تعویض تسمه تایم پراید انژکتوری

تعویض تسمه تایم پراید انژکتوری
         
آچار رینگی (یا یه سر رینگی) 10، 12 و 14. رینگی سرکج 21. بکس 10 و دسته بکس گردان و کمک بلند. پیچ گوشتی. جک و یک تخته نیاز دارید.
ابتدا یک جک زیر کارتر سمت پیچ تخلیه بزنید. بهتر است بین جک و کارتر تخته یا لاستیکی بگذارید تا کارتر زخمی و یا دچار فرورفتگی نشود. چرا که لوله و صافی پمپ روغن (اویل پمپ، Oil pump)  دقیقا در همان نقطه در داخل کارتر قرار دارد و تورفتگی کارتر در آن نقطه موجب سرازیر شدن روغن به نقاط دیگر کارتر و یا خمیدگی و گرفتگی لوله پمپ روغن می گردد؛ که همه اینها موجب اختلال در کارکرد پمپ روغن شده و آسیب جدی به موتور میرساند. و بهتر است از جکهای سوسماری استفاده شود. بهرحال هدف بالا بردن سرموتور است.
جک را تا حدی بالا ببرید که فقط زور کمی به کارتر بیاورد و در صورت باز کردن پیچ دسته موتور مانع از افتادن موتور شود. زیاد بالا بردن جک مانع از راحت باز شدن پیچ دسته موتور شده و در مواردی باعث فرورفتگی کارتر میگردد.
میدانیم که تسمه تایم در سمت چپ موتور قرار دارد (هنگامی که روبروی خودرو ایستاده اید). اولین کار باز کردن سه عدد پیچ نمره 6 پایه هواکش است. اگر دقت کنید یک پیچ در پشت کنار سیم اتصال بدنه دارد و دو پیچ در جلو و بین جراغ و محفظه فیلتر هوا. با بکس 10، کمک بلند و دسته بکس ویا با بکس 10 و دسته بکس گردان پیچ های هواکش را باز کنید. حال بست فلزی را که خرطوم هواکش را به کانال هوای روی درب سوپاپ متصل میکند شل کرده و خرطوم را که کمی حالت فنری دارد به سمت چپ کشیده و از کانال جدا کنید. حال هواکش را از جای خود بیرون آورید. در هنگام بیرون آوردن احتیاط کنید که کانالی که در سمت چپ پایین هواکش تعبیه شده است به بدنه یا لوله های کولر گیر نکرده و نشکند.
حال شما فضای کافی برای کار در آن قسمت دارید
پیچ نمره 6 سیم اتصال بدنه را که از دیاق هواکش به پشت سرسیلندر رفته توسط آچار 10 باز کنید و سیم اتصال بدنه را رها کنید. یا پیچ پشت سرسیلندر را بگشایید (راحتتر است) یا پیچ دیاق هواکش را. باز کردن یکی از آنها کافی است تا سیم اتصال بدنه آزاد شود و نیاز به گشودن هردو نیست. سیم اتصال بدنه را آزاد می کنیم تا به هنگام بالا بردن سر موتور پاره نشود.
سپس با کمک بکس 14 و دسته بکس پیچ دسته موتور را باز کنید (اگر احساس می کنید اینگونه راحتتر هستید میتوانید از دسته بکس جقجقه یا آچار 14 هم استفاده کنید). مراقب لوله های آلومینیومی و ظریف کولر باشید. پس از باز کردن پیچ با کمی جابجا کردن موتور پیچ را بیرون بکشید.
حال جک را تا جایی بالا ببرید. که بتوانید پیچ را از زیر دسته موتور رد کرده و سر جایش ببندید. اینکار باعث میشود که اگر احیانا به هر دلیلی جک دررفت و شما مشغول کار در آن قسمت بودید موتور پایین نیافتد و به دستان شما آسیبی نرسد. (بشدت اینکار توصیه می شود.)
نوبت به باز کردن و بیرون آوردن تسمه کولر میرسد. فولی کوچک طلایی رنگی در سمت چپ موتور، بسمت جلو، بالای کمپرسور کولر میبینید که تسمه ای بر روی آن است. این فولی هرزگزد کولر و آن تسمه کولر می باشند. فولی هرزگرد کولر با مهره ای به روی دیاق خود نشب شده است آن مهره را با آچار رینگی 14 یا بکس 14 شل کنید. سپس پیچ نمره 6 بالای فولی را با بکس ده و آچار گردان بقدری بپیچانید و شل کنید تا تسمه کولر کاملا آزاد شده و از روی فولی ها بیرون بیاید. تسمه کولر را بیرون بیاورید.
