۱۲ روند ناسالم که این روزها در حوزه سلامت رایج شده‌اند

در حالی که برخی از راهکارهای رایج سلامت، مانند تغذیه با غذاهای کامل، ارزش تلاش را دارند اما بقیه آنها بیش از اینکه ریشه در واقعیت داشته باشند، فریب دهنده هستند. در پیروی از آنها اگر خوش شانس باشید از محصولات سالم ولی بی‌اثر استفاده می‌کنید، و فقط زمان و پولتان را هدر می‌دهید. اما اگر بدشانس باشید، آن محصولات و تکنیک‌ها برای سلامتی‌تان مضر هستند.

۱.حذف کامل چربی از رژیم غذایی

در سال ۱۹۹۰ بسیاری از مردم غرب  چربی‌ را از رژیم‌ غذایی‌شان حذف کردند. آنها اعتقاد داشتند که یک رژیم غذایی کم چربی از افزایش وزن، بیماری قلبی و سرطان‌های مختلف جلوگیری می‌کند ولی معلوم شد همه این مفاهیم دروغ است. برای بیشتر مردم  یک رژیم غذایی سالم دارای چربی متوسط ​​است که باید ۲۰ تا ۳۵ درصد کالری روزانه آنها را شامل شود و از منابع مغذی تهیه گردد.

مصرف بیش از حد چربی می‌تواند مشکلات مختلفی را ایجاد کند از جمله کمبود مواد مغذی، مشکلات حافظه، مشکلات پوستی و خستگی. غذاهای بدون چربی تجاری مانند شیرینی و کلوچه که می‌توانند سالم‌تر از نمونه‌های چربی‌دار خود باشند، اندکند. برای ایجاد طعم خوب و سازگاری با مواد غذایی کامل به بسیاری از این غذاهای بدون چربی قند بیشتر و مکمل‌های غذایی ناسالم  اضافه می‌کنند که تاثیر آنها را بدتر می‌کند.

۲. از بین بردن سموم به کمک آبمیوه‌های رژیمی

طرفداران «رژیم غذایی سم‌زدایی» از خوردن غذاهای جامد خودداری می‌کنند، نوشیدنی‌های خاصی را مصرف می‌کنند و از مکمل‌ها برای از بین بردن سموم سیستم گوارش بهره می‌گیرند و ادعا دارند که این رژیم منجر به بهبود سلامتی کلی ‌بدن می‌شوند. این مفاهیم علمی نیستند. بدن ما پیچیده است با تعادل میکروارگانیسم‌هایی که در دستگاه گوارش ما کار می‌کنند کبد و کلیه‌ها هر گونه ناخالصی‌های غیر ضروری بدن ما را فیلتر، هضم و سم زدایی می‌کنند پس نیازی به آبمیوه و قرص برای سم زدایی نیست. بسیاری از پاک کننده‌ها می‌توانند عوارض جانبی مانند گاز، نفخ، اسهال، از دست دادن عضلات و تضعیف عملکرد ایمنی بدن را همراه داشته باشند.

۳. تزریق هورمون

رژیم هاش.سی.جی شامل تزریق گونادوتروپین انسانی (هورمونی که زنان در دوران بارداری تولید می‌کنند) و مصرف روزانه ۵۰۰ کالری است. این ترکیب، برای کاهش وزن سریع استفاده می‌شود و می‌تواند عوارضی جدی ایجاد کند. هنگامی که محدودیت شدید غذایی ایجاد می‌کنیم (مانند رژیم غذایی هاش.سی.جی) بدن سعی می‌کند اشتیاق به غذا خوردن را در ما افزایش دهد و به ما سیگنال‌هایی منتقل می‌کند که تا جای ممکن، غذا بخوریم.

این معمولا باعث پرخوری شدید می‌شود و می تواند چاقی، گرسنگی و اختلالات تغذیه به دنبال بیاورد. هیچ شواهدی نشان نداده است که هاش.سی.جی منجر به کاهش وزن ماندگار می‌شود. رژیم‌های کم کالری می‌توانند خطرناک باشند و عوارض جانبی مانند التهاب، درد شکمی، تهوع، استفراغ، مشکلات بینایی و خس خس را به وجود ‌آورد.

۴. زیاده روی در حذف کالری

به طور کلی کاهش وزن نیاز به کم کردن کالری دارد، یعنی باید کالری بیشتری بسوزانید. با اینکه متخصصین تغذیه درک می‌کنند که چرا مردم مایل به شروع کاهش وزن با یک برنامه بسیار کم کالری هستند، اما اعتقاد عمومی بر این است که این کار ناسالم و بی‌اثر است. این کار تنها باعث می‌شود که بدن به گرسنگی پاسخ دهد و سوخت و ساز بدن را کند نماید. بدن انرژی را حفظ می‌کند و این در نهایت می‌تواند منجر به افزایش وزن، کمبود مواد مغذی، پرخوری، حالت‌های افسردگی، افزایش استرس و در موارد شدیدتر، مشکلاتی در اعضای بدن شود.

