آیا روند افزایشی ارزش دلار کانادا و قیمت طلا همچنان ادامه خواهد داشت؟

روند آتی قیمت طلا و ارزش دلار کانادا تا حدود زیادی به وضعیت اقتصادی اتحادیه اروپا، کانادا و آمریکا، و همچنین قیمت نفت بستگی دارد. در نوشته حاضر مکانیسم و چارچوب چنین تعاملی به تصویر کشیده می شود.اکبر شاهمرادی، اکبر شاهمرادی،

مانند هر کالای دیگری، قیمت طلا و هر ارزی براساس سیستم عرضه و تقاضا در بازارهای جهانی تعیین می گردد. ارزهای عمده دنیا عمدتا دو نقش اساسی را در بازارهای جهانی ایفاء می کنند: نقش مبادلاتی و نقش یک دارایی مالی. دلار آمریکا همچنان نقش مبادلاتی خود را در بازارهای جهانی دارا بوده و انتظار می رود که این نقش را در سال های آتی نیز همچنان حفظ کند اما عاملی که به طور قابل توجهی منجر به تغییرات ارزش دلار آمریکا در برابر سایر ارزهای دنیا می گردد تغییر بازده مورد انتظار نگه داری دلار به عنوان یک دارایی مالی در مقابل سایر ارزهای عمده دنیا است -- که این امر نیز عمدتا تابعی از تغییرات نرخ بهره است.اکبر شاهمرادی، اکبر شاهمرادی،

اما تغییرات نرخ بهره براساس چه مکانیسمی ارزش دلار را تغییر می دهد؟ به عنوان مثال، فرض کنید که شما یک حساب پس انداز در آمریکا و یک حساب پس انداز در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای خود باز کرده اید و مبلغ مشخصی را در هر یک از این دو حساب واریز نموده اید و در پایان هر ماه حدود ۴ درصد از حساب پس انداز خود در اتحادیه اروپا و حدود ۴.۷۵ درصد از حساب خود در آمریکا سود دریافت می کنید. حال اگر نرخ بهره در اتحادیه اروپا ثابت باشد ولی نرخ بهره در آمریکا کاهش پیدا کند، این امر چه اثری بر ارزش پس انداز شما در آمریکا خواهد داشت؟ پر واضح است که کاهش مذکور منجر به کاهش مقدار سود آتی شما از حساب خود در آمریکا شده و لذا "احتمالا" شما بخشی از دلار خود در آمریکا را فروخته و به ارزهای دیگری نظیر یورو روی خواهید آورد. به عبارت دیگر، تقاضای شما برای دلار کم شده و در مقابل تقاضای شما برای یورو بالا می رود که این امر نیز به نوبه خود منجر به کاهش ارزش دلار آمریکا و افزایش ارزش یورو خواهد شد.

تقریبا تمامی مواد معدنی و انرژی نظیر مس، نیکل، روی، اورانیوم، نفت و گاز طبیعی در بازارهای جهانی براساس دلار آمریکا قیمت گذاری می شوند. بخش عمده مبادلات جهانی کالاهای مذکور نیز براساس دلار آمریکا صورت می گیرد. این امر بدان معنی است که کشورهای صادر کننده مواد مذکور نظیر کشورهای عضو اوپک، روسیه، کانادا (صادر کننده عمده مواد معدنی و انرژی) و عمده کشورهای آفریقایی روزانه بخش عمده درآمد خود را به صورت دلار آمریکا دریافت کرده و در حساب های بین المللی خود نگه داری می کنند. اکبر شاهمرادی، اکبر شاهمرادی،

از سوی دیگر، بسیاری از کشورهای صنعتی دنیا و همچنین صادر کنندگان عمده کالاها و خدمات نیز سعی می کنند که بخش عمده ذخایر مالی و دارایی های ارزی خود را به صورت دلار آمریکا نگه داری کنند. به عنوان مثال چین که بزرگترین صادر کننده کالاها و خدمات به کشور آمریکا می باشد عمده ذخایر ارزی خود را به صورت دلار نگه داری کرده و در حال حاضر بیشترین ذخایر ارزی دلاری دنیا را در اختیار دارد.

پر واضح است که اگر به هر دلیلی، انتظار بر آن باشد که نرخ بهره در آمریکا نسبت به نرخ های بهره دیگر به تدریج کاهش خواهد یافت اغلب کشورهای دنیا سعی خواهند نمود منابع دلاری خود را به ارزهای دیگر تبدیل کنند که این امر همچنان که بحث شد، منجر به سقوط ارزش دلار در بازارهای جهانی می گردد. مقوله ای که در سال های اخیر در حال اتفاق افتادن بوده است.

