بسته بندی اصولی وسایل سفر

بسته بندی اصولی وسایل سفر


بسته بندی مانند هر چیز دیگری نیازمند نظم و تمرین می باشد و نوعی هنر به حساب می آید. مادران به نظر می رسد در شرایط سفر درجه استادی دارند. آنها می توانند هر چیزی را در در داخل یک چمدان جای دهند، مانند: شلوارهای جین، لباس ها، توپ فوتبال، جوراب ها و غیره.
توریست های دوچرخه سوار می توانند چیزهای زیادی از این زنان یاد بگیرند.
اصول و مبانی بسته بندی
تعادل، کنترل و راندن دوچرخه تان به نحوه تقسیم بار و محل قرارگیری لوازمتان بستگی دارد. بهترین شیوه برای قرارگیری بار روی دوچرخه به صورت زیر است:
مرکز جاذبه را در پایینترین حد ممکن نگه دارید:
به این معنی که بیشتر وسایل را تا حد امکان در قسمت پایین دوچرخه قرار دهید، و سنگین ترین وسایل را در پایینترین نقطه کیف و خورجین ها جاسازی کنید. این موضوع در هنگام قرار دادن وسایل روی چرخ جلو اهمیت ویژه ای دارد.
حفظ تعادل هر طرف دوچرخه:
این یعنی بعد قرار دادن یک وسیله سنگین در یک طرف دوچرخه، وسایل سمت دیگر را نیز طوری انتخاب کنید که وزن آنها مشابه وزن آن وسیله سنگین باشد. این کار به شما کمک میکند تا تعادل را حفظ کنید.
بیشتر وزن وسایل (اما نه همه) را در قسمت عقب دوچرخه قرار دهید:
قرار دادن وزن زیاد روی چرخ جلو یا فرمان باعث بروز مشکلاتی در هدایت دوچرخه خواهد شد. از سوی دیگر، قرار دادن همه وسایل روی چرخ عقب سبب آزادی عمل بیش از حد چرخ جلو می شود. برای جلوگیری از این مشکلات، حدود 30% لوازم سنگین را در پایین ترین قسمت ممکن بر روی چرخ جلو بارگیری کنید. زمانی که بارها سبک باشند، هر چیزی می تواند بر روی چرخ عقب قرا داده شود. قرارگیری وسایل در پشت سر شما به طور محدود کمک میکند تا در مقابل باد مقاومت کمتری داشته باشید.

دسترسی به وسایل
شما نیاز دارید تا در مواقع لازم به وسایل تان دسترسی داشته باشید. بعضی چیزها فقط در شرایط خاصی مورد نیاز می باشند (مانند لباس های بارانی)، در حالی که برخی وسایل ممکن است بارها در طی روز مورد نیاز باشند (مانند آب یا نقشه). کلید بستن هوشمندانه، تشخیص آن وسایلی است که اغلب به آنها نیاز پیدا می کنید و باید مطمئن باشید در مکانی قرار گرفته باشند تا دسترسی به آنها بسادگی امکان پذیر باشد.


وسایل مورد نیاز در هنگام دوچرخه سواری:
برخی چیزها (مانند عینک آفتابی، نقشه ها، دستکش دوچرخه سواری، غذا) باید در جیب هایتان یا کیف روی فرمان قرار گیرند که بتوانید بطور ایمن و سریع به آنها دسترسی داشته باشید.
چیزهایی که روزانه مورد استفاده هستند:
وسایل دیگر در برخی روزها بیشتر و بعضی روزها کمتر مورد استفاده قرار می گیرند، با توجه شرایط خاص دوچرخه سواری و در نظر گرفتن شرایطی مانند آب و هوا، نوع مسیر و شرایط دوچرخه سواری، هر صبح بعد از بیدار شدن و پس از بستن وسایل با توجه به شرایط، آنها را روی وسایل دیگر جاسازی کنید مانند ژاکت بارانی، لباس های لایه دار و کلاه گرم در شرایطی که احتمال بارندگی می دهید.
سایر نکات لازم در مورد بسته بندی وسایل


حفاظت در برابر آب
اکثر کیف های دوچرخه شامل کاور محافظ در برابر باران، برف و تگرگ و قطرات آب می باشند اما احتمال نشت آب نیز از آنها وجود دارد. کیف های دوچرخه پلاستیکی سبک وزن و ضد آب، بیشترین محافظت و کمترین مقاوت در برابر باد را فراهم می کنند و انواع بزرگتر آنها برای حفاظت از وسایل آسیب پذیر مانند کیسه خواب بسیار مناسب می باشند. نکته: بهتر است از تعداد بیشتری کیف های کوچک برای محافظت از وسایلتان استفاده کنید تا اینکه یک کیف بزرگ را پر از وسایل کوچک کنید. بسته بندی و دسترسی به وسایل، هر دو از مزایای استفاده از کیف های بیشتر و کوچیکتر است.
محافظت در برابر ضربه
وسایل شکستنی از قبیل دوربین ها، اجاق خوراک پزی و غیره نیاز به محافظت بیشتری در برابر ضربات وارده بخصوص در جاده های ناهموار و مسیرهای خاکی دارند. برای حفاظت از آنها، این وسایل را در مرکز کیف(خورجین) بزرگ قرار دهید که اطراف آن را لباس ها و سایر اشیای نرم دربرگرفته اند، یا از کیف ها مخصوص با جداره سخت استفاده کنید.


