طرح درس :بازیافت


مقدمه :

با توجه به ضرورت استفاده  از شیوه های نوین آموزشی بخصوص آموزش علوم پایه طرح جدیدی برای تدریس ارائه می گردد .در این روش دانش آموزان به مسئولیت پذیری و انجام کار گروهی و ارائه کنفرانس های درسی با شکلی جدید تشویق و ترغیب می شوند و حتی دانش آموزانی که بنا به دلایلی اشتیاقی به ارائه کنفرانس ندارند می توانند توانمندیهای خود را به شکلهای گوناگونی نمایش دهند .این طرح برای سهولت در امر یادگیری و ماندگاری مفاهیم در ذهن دانش آموزان تهیه و تدوین گردیده است و بصورت عملی و با موفقیت تمام و رضایتمندی دانش آموزان .....

 هدف کلی :

ترغیب و تشویق دانش آموزان به ارائه کنفرانس های علمی و درسی با شیوه ی جدید

اهداف جزیی

1.       دانش آموزان با شیوه ی جدیدی در ارائه کنفرانس در کلاس آشنا شوند .

2.     دانش آموزان نحوه استفاده از وسایل ساده در ارائه مطلب را یاد بگیرند .

3.     دانش آموزان به اهمیت کار گروهی پی ببرند .

4.     دانش آموزان با مفهوم کارگاه آموزشی آشنا شوند .

اهداف رفتاری :

1-1 چند نفر نماینده کلاس برای ارائه عنوان درسی اختصاص داده شده به آنها برنامه ای تنظیم کند .

2-1            نمایندگان برای جذابیت بیشتر از یک پوشش هماهنگ و یا نامگذاری برای گروه خود استفاده کنند .

3-1  نمایندگان محیط کلاس را متناسب با کار خود تزیین کنند . 

2-1 نمایندگان از وسایل و ابزار مورد نیاز از جمله ، عکس ، کتاب و مجلات ، پوستر ، نمودار وبرای ارائه درس کمک بگیرند .

2-2 دانش آموزان بتوانند به وسایل کمک آموزشی ارائه شده دسترسی داشته باشند .

1-3 دانش آموزان نحوه ارائه درس توسط گروههای تعیین شده را نقد کنند .

2-3 دانش آموزان نقش گروه را در ارائه بهتر و بازدهی بیشتر بررسی کنند .

1-4 نمایندگان با ارائه پرسش ، مسابقه و اهدای جایزه محیط را شاد و جذاب کنند .

2-4 دانش آموزان از نمونه کارهای ارائه شده و عکس و پوستر و ... بازدید کنند .

2-4 دانش آموزان مطالب درسی ارائه شده را به طور عملی در کلاس بکار گیرد .

شیوه ی اجرا :

با توجه به عنوان درس و برای مشارکت تمامی دانش آموزان کلاسهای موجود در پایه ی مورد نظر به چند ایستگاه تقسیم می شوند .

برای هر ایستگاه عنوان جزئی از درس اختصاص می یابد و چند نفر از دانش آموزان هر کلاس به عنوان نماینده انتخاب می شوند .

این نمایندگان وظیفه ارائه درس ، آزمایش ، پرسش ، مسابقه ، تهیه و ساخت وسایل مورد نیاز ، ارائه نمایش و در صورت امکان پخش فیلمی مربوط به عنوان درس خود را بر عهده دارند .

دیگر دانش آموزان در تهیه ملزومات به نمایندگان کلاس خود کمک می کنند از جمله تهیه عکس ، پوستر ، مقاله ، بروشور ، نمودار ، کتاب و مجلات آموزشی ، تهیه جوایز ، تزیین کلاس و ...

ارائه مطالب دولتی توسط نمایندگان هر کلاس در طول 20-15 دقیقه صورت می گیرد و این نمایندگان در ایستگاه خود ثابت هستند و بقیه دانش آموزان بصورت چرخشی در چند ایستگاه در زمانهای تعیین شده حضور یافته و از مطالب علمی آنها استفاده می کنند و با شرکت در مسابقات آن ایستگاه از جوایز در نظر گرفته شده توسط گروه ارائه دهنده بهره مند می گردند .

عناوین ایستگاهها بر درب کلاس ها نصب شده است و برنامه زمانی حضور دانش آموزان در ساعات مشخص در ایستگاه ها به اطلاع آنها رسیده است و برای راهنمایی بیشتر آنها جدول زمانی مربوطه بر دیوار نصب می شود .

