بارفیکس

در این بخش از سایت برگزیده ها مطالبی در مورد ورزش بارفیکس را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از برگزیده ها: بارفیکس یکی از ابزارهای ورزش ژیمناستیک هنری است. این ابزار تنها توسط مردان ژیمناستیک کار بکار می رود. بارفیکس یک میله افقی است که از فلز (بیشتر فولاد) ساخته می شود. با ما همراه شوید تا با این وسیله ورزشی بیشتر آشنا شوید.

بارفیکس

بارفیکس

بارفیکس

برگزیده ها: برترین فعالیتی که وجود دارد در ورزش بارفیکش است چون همه عضلات در کل بدن حرکت میکنند حتی عضله ها را حجم می دهد و بر آنها نیرو وارد می شود . این ورزش در گروه ورزشهای اساسی است و کاملا هیکل را بالا می کشد. اکنون بخوانی درباره ورزش بارفیکس ببینیم کسانی که این ورزش را انجام می دهند چه فواید ی برای بدنشان دارد حرکت فلکشن و اکستنشن (تاشدن و بازشدن) مفصل آرنج در سطح موازى با سطح ساجیتال (سهمی) بخوبى در حرکت کشش بدن به بالاى بارفیکس دیده مى شود، و چنانچه این حرکت به طور متناوب و پشت سرهم انجام گردد یکى از آزمون هاى مناسب جهت سنجش قدرت عضلات ناحیه مفصل شانه و کمربند شانه مى باشد.

چگونه حرکت بارفیکسی را انجام دهیم؟

زیر میله قرار می گیریم و میله را با کف دست از روی میله می گیریم و ازآن آویزان می شویم پاها را در عرض شانه باز می کنیم. بازوها را کاملاً به صورت کشیده قرارمی دهیم و بدون پیچ و تاب خوردن تقریباً به صورت عمودی به طرف بالا حرکت می کنیم و چانه را به میله نزدیک می کنیم. عضلات شکمی را منقبض کنید تا از قوزکردن حین اجرای حرکت جلوگیری شود .

بارفیکس جزء حرکات اصلی و پایه است . بهترین و مهمترین حرکت برای افزایش پهنا و حجم خارجی و بالایی عضلات زیر بغل به شمار می رود. یک برنامه اختصاصی بارفیکس نه تنها موجب پرورش و ضخیم شدن عضلات پشت و پهن تر شدن آن ها می گردد بلکه باعث افزایش سایز و حجم در عضلات جلو بازو نیز می شود. در حرکت بارفیکس عضله سینه ، دلتوئید ، کول و ساعد نیز تحت فشار قرار میگیرند.

اگر بخواهیم تعریف ساده ای از حرکت بارفیکس داشته باشیم باید بگوییم بالا کشیدن وزن کامل بدن بر خلاف جاذبه زمین که عضلات پشت و زیر بغل را به آتش می کشد و البته لازم به ذکر نیست که این حرکت عضلات متعددی را تحت فشار قرار می دهد از عضلات تثبیت کننده شانه گرفته تا عضلات بازو و ساعد و حتی عضلات میان تنه و به دلیل تمام این خصوصیات بارفیکس می تواند و باید به عنوان یکی از اجزای ثابت هر برنامه تمرینی در نظر گرفته شود.

یک برنامه اختصاصی بارفیکس نه تنها باعث ضخیم تر شدن و پهن تر شدن عضلات پشت می گردد بلکه در افزایش حجم دور بازو و ساعد نیز بی تأثیر نیست. اگر به این موضوع شک دارید کافی است یک نگاهی به توسعه عضلات بازوی قهرمانان المپیک در ورزش ژیمناستیک بیاندازید تا متقاعد شوید. دلیل حجم بازوی ژیمناستیک کاران تمریناتشان بر روی میز لاری نیست، بلکه به خاطر اجراء زیاد بارفیکس مچ برعکس و بارفیکس مچ صاف در حرکات و دستگاه های متنوع ورزش ژیمناستیک می باشد.

بارفیکس دست باز از جلو

1- میله بارفیکس را با دستهای باز بگیرید ( از عرض شانه ها بازتر) زانوها را بهم قلاب کنید و خم کنید. سینه را رو به جلو متمایل کنید.

2- خود را به کمک عضلات زیر بغل و با خم کردن آرنج ها به سمت بالا بکشید ( تا جایی که چانه شما در مقابل میله قرار گیرد) سپس با مکث کوتاهی به ارامی به حالت اول بازگردید. برای کشش و فشار هر چه بیشتر به عضلات زیر بغل در پایین ترین نقطه حرکت ، تا حد ممکن پایین آمده و دستهای خود را کاملا کشیده و صاف کنید.

بارفیکس دست جمع برعکس

انجام این حرکت علاوه بر عضله زیر بغل ، فشار بیشتری به عضلات جلو بازو و ساعد وارد میکند. 1- میله بارفیکس را طوری بگیرید که کف دستهای شما رو به صورت باشد و فاصله آنها از یکدیگر حداکثر 15 سانتی متر باشد . 2- با خم کردن آرنج ها خود را به سمت بالا بکشید و پس از مکث کوتاهی به حالت اول بازگردید.

گردآوری: بخش ورزشی برگزیده ها


,