مراسم تجلیل از علی کسمائی

مراسم تجليل از «علي کسمايي» پدر دوبله ايران اما شور و هيجان ديگري داشت ، کسمايي متولد سال 1294 است ، او سالها به عنوان نويسنده ، مترجم ، مدير دوبلاژ و کارگردان در سينما فعاليت داشته است. منوچهر اسماعيلي که اکنون يکي از دوبلورهاي شناخته شده است ، از شاگردان کسمايي است که به گفته خودش ، کسمايي او را با فيلم «دروازه پاريس» کشف کرده است. اسماعيلي در سخنان کوتاهي از استاد خود گفت. ابوالحسن تهامي هم به روي سن آمد و وقتي کسمايي با کمک دوستان به روي سن رفت افراد حاضر در سالن به احترام او برخاستند و تشويق کردند و شاگردان استاد اشک شوق ريختند. تشويق تا دقايقي ادامه داشت تا اين که پير دوبله ايران لب به سخن گشود و گفته هاي خود را که در 5 پرده نوشته بود، خواند، او از اهالي سينما سپاسگزاري کرد که او را «ديده اند» و از او تجليل کرده اند. وقتي استاد از روي سن به جايگاه خود بر مي گشت نيز حضار دوباره به احترام او بلند شدند و تا دقايقي سالن از کف زدن آنها پر شد.

منوچهر اسماعيلي دوبلور پيشكسوت از علي كسمايي پدر دوبلاژ ايران تقدير كرد.
به گزارش خبرنگار سينمايي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در كليپي كه توسط مجيد برزگر ساخته شده بود، منوچهر اسماعيلي ، رسول زاده و تهامي نژاد در خانه‌ي سينما كه سالها قبل استوديو فيلم ايران بود با علي كسمايي سخن گفتند.

منوچهر اسماعيلي دوبلور پيشكسوت براي مراسم تقدير شب گذشته در فرهنگستان هنر به روي صحنه آمد و گفت: من بخش كوچكي از حاصل عمر "علي كسمايي" هستم. درود مي‌فرستم به تمام هنرمندان كه سرمايه‌گذار سينما بودند از عبدالله محمدي، از اصغر تفكري، ژاله كاظمي ، منوچهر نوذري ، حسين سرشار پاوراتي ايران و پاوراتي جهان كه همه را داغ‌دار كرد.

وسلام به هنرمندان زنده و آنها كه پايه‌هاي سينما بر دوششان است. امروز صحبت از مردي است كه حاصل عمرش، آبرو و حيثيت دوبلاژ ايران است.

من افتخار دارم كه در سن 20 سالگي درفيلم "دروازه پاريس" با ايشان همكاري كردم. يكي از ويژگي‌هاي علي كسمايي دادن فرصت بود. او ياد داد چيزي را كه ياد گرفتي پيش خودت نگه‌ندار. اين باعث ماندگاري نام علي كسمايي در دوبلاژ ايران شد.

من دچار هيجان شدم و اصلا فكر نمي‌كردم در توصيف استادم بايد اسمي از من برده شود و چه افتخاري به من داده شد. آقاي كسمايي متشكرم. از همه شما متشكريم.

ابوالحسن تهامي‌نژاد و منوچهر اسماعيلي تنديس يازدهمين جشن خانه‌ي سينما را به "علي كسمايي" دادند.

علي كسمايي گفت: به من اجازه دادند در پنج پرده‌ي كوتاه البته نه چندان كوتاه به اندازه تيزر تلويزيوني با شما اهالي مهربان سينما حرف بزنم.

پرده يك: يازدهمين جشن بزرگ سينما ايران با تلاش هميشگي پرويز پرستويي، رضا ميركريمي و منوچهر شاهسواري برگزارمي‌شود. به شما هنرمندان گرامي و به همه اهالي سينما ايران از صميم قلب شاد باش مي‌گويم. اميدوارم و دعا مي‌كنم كه چراغ روشن خانه سينما نورافكن شود و پرتو درخشان سينماي جمهوري اسلامي ايران را به سرتاسر جهان بتاباند.

پرده دوم: من يكي از پيشگامان سينماي ايران هستم و زندگي‌ام را در اين راه سپري كردم. بسيار خوشحال هستم كه جامعه هنري و مديران سينماي ايران، خدمتگزاران سينما را هميشه به ياد دارند و با پاداش‌ها معنوي سرافرازشان مي‌كنند.

نمونه حاضرش خود من هستم كه سالهاي سال در مديريت دوبلاژ ايران خدمت كردم و به عنوان پدر دوبلاژ ايران مفتخر شده‌ام و سپاسگذارم.

پرده سه: شما هنرمندان گرامي شهريار شاعر را مي‌شناسيد، شعرهاي ناب او را خوانده‌ايد يا شنيده‌ايد. او در بيتي غمگنانه سروده است «تا همه عمر رفيق نداني كه كيستم ...روزي سراغ من آيي كه نيستم»

من با اجازه زنده‌ياد شهريار در اين بيت شعر او دست مي‌برم و به مناسبت اين بزرگداشت به اهالي سينما مي‌گويم تا «هستم رفيق تو داني كه كيستم ... روزي سراغ من آيي كه هستم»


مطالب مشابه :


علت خودداري استاد ‌علامه حكيمي‌ از دريافت جايزه ‌جشنواره‌ فارابي

نگاه تازه - علت خودداري استاد ‌علامه حكيمي‌ از دريافت جايزه ‌جشنواره‌ فارابي - نگاهی تازه
درخشش «ساری تئل » در مراسم بزرگداشت «استاد شهریار در تهران»

ساری تئل لی چاغلاریم sari tellİ ÇaĞlarim - درخشش «ساری تئل » در مراسم بزرگداشت «استاد شهریار در
نشستی ادبي و نكوداشت استاد فرامرز مسرور ماسالي

پس از رو نمايي سرديس، با تقاضا و اصرار جمع، استاد مسرور به ايراد سخنراني پرداخت و از احساس
شیوه نامه تدوین پایان نامه

در صورت نياز مسؤوليّت راهنمايي رساله‌ي دوره دكتري را بيش از يك استاد سپاسگزاري نبايد از
دکتر ایرج اعتصام استاد بزرگ معماری ایران

من بايد از دقت و علاقه ايشان سپاسگزاري كنم چرا كه ساختار عكسي كه از استاد انتخاب كرده
مراسم تجلیل از علی کسمائی

اسماعيلي در سخنان کوتاهي از استاد بود، خواند، او از اهالي سينما سپاسگزاري کرد که او را
زندگي نامه استاد محمود علي بناء

مکتب القرآن چیذر - زندگي نامه استاد محمود علي بناء - - مکتب القرآن چیذر
خودداری علامه محمد رضا حکیمی از دریافت جایزه فارابی

استاد محمدرضا حكيمي از مردمان خراسان و از ضمن سپاسگزاري از اظهار لطف داوران، به
برچسب :