روحانی:ایران آماده همکاری با اروپا در مبارزه با تروریسم است


اخبار,اخبارسیاست خارجی,ایران آماده همکاری با اروپا در مبارزه با تروریسم است

رئیس‌جمهور هنگام دریافت استوارنامه از سفرای جدید برزیل، قرقیزستان و پرتغال به ارتقای همکاری با این کشورها تاکید کرد.

به گزارش خبرآنلاین ، حجت الاسلام حسن روحانی روز یکشنبه هنگام دریافت استوار نامه سفیر جدید پرتغال در تهران، با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران و پرتغال ظرفیت های زیادی برای تقویت همکاری های مشترک دارند که باید از آنها استفاده کرد، گفت: ضروری است که همکاری های دو کشور نه تنها در حوزه های سیاسی و اقتصادی بلکه در حوزه های فرهنگی ، علمی و فناوری و دانشگاهی نیز بیش از پیش گسترش یابد.

 

رییس جمهور همچنین تقویت همکاری های دو کشور در عرصه های صنعتی و انرژی را ضروری برشمرد و افزود: بخشهای خصوصی ایران و پرتغال ظرفیت های گسترده ای برای همکاریهای مشترک دارند و می توانند جهشی در تقویت همکاریهای دو کشور ایجاد کنند.

 

روحانی با بیان اینکه آمارها نشان می دهد حرکت رو به رشدی در روابط نیز دو کشور ایجاد شده اما در مجموع متناسب با ظرفیت های همکاری دو کشور نیست، اظهارداشت: پرتغال نیز می‌تواند با تقویت همکاریهای بانکی و بیمه ای، ضمن بهره گیری از فرصت های پسابرجام، به همکاریهای اقتصادی دو کشور نیز شتاب بیشتری دهد.

 

رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود تروریسم را خطری برای همه جهان برشمرد و اظهارداشت : مبارزه با تروریسم و افراطی گری و خطرات آن برای جهان ، یک همکاری جمعی میان کشورها را ایجاب می کند و ایران آماده است در این عرصه همکاری های خود را با اتحادیه اروپا توسعه دهد.

 

"ژواعو کورته رال" سفیر جدید پرتغال در تهران نیز ضمن تقدیم استوارنامه خود به رییس جمهوری ، تاکید کرد که لیسبون مصمم است روابط خود را با تهران در همه حوزه های مورد علاقه بیش از پیش ارتقاء بخشد.

 

سفیر جدید پرتغال گفت: پس از توافق تاریخی برجام ، فرصت های فراوانی برای پرتغال و عمده کشورهای جهان ایجاد شده تا روابط خود را با تهران در همه حوزه ها مستحکم کنند و با توجه به امکانات گسترده ایران و پرتغال برای تعمیق همکاری ها و روابط، باید از این امکانات بیش از پیش استفاده کرد.

 

وی خواهان تقویت همکاری های فرهنگی ، علمی و دانشگاهی دو کشور شد و ابراز امیدواری کرد که در دوره ماموریتش ، سطح روابط تهران - لیسبون در همه حوزه ها بیش از پیش گسترش یابد.

 

تهران آماده ارتقای همکاری‌ با برازیلیا در همه حوزه‌های مورد علاقه است

همچنین حسن روحانی هنگام دریافت استوارنامه "رودریگو دو آزرردو ‏سانتوس" سفیر جدید برزیل در تهران، گفت: ایران برای گسترش همکاری های خود با برزیل به عنوان یک ‏کشور بزرگ و دارای اقتصاد قابل ملاحظه در آمریکای جنوبی ، اهمیت قائل است و علاقه مند به توسعه ‏سطح همکاری ها است.‏

 

رییس جمهوری اظهارداشت :روابط تهران - برازیلیا طی سالهای اخیر پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است ‏که این روند باید متناسب با امکانات گسترده دو کشور شتاب گیرد.‏

 

روحانی تقویت و تسهیل روابط بانکی میان ایران و برزیل را ضروری خواند و با اشاره به پیشنهادات سفیر برزیل، گفت: ایران از توسعه همکاری در حوزه‌های ‏انرژی، حمل و نقل و فناوری استقبال می‌کند و مباحث مرتبط با تعرفه ها و تجارت آزاد با آمریکای جنوبی ‏که می‌تواند همکاریهای تجاری دو کشور را نیز تسهیل کند، بررسی خواهد کرد.‏

