارامتر : 1- اختلاف فرکانسها 2- اختلاف دامنه ولتاژها 3- اختلاف فاز .

34- حفاظت های مهم خطوط انتقال را نام ببرید ؟ 1- رله دیستانس که اصلی ترین حفاظت خطوط انتقال نیرو می باشد و ملحقات آن مثل رله اتورکلوزر – رله ولتاژی – رله قفل کننده در مقابل نوسانات قدرت و ... می باشد .2- رله های اور کانت و ارت فالت .

35- حفاظت اصلی خط در مقابل اتصال دو فاز به عهده چه رله ای است ؟ رله دیستانس و رله های جریانی .

36- رله دیستانس چه نوع رله ای است ؟ رله ای که عملکردش بر اساس اندازه امپدانس راکتانس یا مقاومت هر فاز خط از محل نصب رله تا نقطه وقوع اتصالی است و زمان عملکرد رله بر حسب فاصله بین رله و محل اتصالی تغییر می کند و این زمان با افزایش به طور یکنواخت یا به صورت مرحله ای یا مرکب بیشتر می شود .

37- دو مورد از حفاظت های مکانیکی ترانسفورماتور را نام ببرید ؟ بوخهلتس رله تعیین کننده سطح روغن و حفاظت های مربوط به سیستم خنک کنندگی .

38- عملکرد رله دیفرانسیل در چه مواردی است ؟ 1- اتصالی در داخل ترانسفورماتور 2- اتصالی های خارج از ترانسفورماتور بر اثر عوامل خارجی در محدوده حفاظت رله یعنی بین CT های طرفین 3- حالتهای کاذب ناشی از اشکال در CT یا مدارات مربوطه .

39- رله دیفرانسیل چه مواقعی عمل می کند و نحوه عملکرد آن چگونه است ؟ رله دیفرانسیل که مهمترین حفاظت ترانسفورماتور قدرت است زمانی عمل می کند که اتصالی به صورت ارت فالت یا حلقه یا دو فاز و یا به هر نحو دیگر در داخل ترانسفورماتور و یا خارج آن در محدوده CT های طرف فشار قوی و فشار ضعیف صورت گیرد و اگر درست محاسبه و تنظیم شده باشد نبایستی عملکرد کاذب داشته باشد و نحوه عملکرد آن به صورت تفاضلی است بدین معنی که پس از برابر سازی و هم فاز سازی جریان دو طرف فشار ضعیف و فشار قوی آنها که اختلاف ناچیزی دارد از قسمت عمل کننده رله عبور می کند که برای مواقع فالت خارج از محدوده دیفرانسیل رله فوق به عمل در نمی آید .

40- رله بوخهلتس در چند مرحله عمل می کند ؟ در دو مرحله . 1- آلارم 2- تریپ .

41- در یک فیدر خروجی اتصال کوتاهی رخ می دهد آیا رله REF عمل می کند ؟خیر زیرا فقط در محدوده خود عمل می کند .

42- برقگیر چیست ؟ یک دستگاه حفاظتی در مقابل ولتاژ زیاد می باشد و در سیستم انتقال نیرو برای حفاظت تجهیزات پست عموما و برای حفاظت ترانسفورماتور قدرت خصوصا در مقابل اضافه ولتاژهای ناشی از تخلیه الکتریکی ابرهای باردار روی سیم های انتقال و پست فشار قوی و نیز اضافه ولتاژهای قطع و وصل دیژنکتورهای شبکه انتقال بکار می رود برقگیرها معمولا در ابتدای ورودی خطوط انتقال به پست و ورودی ترانسفورماتور قدرت قرار داده می شوند .

43- برقگیر در پست های فشار قوی کجا نصب می گردد ؟ برقگیر در پست های فشار قوی معمولا در ابتدای خطوط و همچنین در طرفین ترانسفورماتورهای اصلی و یا راکتورهای قرار می گیرند .

44- سیستم اسکادا چیست ؟ به معنی سیستم کنترل نظارتی و اخذ اطلاعات است که در این سیستم اطلاعات مورد نیاز برای کنترل و نظارت بر سیستم مانند یک شبکه قدرت از راه دور اخذ شده و در مرکز کنترل در دسترس دیسپاچر قرار می گیرد .

45- چار چوب مدل EFQM چیست ؟ این مدل دارای دو بخش کلی توانمند سازها و نتایج است که هر کدام نیمی از امتیاز مدل را به خود اختصاص داده اند و دارای 9 محور است : 1- رهبری 2- خط مشی و راهبرد 3- کارکنان 4- منابع و تامین کندگان 5- فرآیندها 6- نتایج مشتریان 7- نتایج کارکنان 8- نتایج جامعه 9- نتایج کلیدی عملکرد . که 5 محور اول به عنوان توانمند ساز و 4 محور بعدی به عنوان نتیج مطرح هستند .

