سقط جنین

قبل از بیرون آوردن یک کودک متولد نشده از رحم مادر، سقط کننده جنین، نخست باید تعیین کند چه مدت مادر کودک باردار بوده است. تنها با تعیین اینکه چه مدت کودک زنده بوده است، سقط کننده می تواند موثرترین روش یرای بیرون آوردن کودک متولد نشده انتخاب کند.
بارداری به سه دوره سه ماهه تقسیم می شود. سه ماهه اول تا هفته ۱۲ طول می کشد. سه ماهه دوم از هفته ۱۳ ام شروع می شو و تا هفته ۲۴ام ادامه می یابد. سه ماهه سوم زمان باقی مانده تا زمانی که کودک متولد می شود است. روش های خاص برای هر یک از این سه دوره برای سقط جنین استفاده می شود.
این مطلب روشهای متفاوت استفاده از سقط را توضیح می دهد. آنها وحشتناک هستند نه برای اینکه به شما شوک وارد کنند و باعث ترس شما شوند بلکه تنها برای آموزش و اطلاع رسانی شما خوانندگان عزیز  آورده شده است.

سقط در سه ماهه اول

سه ماهه اول: ساکشن (مکش)
در این روش، سقط کننده ، ابتدا باید حلقه عضلانی گردن رحم (باز کردن رحم) را فلج و سپس با کشش آن را باز کند. این کار مشکل است زیرااین حلقه سخت است و برای باز کردن آماده نیست. سپس یک لوله پلاستیکی توخالی، که دارای لبه چاقو مانند در نوک است را به رحم وارد کند. ساکشن بدن کودک را به قطعات ریز تبدیل می کند. در مرحله بعد، جفت عمیقا ریشه دار از دیواره داخلی رحم را قطع می کند.
تکه های جنین سقط شده در یک بطری مکیده می شود. مکش ۲۹ بار قوی تر از یک جاروبرقی است. برای جلوگیری از اینکه رحم در این روش سوراخ گردد باید بسیار مراقب بود ، زیرا ممکن است باعث خونریزی شود و نیازمند عمل جراحی بیشتر باشد. همچنین، در صورتی که هر گونه بافت جنینی یا جفت پشت در رحم باقی مانده باشد باعث عفونت می شود. این شایع ترین عوارض بعد از سقط جنین است.

مراحل سقط جنین به صورت تصویری (7)

الف) آینه طبی یاسپکولوم در واژن قرار داده می شود. آلت چسبنده با گیره محکم به لبه سرویکس نگه داشته می شود و کانولا(لوله پزشکی قابل ارتجاع کوچک) به رحم وارد می شود.

مراحل سقط جنین به صورت تصویری (6)

ب) سیال آمنیوتیک به همراه جفت و رحم از طریق کانولا به درون شیشه جمع آوری ساکشن می شود. رحم و جفت در این فرایند پاره می شوند.

مراحل سقط جنین به صورت تصویری (5)

ج) حفره رحمی با یک آلت تراش تراشیده می شود تا بافت اضافه ای از جنین باقی نمانده باشد.

سقط در سه ماهه دوم

سه ماهه دوم: سالین
در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی رایج ترین نوع سقط جنین، سقط با استفاده از سالین (محلول آب نمک) یا مسمومیت نمکی بود. این روش ها به دلیل خطراتی که برای مادر دارد ،امروزه دیگر استفاده نمی شوند. این عمل بعد از هفته ۱۶ ام زمانی که سیال به اندازه کافی در کیسه مایع آمنیوتیک اطراف نوزاد جمع شده انجام می شود. یک سوزن بزرگ از طریق شکم مادر وارد می شود و ۵۰ تا ۲۵۰ میلی لیتر (به اندازه یک فنجان) از مایع آمنیوتیک خارج و با محلول نمک غلیظ جایگزین می شود. کودک نفس می کشد و این محلول نمکی را می بلعید که این باعث مسمومیت و تشنج نوزاد می گردد.محلول شیمیایی همچنین باعث سوزش دردناک و تخریب پوست نوزاد می شود. معمولا پس از حدود یک ساعت، کودک می میرد. حدود ۹۷٪ از مادران نوزادان مرده خود را ظرف ۷۲ ساعت بیرون می آورند.
برای سقط در سه ماهه دوم از پروستاگلاندین ها و همچنین اوره نیز استفاده می شود اما اموزه بیشتر از روش ذیلاتاسیون و تخلیه که در زیر توضیح داده می شود، استفاده می کنند.
از آنجاییکه سقط جنین با سالین و پروستاگلندین ماهیت بسیار کشنده ای دارند، D & E یا دیلاتاسیون و روش تخلیه امروزه بیشتر توسعه داده شده است و تا حد زیادی جایگزین اینها شده است. این روش شامل بریدن زنده از نوزاد و تکه تکه و حذف از پایین است. برای سقط جنین کودکان متولد نشده در سن ۲۴ هفته استفاده می شود. این روش شبیه به D & C است. با این تفاوت که انبرک با آرواره های نوک تیز فلزی استفاده می شود. یک ابزار شبیه انبردست استفاده می شود چون استخوان نوزاد کلسیفیه شده است همانطور که در مورد جمجمه است. هیچ بیهوشی برای نوزاد وجود ندارد. سقط کننده جنین ابزاری را به درون رحم وارد می کند، یک پا و یا بخش دیگری از بدن را می قاپد و با یک حرکت چرخشی، آن را از بدن کودک جدا می کند. این کار چندین بار تکرار می شود.ستون فقرات باید شکسته شود، و جمجمه خرد شود تا بتوان آنها را بیرون کشید. کار پرستار این است تا قطعات بدن نوزاد سقط شده را دوباره سوار کند تا مطمئن شوید که همه قطعات برداشته شده است. اگر به دقت برداشته نشود، لبه های تیز از استخوان ها ممکن است موجب پارگی دهانه رحم شود. و خونریزی بسیار شدیدی ایجاد شود.

