فاویسم، فاویسم یا بیماری باقلایی - فاویسم در نوزادان

در این بخش از سایت برگزیده ها مطالبی درمورد بیماری فاویسم را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از برگزیده ها: فاویسم که به بیماری باقلایی معروف است.خستگی، ضعف شدید، رنگ پریدگی، کم خونی ، زردی و در واقع نشانه هایی شبیه به هپاتیت از علائم یک بیماری معروف بهاری است که به بیماری باقلایی نیز شهرت دارد. با ما همراه شوید و مطالبی درمورد فاویسم مطالعه کنید.

فاویسم , فاویسم در نوزادان , فاویسم وچای سبز

فاویسم

پیشگیری از فاویسم

فاویسم که در زیرگروه بیماری های عفونی قرار می گیرد، در همه افراد و بخصوص در کودکان باید بسیار جدی گرفته شود، چراکه کم خونی ناشی از این بیماری در صورت عدم کنترل بموقع می تواند آ سیب جدی به کبد و کلیه وارد کند.

این بیماری همزمان با فصل عرضه باقلای سبز ، معروف به باقلای مازندرانی ـ که دانه ای سرشار از آنتی اکسیدان است ـ در افرادی که زمینه مساعد این بیماری را دارند، شیوع می یابد، اما لزوما با مصرف باقلا بروز پیدا نمی کند، بلکه مصرف برخی داروها یا ابتلا به برخی بیماری های عفونی چون هپاتیت نیز می تواند به آشکارشدن نشانه های آن در بیمار کمک کند.

برگزیده ها: دکتر زهرا عبدی، متخصص بیماری های عفونی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران  با تاکید بر این که فاویسم زمینه ارثی داشته و به طور قطعی قابل درمان نیست، می گوید: این بیماری در صورتی که به طور ناشناخته در بیمار باقی مانده باشد بسیار خطرناک تر خواهد بود. بویژه به علت بروز عوارض جبران ناپذیر در کودکان ی که ممکن است این بیماری در آنها به صورت پنهان وجود داشته باشد، بهتر است از دادن مواد غذایی حساسیت زایی چون باقلا در چندساله ابتدایی زندگی شان به آنها خودداری شود.

بیماری ارثی در کمین آقایان

به گفته پزشکان، بیماری فاویسم یک بیماری ارثی است که بر اثر کمبود یا فقدان یک آنزیم (گلوکز شش فسفات دی هیدروژینا) بروز می کند.

دکتر عبدی می گوید: مصرف باقلای مازندرانی که سرشار از آنتی اکسیدان است و به خودی خود فواید زیادی دارد، برای افرادی که فاقد آنزیم گلوکز شش فسفات دی هیدروژینا هستند، به پاره شدن گلبول های قرمز خون ، خون ریزی داخل عروق، کم خونی حاد و نارسایی کلیه منجر می شود. از آنجا که ژن های این بیماری ارثی روی کرو موز وم X واقع شده است، بیشتر آقایان را مبتلا می کند. البته فاویسم از شخص بیمار به دیگری منتقل نمی شود، اما با خوردن باقلا توسط مادر شیرده در کودکی که زمینه این بیماری را دارد، منجر به بروز فاویسم می شود.

وقتی فاویسم حاد می شود

پزشکان تاکید می کنند: بیشترین شیوع بیماری فاویسم در سنین یک تا پنج سال است. خستگی، کوفتگی، استفراغ، اسهال ، تهوع، دل درد، رنگ پریدگی، گاهی تب، کم خونی ، ادرار پررنگ، ضعف شدید و زردی از علائم بیماری فاویسم است. پس در صورت بروز علائم یاد شده در فرزندان، باید آنان را به بیمارستان برد تا در صورت نیاز به آنها خون تزریق ​ شود.

دکتر عبدی تاکید می کند: برخی از افرادی که مبتلا به فاویسم هستند، دارای علائم شدید بیماری نمی شوند و فاویسم در آنها تنها به شکل خفیف، آن هم در مواجهه با عوامل حساسیت زای غذایی، شیمیایی، دارویی یا برخی بیماری های عفونی بروز پیدا می کند.

اما برخی افراد دچار علائم شدید بیماری، یعنی کم خونی و زردی چشم دائمی هستند. به هرحال هر زمان که شخصی نشانه هایی از خون ریزی بافتی را از طریق تغییر رنگ ادرار در خود ببیند، باید هرچه سریع تر به پزشک متخصص مراجعه کند تا با تشخیص سریع بیماری فاویسم از عوارض وخیم بعدی آن از جمله کم خونی حاد، زردی و نارسایی کلیه ها جلوگیری به عمل آورده شود.

پیشگیری همیشه آسان نیست

به گفته متخصصان عفونی، پیشگیری از ابتلا به فاویسم در مواردی که بیماری در شخص همچنان ناشناخته است، آسان نیست، چراکه در صورت ابتلای قبلی به بیماری می توان با دوربودن از عوامل غذایی، شیمیایی و دارویی حساسیت زا از بروز بیماری جلوگیری کرد، اما در صورت پنهان بودن بیماری بخصوص در کودکان ، پیشگیری بسیار مشکل خواهد بود.

دکتر عبدی با تاکید بر این که خانواده ها باید توجه کنند اگر ریشه ارثی بیماری فاویسم را در خود دارند از خوراندن باقلا به فرزندشان در خردسالی جلوگیری کنند، می افزاید: فاویسمی ها حتی به مزارع باقلا نیز نباید نزدیک شوند؛ مصرف باقلا هم به صورت خام و هم پخته برای بیماران فاویسمی خطرناک است و اصلا نباید استفاده شود. فاویسمی ها همچنین باید از استفاده برخی​ داروها شامل آسپیرین و داروها ی ضدمالاریا خودداری کنند و در منزل از نفتالین و حشره کش استفاده نکنند.

شبیه و متفاوت از هپاتیت

به گفته دکتر عبدی، زردی ناشی از بیماری فاویسم با هپاتیت متفاوت است، چراکه رنگ پریدگی و کم خونی در فاویسم ناشی از پارگی گلبول های قرمز است، در حال که زردی در هپاتیت به علت دفع صفرا از کبد است. بی شک ریشه این دو بیماری با آزمایش خون در بیمار مشخص خواهد شد.

این متخصص عفونی اضافه می کند: عفونت ها ازجمله مهم ترین عواملی به حساب می آید که سبب شعله ور شدن این بیماری می شود. به همین دلیل ممکن است در برخی افراد ابتلا به بیماری هایی چون هپاتیت B منجر به بروز علائم فاویسم چون کم خونی شدید شود؛ بروز چنین علائمی نشان دهنده آن است که شخص، عامل بروز بیماری فاویسم را نیز در خود دارد. درمان فاویسم در بسیاری موارد با تزریق خون به بیمار همراه است و در صورت بروز نارسایی کلیه ، دیالیز نیز توصیه می شود. به هرحال بهترین درمان برای فاویسم، پیشگیری از بروز علائم آن و عدم مصرف و مواجهه با عوامل محرک بیماری است

گردآوری: بخش سلامت برگزیده ها


فاویسم در نوزادان , فاویسم وچای سبز