46- شرایط صدور فرم اجازه کار و آزمایش را توضیح دهید ؟ در شرایطی که فرم اجازه کار و آزمایش صادر شده باشد هیچ گونه فرم ضمانت نامه و یا کارت حفاظتی دیگری که نقاط تضمین جداسازی و بدون انرژی کننده آنها با نقاط تضمین جدا سازی و بدون انرژی کننده اجازه کار و آزمایش صادر شده وابسته باشد نمی توان صادر کرد در صورتی که ضمانت نامه ای از قبل صادر شده باشد تا قبل از باطل شدن کلیه ضمانت نامه ها صدور فرم اجازه کار و آزمایش مجاز نیست .

47- هنگامی که فرم اجازه کار و آزمایش صادر شده باشد و دارنده ضمانت نامه حین انجام کار نیاز به انجام آزمایش داشته باشد چه اقداماتی انجام می گیرد ؟ 1- دارنده ضمانت نامه موظف است تمام افراد تحت سرپرستی را یک به یک نسبت به انجام آزمایش مطلع و راهنمایی های لازم را به عمل آورند و آنان را از محیط کار دور کند و تذکرات لازم را بدهد که تا پایان آزمایش به محل کار نزدیک نشوند . 2- دارنده ضمانت نامه موظف است نزد صادر کننده مراجعه و فرم درخواست آزمایش را دریافت و تکمیل کند .3- دارنده ضمانت نامه موظف است کلیه افرادی را که نامشان در جدول ب پیوست فرم اجازه کار و آزمایش ثبت شده است نسبت به انجام آزمایش مطلع و از محیط کار دور نموده و از آنها بخواهد جدول ب فرم درخواست آزمایش را مبنی بر آگاهی از آزمایش امضا کند و به آنان تذکر بدهد تا اعلام پایان آزمایش به محیط کار نزدیک نشوند . 4- دارنده ضمانت نامه موظف است فرم درخواست آزمایش تکمیل شده را برای آماده کردن شرایط شروع آزمایش تحویل صادر کننده ضمانت نامه دهد و منتظر بماند تا وی انجام عملیات را اعلام کند .5- دارنده ضمانت نامه موظف است همکاری های لازم را به منظور آماده کردن شرایط شروع آزمایش با صادر کننده به عمل آورد . 6- صادر کننده ضمانت نامه بعد از انجام عملیات و آماده کردن شرایط لازم مربوط به درخواست آزمایش و فرم درخواست را امضا و نسخه اول را برای اطلاع دارنده ضمانت نامه به وی مسترد کند و نسخه دوم را نزد خود نگهداری نماید .7- دارنده ضمانت نامه بعد از دریافت فرم مبنی بر آماده بودن شرایط برای آزمایش به انجام آزمایشات مجاز ثبت شده در فرم درخواست آزمایش اقدام کند .

48- درخواست کننده قبل از صدور فرم اجازه کار تحت چه شرایطی مجاز به انجام کار خواهد بود ؟ به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی مجاز به انجام کار نیست .

49- چرا تمام تجهیزات پست را ارت می نماییم ؟ به دلیل پدیده القا و به منظور هم پتانسیل نمودن بدنه کلیه تجهیزات می بایستی کلیه تجهیزات پست را ارت نمود .

50- فازمترها چند نوع هستند ؟ 1- فازمترهای فشار قوی 2- فازمترهای فشار ضعیف .

51- سه عامل مهم که در برق گرفتگی قابل بررسی است را نام ببرید ؟ 1- سیستم برق یا ذات برق 2- محیط زیست یا تماس با زمین 3- موجود زنده یا مهمترین عامل در برق گرفتگی .

52- انواع خاموش کننده های آتش را از نظر وضعیت ظاهری نام ببرید ؟ 1- دستی 2- سیار 3- ثابت .

53- آیا در پست های فشار قوی و نیروگاهها مجاز به استفاده از کپسول آب هستیم ؟ به هیچ وجه .

54- اصول پیشگیری از خطرات آتش سوزی هنگام جوشکاری را به طور اختصار شرح دهید ؟ قبل از شروع عملیات جوشکاری هر نوع مواد قابل احتراق را که در مجاورت محل جوشکاری یا برش قرار دارند باید به محل دورتری منتقل نمود و در صورت عدم امکان باید یک نفر با یک دستگاه خاموش کننده دستی مناسب در محل برای اطفا حریق های احتمالی در تمام مدت کار آماده باشد .

