سوال: قرص ال دی + قرص اچ دی


 سوال: توسط: ...
من حدوداً دو روز پیش با همسرم ن.ز.د.ی.ک.ی داشتم، اما از روش جلوگیری استفاده نکردیم. الان استرس دارم که مبادا باردار شم. الان باید چیکار کنم تا این شک من برطرف شه؟ به غیر از تست بارداری.پاسخ از زهرا محمدی کارشناس مامایی

شما 72 ساعت برای جلوگیری ضروری وقت دارید و می توانید از ال.دی چهار تا بعد از دوازده ساعات چهار تای دیگر یا اچ.دی دو تا و دوازده ساعت بعد دو تای دیگر استفاده کنید تا به خونریزی بیفتید در غیر این صورت باید از تست بارداری برای اطمینان استفاده کنید البته اگر در مورد وضعیت پریود خود مرا راهنماییی کنید اینکه آیا مرتب هستید یا خیر و اگر هستید در چندمین روز پریود هستید من بهتر می توانم شما را راهنمایی کنم.

از کیت داروخانه هم می توانید برای تشخیص بارداری استفاده کنید ولی فقط باید کمی صبر کنید لطفا در مورد پریودتان برای من اطلاعات را بفرستید و از روشی که گفتم استفاده کنید.


پاسخ از زهرا محمدی کارشناس مامایی

الان شما زمان برای جلوگیری ضروری ندارین ولی این جلوگیری را به خاطر بسپارین که در مواقع بعد بتونین ازش استفاده کنین، در مورد  نزدیــ کی شما هم در زمان حساس و نزدیک به تخمک گذاری صورت گرفته است و احتمال بارداری وجود دارد ولی برای جلوگیری ضروری در حال حاضر وقتی ندارید و برای اینکه تقریبا بشه احتمال بارداری را تشخیص داد به داروخانه مراجعه کند و از کیت های تشخیص بارداری استفاده کنید یک مدل بیبی چک هست که به این زودی جواب نمی ده و نیاز به زمان بیش تری دارد و همین طور ضریب خطر ان بالاتر است  لذا از کیت های تشخیص بارداری خریداری کنید و استفاده کنید ببینید نتیجه چه می شود. بعد باز اگر احساس کردید نیاز به راهنمایی دارید به من ایمیل بزنید. فقط یادتان باشد که استرس باعث تاخیر در پریود ماه بعد شما خواهد شد و بدین منظور استرس را از خود دور کنید.


پاسخ از سامیه غنا دانشجوی مامایی

قبل از اینکه بخواهم جواب بدیم اول چند تا سوال رو باید جواب بدهید: چند روز از زمان پریودتون می گذره؟ سیکل هاتون همیشه منظم بوده؟ اگه 24 تا 48 ساعت از تخمک گذاری گذشته باشه باردار نمی شوید.

از قبل هم روش پیشگیری نداشتید؟ مثلا قرص پیشگیری تا 6 ماه طول می کشه تا سیکل ها منظم بشه و بارداری اتفاق بیافته

زمانی که سیکل های تخمک گذاری وجود داشته باشد یعنی خانم دچار علائم قبل از قاعدگی حتی خفیف هم میشود و تخمک گذاری هم دارد.

بی بی چک می تونید استفاده کنید.  کاری ندارد حتی تو خونه. می تونستید صبح روز بعدش چهار تا قرص استفاده کنید.


 

پاسخ از : دکتر الهام خوری، هیات علمی گروه مامایی

هیچکار عزیزم. هشت روز صبر کن و یک تست خون بارداری بده، تا 72 ساعت اگر نگذشته فرصت برای استفاده از روش اورژانس پیشگیری از بارداری وجود دارد و تا 5-7 روز می توانی آیودی بگذاری. در صورت سؤال بیشتر درنگ نکن ، در خدمت شما هستم.  شاداب باشی.


