بخش اول جزوه درباره چاپ دستی

در پست "جزوه درباره چاپ دستی" (چهارم شهریور) لینکی را درج کردم و بعدا طی تماسی که با سرکار خانم امیر ابراهیمی داشتم زحمت ارسال فایل اصلی بخش مربوط به خودشان را کشیدند و در اینجا و با هدف استفاده آسان تر مخاطبان (با کسب اجازه از ایشان) مطلب را عینا خدمتتان تقدیم می کنم.

دربارة چاپ دستی (Printmaking)

 

سخنی با هنرمندان حکاک وچاپگر،

مدیران گالری‌های هنری و مجموعه داران آثار نقاشی و چاپ دستی

 

           در سال‌های اخیر کار چاپ دستی در ایران به نحو محسوس رو به رشد و بالندگی رفته است. علاوه بر تنی چند از استادان باسابقه در این زمینه، تعداد زیادی از هنرمندان جوان و با استعداد به این میدان آمده‌اند، مواد و ابزار حرفه ای و با کیفیتی به بازار ایران رسیده وکارگاه های چاپ دستی تاسیس شده اند. از سوی دیگر، علاقه گالری‌های هنری به ارائه کارهای چاپ دستی نیز افزایش یافته و مجموعه داران آثار هنری بیش از گذشته از خرید اینگونه آثار استقبال می‌کنند. در این شرایط لازم دیدیم که برای پیشبرد و بهبود کار، برخی نکات و اطلاعات مفید و  لازم در مورد این رشته از هنرهای زیبا را به اطلاع دست اندرکاران آن برسانیم.

مدتی است که سایت معتبر و بین المللی "WorldPrintmakers.com" الگویی برای یک شناسنامه یا گواهینامه اعتبار آثار چاپ دستی تهیه کرده است که آگاهی از آن  جهت تامین منافع هنرمندان، گالری داران و مجموعه داران آثار چاپ دستی در سراسر جهان ارزش بسیار دارد و می تواند مانع از سوءاستفاده یا کژفهمی تولیدکنندگان و مصرف کنندگان این‌گونه آثار باشد. نظر به تحولات اخیر این شاخه از هنرهای تجسمی در ایران ،  از همه علاقمندان این رشته اعم از هنرمندان، استادان، هنرجویان، گالری داران، مجموعه داران و خریداران آثار چاپ دستی در ایران نیز دعوت می‌شود با مفاد این الگو آشنا شده و رعایت آن را هدف نهایی خود قرار دهند. بدیهی است که برخی از موارد این الگو هنوز در ایران چندان مورد استفاده ای ندارد. مثل اطلاعات مربوط به ستون ناشر و یا حتی اطلاعات مربوط به کارگاه چاپ و چاپگر اصلی وتفاوت تاریخ امضای تیراژهای اولیه با تیراژهای بعدی که بیشتر در مورد آثار چاپی با تیراژ بالا مصداق دارد.

اطلاعات مفیدی که در صفحات بعدی این مطلب در مورد ابزار و مواد کار حکاکی و چاپ دستی  ملاحظه خواهید کرد  توسط خانم مینا نوری  نقاش و حکاک باتجربه‌ی این رشته،  جهت کمک به  هنرمندان حکاک وچاپگر و سایرعلاقمندان گردآوری و تنظیم شده است. اطلاعات بیشتر در زمینه تکنیک ها و روش های گوناگون حکاکی روی فلز را می توانید در کتاب " کالکوگرافی" تالیف مینا نوری، یا از طریق جستجو در اینترنت پیدا کنید.

امید می‌رود ، سطح کیفی و فنی تولید وکار چاپ دستی در ایران با اتکاء به این اطلاعات بالاتر برود و آثار چاپ دستی هنرمندان ایرانی در رقابت با سایر آثار هنری در نمایشگاه های داخلی، مسابقات و  بازارهای بین المللی توفیق و محبوبیت بیشتری پیدا کند.