اما سوال اساسی اینجاست که براساس چه مکانیسمی می توان تا حدودی به تغییرات نرخ بهره در اتحادیه اروپا و آمریکا پی برد و بر اساس آن در مورد روند آتی نرخ های ارز پیش بینی منطقی ارائه نمود؟ این امر در پرتو تصمیم گیری بانک های مرکزی این کشورها در کنترل تورم و رشد اقتصادی است. به طور خلاصه، بانک مرکزی اتحادیه اروپا و فدرال رزرو آمریکا که نقش تعیین نرخ بهره بین بانکی در این کشورها را بر عهده دارند عمدتا براساس دو عامل به تعیین نرخ بهره می پردازند: نرخ تورم و رشد اقتصادی. هدف اصلی این بانک های مرکزی افزایش رشد اقتصادی است. لذا کاستن نرخ بهره و در نتیجه افزایش نرخ رشد اقتصادی همواره یکی از اهداف سیاستگذاران اقتصادی این کشورها می باشد اما از آنجا که کاهش نرخ بهره به افزایش نرخ تورم منجر می گردد لذا این بانک ها همواره "قید اجتناب ناپذیر" تورم را به عنوان یک عامل بازدارنده در کاهش نرخ بهره پیش روی خود دارند. اغلب کشورهای صنعتی با هدف گذاری نرخ تورم ۲ درصدی به تغییرات نرخ بهره مبادرت می کنند. بدان معنی که اگر نرخ تورم بیش از دو درصد نباشد کاهش نرخ بهره برای افزایش رشد اقتصادی محتمل خواهد بود اما در غیر اینصورت چندان نباید انتظار کاهش نرخ بهره را داشت.

دلار کانادا:

کانادا یکی از عمده ترین صادرکنندگان نفت و گاز طبیعی به کشور آمریکا می باشد و این امر نقش بسیار مهمی در تغییرات نرخ ارز بین این دو کشور ایفاء می کند. به عنوان مثال، عربستان سعوی به عنوان بزرگترین تولید کننده نفت دنیا روزانه حدود ۱.۴۲ میلیون بشکه نفت خام به آمریکا صادر کرده است حال آنکه کانادا با حدود ۱.۸۰ میلیون بشکه (روزانه) صادرات، بزرگترین صادر کننده نفت خام به آمریکا در سال ۲۰۰۶ بوده است.* همچنین، قیمت اغلب مواد معدنی نیز در سال های اخیر به واسطه افزایش تقاضای قابل توجه برای این مواد توسط کشورهایی نظیر چین و هندوستان افزایش یافته است. در همین راستا، با اینکه نرخ بهره بین بانکی در کانادا نسبت به آمریکا به طور نسبی در یک سال اخیر افزایش یافته است اما از آنجا که قیمت مواد معدنی و انرژی صادر شده توسط این کشور در بازارهای جهانی به طور قابل توجهی افزایش یافته است لذا این امر به نوبه خود منجر به افزایش ارزش دلار کانادا در مقابل دلار آمریکا شده و بر اثر منفی افزایش نرخ بهره (کانادا) بر دلار کانادا غلبه کرده است. افزون بر این، از آنجا که رابطه دلار کانادا و یورو در یک سال اخیر تقریبا ثابت بوده است، لذا هر افزایشی که در ارزش یورو نسبت به دلار آمریکا رخ می دهد، این امر در افزایش ارزش دلار کانادا در مقابل دلار آمریکا نیز منعکس می گردد.

اما مکانیسم آن چیست؟ در واقع از آنجا که تمامی شرکت های صادر کننده مواد معدنی و انرژی فعال در کانادا بایستی ترازنامه و صورت های سود و زیان و کلیه محاسبات خود را برحسب دلار کانادا انجام دهند لذا آنها مجبورند که پس از فروش تولیدات خود بر حسب دلار آمریکا آنها را به دلار کانادا تبدیل کنند که این امر طبیعتا تقاضای آنها برای دلار کانادا را بیشتر از قبل افزایش داده و منجر به افزایش ارزش دلار کانادا در مقابل دلار آمریکا می گردد. اکبر شاهمرادی، اکبر شاهمرادی،

ارزش طلا:

طلا و ارزهای مختلف در زمره دارایی های مالی هستند که کشورهای مختلف و سرمایه گذاران سعی می کنند که با نگه داری ترکیب بهینه ای از این دارایی ها از کاهش ارزش دارایی های خود در آینده جلوگیری کنند. در همین راستا، از دیرباز طلا نقش ضد تورمی را در مقابل دلار آمریکا بازی کرده است و همواره سرمایه گذاران مختلف در بازارهای مالی دنیا به محض حدس زدن افزایش تورم و یا کاهش ارزش دلار آمریکا در آینده، به سرعت به طلا به عنوان یک دارایی مطمئن تر روی آورده اند. بررسی های تاریخی مختلف نیز بر این امر صحه می گذارد. افزایش شدید قیمت طلا در ماه های آتی نیز عمدتا به دلیل کاهش ارزش دلار آمریکا در مقابل یورو بوده است.