سوال

مرسی از راهنمایی تون. اگر آیودی بذارم چه کمکی میتونه بهم بکنه؟ اگه از بی بی چک استفاده کنم چطور؟ مطمئن هست؟

اگر خدای ناکرده باردار شده باشم چه راه حلی برای از بین بردن جنین دارم؟ممنون که اطلاعاتتونو در اختیار من میذارید.


پاسخ
در مورد س. ق. ط. جنین هیچ پیشنهادی نمی شود از نظر شرعی حرام و از نظر انسانی نیز نادرست است.

در مورد سایر موارد همکاران و دانشجویان مامایی پاسخ خواهند داد.


سوال شده است:

اگه م.ق.ا.ر.ب.ت محافظت نشده درست روز تخمک گذاری اتفاق بیفته ایا استفاده از قرص لونورژسترول موثر است.


 

سوال شده است:

من هفت روز پیش با شوهرم ن. ز .د. یـ .ک. ی کردم بدون استفاده از کانـ دوم و  دخول م.نـ. ی صورت نگرفت ولی فردای آن روز حالت تهوع داشتم چون همراه با افزایش بزاق بود که فکر کردم سردیم شده ولی سه چهار روز بعدهم همین حالت داشتم احساس کردم که شاید حامله باشم به پیشنهاد یکی از دوستام بیست و یک قرص ال.دی رو دیشب همزمان خوردم ولی الان  یک روز گذشته و خون ریزی ندارم .

احتمال این که من حامله باشم وجود داره؟

در ضمن تا به حال  قرص ال.دی استفاده نکرده بودم و قاعدگی من منظم است و  هنوز زمان قاعدگی نرسیده است.

پاسخ:

 سوال شده است:

می خواستم بدونم اگه چهار روز از نـ ز د ی کی بگذره دیگه نمیشه از قرص "ال دی" استفاده کرد؟اگه استفاده بشه چی میشه؟

 


سوال:

من با نامزدم از بشت ن.ز.د.یـ.کی داشتم البته از کاندوم استفاده کرد ولی به خاطر ترس دو روز بعد به فاصله دوازده ساعت اچ دی مصرف کردم
خونریزی اچ دی با بریودیم همزمان شد
الان  هیجده روز از اون زمان میگذره و من بیشتر وقتها حالت تهوع دارم  کمکم کنید خیلی می ترسم

 

پاسخ: در .نز.د.ی.کی از طریق م.ق.عـ.د.ی احتمال بارداری وجود ندارد زیرا مسیر دستگاه گوارشی با مسیر دستگاه ت. ن. ا .سـ ل. ی کاملا متفاوت است.


 

توسط: ...

من حدود بیست روز پیش با نامزدم ن .ز. د .ی. ک. ی داشتم و از همون شب هر شب یک قرص ال دی می خورم. ایا این از بارداری جلوگیری می کنه؟ ایا جلوی عادت ماهانه رو هم می گیره؟

پاسخ: خیر اگر بارداری رخ داده باشد این شیوه پیشگیری اورژانسی نمی باشد.


 

 

سوال : ...

من با نامزدم درست بعد از پايان قاعدگيم يعني روز ششم ن ز  د يكي داشتم ميخواستم ببينم احتمال بارداري در اين روزها هست يا نه؟

پاسخ:


هشتم مرداد 91

توسط: م

چهار ماه هست که از روش استفاده از قرص ال.دی برای پیشگیری از بارداری استفاده می کنم این ماه دو روز خوردن قرص رو فراموش کردم. شب سوم لکه بینی داشتم. می خواستم بدونم آیا باید قرص سه روز رو با هم می خوردم؟ یا دیگه قرص نمی خوردم؟

 

پاسخ:  دانش آموخته مامایی سامیه غنا
در صورت فراموشی یک قرص و به خاطر آوردن پیش از زمان مصرف قرص بعدی، به محض یاداوری قرص فراموش شده باید خورده شود. اگر فراموشی تا زمان قرص دیگرباشد دو قرص در ساعت معین باید خورده شود.

