کتاب نخلستان ،که برگزیده ای از 4 جلد "نخل میثم "غلامعلی سازگار

حجت الاسلام فتحی ،مدیر موسسه هلال در ابتدای مراسم گفت:هفت سال پیش بعد از دسته بندی و جداسازی نغمه ها ،اشعار ،نوحه و سرود های غالبی که در محافل مذهبی خوانده می شد به این نتیجه رسیدیم که باید رویکرد تازه ای را وارد شعر مذهبی کرد و مهمترین بخش ،بحث اطلاع رسانی دقیق بود یعنی ما،بهترین اشعار را به دست ذاکران و مداحان اهل بیت برسانیم .وقتی شعر سالم و درست همه گیر شد،بهترین راه آسیب زدایی است.

 وی تاکید کرد:در این راه موسسه هلال کثرت و سلامت اشعار و انطباق آن ها با مفاهیم دینی و روایات و دستورهای اهل بیت حاج آقا سازگار را بی نظیر یافت و حاج سازگار اجازه دادند که اشعارشان را در قالب های مختلف و با تنظیمات جدید چاپ کنیم و حاصل این همکاری کتاب نخلستان است.

مدیر موسسه هلال از راه انداری سایت مدایح و همچنین تلفن گویای موسسه هلال خبر داد و گفت:در این سایت آثار به صورت موضوعی دسته بندی شده و اشعاری برای تمامی مناسبت های مذهبی سال در این سایت تنظیم شده است.این سایت تا کنون ششصد و چهارده هزار بازدید کننده داشته است.به جز سایت از فن آوری های جدید تلفن گویاست که در کنار دکلمه اشعار مراجعه کننده می تواند از طریق نمابر خود اشعار را دریافت کند .

او افزود :ما کل آثار غلامعلی سازگار را با رویکرد تازه ای مورد بررسی قرار دادیم و یوسفعلی میر شکاک با برداشت های دقیق و عارفانه خود 20 کتابی را که موسسه هلال از سازگار منتشر کرده بود و 4 نخل میثم را با همکاری میرزایی جمع آوری و بررسی کرد.

 فتحی ،انتخاب میر شکاک را انتخابی ویژه دانست و گفت:ما در صدد آن بودیم ،که کنگره ای برای نقد و بررسی اشعار آیینی تشکیل دهیم که بعد از دیدار شعرا با حضرت آیت الله خامنه ای این کنگره اجرایی شد.

او موضوع انتخابی برای اولین کنگره  شعر مذهبی هلال را بحث امام سجاد دانست و 16 تیر را که همزمان با میلاد آن حضرت نیز بود روز افتتاح این سایت ،بیان کرد.

فتحی با توجه به گفته مقام معظم رهبری ،مناجات و توحید را زیر مجموعه های شعر مذهبی دانسته و گفت:سایت هلال بلورین  از امروز برای دریافت شعر شعرا با موضوع امام سجاد آماده به کار است، که در ایام شهادت این حضرت نتایج این مسابقه اعلام می شود.

مراسم با سخنرانی شکار سری ،دبیر کنگره هلال ادامه یافت؛شکار سری در آغاز سخنانش ،سازگار را به  دلایل استمرار و تداوم کار  شاعری،تمسک به یک ژانر به خصوص ،فراوانی آثار و تنوع موضوع ها علی رغم این که شاعر در یک ژانر بخصوص کار می کند،شاعر حرفه ای نامید.

او در ادامه ،اهداف مهم کنگره شعر مذهبی هلال را ایجاد فضاو گفتمان مذهبی در جامعه دانسته و از ایجاد دبیرخانه دایمی به عنوان یک ضرورت نام برد که بتواند در طول سال به جمع آوری آثار شعرا و  ایجاد رابطه با آن ها بپردازد.

شکار سری در باره افتتاح کنگره مذهبی هلال بلورین و دبیرخانه این کنگره گفت:انتخاب برندگان،جوایز و تمامی مراحل برگزاری این کنگره حتی داوری ،در فضای مجازی است.این مسابقه در دو گروه  مجازی شعر مذهبی در قالب های مختلف و نغمه های مذهبی شامل نوحه ،سرود و ترانه تشکیل شده و زیر مجموعه های موضوعی کنگره شامل:امام سجاد و نیایش،با توجه به صحیفه سجادیه،امام سجاد و مضامین و دعای ابو حمزه،شخصیت مبارزاتی امام سجاد،خطبه های امام سجاد بعد از عاشورا و امام سجاد و قیام توابین بیان کرد .

او همچنین حجت الاسلام زمانی ،حجه الاسلام فتحی ،زهتاب،هاشمی،بیابانکی و اسماعیل امینی را اعضای دبیر خانه دایمی کنگره شعر مذهبی هلال دانست.

انسانی ،شاعر و ذاکر اهل بیت از دیگر سخنرانان این مراسم بود که بعد از تشکر عمیق و بی شایبه از غلامرضا  سازگار و موسسه هلال گفت:لازم بود نخل ها با  ویرایش ها،آرایش ها و پیرایش ها تبدیل به نخلستان شود و از یوسفعلی میر شکاک تشکر کرد که بار این مسئولیت را به شانه کشید.