نمونه ی اجرا شده :

عنوان کلی درس : چگونگی استفاده از منابع شیمیایی در عصر حاضر و راههای حفاظت از آنها

عنوان ایستگاه اول :    بهبود خواص مواد – زباله های کاغذ و مقوا

عنوان ایستگاه دوم :    زباله و زباله سازی

عنوان ایستگاه سوم :    زباله های جامد

مدت تدریس     ایستگاه

ایستگاه اول

بهبود خواص مواد – کاغذ و مقوا

ایستگاه دوم

زباله و زباله سازی

ایستگاه سوم

زباله های جامد

ایستگاه شماره4

زباله های پلاستیکی

بیست دقیقه اول

دانش آموزان

دانش آموزان123

دانش آموزان122

دانش آموزان121

بیست دقیقه دوم

دانش آموزان

دانش آموزان124

دانش آموزان123

دانش آموزان122

بیست دقیقه سوم

دانش آموزان

دانش آموزان121

دانش آموزان124

دانش آموزان123

بیست دقیقه چهارم

دانش آموزان

دانش آموزان122

دانش آموزان123

دانش آموزان124

 مثال : ایستگاه دوم : زباله و زباله سازی و چهار اصل حفاظت از منابع شیمیایی

هدف کلی : آشنایی دانش آموزان با راههای ایجاد زباله و دفع آن و چگونگی حفاظت از منابع شیمیایی

اهداف جزیی :

1.  دانش آموز انواع زباله را بشناسد .

2.     دانش آموز با راههای ایجاد زباله آشنا شود .

3.     دانش آموز از راههای دفع زباله اگاه شود .

4.     دانش آموز چهار اصل حفاظت از منابع شیمیایی را یاد بگیرد .

اهداف رفتاری 1-1 دانش آموز چند زباله نام ببرد .

2-1 دانش آموز بتواند زباله های جامد را دسته بندی کند  

1-2 دانش آموز نحوه ی ایجاد زباله در منزل را شرح دهد

2-2 دانش آموز از زباله سازی در اجتماع مثال بزند

 

1-3 دانش آموز پس از مشاهده تصاویر مربوط به جمع آوری و دفع زباله ها آنها را تجزیه و تحلیل کند

2-3 راههای دفع فاضلاب شهری و صنعتی و زباله های سمی و مواد پرتو زا را توضیح دهید . 

1-4 دانش آموز مثالهایی از بازنگری کردن ، کاهش دادن مصرف ، باز به کار بردن و باز گردان بزند .

2-4 دانش آموز برای تفکیک زباله اقدام کند .  

مراحل :                                     زمان

1         معرفی گروه ارائه دهنده درس                        1 دقیقه

2         ایجاد آمادگی در دانش آموزان با توضیح اجمالی در مورد درس و همچنین تشویق آنها به گوش دادن با اشاره به اهدای جوایز                    2 دقیقه

3         ارائه مطلب :

  • تصاویری از زباله ها به کمک عکس ، پوستر و مجله نشان داده شود حتی می توان زباله های موجود در سطل زباله کلاس را نشان داد و از دانش آموزان بخواهند زباله های دیگر را نشان دهند                        1 دقیقه
  • انواع زباله ها را مانند کاغذ ، شیشه ، پلاستیک ، فلز و ... را با نمونه های عملی مانند برگه های باطله ، روزنامه ، بطری نوشابه خانواده در سایز کوچک و بزرگ ، شیشه های خالی ، پلاستیک های فریزر ، اسباب بازی های کهنه سرنوشابه ، نان خشک ، پوست میوه ، خاک ، چوب ، پسمانده مواد غذایی ............ به دانش آموزان نشان داده از آنها بخواهند که این زباله ها را دسته بندی  کنند .       2 دقیقه
  • از دانش آموزان درباره میزان تولید زباله در منزل سوال کرده و بخواهند که آنها روی برگه بنویسند .                             2 دقیقه
  • درباره زباله سازی در فضای بیرون از خانه توضیحاتی داده و از دانش آموزان مثالهایی خواسته شود .                         1 دقیقه
  • دانش آموزان باید نحوه دفع زباله از منزل خود را بیان کنند از جمله زباله هایی مانند کاغذ ، نان  خشک ، پوست میوه ، اسباب بازی های کهنه و بطری های نوشابه پلاستیکی .................                              1 دقیقه
  • از دانش آموزان خواسته شود تصویر مربوط به متجمع تصفیه فاضلاب در کتاب خود
    ( ص 41 ) مشاهده کرده و دلیل تصفیه فاضلاب را بیان کنند همچنین نظرات خود را در مورد زباله مواد پرتوزا بیان کنند                      2 دقیقه
  • دانش آموزان تصاویر مربوط به بازیافت مواد و ماشین مخصوص حمل مواد بازیافتی را مشاهده کنند و نظرات خود را بیان کرده و از زباله های موجود در کلاس زباله های بازیافتی را جدا کنند .                         2 دقیقه
  • از دانش آموزان خواسته شود تا مثالهایی از کاهش مصرف مواد و اصلاح عادات فردی و اجتماعی و استفاده دوباره از مواد دور ریختنی بزنند و نمونه های عملی ارائه شده در کلاس را که مربوط به این سه اصل است نشان دهند    2 دقیقه