 

روحانی با تاکید بر نقش بخشهای خصوصی ایران و برزیل در شتاب دادن به توسعه همکاریهای ‏اقتصادی دو کشور ، گفت: امیدوارم با اراده ای که در ایران و برزیل برای توسعه روابط وجود دارد، شاهد ‏تحرکی جدی در روابط دو کشور بویژه در حوزه اقتصادی باشیم.‏

 

سفیر جدید برزیل نیز در این دیدار ضمن تقدیم استوارنامه خود به رییس‌ جمهوری کشورمان، گفت: روابط ‏ایران و برزیل همواره روابطی دوستانه و رو به گسترش بوده و ما مصمم به توسعه همکاریها بویژه در عرصه ‏های صنعتی ، انرژی ، حمل و نقل ، علمی ، فناوری ، فرهنگی و کشاورزی هستیم.‏

 

‏"رودریگو دو آزرردو سانتوس"با اشاره به اشتراکات گسترده دو کشور در بخش‌های مختلف، بر تلاش در ‏راستای گسترش و تحکیم مناسبات همه جانبه تهران - برازیلیا تأکید کرد و گفت: دولت برزیل، ایران را ‏شریکی مطمئن و بلند مدت می داند و بدنبال روابط اقتصادی راهبردی با تهران است.‏

 

وی گفت: معتقدیم برجام پیروزی دیپلماسی بر گزینه های ‏غیرمسالمت آمیز بود و امروز به الگویی برای حل و فصل مسایل جهانی تبدیل شده است . ‏

 

سفیر جدید برزیل در تهران افزود: دولت برزیل معتقد است که مانعی بر سر راه تقویت روابط بانکی میان دو ‏کشور وجود ندارد و دستورات لازم را به بانک مرکزی برای همکاری با بانک مرکزی جمهوری اسلامی داده ‏است.‏

 

وی همچنین نقش ایران در منطقه، بویژه تحولات اخیر در سوریه و نشست آستانه را ارزنده و ‏ثبات‌آفرین توصیف کرد.‏

 

توسعه روابط و همکاری های ایران و قرقیزستان به نفع دو ملت و منطقه است

حسن روحانی همچنین  هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید قرقیزستان در تهران، بر لزوم استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود در راستای توسعه، تقویت و تحکیم همه جانبه مناسبات و همکاری‌های ایران و قرقیزستان به عنوان دو کشور دوست و مسلمان ، تاکید کرد.

 

رییس‌ جمهوری توسعه روابط تجاری، اقتصادی و سیاسی تهران - بیشکک را به نفع دو ملت و منطقه دانست و اظهارداشت: باید از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود در راستای توسعه و تقویت مناسبات و همکاری‌های مشترک استفاده کنیم و دولت ایران از توسعه روابط دو کشور حمایت می کند.

 

روحانی همچنین با اشاره به نقش بخش های خصوصی دو کشور در ارتقاء سطح همکاریهای اقتصادی ، گفت: شرکت های ایرانی آماده اند همکاری های خود را با قرقیزستان در حوزه های راهسازی ، انرژی ، خدمات فنی مهندسی ، پزشکی و داروسازی گسترش دهند.

 

رییس جمهوری همچنین تقویت همکاری دو کشور در بخش توریسم را ضروری خواند.

 

" آوازبیک عبدالرزاق اف" سفیر جدید قرقیزستان در تهران نیز در این دیدار ضمن تقدیم استوارنامه خود به رییس جمهوری، تاکید کرد که قرقیزستان به دنبال راههای تقویت و استحکام بیش از پیش روابط با جمهوری اسلامی ایران است.

 

وی با تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ، گفت: قرقیزستان از حضور فعالتر شرکتهای ایرانی استقبال می کند و با تسهیل روابط کنسولی و برقراری خط پرواز مستقیم به تهران، امیدوار است سطح همکاری های اقتصادی دو کشور شتاب بیشتری بگیرد.