 وی در ادامه  بر اهمیت نقد تاکید کرده و گفت:نقد دشمنی نیست،نقد اهمیت است و این نقد است که شعر را بالا می برد. و با مداحی شور انگیزی در وصف حضرت ابوالفضل سخنانش را پایان داد.

غلامرضا سازگار  خود را متولد 1320 در قم معرفی کرد و گفت: 35 سال پیش چند نفر از رفقا مثل محمود تاری ،حسن اعتمادی و صادقی اشعار انقلابی من را می گرفتند  و مرا مورد لطف قرار می دادند روزی تصمیم گرفتیم که صبح های شنبه جلسه ای برای رد و بدل این اشعار در منزل تشکیل دهیم که با رونق گرفتن این جلسات ما شب شعر ها را به مسجد و به نام مجمع الذاکرین منتقل کردیم که در این 35 سال 1600 جلسه تشکیل شده است و گلبانگ محمدی این جلسات را ظبط کرده است.

او در باره نام کتابش گفت:«میثم»از ارادتمندان حضرت علی (ع)بود که به نخلی به دار آویخته شد و من تخلصم را میثم گذاشتم و به پیشنهاد آقای انسانی نام نخل میثم را برای آثارم برگزیدم که مجموع این نخل ها کتاب نخلستان شد.

و افزود:اگر من 60 سال شعر گفته ام ،از اهل بیت ،انقلاب شهدا،جانبازان و جنگ گفته ام . او همچنین در آخر از حوزه هنری و موسسه هلال و میهمانان این مراسم  که از کاشان،اصفهان و قم  آمده بودندصمیمانه تشکر کرده و با لوح تقدیر و یادبودی از این شاعر بزرگ قدر دانی شد.

حجت الاسلام خاموشی ،رییس سازمان تبلیغات اسلامی ،کنگره هلال را کار خود شعرا معرفی کرد و آن را از کارهای سازمانی جدا کرده و حمایت خود را از چنین حرکت هایی اعلام کرد .

اوشعر را از اصلی ترین محور های تشکل های دینی دانست و گفت:در 2 سال گذشته ما بیش از 15 شرح از صحیفه سجادیه را شروع کردیم که به زودی رونمایی می شود تا به گفته رهبر عزیزمان ، بتواند مسیر شاعران را هموار کند.

در ادامه حجت الاسلام زمانی از شعر سازگار و محبوبیت او گفت و از مجموعه شعر سازگار به عنوان مفاتیح الحاجات مداحان یاد کرد . او همچنین ضعف ادبیات امروز را کم توجهی به ادبیات تعلیمی دانسته و شعر استاد سازگار  را سرشار از آموزش،آیات و روایات و سهل وممتنع خواند.

حجت السلام زمانی همچنین شعر سازگار را شعر خواص و مجالس علما دانست.

در آخر ظهیر سازگار فرزند غلامعلی سازگار و حاج سعید حدادیان به مداحی پرداختند.

از ویژگی های شاخصی که شعر غلامعلی سازگار را از همتایان خود جدا می کند ،ویزگی اتکای او بر حدیث و روایت است .مناسبتی نیست که از ذهن سازگار مخفی مانده باشد ،مثلا او در مورد حضرت خدیجه،ابوطالب و اصحاب پیامبر که کمتر کسی شعر گفته هنر نمایی کرده است.
 


مطالب مشابه :


کتاب نخلستان ،که برگزیده ای از 4 جلد "نخل میثم "غلامعلی سازگار

آقای انسانی نام نخل میثم را برای آثارم برگزیدم که مجموع این نخل ها کتاب دانلود کلیپ::
دانلود نرم افزار نخل میثم برای گوشی های اندروید

دانلود نرم افزار نخل میثم برای دانلود نرم افزار نخل میثم برای گوشی (کتاب و اهل البیت
دانلود نرم افزار اندرویدنخل میثم

دانلود نرم افزار (نخل کتاب موبایل دانلود مداحی میثم مطیعی
دانلود کتاب معراج السعاده ـ نسخه کامل pdf

نخل میثم. رادیو110 دانلود کتاب معراج السعاده ـ نسخه کامل pdf . کتاب اخلاقی بزرگ معراج السعاده
دانلود کتاب همراه نهج البلاغه - با ترجمه مرحوم محمد دشتی

هیئت110 - دانلود کتاب همراه نهج البلاغه - با ترجمه مرحوم محمد دشتی نخل میثم. سایت مداحان
دانلود كتاب براي مجالس ختم

دانلود مجالس مداح اهل بیت سید روح الله موسوی مولف سه کتاب 29- وبلاگ نخل میثم
دانلود کتاب مکیال المکارم فی فوائدالدعا للقائم - 2 جلد کامل

دانلود کتاب مکیال المکارم فی فوائدالدعا للقائم نخل میثم دانلود مداحی میثم مطیعی
زيباترين مداحی حاج میثم مطیعی (لینک دانلود مسقیم + متن)

زيباترين مداحی حاج میثم مطیعی (لینک دانلود مسقیم نخل ميثم در اسلام دارد؟ + دانلود کتاب .
برچسب :