طرح درس روزانه

مرکز تربیت معلم شهیدرجایی قزوین

طرح درس روزانه

نام و نام خانوادگی: منوچهرکلهردوره کاردانیدرس : کلیات (2)

نام آموزشگاه: تربیت معلم زمان تدریس: دو ساعتتاریخ تدریس: 12/12/86

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1- هدف کلی درس:1-آشنایی دانشجویان با فرایند طراحی و تدوین طرح درس روزانه

2- تدوین طرح درس روزانه

2- اهداف جزیی و رفتاری:پس از تدریس انتظار می رود دانشجویان بتوانند:

1/1- تفاوت اهداف کلی و جزیی را بیان کنند.

1/2 - اهداف آموزشی درس سوم از کتاب ریاضی سال سوم راهنمایی را به

صورت کلی و عینی بنویسند

2/1- ارزشیابی تشخیصی را توضیح دهند و هدف، منبع سئوالات و زمان

اجرای آن را بیان کنند

2/2- بر اساس محتوای درس سوم از کتاب ریاضی سال سوم راهنمایی

سئوالیه ارزشیابی تشخیصی را بنویسند.

3/2- با توجه به نوع هدف(شناختی، نگرشی و مهارتی) روش مناسب

تدریس درس سوم را بنویسند

3/1- چگونگی برانگیختن دانش آموزان را برای فعالیت و توجه ودقت در

یادگیری بیان کنند

4/1- وسایل موردنیاز تدریس و به کازگیری حواس مختلف متناسب با درس

را لیست کنند

5/1- گروه های تدریس و نحوه چیدمان کلاس را تعیین کنند

6/1- مراحل اجرایی تدریس را گام به گام معلوم کنند

7/1- ملاک های یادگیری درس را بر اساس اهداف آموزشی بیان کنند

8/1- جمع بندی و خلاصه درس را بنویسند

9/1- تکالیف مناسب برای یادگیری عمیق درس را واقع بینانه تعیین کنند

3- ارزشیابی تشخیصی:

سئوالیه ارزشیابی تشخیصی

1/3- اهمیت طراحی آموزشی یک دوره ، سالانه و روزانه را توضیح دهید

2/3 منظور از تحلیل آموزشی چیست و فرایند آن کدام است؟

3/3- مراحل طرح درس روزانه را فهرست کنید.

4- طراحی انگیزش:

1/4- بیان اهمیت یادگیری و کسب چیرگی در طراحی آموزشی

2/4- تدوین فعالیت های گام به گام یادگیری

3/4- ارایه بازخورد به فعالیت ها

4/4- استفاده ازفن پرسش و پاسخ

5- روش های تدریس:

دراین جلسه دانشجویان فعالانه گام به گام طرح درس روزانه را تدوین

می کنند.

برای این منظور، ضمن فعالیت انفرادی با اعضای گروه تعامل می کنند.نظارت

و ارایه بازخورد مدرس در

گروه ها و پرسش از تک تک دانشجویان هنگام ارایه فعالیت یکی از گروه

ها به کلاس، ابهامات و اشکالات احتمالی را برطرف خواهد کرد.بنابراین، از

روش های زیر استفاده می شود.

1/5- تعاملی

2/5-پرسش وپاسخ (تلفیقی)

6- وسایل مورد نیاز:

کتاب ریاضی سوم راهنمایی، تابلو و ماژیک، قلم و کاغذ

7- گروه های تدریس:

ابتدا کلاس به شکل معمول و بر اساس چیدمان سنتی و هر کس در جای که

نشسته اداره می شود و

درمرحله دومدانشجویان در گروه های کوچک (6- 4 نفره) به شکل دایره

ای فعالیت خواهند کرد.

8- مراحل ارایه درس جدید:

فعالیت های مقدماتی، برقراری ارتباط و ارایه بازخورد به تکالیف قبلی

(10 دقیقه)

فعالیت مربوط به درس جدید، اجرای ارزشیابی تشخیصی و تعیین اولین گام

آموزش(10 دقیقه)

و ارتباط دادن درس جدید به درس گذشته و کمک به یادآوری مراحل طرح

درس روزانه.

ایجاد انگیزه، ابتدا دانشجویان در باره طراحی و داشتن نقشه برای انجام

فعالیت های اثربخش در

حوزه های مختلف را مورد بحث قرار می دهند. سپس نقش طراحی در اداره

کلاس را مورد نظر قرار می

دهند و با کمک مدرس به اهمیت داشتن برنامه و نقشه برای هدایت یادگیری

درست دانش آموزان پی می برند.