در صورتی که دو قرص فراموش شود به محض یادآوری در دو شب بعد، هر شب دو قرص خورده شود و بقیه قرص ها طبق معمول ادامه یافته و تا یک هفته از کاندوم استفاده شود.

در صورتی که سه قرص یا بیشتر فراموش شود، خوردن قرص بقیه قرص ها روزی یک عدد ادامه یافته و به مدت یک هفته رابطه جن.س.ی خودداری و یا از کاندوم استفاده شود.

مصرف بسته بعدی قرص بدون رعایت هفت روز بین بسته ها و بلافاصله بعد از پایان بسته قبلی خواهد بود. در صورت داشتن رابطه ج.ن.س.ی مشکوک و عدم استفاده از قرص، استفاده از روش پیشگیری اورژانسی توصیه می شود.

دستورالعمل کشوری تنظیم خانواده، فصل اول، قرص های ترکیبی پیشگیری از بارداری

 


پانزده مرداد 91

توسط: س

سلام. من و نامزدم رابطه ... داشتیم و از روش منقطع استفاده کردیم. هشت ساعت بعدش برای اطمینان یک قرص لوونورژسترول و دوازده ساعت بعد قرص اول قرص دوم را خورد نامزدم. ده روز بعد برای مدت سه روز خونریزی خفیفی داشت (یعنی از هشت مرداد تا یازده) در حالی که زمان پریودش هیجده مرداد هستش. الان چهار روز تا قاعدگی بعدش زمان باقی مونده. آیا باید پریود بشه یا نه در هیجده مرداد؟

 

شانزده مرداد 91

پاسخ:  دانش آموخته مامایی سامیه غنا

روش صحیح مصرف قرص لوونورژسترول دو قرص با هم می باشد. قبلا توصیه می شد فاصله زمانی دوازده ساعت بین قرص ها رعایت شود.

با خوردن قرص، در این ماه ریزش آندومتر اتفاق افتاده است و ممکن است هیجدهم پریود نشوند.


بیست و ششم آبان ماه 91

سوال: توسط: س

پنج مهرماه ... داشتم اما از کاندوم استفاده نکردم و هنگام ا.ر.ض.ا. شدن فکر کنم مقدار آبی روی .... من ریخته شد و نفهمیدم که داخل رفت یا نه اما بلافاصله با دستمال پاک کردم.

دو روز هر  دوازده ساعت یه قرص ال.دی خوردم. یعنی کلا دو تا دونه و  ده مهر پریود شدم. در صورتی که باید بیست پریود می شدم. خیلی می ترسم. به نظرتون امکان بارداری هست؟ خواهش می کنم سریع جوابمو بدین. خیلی نگرانم.

 

پاسخ:

مشابه این سوالات و پاسخ های آن قبلا هم در وبلاگ مطرح شده است. سوال مشابه ای به همراه چگونگی مصرف قرص در زیر آمده است:

سوال: توسط ...

سلام. من بیست مهر ماه پریود شدم یک آبان ماه ... مشکوکی داشتم که حس می کنم ... نامزدم به ... من رسیده... اما هیچ د.خ.و.ل.ی انجام نشد. من سریع بعد یک ساعت قرص لوونورژستورل خوردم، دو تا، به همراه دو عدد ال.دی.  دوازده ساعت بعد هم همین قرص ها رو تکرار کردم... نه روز بعد از رابطه آزمایش خون دادم جواب منفی بود و درست ده روز بعد از رابطه من به خونریزی افتادم. خونریزی شبیه پریود... پنج روز هم طول کشید. میخواستم بدونم آیا بازم امکان بارداری هست؟ احتمالش هست که باردار باشم؟

 

پاسخ از دانش آموخته مامایی سامیه غنا:

نحوه صحیح مصرف را رعایت نمایید. نحوه صحیح مصرف قرص: لوونورژسترول دو قرص با هم تا هفتاد دو ساعت بعد از ن.ز.د.ی.ک.ی مشکوک  یا یک قرص تا 72 ساعت و قرص بعدی 12 ساعت بعد.