حال شروع به باز کردن سه عدد پیچ فولی واتر پمپ (Water pump) کنید. فولی باریک سیاه رنگی که با سه عدد پیچ نمره ی 6  که در موقعیت مثلثی در کنار هم قرار دارند بر روی واتر پمپ بسته شده و تسمه ی دینام از روی آن میگذرد و آنرا میچرخاند. اگر پیچ ها با آچار 10 باز نشدند و بیش از حد سفت بودند از بکس 10 استفاده کنید و آگر مشاهده کردید که به هنگام گشودن پیچها، فولی بر روی تسمه میچرخد و مانع باز کردن پیچها می شود کمی به عقب موتور بروید. در آنجا دینام را مشاهده خواهید کرد. پیچ نمره 8 پایه ی بالای دینام را با آچار 12 شل کنید. این پیچ و پایه برای رگلاژ کردن تسمه دینام بکار می روند. حال با اهرمی مناسب (کمک بلند اینجا کارایی دارد) دینام را حسابی به عقب هل دهید تا تسمه کاملا سفت شده و دیگر روی فولی واتر پمپ سر نخورد. پیچ دینام را سفت کرده و مجددا سعی کنید پیچ های فولی واتر پمپ را شل کنید. پیچ های فولی واتر پمپ که شل شد پیچ دینام را شل کنید و آنرا کاملا به جلو بکشید. اگر دینام به راحتی جلو نیامد از خود تسمه دینام کمک بگیرید و با کشیدن آن به سمت خود دینام را جلو بکشید. در شرایط بدتر شاید ناچار به شل کردن پیچ پایه ی پایینی دینام شوید، که اینکار با کمک آچار 14 میسر میشود. از همان پشت دینام دست خود را پایین ببرید تا پیچ پایه ی پایینی را لمس کنید حال رینگی 14 را روی پیچ انداخته و آنرا به پایین فشار دهید تا پیچ شل شود. حال دیگر دینام به راحتی حتی با دست جابجا میشود.
به هنگام سفت بودن تسمه دینام و تحت فشار بودن فولی واترپمپ هرگز اقدام به باز کردن کامل پیچ های فولی نکنید زیرا این فشار باعث خراب شدن پیچها و یا جای پیچ ها میشود.
پیچ های فولی واترپمپ را کاملا باز کنید، دینام را هم که جلو کشیده اید، پس تسمه دینام و فولی واتر پمپ را بیرون بیاورید.
آچار رینگی سر کج 21 را روی پیچ فولی سر میل لنگ قرار دهید. فولی میل لنگ پایین ترین فولی فلزی مشکی است که مشاهده میکنید و هردو تسمه دینام و کولر بر روی آن جای میگیرند. چرا که چرخش بقیه فولی ها به چرخش میل لنگ بستگی دارد. آچار را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا سر آچار به شاسی ماشین، جایی که هواکش قرار داشت، گیر کند. برخی دوستان آچار را به دسته موتور گیر میدهند. آگر کوئل ماشین ساخت شرکت ساژم است (کوئل های چهارگوش) سوکت کوئل را درآورید. اگر کوئل ساخت شرکت زیمنس است (کوئل های دو تکه ی جفتی) وایر ها را درآورید. مراقب باشید ترتیب وایرها را گم نکنید. این کار برای جلوگیری از روشن شدن ماشین به هنگام تک استارت است.
ماشین را خلاص کرده و تک استارت بزنید (استارت کوتاهی که فقط باعث اعمال ضربه ای به میل لنگ شود). از صدای برخرد آچار با شاسی نترسید.
به داخل موتور بازگردید. اگر پیچ سر میل لنگ شل شده بود آن را کاملا باز کنید و بیرون بیاورید، اگر نه به تک استارت زدن ادامه دهید تا شل شود و اگر باز هم نشد از اسپری های روان کننده یا کمی روغن ترمز استفاده کنید تا اگر پیچ بر اثر زنگ زدگی (که بسیار بعید است) یا چیز دیگری سفت شده بود با این روغن ها شل شود.
سوکت کوئل یا وایرها را تا یادتان نرفته با همان ترتیب جا بزنید. پیچ و فولی میل لنگ را بیرون آورید.
قاب مشکی پلاستیکی دو تکه ی تسمه تایم را باز کنید. قاب بالایی چهار پیچ دارد، دوتا در پایین و دو تا در بالا. پیچ پایین سمت راست قاب بالایی (هنگامی که روبروی قاب ایستاده اید – یعنی سمت چپ خودرو ایستاده اید) دیاق کوچک لوله گیج روغن را نیز نگاه میدارد و دو عدد واشر دارد. قاب پایینی نیز سه پیچ دارد دو پیچ در پایین که کمی بد جا و بددست هستند. درست در انتهای دو لبه ی هلالی پایین قاب که باز کردن آنها توسط بکس 10 و دسته جقجقه کوچک بسیار راحت است. پیچ بالایی درست در زیر واترپمپ، جایی که فولی بسته میشد قرار دارد. همه پیچ ها 6 بوده و با آچار 10 باز میشوند.
حال میبینید که تسمه تایم با بلبرینگ تسمه سفت کن که پشت تسمه قرار سفت شده است. پیچ روی بلبرینگ مذکور را با آچار 12 شل کنید و بلبرینگ را با دست به عقب هل دهید تا تسمه شل و آزاد شود. همانطور که بلبرینگ را عقب نگه داشته اید با دست دیگر پیچ آن را سفت کنید تا همان عقب باقی بماند. حال تسمه را از روی فولی میل سوپاپ (فولی بالایی که تسمه با آن درگیر است) آزاد کنید.

