ایمپلنت

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی یک دندان مصنوعی است که به همراه ریشه آن توسط یک متخصص پریودنتیست در درون فک قرار داده می شود تا جایگزین دندان از دست رفته شما شود. ایمپلنت بهترین انتخاب برای افرادی است که در سلامت عمومی خوبی به سر می برند اما دندانهای خود را در اثر بیماری لثه، پوسیدگی و یا ضربه از دست داده اند. ایمپلنت نسبت به روشهای دیگر مانند روکش و یا بریج که دندانهای مجاور تراش می خورند و در معرض آسیب قرار می گیرند، ارجحیت دارد چرا که تنها جایگزین دندان و یا دندانهای از دست رفته می شود و دندانهای مجاور را تحت تاثیر قرار نمی دهد. به علاوه رعایت بهداشت در ایمپلنت به مانند یک دندان طبیعی انجام می شود، در صورتیکه تمیز نگاه داشتن و مسواک زدن در روشهای دیگر مانند پروتز ثابت یا بریج و دست دندان متحرک مشکل تر خواهد بود.
از جنبه روانی-احساسی نیز ایمپلنت نسبت به پروتزهای متحرک مقبولیت و ارجحیت دارد و براحساس اعتماد به نفستان تاثیر مثبتی خواهد داشت. به عنوان مثال شاید شما به دلیل از دست دادن یک دندان خنده خود را پنهان می کنید و یا به دلیل داشتن دندان متحرک از ترس جابه جا شدن و یا مشخص شدن، خنده و یا ارتباط کلامی موثری نداشته باشید. با استفاده از ایمپلنت شما در هنگام جویدن احساس بهتری خواهید داشت و نیروی جویدن شما به مانند دندانهای طبیعی خواهد بود.
از نظر زیبایی نیز ایمپلنت همانند دندانهای شما خواهد بود. بنابراین با انتخاب صحیح ایمپلنت و ارزیابی دقیق پیش از عمل که توسط متخصص لثه و دندانپزشک تان صورت می گیرد، و نیز با همکاری شما در رعایت بهداشت، ایمپلنت سالها جوابگوی نیازهای جویدن، صحبت کردن و زیبایی شما خواهد بود.

 
به طور خلاصه ایمپلنت در موارد زیر کاربرد دارد :

• جایگزین کردن یک و یا تعدادی از دندانها بدون درگیر کردن دندانهای مجاور
• می توان ازایمپلنت به عنوان پایه بریج در انتهای قوس دندانی استفاده کرد تا دیگر مجبور نباشید از پروتز متحرک استفاده کنید
• و در مواردی که کل دندانها را نداشته باشید و امکان استفاده از تعداد زیاد ایمپلنت موجود نباشد، می توان با قرار دادن 4 یا 5 ایمپلنت از آنها به عنوان پایه دست دندان استفاده کرد تا دیگر دست دندان شما در دهانتان جابه جا نشود و احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

 

 

 
مزایای استفاده از ایمپلنت نسبت به دست دندان متحرک و یا پروتز ثابت (بریج)

از هر زاویه ای که شما به این موضوع بنگرید، ایمپلنت بهترین انتخاب برای جایگزینی دندانهای از دست رفته شما است.
• زیبایی : ایمپلنت کاملا شبیه دندان خودتان خواهد بود و از آنجائیکه با استخوان فک درگیر می شود، مانع از تحلیل استخوان و لثه می شود که در سایه روشهای قبلی ( دست دندان و یا بریج) از عوارض این درمانها می باشد. به هر حال کسی متوجه نخواهد شد که شما یک دندان جایگزین دارید.
• حفظ ساختمان دندانهای مجاور : در این روش دندانهای مجاور تراشیده نمی شوند و دچار پوسیدگی های بعدی نخواهند شد.
• اعتماد به نفس : به طور یقین با استفاده از ایمپلنت احساس بهتری نسبت به خود، خنده و صحبت کردنتان دارید.
• قابل اعتماد : درصد موفقیت ایمپلنت های دندانی بسیار بالا است ، و بهترین انتخاب برای جایگزینی دندان از دست رفته شما است. و بر خلاف ادعاهای خلاف واقع گذشته در این رابطه، درصد موفقیت ایمپلنت نسبت به سایر روشهای جایگزینی دندان، بسیار بالاتر است و از آنجا که بدنه ایمپلنت از تایتانیوم خالص ساخته می شود، واکنشی بصورت رد پیوند وجود نخواهد داشت.
 