مراحل سقط جنین به صورت تصویری (4)

الف) قطعات بدن بصورت رندوم با گیره دندانه دار بلند گرفته می شوند.

مراحل سقط جنین به صورت تصویری (3)

ب) قطعات بدن جنین از طریق کانال واژینال به بیرون کشیده می شوند.

مراحل سقط جنین به صورت تصویری (2)

ج) قطعات باقی مانده بدن بیرون آورده می شوند.

مراحل سقط جنین به صورت تصویری (1)

د) سررا گرفته و خرد می کنند تا از کانال واژینال بیرون آورده شود. جفت و اجزای باقیمانده، از رحم ساکشن می شوند.

روش های دیگری نیز برای سقط در سه ماهه دوم وجود دارد از جمله:
تزریق داخل عروق قلبی. بعد از ظهور داروهای باروری، حاملگی های چند جنینی ، بسیارشایع شده است. حاملگیهای سه قلویی و بالاتر از دهه ۷۰ میلادی۲۰۰٪ رشد داشته است. “از آنجا که این باعث تولد نوزاد نارس و برخی مشکلات دیگر گردیده است، یک روش جدید برای سقط توسعه داده شده است.”

در حدود ۴ ماهگی یک سوزن از طریق شکم مادر، به داخل قفسه سینه و قلب یکی از بچه های جنین وارد می شود و با تزریق سم او را می کشند. این کار به منظور کاهش تعداد و یا برای کشتن یک کودک معلول انجام می شود ، البته اگر چنین کودکی شناسایی شده باشد. در صورت موفقیت، بدن نوزاد مرده جذب می شود. با این حال، گاهی اوقات این روش منجر به از دست دادن همه نوزادان می شود.

سقط در سه ماهه سوم

روش هیستروتومی
شبیه به سزارین، به طور کلی این روش زمانی استفاده می شود که روش های شیمیایی از قبیل مسمومیت با نمک یا پروستاگلاندین به شکست بیانجامد. یک برش در ناحیه شکم و رحم ایجاد می شود و نوزاد، جفت و کیسه آمنیوتیک برداشته می شود. گاهی اوقات کودکان در طول این روش زنده به دنیا می آیند.
این روش بالاترین خطر برای سلامت مادر دارد، چرا که پارگی در حاملگی های بعدی قابل ملاحظه است. در دو سال اول از سقط جنین قانونی در ایالت نیویورک، میزان مرگ و میر ناشی از روش هیستروتومی ۲۷۱.۲ مرگ در هر ۱۰۰۰۰۰ مورد بود.

داروهای میفپریستون، میفجین و RU-486
قرص RU-486 روش سقط شیمیایی است که در گاهی اوقات از هفته ۷ بارداری استفاده می شود. با تولید این قرص همگان بر این باور بودند که یک جایگزین سالم و موثر برای سقط جنین جراحی است اما شواهد یک تصویر بسیار متفاوت نشان می دهد.
مطالب مشابه :


انواع سقط

سقط جنین چیست؟ قطع خطر سقط جنين با تعداد زايمانها و نيز سن مادر سقط دارويي با قرص و شیاف
سقط‌ جنين‌هاي‌ پنهاني‌ زنان‌ با آمپول‌هاي‌ مرگبار

وبلاگ تخصصی سقط جنین خسرو پراكنده‌اند كه‌ با عرضه‌ قرص‌ها و آمپول‌هاي‌ سقط‌جنين
سقط با میزوپروستول

سقط با قرص میزوپروستول، جهت سقط های ناهنجاری های مادرزادی گاهی همراه با مرگ جنین
معضل فروش داروهاي سقط جنين

وبلاگ تخصصی سقط جنین داروهاي سقط جنين مي‌داند و با اشاره به قرص و شياف
راه های جلوگیری از بارداری

این وبلاگ سعی دارد آگاهی شما را در مورد مسائل سقط جنین از قرص باید با مشاوره با
جگونه می توانیم با استفاده از دارو سقط جنین کنیم

این قرص در داروخانه‌های بیشتره تجربه و ریسک سقط جنین القا شده با Misoprostol شبیه به سقط جنین
سوال: روش های اورژانسی و نحوه مصرف قرص ها

قرص لوونورژسترول دو عدد قرص همزمان با هم یا با فاصله 12 سقط جنین منجر به این اتفاقات شده است.
سقط > نه

حتی کسانی رو داشتیم آمپول یا قرص و شیاف سقط سقط جنین مرتبط است با تخریب سقط جنین
سقط جنین

در دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی رایج ترین نوع سقط جنین، سقط با با تولید این قرص همگان بر این
راههای سقط جنین

در مقادیر بالا دارای سمیت است لذا باید مصرف آن کنترل شده باشد.برای سقط جنین با با قرص
برچسب :