نیازی به قرص ال دی نمی باشد.

آزمایش خون روش مطمئنی برای رد حاملگی است و میزان تشخیص آن 99 درصد می باشد.

بله خونریزی رخ داده پریود بوده است. مصرف قرص لوونورژسترول باعث می شود تاریخ پریود شما تغییر کند.


امکان بارداری نیست چون پریود اتفاق افتاده است امکان بارداری در سیکل گذشته از بین می رود.


توسط: سارا

سلام

هفته پیش رابطه بدون کاندوم داشتم و مقداری م.ن.ی داخل... ریخت.  دوازده ساعت بعد شروع کردم به قرص ال دی خوردن. هر  دوازده ساعت یک عدد. آیا روش من اشتباهه و بی اثر بوده.

در ضمن سه روز پیش روز پریود شدنم بوده که تاکنون نشدم اما زیر نافم فشار دردناکی هر از چندی حس می کنم. اگه روشم درست بوده تا چه مدت باید قرص خوردن رو ادامه بدم. خیلی می ترسم لطفا کمکم کنید.

 

پاسخ توسط کارشناس مامایی در  قسمت بالا  نوشته شده است.


 

توسط:...
سلام .. من از قرص ال دی استفاده میکنم روز پنجشنه آخریشو خوردم و منتظر بودم تا پریود شم روز شنبه ساعت سه ... بدون جلوگیری داشتم و ن ز د ی ک ی داشتم و من ساعت 10 شب قرص لوونورژسترول خوردم و فرداش هم ساعت 10 یکی دیگه خوردم یعنی 12 ساعت بعد ... حالا احتمال حاملگی هست؟ الان پنج روز از آخرین قرص ال دی که خوردم گذشته و هنوز پریود نشدم .. آیا باید سه روز دیگه اگه پریود نشدم باز خوردن بسته جدید رو شروع کنم یا تا زمانی که پریود شم صبر کنم و بعد از روز پنجم پریودم شروع کنم دوباره ال دی بخورم؟

پاسخ: از سامیه غنا کارشناس مامایی

با سلام
با توجه به مصرف صحیح قرص لوونوژسترول احتمال بارداری وجود ندارد. سه تا ده روز پس از مصرف قرص پریود خواهید شد و پس از آن تاریخ پریود شما تغییر خواهد کرد. استرس به خود وارد ننمایید.
می توانید مصرف قرص ال دی خود را طبق روال قبل ادامه دهید و منتظر پریودی نباشید.


24 فروردین 92

توسط: ....

سلام زود جواب دادنتون خیلی مهمه ، من 16 اردیبهشت عروسیمه و دقیقا 12 اردیبهشت پریود میشدم، بنابر این این ماه یعنی فروردین یک هفته قبل از پریود ال دی خوردم تا پریودم عقب بیفته، و فقط دو روز عقب افتاد یعنی شانزدهم پریود شدم، در آخرین روزهای پریود حموم رفتم و باعث قطع خونریزی شد همون شب .... داشتم و بدون وسیله  جلوگیری ... به داخل ریخته شد همون شب از دوش واژینال بتادین و دو قرص ال دی استفاده شد. اما آگاهی اینو نداشتم  ال دی 4 عدد و دوازده ساعت بعد هم 4 عدد باید مصرف شه بعد از دو روز متوجه شدم 72 ساعت نگذشته و فورا 4 تا ال دی و دوازده ساعت بعد 4 تای دیگه مصرف کردم صبح حالت تهوع و سر گیجه داشتم از خونریزی خبری نیست احتمال بارداری تا چه حدی است