آینده دلار کانادا و طلا:

 براساس مطالب عنوان شده، در صورتی که قیمت نفت همچنان افزایش یاید -- به شرط ثبات سایر شرایط -- دلار کانادا همچنان روند افزایشی خود را ادامه خواهد داد. افزون بر این، از نقطه نظر اثرات تغییرات نرخ بهره بر ارزش دلار کانادا و طلا، در حال حاضر چندان به نظر نمی رسد که بانک مرکزی اتحادیه اروپا نرخ بهره را تغییر دهد اما احتمالا فدرال رزرو آمریکا در جلسه خود در پایان ماه اکتبر جاری نرخ بهره را مجددا کاهش خواهد داد تا بلکه بتواند از رکود اقتصاد آمریکا جلوگیری کند. در صورت تحقق چنین امری، سقوط بیشتر ارزش دلار آمریکا و در مقابل افزایش ارزش دلار کانادا و یورو و همچنین قیمت طلا اجتناب ناپذیر خواهد بود. البته با توجه به افزایش شدید قیمت نفت در ماه های اخیر، تورم در اقتصاد آمریکا به آستانه تحمل پذیری خود -- تقریبا ۲ درصد -- رسیده است لذا فدرال رزرو می تواند با توجیه عدم دامن زدن به افزایش نرخ تورم، نرخ بهره را کاهش ندهد. با این وجود، عملکرد بازارهای مالی در طی دو هفته گذشته و تغییرات قیمت طلا و ارزش دلار آمریکا، کانادا و یورو نشان می دهد که تقریبا همه انتظار کاهش نرخ بهره را داشته و دقیقا به همین دلیل همه به پیشواز آن می روند. کاهش ارزش دلار آمریکا در مقابل اغلب ارزهای عمده دنیا و همچنین رسیدن قیمت طلا به قیمت بی سابقه ۷۸۵ دلار -- به ازای هر اونس -- تا حدود قابل توجهی حاکی از چنین انتظاری است.

اگر فدرال رزرو در هفته جاری نرخ بهره را کاهش ندهد، بدون شک شاهد کاهش شدید ارزش طلا، یورو و دلار کانادا در هفته های آتی خواهیم بود.

*: http://tonto.eia.doe.gov/dnav/pet/pet_move_impcus_a2_nus_epc0_im0_mbblpd_a.htm


مطالب مشابه :


تغییر نرخ ارز در 30 سال گذشته

بررسی روند تغییرات نرخ دلار در 30 سال گذشته نشان می دهد که بیشترین افزایش قیمت این نوع ارز
علل تغییرات قیمت طلا

ریشه تغییرات قیمت طلا طی سالهای گذشته تاکنون را میتوان در بسیاری موارد ذکر کرد که اولین
"سناریوهای تغییرات قیمت نفت "

"سناریوهای تغییرات قیمت در جریان شوک قیمتی 1973، قیمت جهانی نفت از متوسط 3.3 دلار در
آنهایی که دلار خریدند چقدر سود کردند؟

EPSnews - آنهایی که دلار خریدند چقدر سود کردند؟ - اخبار/ گزارش و تحلیل بازار سهام (بورس
کاهش‌ قیمت «دلار» ادامه دار می‌شود؟

EPSnews - کاهش‌ قیمت «دلار» ادامه دار می‌شود؟ - اخبار/ گزارش و تحلیل بازار سهام (بورس) درسود
آیا روند افزایشی ارزش دلار کانادا و قیمت طلا همچنان ادامه خواهد داشت؟

تحلیل اقتصادی - آیا روند افزایشی ارزش دلار کانادا و قیمت طلا همچنان ادامه خواهد داشت؟
نرخ روز دلار یورو پوند درهم امارات دلار کانادا یوان چین لیره ترکیه ین ژاپن روپیه هند دلار

قیمت روز انواع کشنده و کامیون و کامیونت - نرخ روز دلار یورو پوند درهم امارات دلار کانادا
تاثير تغيير نرخ ارز بر سود شرکت‌هاي دارويي

میثم‌هاشم‌خانی- تغیيرات نرخ ارز، یکی از عوامل موثر بر تغییرات قیمت‌دلار را در نظر
برچسب :