پای درس پایان نامه استاد حیدر علی هومن (قسمت ششم):

     مطالبی که تا بحال برایتان گفتم، این 11 مورد [به 5 قسمت قبلی این سلسله نوشتار رجوع شود] مربوط به مراحل روش علمی بود که ساختار یک پایان نامه تحصیلی را تشکیل می دهد. باز تأکید کنم که در بعضی از کتابها ممکن است این 11 مرحله را نوشته باشند 5 مرحله، ولی اولاً اصول اساسی ناظر بر همین ها است. دوم اینکه همانطور که خدمتتان عرض کردم اینجا نظم و بی نظمی مهم نیست. مهم این است که وقتی محقق روی مرحله اول (بیان مسئله) هست، فکر بکند که فرضیه ای که از این استتنتاج می شود چه چیزی است. فکر بکند که از  چه ابزاری می خواهد استفاده کند، فکر کند که از چه مدلی میخواهد استفاده کند تا به سؤال پژوهش جواب بدهد، اگر مسئله خوب تبیین شده باشد، اگر داده ها خوب گردآوری شده باشد و در قالب تئوری بیافتد، ما یک تحقیق خوب را انجام داده ایم. در اینجاست که ما می توانیم گزارش پژوهش امان را بنویسیم و پایان نامه تحصیلی امان را تدوین کنیم.

 

ساختار پایان نامه و رساله تحصیلی

 

     ساختار یک پایان نامه یا رساله یا گزارش پژوهشی را سه قسمت تشکیل می دهد:

- قسمت اول یک سلسله مطالب مقدماتی است.

- قسمت دوم کالبد پایان نامه است.

- قسمت سوم یک سلسله مطالب پایانی است.

     مطالب مقدماتی شامل بعضی از مطالب کلیدی است که در کشور خودمان به خصوص که یک کشور اسلامی است، سنت و آیین ما حکم می کند که اولین صفحه را به صفحه «بسم الله» اختصاص بدهیم. بنابراین اولین صفحه ما را در مطالب مقدماتی «بسم الله» تشکیل می دهد.

     اما دومین صفحه، صفحه ای است که باز  براساس سنت میان دانشگاههای مختلف و مراکز آموزش عالی تحت نام اساتید راهنما و مشاور می آید و بعضی اوقات اساتید داور را هم می نویسند و آنها امضاء می کنند که پایان نامه در تاریخ فلان به تصویب رسید.

     سومین صفحه، صفحه عنوان هست که در تمام پایان نامه های تحصیلی و رساله های خارجی هم وجود دارد. صفحه عنوان عیناً مثل پشت جلد پایان نامه تحصیلی است. هر چه که پشت پایان نامه نوشته اند، عیناً بایستی در صفحه عنوان بیاید. [این صفحه شامل] عنوان پژوهشگر است، موضوع پژوهش هست، و سال انتشار پژوهش.

     بعد از صفحه عنوان [نوبت] چکیده است. در زبان انگلیسی چکیده برای پایان نامه تحصیلی معمولاً تا 350 واژه را هم می پذیرند ولی در زبان فارسی خودمان بایستس کاری کنید که از 2 صفحه A4 تجاوز نکند. حداکثر 400 تا 500 واژه برای پایان نامه تحصیلی دکتری را دانشگاههای مختلف قبول می کنند. اما برای گزارشهای پژوهشی تعداد واژه های چکیده، به ذوق و سلیقه و مصوبات هیئت تحریریه آن مجله یا ژورنال یا فصلنامه ای که می خواهد آن مقاله را چاپ کند بستگی دارد. بعضی از مجله ها تأکید کرده اند 150 واژه، بعضی ها گفته اند 120 واژه و بعضی ها هم گفته اند 100 واژه. نکته مهم این است که در چکیده پژوهش بایستی همه سلسله مراتبی که طی شده، از بیان مسئله تا نتیجه گیری قید شود. پاراگراف بندی نشود. نقل قول مستقیم و غیر مستقیم نشود. همه مطالب اعم از اینکه مسئله چه بوده، فرضیه چه بوده، از چه روشهایی استفاده شده، چه آزمونهایی انجام شده و چه نتایجی گرفته شده، همه اینها بایستی در چکیده قید شود و بیاید بعد از صفحه عنوان، و همانطور که عرض کردم در زبان فارسی 2 صفحه A4 و در زبان انگلیس 350 واژه بیشتر به خودش اختصاص ندهد.

     تشکر و قدردانی یک صفحه مجزا می خواهد. البته این هم سنت و رسم است. اجباری و الزامی نیست. معمولاً کسانی هستند که به پژوهشگر کمک می کنند. ممکن است تایپیست کمک کرده باشد. ممکن است متخصص آمار کمک کرده باشد. ممکن است مشاورهای مختلفی کمک کرده باشند. متخصصین کامپیوتر کمک کرده باشند. رسم است که دانشجو از استاد راهنما، استاد مشاور و تمام عناصری که به او کمک کرده اند، قدردانی کند. بعضی اوقات هم به خصوص در کشور ما سنت شده که در بعضی از پایان نامه ها بعد از این صفحه «تقدیم» هم می نویسند، تقدیم به همسرم، تقدیم به پدرم و یا تقدیم به هر کس دیگر. ولی اینها همه سنت است. الزامی نیست.

     فهرست مطالب الزامی است. بایستی در پایان نامه تحصیلی بیاید. فهرست شکلها، نمودار ها و جدولها بر حسب ضرورت می آید. بعضی اوقات ممکن است تعداد جدولها یا شکلهای پایان نامه تحصیلی یا گزارش پژوهشی زیاد باشد، [که در این صورت] شما مجبورید فهرست بندی کنید.

نکته: عبارت داخل [...] از نویسنده وبلاگ است. ادامه مطالب انشاءالله در قسمت هفتم نوشتار.


مطالب مشابه :


نمونه هايي از تقديم و تشكر براي صفحه تقديم پايان نامه

نمونه متن تقدیم برای پایان این پایان نامه را به پدر و شود و چه زیبا دانشی که قبای
نمونه هايي از تقديم و تشكر براي صفحه تقديم پايان نامه

آرامش و آسایش برای من داده است ؛ این پایان نامه تقدیم متن تقدیم و سپاس پایان
دانلود فایل Word با فرمت آماده (خام) برای پایان‌نامه

دانلود فایل Word با فرمت آماده (خام) برای پایاننامه . یکشنبه یکم بهمن ۱۳۹۱, 12:38 | نويسنده : Sam Pir ا |
راهنمای نگارش پایان نامه های کارشناسی ارشد

که پایان نامه به ایشان تقدیم مختلف پایان نامه. نوع متن * برای پایان نامه های
مطالبی که برای پایان نامه

مطالبی که برای پایان نامه سایت زیبا وب -فاصله بین خطوط در متن پایان نامه 15/1 است
پای درس پایان نامه استاد حیدر علی هومن (قسمت ششم):

در زبان انگلیسی چکیده برای پایان نامه تحصیلی این صفحه «تقدیم» هم می و متن; ویلاگ
برچسب :