راهکارهای فوق العاده که بچه ها را در سرما حفظ می کند

پوست بدن كودك به تغييرات دما بسيار حساس است. به همين دليل قبل از بيرون بردن فرزندتان براي برف بازي يا حتي یک گردش كوچك در هواي سرد، بهتر است نكات زير را درنظر بگيريد:

گرمای بیش از حد

شايد تعجب كنيد كه اين شايعترين علت آسيب پوست در زمستان است. والدين حساس كودك آنقدر نگران سرماخوردگي هستند كه از آن ور بام ميافتند؛ آنها آنقدر لباس به كودك ميپوشانند كه همان علائم گرمازدگي تابستان در كودك به وجود ميآيد. دانه هاي ريز قرمز روي پوست صورت كه خارش هم دارند به خاطر تحريك غدد عرق در پوست درا ثر گرم شدن بيش از حد كودك است.

روش مراقبت

لباس هاي كودك را از چند لايه لباس نازك و كلفت انتخاب كنيد تا بتوانيد به راحتي با كم و زياد كردن آن ها دماي بدن كودك را تنظيم كنيد. بچه هاي كمتر از 6 ماه به هيچ وجه نمي توانند مانند بزرگسالان دماي بدن شان را تنظيم كنند. به همين دليل بهتر است اول چند لايه لباس نخي به آن ها بپوشانيد كه بتوانند به راحتي عرق كنند. در صورت گرم شدن بيش از حد، فقط پوست صورت نوزادان تحريك نم يشود و ممكن است در بقيه بدن مانند تنه و چينهاي بدن هم از اين دانه هاي خار شدار قرمز به وجود مي آيد.

براي برطرف كردن خارش مي توانيد در خانه با پارچه خيس بدن نوزاد را خنك كنيد و اجازه دهيد در برابر هوا خشك شود يا آنكه از پماد هيدروكورتيزون يك درصد استفاده كنيد. اگرچه اين دانه ها خودبه خود بعد از چند روز از بين مي روند.

لپ های گل انداخته

پوست صورت كودك در برابر سرما به سرعت قرمز و سپس پوسته پوسته مي شود و در نهايت ممكن است ترك بخورد. پوست بقيه جاهاي بدن مانند باسن و كشاله ران هم ممكن است در اثر سرما دچار همين مشكل شود. اگرچه اين مناطق كمتر در معرض سرماي مستقيم هواي بيرون هستند. التهاب در لايه زيرين پوست باعث ايجاد اين قرمزي است. به غير از باد، سايش مداوم پوست، آبريزش بيني و تماس با لباس هم ميتواند باعث ايجاد اين التهاب شود.

روش مراقبت

سعي كنيد مدت زمان كمتري كودك را در هواي سرد نگهداريد. موقع بيرون بردن كودك را خوب در برابر باد بپوشانيد. از مرطوب كننده هاي پوست مانند اوسرين يا كرمهاي چرب كننده استفاده كنيد.اين كار هم يك لايه محافظ ايجاد ميكند و هم به ترميم اين آسيبها كمك ميكند.

پوسته ریزی سر

گذاشتن كلاه روي سر كودك در زمستان باعث ميشود غدد عرق و چربي پوست سر كودك فعاليت شان بيشتر شود و پوست سر كودك در زمستان چرب باشد. پوسته هاي زرد رنگ چربي كه روي پوست سر، محل رويش مو و روي گوشها وجود دارد به خاطر اين مسئله است.

روش مراقبت

اين پوسته ريزي كه در بچه هاي زير 8 ماه شدت بيشتري دارد معمولا به خودي خود از بين ميرود و براي كودك هم مشكل خاصي ايجاد نمي كند. اما اگر اين مسئله شما را ناراحت مي كند، مي توانيد از روش هاي زير براي برطرف كردن آن استفاده كنيد. ابتدا كمي روغن زيتون را با ملايمت روي پوست سر بماليد تا اين پوسته ها را نرم كند سپس با احتياط سر را با برس مخصوص كودك برس كنيد تا پوسته ها كنده شوند. سپس ميتوانيد كودك را حمام كنيد تا تميز شود. براي برطرف كردن پوسته ها مي توانيد از لوسيون مخصوص پوسته يا كمي شامپوي ضد شوره كه با آب رقيق شده، استفاده كنيد.

سرطان پوست

ممكن است كمي ترسناك به نظر برسد اما اشعه ماوراي بنفش خورشيد كوچك و بزرگ نمي شناسد و بچه هاي كوچك هم در اثر مواجهه با نور شديد خورشيد ممكن است در آينده مبتلا به سرطان شوند. به خاطر داشته باشيد حتي در هواي ابري زمستان كه خورشيد در آسمان پيدا نيست هم همچنان اشعه ماوراي بنفش از ابرها عبور ميكنند و به پوست آسيب مي رسانند.