با کمک پیچ گوشتی دوسو دنده سر میل لنگ را بقدر بچرخانید که چاک روی لبه ی دنده و علامت مثلثی شکل روی بدنه سیلندر، که درست در بالای دنده روی بدنه سیلندر هک شده، دقیقا روبروی هم قرار بگیرند. مطمئن شوید که خار دنده سر میل لنگ سالم و سرجای خودش است و میل لنگ با دنده میچرخد.

258cp4g.jpg

بوسیله ی آچار 14 فولی سر میل لنگ را در چهت عقربه های ساعت بقدری بچرخانید تا دو خط هک شده روی فولی که با هم زاویه 90 درجه دارند دقیقا در موقعیت ساعت سه قرار بگیرند. در این حالت اگر توجه کنید خط بالایی و علامتی مثلثی شکل، هک شده بر روی درب سوپاپ، کاملا در یک راستا قرار دارند.

avrnu8.jpg

حال میل لنگ و میل سوپاپ شما در تایم خود قرار دارند.

تسمه نو را اول روی دنده میل لنگ جا بیاندازید و سپس به راحتی آنرا روی فولی میل سوپاپ نیز جا بیاندازید و دوباره بررسی کنید که دنده میل لنگ و فولی میل سوپاپ نچرخیده باشند.

2itmq1e.jpg

پیچ بلبرینگ تسمه سفت کن را شل کنید و اجازه دهید تا با فشار فنر خود تسمه را سفت کند. در این حالت اگر تسمه را با انگشت خود فشار دهید باید خلاصی آن به گونه ای باشد که با این فشار دو دنده از دنده های تسمه روی فولی بخوابد. اگر شل تر بود بلبرینگ را با دست خود به آرامی در جهت سفت شدن تسمه هل دهید و با دست دیگر پیچ آنرا سفت کنید تا در موقعیت مناسب ثابت شود و با اچار پیچ را به مقدار مناسب سفت کنید. مجددا از قرارگیری فولی میل سوپاپ و دنده میل لنگ در تایم خود و سفت بودن پیچ بلبرینگ تسمه سفت کن اطمینان حاصل کنید.