55- چگونگی انجام عملیات مانور در پست های فوق توزیع در خصوص کارهای تعمیراتی را شرح دهید ؟ درخواست انجام عملیات از مرکز کنترل دیسپاچینگ منطقه ای تهران از طریق بیسیم یا DTS یا تلفن .

56- وظیفه اپراتور به هنگام ورود و خروج تجهیزات و لوازم و خودرو سنگین و تردد افراد به پست ها را بیان کنید ؟ ثبت تقاضای فوق در دفتر گزارش .

57- چه عواملی باعث ایجاد تغییرات فرکانس در شبکه می شود ؟ 1- قطع مقدار قابل ملاحظه ای از بار 2- از دست رفتن قسمتی از تولید 3- اتصال کوتاههای شدید و طولانی مدت .

58- مسئولیت ثابت نگهداشتن ولتاژ 20 کیلو ولت در پست ها به عهده کیست ؟ در کلیه پست ها بر عهده اپراتور می باشد و در پست هایی که از طریق سیستم اسکادا به طور کامل کنترل می گردند این وظیفه به عهده مرکز کنترل دیسپاچینگ فوق توزیع می باشد.

59- گزارشاتی که توسط اپراتور به مراکز دیسپاچینگ داده می شود شامل چه مواردی باید باشد نام ببرید ؟ 1- نام و شماره دستگاه 2- زمان دقیق قطع 3- علت خارج شدن دستگاه از سرویس 4- مقدار بار قطع شده 5- رله هایی که عمل کرده اند 6- سایر اطلاعات ضروری مانند این که همزمان چه قطعی هایی و حوادثی روی سایر تجهیزات پست مربوطه اتفاق افتاده است .

60- در صورتی که یک پست کاملا بی برق گردد اپراتور ( مسئول بهره برداری ) پست به ترتیب باید چه اعمالی را انجام دهد ؟ 1- پس از حصول اطمینان از بی برقی کامل پست کلیه کلیدهای قدرت خطوط و ترانسفورماتور را دستی قطع نماید 2- پس از دریافت تانسیون از هر طریق با استفاده از روش علائم پیکان و ضربدر پست را برقدار نماید 3- با استفاده از امکانات و منابع راکتیو در پست و با توجه به دستورالعمل کنترل ولتاژ ، ولتاژ پست را تنظیم نماید .

61- مقدار بار مجاز ترانسفورماتورهای 30 MVA بر اساس دستور العمل ثابت بهره برداری پست های فوق توزیع چه مقدار می باشد ؟ 1- حداکثر 26 مگا ولت آمپر بدون محدودیت زمانی و با توجه به درجه حرارت ترانسفورماتور 2- 28 مگا ولت آمپر برای مدت حداکثر 12 ساعت با توجه به درجه حرارت مجاز ترانسفورماتور 3- 30 مگا ولت آمپر برای مدت 2 ساعت با توجه به درجه حرارت مجاز ترانسفورماتور .

62- حدود وظایف عملیاتی اپراتور پست های فوق توزیع را شرح دهید ؟ هر گونه مانور معمولی در شبکه را طبق دستور مرکز کنترل دیسپاچینگ فوق توزیع و یا دیسپاچینگهای نواحی بنا به مورد و مطابق شرح وظایف خود انجام می دهند .

63- عوامل قطعی ناشی از عملکرد رله را نام ببرید ؟ 1- عیب یا خرابی تجهیزات 2- شرایط نامساعد جوی 3- عوامل خارج از شبکه یا قطعیهای خارج از کنترل 4- شاخه درختان 5- عملکرد رله های حفاظتی و عیوب گذرا و نوسانات شدید شبکه 6- خطای نیروی انسانی 7- نامعلوم .

64- برای اطمینان از قطع شدن یک بریکر فشار قوی چه مواردی را باید مورد توجه قرار داد ؟ 1- وضعیت قطع بریکر مربوطه هم از اطاق فرمان و هم از محوطه مطابقت داشته باشد 2- میترهای جریان و قدرت مربوطه باید مقدار صفر را نشان دهد 3- نشانگر حالت قطع و وصل روی کلید اور لیکن نیز باید حالت قطع را نشان دهد 4- در صورت عدم وجود شرایط فوق لازم است اپراتور مراتب را به صورت اعلام عیب به مراکز ذیربط اطلاع دهد .