وسایل سست و قابل افتادن
وسایل بزرگ مانند چادر و کیسه خواب (که بندرت در خورجین قرار می گیرند) اغلب بر روی ترک عقب حمل می شوند. برای اینکه مطمئن شوید این وسایل محکم روی دوچرخه تان بسته شده است، آنها را با نخ نایلونی یا کش باربند سفت کنید. هر دو نوع اینها در طول و ضخامت های مختلف برای نگهداری انواع وسایل موجود می باشند. پیش از سوار شدن اطمینان حاصل کنید که قسمت های اضافی طناب و کش ها را مهار کرده اید.
بارهایتان را سبک کنید
اگر شما به سفر چند روزه می روید، وسایلتان را با یکدیگر تقسیم کنید. یک نفر اجاق و نفر دیگر سایر ظروف را بردارد. یک نفر چادر را برداشته و نفر دیگر تیرک های چادر را بردارد. بارها را تقسیم و وزن را کم کنید.
چیزهایی که نباید حمل کنید
در ابتدا، به کاربرد چند منظوره وسایل کمپینگ پی ببرید. مثلاً به جای حمل بالش مجزا، لباس هایتان را در کیسه حمل وسایلتان قرار داده و از آن به عنوان بالش استفاده کنید. یا از بالش های بادی استفاده کنید. در مورد شلوار، اگر شما به سفری چند روزه می روید، شاید در مورد لباس مناسب برای رستوران یا جاهای مهم سوال کنید. در صورتی که از ماشین پشتیبانی بهره می برید می توانید این لباس ها را با خود بردارید، در غیر اینصورت آنها را در خانه جا بگذارید. 1- هر چیزی که در سفر نیاز دارید را روی سطحی پخش کنید. 2- آنها را نصف کنید.
3- آنها را دوباره نصف کنید.

اینکار به شما کمک می کند تا بارهایتان را در قسمت پایینتری قرار داده و بارگیری معقولانه تری داشته باشید.
لوازم کمپینگ

اگر تصمیم گرفتید در فضای باز بمانید، شما به همان وسایلی که کوهنوردان و طبیعت گردان با خود همراه می برند نیاز خواهید داشت. در این صورت فضا محدود خواهد شد و باید در انتخاب وسایل مورد نیازتان هوشمندانه عمل کنید. به خاطر داشته باشید که دوچرخه هایی که بیش از اندازه بارگیری می شوند، رکاب زدن و کنترل آنها دشوارتر بوده و لذت کمتری از سفر خواهید برد.

منبع: Rei.com
نشر اختصاصی دنیای دوچرخه سواری من


مطالب مشابه :


راهنمای انتخاب خورجین و کیف دوچرخه

حد بالا - راهنمای انتخاب خورجین و کیف دوچرخه - کوهنوردی - سنگ نوردی - غار نوردی - دره نوردی
راهنمای انتخاب خورجین و کیف دوچرخه

دنیای دوچرخه سواری من - My Cycling World - راهنمای انتخاب خورجین و کیف دوچرخه - کاربردي ترين مطالب
بسته بندی اصولی وسایل سفر

دنیای دوچرخه سواری من - My Cycling World - بسته بندی اصولی وسایل سفر - کاربردي ترين مطالب فني، مقالات
حفظ امنیت دوچرخه در مقابل سرقت

دنیای دوچرخه سواری من - My Cycling World روی خورجین را با لباس های زیر کثیف بپوشانید.
همایش دوچرخه سواری قزوین 93/06/16

دنیای دوچرخه سواری من - My Cycling World همچنین توریستی سوار با لوازم و خورجین هم داشتیم!
تور ترکیبی آفرود قزوین به شمال و آنرود نوار شمالی به گنبد(گلستان)

دنیای دوچرخه سواری من - My Cycling World - تور ترکیبی آفرود قزوین به شمال و آنرود نوار شمالی به گنبد
گزارش برنامه سرخه حصار 93.10.26

دنیای دوچرخه سواری من - My Cycling World - گزارش برنامه سرخه حصار 93.10.26 - کاربردي ترين مطالب فني
مهدی محمدی : اصول و نیازمندی های سفر با دوچرخه

گروه دوچرخه سواری سیمرغ بابل - مهدی محمدی : اصول و نیازمندی های سفر با دوچرخه - این وبلاگ
وسایل مورد نیاز در سفر همراه با دوچرخه

ترک بند دوچرخه و خورجین حمل بار مناسب من صدرا هستم . و عضو باشگاه دوچرخه سواری افق کرج .
میزبان زوج فرانسوی - هندی (Cedric & Pearly)

دنیای دوچرخه سواری من - My Cycling World - میزبان زوج فرانسوی - هندی (Cedric & Pearly) - کاربردي ترين مطالب
برچسب :