پاسخ از  سامیه غنا کارشناس مامایی

 
با سلام
احتمال بارداری شما با روش اورژانسی کم است. ممکن است خونریزی تا ده روز بعد اتفاق بیافتد. علائمی هم که گفتید علائم قبل از پریودی است.
توصیه می کنم پس از ایجاد خونریزی، مصرف قرص ال دی را شروع نمایید و با اتمام یک بسته، بسته بعدی را بلافاصله شروع نمایید تا پریود نشوید. اما این روش مستلزم مرتب دارو سر ساعت مشخص می باشد.

 


دوم خرداد ۹۲

توسط: نيلوفر

سلام. خسته نباشيد واقعا ممنون كه وقت مي گذارين و سوالات رو پاسخ ميدين.

راستش تقريبا تمام پاسخ ها رو مطالعه كردم اما برام يه سوالي پيش اومد.

من قريب به يك ماه و نيم پيش ... داشتم اما فقط م.ن.ي رو ... ريخته شد و دخول صورت نگرفت.

تقريبا 48 ساعت بعد بخاطر استرسي كه داشتم 2 عدد همزمان لوونوژسترول استفاده كردم و يك عدد ال دي و خوردن ال دي رو تا 4 روز در همان ساعت ادامه دادم.

دقيقا در زماني كه دكتر اعلام كرده بود پريود شدم يعني تقريبا 10-12 روز بعد از مصرف قرص. الان 13 روز از زمان اولين پريودم مي گذره ولي باز هم لك دارم و تقريبا شبيه به پريود اما با مقدار خيلي خيلي كمتر و به رنگ قهوه اي هست.

حالا سوال من اين هست كه:

1- احتمال بارداري وجود داره؟ خيلي نگرانم

2- اگر احتمال بارداري با پريود به صفر مي رسه چرا ديده شده خانم هايي از حاملگي خود به دليل اينكه پريود مي شدند بي خبر بودند يعني چرا بعضي از خانم ها با وجود اينكه حامله بودند پريود مي شدند؟

3- اين نوع بارداري كه فرد با وجود بسته شدن نطفه باز هم پريود مي شود تا چند ماه اين حالت وجود دارد؟

***************

پاسخ از سامیه غنا کارشناس مامایی

یازدهم خرداد 92

 

با سلام
با توجه به مصرف قرص پیشگیری احتمال بارداری وجود ندارد. احتمال بارداری یک درصد است.
توصیه می شود در صورتی که نیاز به روش پیشگیری اورژانسی داشتید دو قرص لوونورژسترول را به محض نزدیکی مشکوک استفاده نمایید. میزان موفقیت 99 درصداست.

یا در صورتی که می خواهید قرص ال دی استفاده کنید 4 قرص به محض نزدیکی مشکوک و 12 ساعت بعد 4 قرص ال دی استفاده نمایید. میزان موفقیت 97 درصد است.

تا 72 ساعت بعد از نزدیکی فرصت دارید.


 
در صورتی که پس از استفاده از روش تا 10 الی 14 روز عادت نشوند و در زمان پریودی بعدی لکه بینی داشته باشد یعنی لکه بینی دوران بارداری در زمان لانه گزینی جنین در رحم است.


 در سه ماهه اول بارداری لکه بینی می تواند به علت تهدید به سقط، یا حاملگی خارج از رحم یا حاملگی مول (بچه خوره) باشد. در صورتی که جفت پرویا ناقص نیز باشد ممکن است لکه بینی داشته باشد. در این حالت  جفت در نزدیکی دهانه رحم قرار دارد


اين نوع بارداري كه فرد با وجود بسته شدن نطفه باز هم پريود مي شود تا چند ماه اين حالت وجود دارد؟
در ماه اول به دلیل لانه گزینی جفت، در ماه اول تا سوم به دلیل موارد ذکر شده بالا. درماه آخر بارداری به دلیل مشکلات جفت مانند دکولمان یا جفت سرراهی