 در پایین، گواهینامه را  بزبان انگلیسی، همراه با ترجمه کامل متن به فارسی ملاحظه خواهیدکرد. فرم فارسی این متن با توجه به اهمیت مطالب آن به نحوی تنظیم شده است که گالری داران و هنرمندان بتوانند به راحتی آن را تکثیر و استفاده کنند.

 


   Certificate-of-Authenticity Model

  

Artist's full name:.........................................................

Title of print:..................................................................

 

Signature:.....................................................................

Medium/technique:......................................................

 

Address:.......................................................................

Paper or support:.........................................................

 

Phone:..........................................................................

Image size:....................................................................

 

Workshop:....................................................................

Paper size:....................................................................

 

Master printer:..............................................................

Edition:..........................................................................

 

Publisher:..............................................................

Type and number of proofs:........................................

 

Date of edition:.............................................................

    ?Plate or matrix cancelled ...................................

 

Date of signing, if different:.........................................

Additional information:.................................................


 الگوی گواهینامه اعتبار

 

نام کامل هنرمند -------------------- عنوان اثر

نمونه امضای هنرمند ----------------- تکنیک اثر

آدرس  هنرمند --------------------- نوع کاغذ

شماره تلفن -----------------------اندازه تصویر

کارگاه --------------------------اندازه کاغذ

چاپگر اصلی----------------------- (تعداد) مجموع  نسخ چاپی از یک کلیشه

ناشر------------- ----------------نوع و تعداد نسخه ها

تاریخ چاپ نسخه ها (گرفتن تیراژها) -  ----------------------- آیاکلیشه باطل شده است؟

تاریخ امضاء اثر (در صورت متفاوت بودن با تاریخ گرفتن تیراژها)  ------ سایر اطلاعات 


   الگوی گواهینامه  اعتبار در سال 2001 به ‌دنبال برنامه مبارزاتی و هدفمندی تحت عنوان "اینک پرده برداری کامل" تهیه شد تا از یک سو  به شرایط و نیازهای چاپگران پاسخ دهد و از سوی دیگر مجموعه داران را  با مسائلی که در ارتباط با اعتبار یک اثر چاپ دستی مطرح می‌شود آشنا کند.

"گواهینامه اعتبار" به چاپگران تیراژهای محدود و معتبر هنری  این امکان را می دهد تا کار خود را از پوستر ها و کپی‌های ماشینی که برخی از واسطه ها تحت عنوان "چاپ دستی" جا می زنند متمایز کنند. چاپگران با دادن اطلاعات وسیع درباره کار خود نه تنها اعتبار کارشان را تضمین می کنند بلکه خریداران خود را نیز آموزش می دهند و آن ها را ازاین که پول خود را صرف خرید چگونه اثری می‌نمایند آگاه می‌کنند. درواقع، چنین اعتبارنامه ای از آن جا که اطلاعات مشروحی در مورد  عوامل موثر در تولید و چاپ یک اثر (چاپ دستی) به خریدار می‌دهد، نوعی  ارزش اضافی به آن می‌افزاید. هرچه جزییات این اطلاعات بیشتر باشد ارزش اثر بیشتر خواهد بود.

موارد مندرج در این الگو را باهم مرور می کنیم :

- ستون نام هنرمند (یا هنرمندانی که با هم یک اثر را آفریده اند) و ستون "عنوان اثر" نیازی به توضیح ندارند .اگر هنرمند اثرش را مستقیما از آتلیه خود می فروشد می‌تواند آدرس و شماره تلفن خود را ذکر کند. شاید خریدار یا دوست او  بخواهد آثاردیگری  از او  بخرد.  بنابراین چنین آدرسی و همچنین آدرس الکترونیکی هنرمند می‌تواند ضروری باشد. از سوی دیگر اگر اثر توسط گالری یا واسطه ای به فروش می رسد، البته ممکن است تماس مستقیم مشتری با هنرمند درست نباشد.

 -ذکر نام چاپگر یا کارگاه چاپی و همچنین نام چاپگراصلی که چاپ نسخه ها را به عهده گرفته نیز تضمینی برای خریدار محسوب می شود. ذکر نام ناشر نیز به همین ترتیب اهمیت دارد.