قاب های تسمه تایم را همانگونه که باز کردید ببندید. دیاق لوله گیج روغن فراموش نشود.
فولی سر میل لنگ را بگونه ای در جای خود قرار دهید که خار دنده میل لنگ در چاک داخلی فولی سر میل لنگ قرار بگیرد. پیچ آنرا تا ته ببندید. ترمزدستی ماشین را بالا بکشید و خودرو را در دنده قرار دهید (ترجیحا دنده 5). حال پیچ سر میل لنگ را تا جایی که میتوانید حسابی سفت کنید. میزان گشتاور پیچ سرمیل لنگ 11 تا 13 کیلوگرم متر است. پس نگران سفت کردن آن نباشید تا جایی که میتوانید سفت کنید.
فولی واتر پمپ را نیز ببندید. تسمه دینام را که از روی سه فولی میل لیگ، فولی واترپمپ و دینام رد می شود جا بیاندازید. با اهرمی مناسب دینام را به عقب هل دهید تا تسمه سفت شود و در ضمن خلاصی کمی هم داشته باشد. زیاد سفت کردن تسمه دینام باعث فشار آمدن به بلبرینگ دینام و واترپمپ و آسیب دیدن آنها می شود. پیچ پایه بالایی دینام را سفت کنید تا تسمه ثابت شود. پیچ های فولی واترپمپ را نیز سفت کنید. اگر پیچ پایه پایینی دینام را نیز شل کرده بودید آنرا نیز سفت کنید. مجددا از سفت بودن به اندازه ی تسمه اطمینان حاصل کنید.
تسمه کولر نیز از روی فولی میل لنگ، فولی کمپرسور کولر و فولی هرزگرد کولر میگذرد. آنرا نیز جا بیاندازید و با سفت کردن پیچ 6 بالای فولی هرزگرد کولر به همان اندازه تسمه دینام رگلاژ کنید. توجه کنید که با سفت کردن مهره نمره 10 روی فولی هرزگرد تسمه سفت تر میشود. بنابراین بعد از سفت کردن مهره مذبور با آچار 14 مطمئن شوید که تسمه بیش ار حد سفت نشده باشد.
جک را به آهستگی پایین بیاورید تا سوراخ دسته موتور روبروی سوراخ دیاقش قرار بگیرد با کمی جابجا کردن موتور پیچ دسته موتور را از سوراخ ها رد کنید و سعی کنید با دست تا جایی که میشود آنرا ببندید. اینکار مانع دنده به دنده بسته شدن پیچ میشود. (در مورد تمام پیچ ها توصیه شدید میشود که ابتدا با دست بسته شوند و پس از اطمینان از درست بسته شدن پیچ با آچار سفت شوند). پیچ دسته موتور را به خوبی سفت کنید و جک را کلا آزاد کنید.
سیم اتصال بدنه را در سر جایش ببندید. سپس هواکش را در جایش قرار دهید. مراقب باشید پیچ هایش نیافتد، کانال زیرینش نشکند و کانال رو درب سوپاپ متصل به خرطومی به هنگام جا زدن خرطومی خم نشود. پیچ ها را با بکس 10 و آچار گردان سفت کنید. بست فلزی خرطومی را نیز با پیچ گوشتی سفت کنید.
استارت بزنید.


مطالب مشابه :


جک پراید

edris wood - جک پراید - ... جک پراید. پسره مــیره خواستگاری میپرسن ماشینت چیه ؟ مـیگه : پراید … بعد گندش ... پراید رو کیلویی هم حساب کنی ۲۰ میلیون نمیشـــه …
اس ام اس پرایدی.جوک پرایدی (طنز)

جوک باحال پرایدی.جوک طنز پرایدی.جوک درباره پراید.جوک گران شدن پراید. برچسب‌ها: جوک پرایدی, جوک پراید, جوک باحال پرایدی, جوک طنز پرایدی, جوک درباره پراید.
جوک های جدید درباره ی پراید!!!!!!!!!!!

24 فوریه 2013 ... جوک های جدید درباره ی پراید!!!!!!!!!!! فخر فروشی در سال ۹۲ : امسال واسه عید میخوایم صندوق عقب پرایدمونو پر پسته کنیم و با اهل و عیال بریم تو افق
ترول جدید | ترول گران شدن پراید

ترول جدید | ترول گران شدن پراید · ترول و جوک جدید گران شدن پراید ... ابربرچسب ها: جوک جدید,جوک,جک جدید,جک جدید,اس ام اس,اس ام اس جدید,اس ام اس عاشقانه,اس ام اس خنده
اس ام اس جوک | جدید ترین جوک های روز 92

در محو شدن توی افق همراه با پراید و کیسه ۵۰کیلویی پسته نیست ! ... joke jadid جوک 92, sms, اس ام اس, اس ام اس خنده دار, اس ام اس خنده دار 92, اس ام اس خنده دار جدید, اس ام
تعویض تسمه تایم پراید انژکتوری

تعویض تسمه تایم پراید انژکتوری آچار رینگی (یا یه سر رینگی) 10، 12 و 14. رینگی سرکج 21. بکس 10 و دسته بکس گردان و کمک بلند. پیچ گوشتی. جک و یک
جك (13)

غزل غزل زمزمه - جك (13) - جملات و داستانهای حکیمانه شعر طنز. ... بعد از گرانی همان مامور : راننده محترم پراید منتظر حرکت شما هستیم :|. لیست فیلمهای سینمایی ایام نوروز
جک هایی در مورد پسته

17 مارس 2013 ... یارو میره خواستگاری میگه پسته فروشم ، پراید هم دارم ،. تحقیق میکنن گنـدش درمیاد کــه دکتره ! . . . شاید برای شما هـم اتفاق بیفتد. ما دیشـب پسـته
برچسب :