مانند : -        استفاده از یک بطری نوشابه خانواده به جای چند بطری نوشابه پلاستیکی کوچک

-        نقاشی مربوط به ریختن زباله به خیابان از داخل یک خودرو

-        نشان دادن کتاب دور ریختنی ها و نحوه استفاده دوباره از بعضی از مواد و همچنین نشان دادن وسایلی که با دور ریختنی ها درست شده است : مانند نمکدان ، گلدان ، گل و ...

جمع بندی :

دانش آموزان باید بفهمند که در عصر حاضر رعایت چهار اصل حفاظت از منابع شیمیایی بهترین کاری است که هر فرد می تواند انجام دهد و این چهار اصل را نام ببرند .

1         بازنگری کردن                    1 دقیقه

2         کاهش دادن

3         باز به کار بردن

4         بازگرداندن

مسابقه : با توجه به مطالب ارائه شده مسابقه ای طرح می شود و در همان زمان جایزه اهدا می گردد .          2 دقیقه

گزارش نویسی : از دانش آموزان خواسته می شود . طی گزارش مختصر نظرات و پیشنهادات خود را بیان کنند .

کلام آخر : از دانش آموزان خواسته می شود که از لحظه آموختن مطالب ، آنها را بطور عملی بکار ببرند و به دیگران آموزش دهند .

نتیجه : با توجه به نظرات دانش آموزان این روش بر ایشان جالب و جذاب بوده است و به دلیل تنوع کار ، وسایل ، ایستگاه ها ، چیدمان کلاس ، تزیینات و آزمایش و .... نتایج را مثبت ارزیابی کردند

 


مطالب مشابه :


نقشه های فرش ايران به 19 گروه اصلی

بر اساس تقسيم بندی شرکت سهامی فرش ايران، نقشه های فرش ايران به 19 گروه اصلی و تعداد زيادی طرح




اخبار اصفهان

اصفهان نیوز رئيس سابق شركت شهرك‌هاي صنعتي استان اصفهان گفت: در راستاي اصل 44 اجراي طرح




ترمینال غرب اصفهان

راستی اصل موضوع چی امامي ديروز در نشست خبري با بيان اين كه طرح احداث پايانه غرب شهر اصفهان




خلاصه مباحث کتاب از شار تا شهر

اصول و قواعد دستوری در مکتب اصفهان # اصل سلسله صورت گرفت که توسط مسیو بهلر فرانسوی طرح




مشكل اصلي طرح انتقال آب بهشت آباد چيست؟

در حاليكه مسئولين استان اصفهان طرح بهشت آباد به نيست سود و اصل اوراق مشاركت از




طرح درس :بازیافت

geo.group.edu - طرح درس :بازیافت - گروه جغرافیای ناحیه 2 اصفهان - geo.group.edu




موج جدیداتوبان سازی در اصفهان

اصفهان پایتخت تا زمان بازگشت اصل و سود سرمايه طرح های جدید شهر اصفهان بر اساس




مدیر کل تعاون استان اصفهان:

مدیر کل تعاون استان اصفهان بیان داشت: با وضعی که در حال حاضر اداره کل تعاون دارد، تحقق




طرح کالبدی ملی ایران

افزون بر هدفها، اصول یا راهبردهای زیر نیز در مطالعات طرح رعایت شده است : ـ اصل (اصفهان




مکتب اصفهان....

برخلاف،کشف فضا، اصل و مفهومی است که از خرد اجرای طرح جامع اصفهان در حدود 50 سال به طول




برچسب :