-تاریخ چاپ آثار وتاریخ امضای آن ها(در صورت متفاوت بودن دو تاریخ)نیز اهمیت دارد. مدتی پس از فوت هنرمند و چنانچه کار های او به شهرت برسند این تاریخ ها زمانبندی صحیح آثار او را برای تاریخ نگاران ممکن می کند.

-آیا پس از گرفتن تمام تیراژهای یک کلیشه،  پلیت، فایل دیجیتالی یا کلیشه اثر مخدوش شده است؟ 

این مسئله بسیار مهم است چرا که  مخدوش کردن کلیشه، گرفتن تیراژ بیشتر از آن  را غیر ممکن می کند. اگر کلیشه مخدوش شود، چاپ هیچ نسخه اضافی  با استفاده از یک رنگ دیگر یا شماره بندی رُمی، یا هر بازی دیگر ممکن نخواهد شد.

   -    ستون دیگری تحت عنوان "سایراطلاعات " در این الگو در نظر گرفته شده که به هر هنرمند فرصت می دهد تا شرایط  ویژه  خود را اعلام کند. مثل اینکه:

 -         آیا شما در اجرای یک اثرچاپی از یک تکنیک استفاده کرده اید یا ترکیب چند تکنیک ؟

-     آیا  انواع و گونه های دیگری از نسخه چاپی در این مجموعه وجود دارد که باید ذکر شود، مثلا  نسخه هایی با کاغذهای مختلف یا مرکب های رنگی مختلف ؟ دراین ستون می توانید  آنرا ذکر کنید  .

-     آیا می خواهید درباره زندگی و یا کار و فعالیت خود اطلاعات دیگری به خریدار (یا مخاطب) آثارخود بدهید؟ در همین ستون آن را بنویسید.

-    آیا نیازی می بینید که در این جا ویکبار برای همه روشن کنید که یک اثر هنری چاپی   با تیراژ محدود چه فرقی با  پوسترها و کپی‌های ماشینی دارند؟ در این ستون و تحت عنوان "سایر اطلاعات" می توانید به هریک از این موارد اشاره کنید .

 

این نکته ها و هرچیز دیگری که به نظر شما ممکنست به کار چاپ دستی مربوط شود تجربه خریدار  اثر شما را بیشتر خواهد کرد. هنرمند چاپگری را می‌شناسیم  که با فروش هر اثرچاپی خود  جزوه ‌ي هفت صفحه ای به خریدار تحویل می‌دهد. مشتریان او کارش را کاملا ویژه می دانند و همین طور هم هست.*

 

 *برگرفته از سایتWorldPrintmakers.com  که  از تابستان سال 2000  راه اندازی شده است .

هدف مؤسسین این سایت، اطلاع رسانی به چاپگران فعال، مجموعه داران و علاقمندان به چاپ های دستی هنری در سراسر جهان است.

 

برگردان: ثمیلا امیرابراهیمی- خرداد1388

 

 


مطالب مشابه :


یک ورک شاپ

درباره چاپ دستی، نقاشی و هنر - یک ورک شاپ - کارها و نوشته های نسخه چاپ شده در کنار کلیشه
فروش دستگاه طلاکوب کلیشه ای

فروش انواع دستگاه های چاپ طلاکوب دستی و وشکل با کلیشه و یا حروفچینی دستی را
یک مونوپرینت

درباره چاپ دستی نیز هنرمندان با انجام کارهای خلاقه و خاص روی یک کلیشه نسخه های غیر
انواع دستگاه طلاکوب کلیشه ای و خطی

فروش انواع دستگاه های چاپ طلاکوب دستی و وشکل با کلیشه و یا حروفچینی دستی را
بخش اول جزوه درباره چاپ دستی

درباره چاپ دستی، نقاشی و هنر - بخش اول جزوه درباره چاپ دستی مجموع نسخ چاپی از یک کلیشه.
برچسب :