با بیان انتظارات یادگیری در این جلسه توسط مدرس مبنی بر کسب چیرگی

در مهارت طراحی، فعالیت

های طراحی شده در زیر برای فعال نگه داشتن جریان یادگیری به کار

می روند(10دقیقه)

ارایه درس جدید:

گام اول: دانشجویان به صورت انفرادی تفاوت اهداف کلی و عینی آموزشی

را می نویسند(5دقیقه)

پس از پنج دقیقه یک نفر از دانشجویان به انتخاب مدرس نوشته های خود

را به کلاس ارایه می کند.

با کمک مدرس، یادگیری به حد تسلط می رسد(5 دقیقه).

گام دوم: دانشجویان با در دست داشتن کتاب ریاضی سوم راهنمایی به

صورت انفرادی مبادرت به تهیه

طرح روزانه درس سوم می کنند(15 دقیقه).

گام سوم: دانشجویان در گروه های کوچک فعالیت های اعضاء را مورد

بررسی قرار می دهند

( راهنمایی، کار یکی از اعضاء محور قرار می گیرد و مراحل آن مورد به

مورد مورد بررسی قرار می گیرد) در این مرحله مدرس ضمن شرکت در

گروه ها برای رفعابهامات و اشکالات و اختلافنظر دانشجویان بازخورد

های لازم را برای تقویت و هدایت ارایه می کند(20 دقیقه)

گام چهارم : فعالیت یکی از گروه ها برای بررسی در کلاس انتخاب می شود.

مدرس ضمن پرسش ازافراد کلاس در باره هر یک از مراحل و فعالیت انجام

شده، ارزشیابی از آموخته های دانشجویان را موردنظر قرار می دهد و با

توضیحات مختصر یادگیری را کامل می کند(20 دقیقه)

گام پنجم: توسط یکی از دانشجویان مسلط تردرس جمع بندی می شود

(چگونگی و ملاک های نوشتن هریک از مراحل طرح درس).

9- ارزشیابی فرایند و نتیجه تدریس: گام به گام با ارایه بازخورد انجام می

شود.در ایندرس ارزشیابی فرایندی بوده و در خدمت یادگیری است.

10- جمع بندی و خلاصه درس: توسط یکی دانشجویاندر

گام پنجم انجام می شود.

11- تعیین فعالیت های تکمیلی: هر یک از دانشجویان موظف اند، طرح درس

یکی از معلمان

را تهیه کنند.ضمن نقد و بررسی آن از نظر ساختار و محتوا ،همان طرح را

مجددا" برای ارایه به کلاس بازسازی وآماده کنند.


مطالب مشابه :


گرامی داشت شهید ادوارد انیلی

خبرنامه دانشجویان تربیت معلم - گرامی داشت شهید ادوارد انیلی - پايگاه خبری-تحلیلی موقت




رضا - قزوین - بلالی 69 لغایت 71

بلالیان مرکز تربیت معلم بلال حبشی تهران - رضا - قزوین - بلالی 69 لغایت 71 - خاطرات ، شادی ها و غم




خرمالوی مرا چه کسی خورد؟

وب دانشجویان مجموعه فرهنگیان قزوین اولین روزی که پا توی تربیت معلّم گذاشتم




اعلام شرایط انتخاب رشته متقاضیان ادامه تحصیل در دانشگاه های فرهنگیان

وب دانشجویان مجموعه فرهنگیان قزوین های فرهنگیان و تربیت بزرگداشت مقام معلم




آمار کلی از دانشگاه ها و موسسات و مراکز آموزش عالی قزوین

مرکز تربیت معلم شهیدرجایی قزوین . مرکز تربیت معلم پسران ( شهید رجایی )




محمد رضا بهنام نژاد - قزوین

بلالیان مرکز تربیت معلم بلال حبشی تهران - محمد رضا بهنام نژاد - قزوین - خاطرات ، شادی ها و غم




بیانیه دانشگاه فرهنگیان در پیوند بانامه اخیر رییس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی به معاون اول رئیس جمهور

وب دانشجویان مجموعه فرهنگیان قزوین ترین شیوه های تربیت معلم و جذب بهترین ها به این




طرح درس روزانه

تربیت(education ) - طرح درس روزانه مرکز تربیت معلم شهیدرجایی قزوین. طرح درس




تعریف تربیت معلم و ...

تربیت معلم : تربیت معلم به نوعی مرکز آموزش عالی گفته می‌شود که هدف آن تربیت معلم برای سطوح




برچسب :