روش مراقبت

هميشه كرم ضد آفتاب بزنيد. قبل از هر بار بيرون بردن كودك با كرم ضدآفتاب داري (30 SPF) پوست كودك را در جاهايي كه در معرض نور خورشيد است، بپوشانيد.

براي بچه هاي كمتر از 6 ماه بهتر است از كرم هايي مانند زينك اكسايد يا تيتانيوم اكسايد كه محافظت فيزيكي بيشتري دارند، استفاده كنيد.

لب های ترک خورده

در بچه ها به خاطر اين كه لبها مدام در اثر بزاق، مكيدن لب ها يا حتي آبريزش بيني مرطوب هستند، نياز به مواد چربكننده محافظ بيشتر است چون اين رطوبت هميشگي باعث از بين رفتن لايه محافظ روي لب ميشود و در اثر سرما پوست ظريف لب خشك ميشود و ترك مي خورد.

روش مراقبت

هميشه با يك لايه از مواد چرب كننده لب، مثل ليپ استيك يا بالم لب، روي لب فرزندتان را بپوشانيد. سعي كنيد از موادي استفاده كنيد كه طعم دار نباشند تا كودك آن را نخورد. اين لايه به خاطر ترشح بيش از حد بزاق يا شير خوردن كودك زود از بين مي رود و لازم است در طول روز چند بار تجديد شود.

اگزما

حساسيتهاي پوستي كه در آن پوست خشك قرمز و ملتهب و خارش دار ميشود اغلب اگزماست كه زمينه خانوادگي هم دارد. بچه هايي كه اگزما دارند در واقع پوستشان لايه محافظ ظريفي دارد و در برابر مواد يا شرايط حساسيت زا سريع واكنش نشان ميدهد.ا گزما معمولا در هواي سرد شدت بيشتري پيدا ميكند.

روش مراقبت

پوست كودك را مرطوب نگه داريد. در اين شرايط گاهي ممكن است مجبور شويد تا دوبار در روز كودك را حمام كنيد و پوست او را با لوسيون مرطوب كنيد. به هيچ وجه از صابونها و مواد شوينده قوي استفاده نكنيد و فقط كشاله ران زير بغل و پاها را با مواد شوينده بشوييد و براي بقيه بدن فقط از آب استفاده كنيد. لباسهاي كودك را از مواد ضدحساسيت و نخي انتخاب كنيد و لباس هايي را كه الياف صنعتي دارند، به كار نبريد. براي شست وشوي لباس هم از نرمكننده هاي معطر استفاده نكنيد و درصورت مصرف نرمكننده لباس ها را دوبار آبكشي كنيد.


مطالب مشابه :


دانه های قرمز ریز روی پوست

خال‌ها، ضایعات پوستی مسطح یا برجسته‌ای است که از به هم خوردن ترکیب طبیعی بافت‌های پوست بر
دانه هاي قرمز مخملي روي پوست بدن

دانه هاي قرمز معمولاً هم سريع به يكديگر مي پيوندند و پلاكهاي بزرگ ومسطح به رنگ پوست
همه چیز در مورد جوش صورت علت و درمان قطعی کامل آن

اگر ویژگیهای منفی این باکتری بیشتر باشد موجب ایجاد آکنه روی پوست دانه‌های قرمز، جوش
دانه‌های سفید پوست زیر چشم!!!

«میلیا» به دلیل بسته شدن منافذ عرق روی پوست ایجاد ببیند و قرمز شود. از آنجا که دانه
درمان طبیعی بيماريهاى پوستى

با نقب زدن در پوست انسان ران بصورت دانه‌های قرمز خارش در خانمها و روی آلت
دانه‌های سفید پوست زیر چشم

«میلیا» به دلیل بسته شدن منافذ عرق روی پوست ایجاد ببیند و قرمز شود. از آنجا که دانه
دانه‌های پوستی

دانه‌های پوستی به‌صورت لکه‌ای قرمز در روی پوست ایجاد دانه‌های پوستی بر روی
قرمزی پوست

قرار دادن برش‌های خیار بر روی پوست، آن را سپس عسل را به روی پوست قرمز دانه ها سفید اطراف
راهکارهای فوق العاده که بچه ها را در سرما حفظ می کند

دانه هاي ريز قرمز روي پوست صورت حساسيتهاي پوستي كه در آن پوست خشك قرمز و ملتهب و خارش
مسائل مربوط به پوست و موی نوزادان

میکروبها وقارچها همیشه روی پوست بدن موجود بوده وچون این قرمزی یکدست ، دانه­های قرمز
برچسب :