۵. افراط در مصرف مکمل‌های ویتامینی و مواد معدنی

بر اساس یک گزارشِ پزشکی بیش از ۵۰ درصد بزرگسالان غربی از مکمل‌های غذایی استفاده می‌کنند. ویتامین‌ها می‌توانند به سلامتی افرادی که دچار فقر مواد اصلی‌اند کمک کنند ولی تکیه بر قرص و دارو به جای بهینه‌سازی برنامه غذایی، می‌تواند مشکل‌ساز شود. مکمل‌ها نمی‌توانند جایگزین مواد غذایی شوند و شما نمی‌توانید بدنتان را مجبور به استفاده از دوز بیش از حد کنید. دوز اضافه مکمل‌ها از طریق ادرار خارج می‌شود زیرا بدن مواد مغذی اضافهٔ قابل حل در آب را دفع می‌کند. در بدترین حالت، عناصر مواد مغذی محلول در چربی می‌توانند سطوح مضر سمی را در بدن به وجود آورند. مسمومیت با این مواد مغذی می‌تواند علایم بسیاری نظیر استفراغ، اسهال، بی‌حسی، سردرد، ضعف عضلانی، تاری دید، ریزش مو، و شکنندگی ناخن‌ها ایجاد کند.

۶. درمان گیاهی خودسرانه

مدت‌هاست که درمان‌های گیاهی به منظور ارتقای سلامت و ریشه‌کنی بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما بسیاری از مردم به اشتباه از آنها به عنوان مکمل استفاده می‌کنند. تعداد کمی از مطالعات معتبر از ایمنی و اثربخشی داروهای گیاهی حمایت می‌کنند. در اکثر کشورها بر روی داروهای گیاهی تست دقیق ایمنی، کیفیت و سودمندی آنطور که برای داروهای مصنوعی صورت می‌گیرد، انجام نمی‌شود. برای مثال خوک طلایی یک گیاه با خواص دارویی برای کنترل یبوست و التهاب است ولی ممکن است باعث اختلالات قلبی شود. گیاهان تحریک کننده مانند اِفِدرا و نارنج برای افزایش انرژی و کاهش وزن استفاده می‌شوند ولی می‌توانند اثرات مرگبار هم داشته باشند. قبل از استفاده از داروهای گیاهی از پزشک خود و یا متخصص تغذیه راهنمایی بگیرید.

۷. هیدروتراپی روده

آبدرمانی روده، به نام هیدروتراپی روده نیز شناخته شده است. از این تکنیک در مراکز درمان‌های جایگزین برای سم زدایی بدن و درمان شرایطی مانند خستگی مزمن و یبوست استفاده می‌شود. لوله لاستیکی به داخل روده شما وارد‌ می‌شود و از طریق آن تا ۲۰ گالن آب و مواد افزودنی مانند شوینده، قهوه یا آنزیم‌ها در داخل روده پمپ می‌شوند. این لوله همان‌جا باقی می‌ماند و تکنسین ماساژ شکم شما را با هدف از دست دادن مدفوع و آزاد شدن سموم بدن ماساژ می‌دهد. سپس مواد مضر از طریق یک لوله‌ی مشابه خارج می‌شوند. این عمل به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است و علمی نیست. اکثر سموم بدن خود را به طور طبیعی می‌سوزانند و اثر آبدرمانی بر سلامتی شناخته شده نیست. آبدرمانی روده می‌تواند مشکلاتی را مانند عدم تعادل الکترولیت، عفونت و واکنش‌های آلرژیک به مواد افزودنی مورد استفاده را ایجاد کند.

۸. از بین بردن چربی با تعریق در پلاستیک

کم کردن وزن خسته کننده است و معمولا هیچ محصولی به سرعت این کار را نمی‌کند، نه حتی لوازم سونا. لباس سونا لباسی پلاستیکی است و به افزایش تعرق کمک می‌کند و در واقع کاهش وزن را آسان می‌نماید. اما مشکل اصلی استفاده از لباس سونا این است که شما مایعات بدنتان را از دست می‌دهید نه چربی‌هایتان را. اگر پوست شما نتواند تنفس و تعرق کند ممکن است در حین تمرینتان بعضی عوارض مانند ضعف، سردرگمی، سرگیجه، و حتی کما و مرگ را تجربه کنید. داشتن یک رژیم غذایی متعادل که بر مواد غذایی مضر تأثیر می‌گذارد و ورزش مرتب، بهتر می‌تواند وزن را کنترل کند. خفظ رطوبت بدن مساوی است با حفظ سلامتی.

