اخلاق در کوهنوردی

اخلاق درکوهنوردی

تبریک به خانواده همنوردمان جناب آقای معظمی گودرزی برای اخلاق و رفتار خوب و پسندیده ایشان...، بسیار با محبت با حوصله بی حاشیه و از همه مهمتر اخلاق که سر لوحه تمام کارهاست.

امیدوارم هر جا هستند سلامت باشند.

خانواده معظمی گودرزی قله پراو،شیخ علی خان 

نکاتی در باب اخلاق درکوهنوردی.

۱.بزرگترین و خطرناکترین دشمن یک کوهنورد غرور و تکبر است. 

2.احترام وبزرگداشت پیشکسوتان در تمامی رشته های ورزشی از جمله کوهنوردی از اصول مسلم اخلاقی است وتمامی کوهنوردان ملزم به رعایت آن هستند.

3.کوهنورد واقعی کوه را میدان مسابقه نمی داند و با او به ستیز بر نمی خیزدبلکه آن را چون دوستی بی نهایت مهربان می بیند که سفره نعمات خودرا بی دریغ در برابر همه انسانها گشوده است . 

4.آنگاه که بر فراز قله ها می ایستید غرور ضعف را از درون خود دور کنید و از خداوند همه کوههای عالم که رخصت نیل به چنین لحظه ای را به شما ارزانی داشته سپاسگزار باشیم

5.اگر به جای نوشیدن یک جرعه آب طبق قراره گروهی که با  کمبود آب مواجه است دو جرعه یا بیشتر نوشیدی مطمئن باشید که تا رسیدن به نقطه کمال و قرارگرفتن در زمره کوهنوردان واقعی فاصله زیادی دارید و در این مسیر تلاش و زمان بسیار نیازمند است .

6. بعد از اتمام برنامه و رسیدن به منزل تمام اعمال خود را مرور کنیم و بدون تعارف به تجزیه و تحلیل خود بپردازیم و نقاط قوت و ضعف خود را بسنجیم این عمل بعد از مدتی ما را کوهنورد کامل تری ومصمم تر در نیل به اهداف خواهد ساخت

7. سکوت و آرامش شب کوه و پناهگاه را با صحبت و فریاد برهم نزنیم شایددر نزدیکی شما کوهنوردان دیگری نیز باشند که به امید صعود روز بعد ، زودهنگام به خواب رفته باشند . 

8. در کوه هرگز کسی برتری و الویتی در شان و مقام نسبت به دیگران ندارد وتنها میزان برخورداری از اخلاق و منش والای کوهنوردی است که افراد راممتاز و قابل تقدیر می سازد. 

9. صعود به قله و فتح بلندیها تنها یکی از اهداف کوهنوردی است و همه آن نیست ، مبادا که در این راه دچار لغزش و اشتباه شوید و سایر اهداف ارزنده کوهنوردی را به فراموشی بسپاریم. 

10. بسیارند کوهنوردانی که صعودهای بزرگ را به خاطر کمک به دیگران ونجات سایر کوهنوردان رها کرده اند و سرافراز از آزمایش دشوار بیرون آمده اند، توجه به این مسائل نشان درک عمیق و بنیادی از ورزش والای کوهنوردی است 

11. گروهی معتقد هستند که در کوه خداوند را بهتر درک کرده اند ، این نظریه شاید به دلیل درک نقاط ضعف و آسیب پذیری زیاد انسان و مقایسه پیکر فانی و ضعیف ما در برابر عظمت و ستبری کوها است که زمینه ساز نگرش نو به ماهیت بشری است.

12. برترین کوهنوردان بدون شک همان هایی هستند که به درجات بالایی ازاستواری ، گذشت و توان ایثار دست یافته اند و موفقیعت خود را جدای ازموفقیت و سلامت دیگران نمی دانند

با تشکر از آقای قانونی


مطالب مشابه :


آنچه باید درباره ارتفاع بدانیم

کوهنوردی و حس برتر - آنچه باید درباره ارتفاع بدانیم - لرستان - خرم آباد - کوهنوردی و
جرزی کوکوشکا

او در سال ۱۹۴۸ در لهستان به دنیا آمد و در سال ۱۹۸۹ در ارتفاع ۸۲۰۰ متری دیواره جنوبی لوتسه
آلپ ایران

کوهنوردی و حس برتر - آلپ ایران - لرستان - خرم آباد - کوهنوردی و حس برتر
آموزش فرود با ابزار هشت فرود سنگنوردی

کوهنوردی و حس برتر - آموزش فرود با ابزار هشت فرود سنگنوردی - لرستان - خرم آباد
جنگل گلهو

طبق تقویم باشگاه کوهنوردی کوچ ؛جنگل گلهو ،(بلی)بلوط،گویچ (زالزالک)،مرو(گلابی وحشی) اجرا شد
اخلاق در کوهنوردی

کوهنوردی و حس برتر - اخلاق در کوهنوردی - لرستان - خرم آباد - کوهنوردی و حس برتر
کزارش تصویری از تنگه شیرز به قله هنجس لرستان شهرستان کوهدشت

کوهنوردی و حس برتر - کزارش تصویری از تنگه شیرز به قله هنجس لرستان شهرستان کوهدشت - لرستان
کبیر کوه و لیت انار از مسیری نو

گزارش برنامه کبیر کوه. سرپرست برنامه : حسن سپهوند. تعداد نفرات : 10 نفر. نوع برنامه :کوهنوردی
نکات و فواید ورزش کوهنوردی

کوهنوردی و حس برتر - نکات و فواید ورزش کوهنوردی - لرستان - خرم آباد - کوهنوردی و حس
سخنان " رینهولد مسنر " کوهنورد برجسته با عنوان کوهنوردی حماسی

کوهنوردی و حس برتر - سخنان " رینهولد مسنر " کوهنورد برجسته با عنوان کوهنوردی حماسی - لرستان
برچسب :