جراحی دندان، بعد از جراحی دندان چه غذاهایی بخوریم؟ - بعد از کشیدن دندان چه بخوریم

در این بخش از سایت برگزیده ها مطالبی درمورد جراحی دندان را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از برگزیده ها: از خوردن مواد غذایی که نیاز به جویدن زیاد دارند و یا چسبندگی زیادی دارند، مانند هویج، سیب و یا آب نبات و شکلات اجتناب کنید. با ما همرا هشوید تا مطالبی درمورد جراحی دندان مطالعه کنید.

بعد از کشیدن دندان چه بخوریم , بعد از کشیدن دندان چه غذایی بخوریم , بعد از کشیدن دندان عقل چه بخوریم

بعد از کشیدن دندان چه بخوریم

 

جراحی دندان

برگزیده ها: درد مزمن دندان و یا درد حاصل از یک اُرتودنسی و یا درد ناشی از عمل جراحی در ناحیه دهان می تواند غذا خوردن را با مشکل مواجه سازد، زیرا فرد نمی تواند عمل جویدن را به خوبی انجام دهد و در نتیجه غذا خوردن برای او مشکل می شود و نمی تواند هر ماده غذایی را که دوست دارد بخورد. هرگز منتظر نشوید تا درد کاملاً از بین برود و سپس شروع به خوردن موادغذایی کنید، بلکه سعی کنید خوردن موادغذایی و مایعاتی را که می توانید علیرغم داشتن درد، میل کنید شروع نمایید، زیرا خوردن مواد غذایی مناسب می تواند سبب تقویت بنیه بدن شده و میزان انرژی لازم را تامین نماید و روند بهبودی و کاهش درد را در شما تسریع کند.

رژیم غذایی قبل و بعد از عمل جراحی
مقدار ماده بی حس کننده که برای جراحی های دهانی در نظر گرفته می شود با توجه به سختی و مدت زمان عمل جراحی متفاوت می باشد. اگر بی حسی موضعی در نظر گرفته می شود معمولاً نیازی به محدودیت غذایی خاص غیر از عمل جراحی نمی باشد، اما اگر بیهوشی عمومی در نظر گرفته می شود، جراح توصیه می کند از نیمه شب قبل چیزی خورده نشود.

نوشیدنی های مغذی
در حالیکه درد دندان ی و یا به طور کلی درد در ناحیه دهان برای شما در خوردن مواد غذایی جامد محدودیت ایجاد می کند اما خوردن آب و در کنار آن سایر مایعات می تواند مایعات و مواد مغذی مورد نیاز بدن را تامین کند. مایعاتی مانند آبمیوه ها و یا آب سبزی جات طبیعی و تازه، دوغ و اسموتی میوه جات تازه می توانند تامین کننده مواد مغذی بدن باشند. تا جایی که امکان دارد آبمیوه ها را به طور طبیعی و تازه تهیه کنید تا آبمیوه های آماده و مصنوعی، که چندان مفید نمی باشند و مواد مغذی بدن را تامین نمی کنند. محصولات لبنی مانند شیر، بستنی، ماست و دوغ می توانند منابع خوبی از کلسیم و پروتئین برای بدن باشند. بعد از کشیدن دندان ، برای مصرف نوشیدنی ها از نی استفاده نکنید، زیرا ممکن است باعث عفونت در محل دندان کشیده شده شود.

غذاها ی نرم
پس از چند روز و زمانی که احساس می کنید می توانید عمل جویدن را از سر بگیرید، در ابتدا مواد غذایی نرم را وارد رژیم غذایی خود کنید. ماست، انواع پودینگ ها و بستنی می توانند مناسب باشند. البته برای به دست آوردن مواد مغذی بیشتر می توانید از سایر مواد غذایی نرم نیز استفاده کنید. موز اسلایس شده، سیب زمینی پوره شده و برنج خوب پخته و نرم شده از گزینه های مناسب برای افرادی هستند که نمی توانند عمل جویدن را به خوبی انجام دهند. البته می توان سبزی جات دلخواه خود را پخته و به صورت پوره درآورد و میل نمود.

سوپ ها
انواع سوپ های رقیق و سبک و آب گوشت ها می توانند غذای گرم و مناسبی باشند. از سوپ هایی استفاده کنید که نیاز به عمل جویدن ندارند، مانند سوپ های گوجه فرنگی و یا سوپ هایی که تمام مواد آن به شکل پوره شده باشند. سوپ قارچ و سوپ هایی که در آن از ماست و یا خامه استفاده می کنند نیز مناسب می باشد.

پس از عمل جراحی
یکی از مهم ترین مواد غذایی که بلافاصله بعد از عمل برای بدن لازم می باشد، نوشیدن آب است. نوشیدن 6 تا 8 لیوان آب و سایر مایعات در روز لازم است؛ از آنجایی که مصرف نوشیدنی های داغ ممکن است خون ریزی بعد از عمل را طولانی کند، لذا از مصرف آنها در 24 ساعت اولیه بعد از عمل خودداری کنید و تا جایی که می توانید از نوشیدنی های خنک و سرد استفاده نمایید.
پس از عمل جراحی فک و در دوره نقاهت سعی کنید چند روز اول پس از عمل تمام مواد غذایی را به صورت مایعات مصرف کنید و برای تامین مواد مغذی بدن و بهبودی سریع تر و رسانیدن پروتئین و ویتامین لازم به بدن از مکمل های مایع حاوی کالری بالا و پروتئین استفاده نمایید. پس از چند روز اولیه، با توصیه پزشک می توانید از رژیم غذایی نیمه جامد استفاده کنید که نیاز چندانی به جویدن ندارد، مانند املت، انواع پن کیک و یا پاستا که به خوبی پخته و نرم باشد.
در مواردی که مجبور به کشیدن دندان می شوید، رژیم غذایی نرم مانند انوع آبمیوه های طبیعی، آب سبزی جات، نان نرم، سبزی جات پخته شده و نرم مناسب می باشد. خوردن غذاها ی تند اصلاً مناسب نیست، زیرا ممکن است سبب التهاب در محل دندان کشیده شده شوند.
از خوردن مواد غذایی که نیاز به جویدن زیاد دارند و یا چسبندگی زیادی دارند، مانند هویج، سیب و یا آب نبات و شکلات اجتناب کنید.

آب
اگر چه آب رفع گرسنگی نمی کند، اما حداقل بدن را از کم آبی حفظ نموده و همین آبرسانی به بدن کمک می کند تا بدن هر چه سریع تر به بهبودی بعد از عمل جراحی برسد. به خاطر داشته باشید که حتماً آب بنوشید، حتی اگر احساس تشنگی نمی کنید. کارشناسان توصیه می کنند روزانه حداقل 6 تا 8 لیوان آب بنوشید.

گردآوری: بخش سلامت برگزیده ها


بعد از کشیدن دندان چه غذایی بخوریم , بعد از کشیدن دندان عقل چه بخوریم