 
آیا شما کاندید مناسبی برای ایمپلنت می باشید؟

کاندیدای ایده آل برای ایمپلنت کسی است که از نظر سلامت عمومی در شرایط مناسبی باشد و میزان استخوان کافی برای نگاهداری ایمپلنت داشته باشد و لثه های سالم و عاری از التهاب داشته باشد.
در صورتیکه بیماری لثه داشته باشید، باید ابتدا توسط متخصص لثه، بیماری برطرف شود و سپس شما به مانند یک فرد سالم می توانید از ایمپلنت استفاده کنید. از آنجائیکه ایمپلنت در ارتباط مستقیم با استخوان و لثه شما است، بهترین فرد جهت ارزیابی ناحیه بی دندانی، انتخاب نوع ایمپلنت و جراحی ایمپلنت، متخصص لثه است که حتی می تواند بهترین مشاور شما پس از قراردهی ایمپلنت از نظر نحوه نگاهداری و بهداشت ایمپلنت باشد. پس از قراردهی ایمپلنت مدتی بعد حدود 6 هفته، دندانپزشک و یا متخصص پروتز شما می تواند نسبت به قراردهی روکش بر روی ایمپلنت اقدام کند.

 
نحوه درمان با ایمپلمت :

این درمان به صورت گروهی (Team work) انجام خواهد شد که شامل شما، متخصص لثه و دندانپزشک شما است که پس از ارزیابی ناحیه و تعیین محل و نوع ایمپلنت درمان را شروع
می کنند که ابتدا شامل:
• قراردهی ایمپلنت یا Fixture در ناحیه بی دندانی
• انتظار به مدت 6 هفته تا ترمیم مناسب ناحیه
• قراردهی روکش توسط دندانپزشک و یا متخصص پروتز
• جایگزینی تمام دندانها :
• قراردهی تعداد زیادی ایمپلنت و قراردهی بریج بطور ثابت
• قراردهی تعداد محدودی ایمپلنت 4 یا 5 عدد و استفاده از آنها برای افزایش گیر پروتر متحرک شما
• در صورتیکه استخوان کافی در ناحیه بی دندانی وجود نداشته باشد ، مثلا در اثر تصادف، ضربه و یا اینکه مدت زیادی از کشیدن دندان گذشته باشد و استخوان تحلیل رفته باشد، میتوان ابتدا پیوند استخوان انجام داد و پس از حدود 6 ماه اقدام به گذاشتن ایمپلنت کرد.

 

 

 

 

انتظارات شما پس از درمان :

همانطور که دندانهای شما نیاز به مراقبت در خانه (انجام مسواک صحیح) و نیز مراجعه مستمر (حدود هر 4 ماه یکبار) به متخصص لثه دارد، در رابطه با ایمپلنت نیز همین قانون وجود دارد. در صورت مراقبت مناسب و مراجعه منظم به دندانپزشک و یا متخصص لثه که با توجه به شرایط شما تنظیم می شوند، همواره می توانید ایمپلنت و دندانی محکم، زیبا و کارآمد داشته باشید.
 

 
آیا پس از قراردهی ایمپلنت عوارضی وجود دارد :

از آنجا که بدنه ایمپلنت Fixture) ) از فلز تایتانیوم خالص ساخته می شود، مشکل رد پیوند نخواهیم داشت ، اما در صورتیکه ارزیابی پیش از عمل که شامل موارد زیر می شود به طور دقیق انجام نگیرد می تواند درصد موفقیت را پایین بیاورد.
• بیماری های عفونی که باعث ضعف سیستم ایمنی شوند.
• دیابت کنترل نشده
• سیگاری بودن فرد
• ناکافی بودن میزان استخوان (در این مورد می توان ابتدا اقدام به پیوند استخوان کرد و سپس درمان ایمپلنت را شروع کرد)
• بیماری پریودنتال و لثه (در این موارد ابتدا باید بیماری لثه درمان شود)

 
 


مطالب مشابه :


ایمپلنت

بهداشت دهان و دندان؛دندانپزشکی زیبایی؛سرطان توسط یک متخصص بهترین انتخاب
بهترين روکش براي دندان‌هاي جلويي

ترمیمی و زیبایی. سلامت/دکتر عباس منزوي / متخصص اما اين نوع درمان به دندان‌هاي
ایمپلنت دندانی

ایمپلنت دندانی یک دندان مصنوعی است که به همراه ریشه آن توسط یک متخصص از نظر زیبایی
مرواریدها را دورنیندازید

دندانپزشکی زیبایی گاهی متخصص ارتودونسی به با بهترین دست دندان‌ها و یا دندان
سلامتی لثه

آرایشی و بهداشتی و نکات زیبایی از دهان و دندان را با مسواک با تشخیص متخصص
بهترين سن ارتودنسي دندان بين 13 تا 20 سالگي است

ترمیمی و زیبایی. «عوامل محيطي مانند كشيدن زودهنگام دندان‌هاي شيري موجب اين متخصص
برچسب :