65- آیا می توان ترانسفورماتور را از طرف فشار ضعیف تحت تانسیون قرار داد ؟ ترانسفورماتور کلا قابل برقدار شدن از ترمینال های طرف طرف فشار قوی و ضعیف خود می باشد .

66- در صورت عملکرد رله بوخهلتس به چه ترتیب باید عمل کرد ؟ اگر رله بوخهلتس به همراه یونیت پروتکشن عمل نماید مراتب باید به اطلاع مرکز کنترل برسد .

67- نحوه برقدار کردن ترانسفورماتور 63/20 KV پس از پایان کار سرویس و تعمیرات در پست های فوق توزیع نوع فیدر ترانس به ترتیب چگونه است ؟ 1- برگشت دادن اجازه کار توسط اکیپ تعمیرات به اپراتور یا مسئول مانور 2- اعلام مراتب توسط اپراتور یا مسئول مانور به مرکز دیسپاچینگ فوق توزیع مربوطه 3- برداشتن زمین از سر کابل 20 کیلو ولت ترانسفورماتور در پست مقصد 4- برداشتن زمین از سر کابل 63 کیلو ولت در پست مبدا 5- جا زدن دپار یا بستن سکسیونرهای طرفین دیژنکتور در پست مبدا 6- جا زدن فیدرهای خازن و ترانسفورماتور 7- وصل دیژنکتور 63 کیلو ولت در پست مبدا 8- وصل فیدر 20 کیلو ولت ترانسفورماتور در صورت برقدار بودن سرکابل 20 کیلو ولت ترانسفورماتور 9- باز کردن فیدر 20 کیلو ولت ارتباط در صورت نیاز 10- در مدار قرار دادن خازن ها در صورت نیاز .

68- در صورت دریافت آلارم درجه حرارت سیم پیچ ها چه باید کرد ؟ سریعا مبادرت به قرائت دقیق بار و درجه حرارت و اطلاع به مرکز کنترل نموده ضمنا وضعیت فن های ترانسفورماتور را نیز باید در نظر داشته و آماده پاسخگویی به مرکز کنترل باشد .

69- منظور از علامت YY0 و YND11 در روی یک ترانسفورماتور چیست ؟ منظور از علامت YY0 یعنی اتصال سیم پیچهای اولیه و ثانویه ترانسفورماتور به صورت ستاره بوده و اختلاف فاز اولیه و ثانویه صفر درجه می باشد و نیز منظور از علامت YND11 این است که اولیه این ترانسفورماتور قدرت با اتصال ستاره زمین شده و ثانویه اش مثلث می باشد به علاوه هر فاز اولیه با فاز مشابه اش در ثانویه دارای اختلاف فاز 30*10=330 درجه می باشد .

70- شماره بریکری 6112 می باشد این شماره به چه مفهومی می باشد ؟ رقم اول 6 نشان دهنده ولتاژ 63 کیلو ولت است - رقم دوم و سوم 11 نشان دهنده خط یا کابل است - رقم چهارم 2 نشان دهنده ( علامت اختصاری ) بریکر است . نویسنده : مهدی بقالها


مطالب مشابه :


هفتاد سوالی که یک اپراتور پست باید بتواند پاسخ بدهد

اپراتورهای برق سیرجان - هفتاد سوالی که یک اپراتور پست باید بتواند پاسخ بدهد - اپراتور های
استخدام ,اپراتور برق منطقه ای اصفهان

اپراتور های برق منطقه ای اصفهان - استخدام ,اپراتور برق منطقه ای اصفهان - اطلاع رسانی و انتشار
تاريخچه توليد برق کرمان

اپراتورهای برق سیرجان - تاريخچه توليد برق کرمان - اپراتور های برق سیرجان
نحوه پرداخت حقوق و مزایا در برق منطقه ای اصفهان

اپراتورهای برق استان سمنان شاهرود - نحوه پرداخت حقوق و مزایا در برق منطقه ای اصفهان - اطلاع
انتصابات جدید در برق منطقه ای کرمان

اپراتورهای برق سیرجان - انتصابات جدید در برق منطقه ای کرمان - اپراتور های برق سیرجان
دلنوشته های یک همکار خوزستانی

اپراتور های برق منطقه ای اصفهان - دلنوشته های یک همکار خوزستانی - اطلاع رسانی و انتشار مقالات
اخبار تکمیلی در مورد جلسه امروز سیزدهم بهمن ماه

اپراتور های برق منطقه ای اصفهان - اخبار تکمیلی در مورد جلسه امروز سیزدهم بهمن ماه - اطلاع
برچسب :