  توسط: نورا
سلام .  آیا قرص LD را باید حتما در زمان پریود مصرف کرد یا میشه آن شبی که ن.ز.د.ی.ک.ی می کنیم قبلش قرص مصرف کنیم.؟   اگه یه شبی ن.ز.د.ی.ک.ی نکردیم نخوریم در این صورت که دیگر امکان بارداری وجود ندارد؟   یعنی هرگاه که ن.ز.د.ی.ک.ی داشتیم قرص مصرف کنیم موقعی که ن.ز.د.ی.ک.ی نداریم مصرف نکنم؟

 

پاسخ از سامیه غنا کارشناس مامایی. هفدهم خرداد 92

با سلام. قرص ال دی را باید روزانه و سر ساعت مشخصی استفاده بکنید .  در صورتی که یک روز در میان استفاده نمایید هم احتمال بارداری و هم امکان لکه بینی خواهید داشت. 

توسط: ن....

 

سلام

من فکر کنم در دوره ی تخمک گذاریم  ن.ز.ز.د.ی.ک.ی.... داشتم. و آب منی روی قسمت خارجی دستگاه  ت.ن.ا.س.ل.ی ..... ریخته شد. بعد از سی ساعت مصرف قرص اچ-دی رو شروع کردم. آیا باز هم احتمال حاملگی هست؟

پاسخ از سامیه غنا کارشناس مامایی

 

با سلام

نحوه مصرف قرص اورژانس تان را ذکر نکردید. در صورتی که یکی از روش های ذیل باشد درست است:
 

قرص لوونورژسترول دو عدد قرص همزمان با هم یا با فاصله 12 ساعت

قرص ال دی 4 عدد با هم و 12 ساعت بعد 4 عدد  دیگر

قرص اچ دی 2 عدد قرص با هم و 12 ساعت بعد 2 عدد دیگر

قرص تری فازیک سفید 4 عدد با هم و 12 ساعت بعد 4 عدد سفید دیگر

روش های فوق تا 72 ساعت امکان پیشگیری دارد.

 
 23 خرداد1392     

 توسط: ...

سلام  من خودم دانشجوی مامایی هستم ولی یه سوال داشتم

اگه بعد از خوردن نوبت دوم قرص ها حدودا دوساعت و چل و پنج دقیقه بعد شخص استفراغ کرد آیا باید دوباره قرص ها رو بخوره یا اینکه اثر کرده ؟؟
با توجه به اینکه ازز مان روتین جذب دارو در معده که دوساعت هستش چهل و پنج دقیقه بیشتر گذشته

 

پاسخ از سامیه غنا:  خیر نیازی به مصرف دوباره نیست.


 

 توسط:  ....
 
    من 24 خرداد 92 باید پریود بشم درد شکمی دارم اما یه چیز مایعی سفید میاد این نشانه چی هسش؟


پاسخ از سامیه غنا :

در صورتی که سوزش و خارش نداشته باشید طبیعی است ولی در صورت خارش و سوزش علائم عفونت است.سوال توسط:  ش


سلام  من ۱تا ۵ تیر طبق روال عادی پریود شدم، البته من پریودم دقیقا منظم نیست و هر ماه ۱ هفته دیر تر نسبت به ماه قبل پریود میشم، ۱۰ تیر ربع ساعت بعد از نزدیکی، ۴ قرص ال دی و ۱۲ ساعت بعد ۴ قرص ال دی دیگر خوردم (استفاده از روش اورژانس)، اما امروز ۱۵ تیر هست و من هنوز خون ریزی نداشتم.ایا ممکنه به دلیل اینکه تازه پریود بودم یا اینکه پریودم کمی نا منظم هست هنوز خون ریزی ندارم؟ یا نکنه حامله هستم؟ لطفا من را راهنمایی کنید چون ایران هم نیستم و به کمک شما نیاز دارم، ممنون


پاسخ از دکتر الهام خوری دکترای بهداشت باروری:
تا دو هفته می تونید صبر کنید اگر پریود سدید برای اطمینان خودت تست بارداری بدهید. بسیار بعید است که حامله باشید. سلامت و خوشحال باشید هر جاکه هستید.