۹. حذف دیوانه‌وار کربوهیدرات‌ها

درحالیکه جایگزین کردن کربوهیدرات‌های کم کالری مانند کلوچه و برنج به جای مواد غذایی مضر انتخاب عاقلانه‌‌ای ست، اما کاهش کل کربوهیدرات‌ها غیر ضروری است. یک افسانه بزرگ وجود دارد که می‌گوید کربوهیدرات‌ها بد هستند. اما راه درست، محدود کردن آنها به طور کامل نیست بلکه انتخاب کربوهیدرات‌های مناسب است. شما باید منابع پیچیده را انتخاب کنید که دارای فیبر غنی و اشباع شده باشند و به حفظ عملکرد مطلوب مغز کمک کنند. از کربوهیدرات پیچیده مغذی می‌توان به سیب زمینی شیرین، کدو، لوبیا، بلغور جو دوسر، دانه کتان و انواع توت‌ها اشاره کرد.

۱۰. خام گیاه خواری

غذاهای خام مانند میوه‌های تازه، سبزیجات و آجیل قطعا مغذی هستند. اما خوردن غذاهای خام به تنهایی می‌تواند بعضی از خطرات را ایجاد کند. رژیم غذایی خام بالقوه می‌تواند بسیار سالم باشد اما باید مطمئن شوید که هنوز هم همه نیازهای تغذیه‌ای شما را برطرف می‌کند. این مواد غذایی خام اغلب فاقد کلسیم و ویتامین ب۱۲ و دی هستند. ویتامین ب ۱۲ عمدتا از مصرف محصولات حیوانی به دست می‌آید که در رژیم‌های غذایی خام محدود می‌شود و کمبود آن می‌تواند خستگی، یبوست، بی‌اشتهایی و بی‌حسی ایجاد کند.

کمبود ویتامین دی و کلسیم نیز سلامت استخوان‌ها را به خطر می‌اندازد و باعث ضعف و شکنندگی آنها می‌شود. اگر شما تصمیم گرفتید گیاه‌خوار و یا خام گیاه‌خوار شوید باید ویتامین ب۱۲ و ویتامین دی مورد نیاز بدنتان را از طریق مکمل‌ها تامین کنید. همچنین می‌توانید ویتامین دی را با آفتاب گرفتن به دست آورید.

۱۱. مصرف بیش از حد پروتئین

پروتئین‌ها ساختمان آمینواسید را تشکیل می‌دهند. بدن شما علاوه بر کربوهیدرات و چربی به مقادیر کافی پروتئین نیز برای عملکرد مناسب نیاز دارد اما نه به مقدار زیاد آنها. با محبوبیت رژیم‌های کم کربوهیدرات بسیاری از مردم مصرف غذاهای غنی از پروتئین را بدون در نظر گرفتن عواقب ناخواسته آنها شروع کردند. در حالی که افزایش مصرف پروتئین می‌تواند باعث کاهش وزن در کوتاه مدت شود اما در بلندمدت عوارضی دارد و بسیاری از مردم از خطرات احتمالی آن بی‌خبرند. یک رژیم غذایی با مقدار پروتئین بالا ممکن است باعث ایجاد بیماری کلیوی، سنگ کلیه، پوکی استخوان و انواع سرطان شود. مصرف بیش از حد پروتیئن می‌تواند سبب افزایش وزن شود و در رژیم غذاییتان بر غذاهای سالم دیگر، مانند دانه‌های کامل، میوه‌ها و سبزیجات تاثیر بگذارد.

۱۲. رژیم فاقد گلوتن، بدون دلیل مناسب

اگر به گلوتن (پروتئینی که بیشتر در غلات یافت می‌شود) حساسیت دارید، و یا مبتلا بیماری سلیاک (یک اختلال خود ایمنی روده باریک که مانع جذب مواد مغذی می‌شود) هستید، رژیم‌های غذایی فاقد گلوتن به آرام شدن شما کمک می‌کنند. نخوردن گلوتن لزوما به کاهش وزن شما کمک نمی‌کند. محصولات تجاری فاقد گلوتن حاوی مقدار زیادی مواد مشابه غلات هستند. خطراتی که از طریق نخوردن غلات به وجود می‌آید شامل کمبود مواد مغذی، یبوست و ضعف سیستم ایمنی ناشی از کمبود باکتری مفید در روده شما می‌شود. اگر معتقدید می‌توانید بدون غلات ادامه دهید با دکتر خود مشورت  کنید ولی بی‌گدار به آب نزنید.