  پاسخ از سامیه غنا سلام  پس از استفاده از روش اورژانسی حدود یک هفته تا ده روز طول می کشد تا دچار پریود و یا لکه بینی شوید.  در صورتی که پس از این مدت پریود یا دچار لکه بینی نشوید آزمایش خون بارداری یا BHCG لازم است انجام دهید.


     توسط: ش

سلام
من بعد روز بعد از اتمام دوره عادت نامزدم با او نزديكي داشتم البته از پشت موقع اتمام كار یک قطره مني ريخت بالاي آلت اون بعد با دستمال مرطوب پاكش كريم همچنين حدود پنج دقيقه بعد دستمال رو آغشته به الكل كرديم و دوباره داخل و اطراف آلت او را پاك كردم. از ترس باردار شدن تو يكي از سايت ها خوندم كه با مصرف 2 قرص ال دي و بعد از 12 ساعت دو قرص ديگر ميشه پيشگيري كرد نامزدم هم 2 قرص خورد بعد از 5 ساعت ديدم كه نوشته بود ال 4 عدد و اچ دي دو عدد

 پس بهش گفتم دو تا ديگه بخور اون هم 1 دونه خورده بود زمان رو به چهار دوره شش ساعته تقسيم كرديم و قرار شد دو تا ديگه ساعت 12.5 شب و 2 تا 6 صبح بخوره اون هم خورد ولي نيم ساعت بعد از خوردن قرص هاي 12.5 شب استفراغ كرده بود و دوباره نخورده بود واسه همين دو تا ديگه ساعت 10.5 صبح خورد جمعا نه عدد قرص ال دي در فاصله هاي 6 ساعته خورده بود كه دو تاش رو بالا آورده بود. با اين حال و خوردن نامنظم قرص ال دي و با اينكه ايشون هنوز باكره اند و پرده دارند و مني داخل واژن نريخته فقط يك قطره بالاي واژن ريخته بازهم احتمال بارداري وجود داره؟؟

خواهش ميكنم اگه احتمالش هست راه حلي پيشنهاد بدين چون زندگي مون خراب ميشه.
با تشكر

پاسخ از سامیه غنا

با سلام

نحوه صحیح روش های اورژانسی:

قرص لوونورژسترول دو عدد قرص همزمان با هم یا با فاصله 12 ساعت

قرص ال دی 4 عدد با هم و 12 ساعت بعد 4 عدد دیگر

قرص اچ دی 2 عدد قرص با هم و 12 ساعت بعد 2 عدد دیگر

قرص تری فازیک سفید 4 عدد با هم و 12 ساعت بعد 4 عدد سفید دیگر

روش های فوق تا 72 ساعت امکان پیشگیری دارد.

در صورت استفاده از روش های فوق 7 الی 10 روز بعد دچار لکه بینی یا خونریزی خواهید شد. در صورتی که هیچ علامتی نداشته باشید پس از آن باید آزمایش خون بارداری استفاده نمایید.

همچنین روش های فوق می توانید فقط یک بار در یک سیکل قاعدگی استفاده کنید. در صورتی که مجبور شوید دو بار نیز اشکالی ندارد.

پیشنهاد می کنم در صورتی که در دوران نامزدی ن.ز.د.ی.کی به هرگونه ای دارید از یکی از روش های  مطمئن پیشگیری از بارداری مانند کاندوم، قرص ال دی یا قرص تری فازیک استفاده نمایید. امکان دارد در صورت باکره بودن نیز بارداری اتفاق بیفتد.
 اگر بیش از 72 ساعت از تماس ج.ن.سی مشکوك نگذشته باشد ، شما می توانید با کاربرد روش زیر از بارداري ناخواسته جلوگیري نمائید:

قرص لوونورژسترول یک عدد در اولین فرصت و یک عدد 12 ساعت بعد 

میزان اثر بخشی

 اثر بخشی روش با قرص هاي لوونورژسترول  نود و نه درصد میباشد.

میزان حاملگی با استفاده از این روش در صورت استفاده از قرص هاي لوونورژسترول حدود یک درصد در حالیکه با استفاده از قرص هاي ترکیبی حدود سه درصد می باشد.

اثر بخشی این روش با فاصله زمانی تماس جنسی تا آغاز استفاده از روش ارتباط قابل توجه ی دارد.

هر قدر فاصله زمان تماس جنسی تا آغاز استفاده از روش کوتاه تر باشد، اثر بخشی آن بیشتر است.


منبع: وب سایت دانشگاه علوم پزشکی زنجان  http://www.zums.ac.ir/files/khodabande-behdasht/pages/pishgiri.pdf
دکتر میترا مولائی نژاد، دکترای تخصصی بهداشت باروری http://www.drmolaei.ir/index.php?ToDo=ShowArticles&AID=6192
توسط:...
سلام. من بعد از نزدیکی که با کاندوم بود قرص ال دی هم برای پیشگیری مصرف کردم ولی هر 12 ساعت 3 تا خوردم 3 تا 12 ساعت هر نوبت 3 قرص هنوز 72 ساعت نشده بازم باید قرص ال دی بخورم؟ چون تو روش اورژانسی 4 تا گفته شده لطفا جواب من رو ی مقدار زود بدید. ممنون.

پاسخ :
روش صحیح مصرف قرص در بالا نوشته شده است . مصرف به اشکال دیگر از میزان کارایی ان می کاهد

سوال : توسط ....
سلام
 با نامزدم 5 روز پیش نزدیکی داشتم میگفت که دو روز دیگه پریود میشم که هنوز نشده هر دومون خیلی نگرانیم چون از دوستای خونوادگی هستیم و میترسیم که آبرو ریزی شه چون هنوز رسمی نشده رابطمون
در هر صورت بلافاصله بعد از نزدیکی چون مشکوک بود قرص لونژیل دوز یکی اش رو خورد

حالا با توجه به زمان قاعدگیش که منظمه الان چرا پریودش دو روز افتاده عقب خیلی خیلی استرس داریم آیا بیبی چک جواب میده الان روزه پنجم بعد از نزدیکیه ممنون میشم راهنمایی کنید


پاسخ از    دکتر الهام خوری

جناب متوجه نشدم از نوشته شما که ایشان یک قرص خوردند یا دو قرص جون همانطور که مستخضر هستید باید دو قرص به فاصله 12 ساعت مصرف شود. چنانچه قاعدگی ها منظم و دو روز هم به پریود بعدی مانده بوده و بزودی دو قرص هم مصرف شده بارداری بعید است و معمولا این وضعیت پریود نشدن عم بدنبال استرس برای افرادی تحت این شرایط بوجود می آید. اما چاره ای برای اطمینان جز انجام آزمایش خون نیست چنانچه جنابعالی دوستی پزشک یا ماما دارید یک ازمایش خون بارداری بنویسند البته هشت روز باید از زمان نزدیکی سپری شده باشد. بی بی چک اگر مثبت شود قابل اعتماد است اما اگر منفی شود باز هم اطمینان بخش نیست. انشاالله این دفعه که نگرانی شما برطرف شد یادتان باشد تحت هر شرایطی که بچه دار شدن برایتان میسر نیست حتما در هر تاریخی جلوگیری را فراموش نفرمائید چرا که  در علم پزشکی هیچ قانون صد در صدی وجود ندارد.
امیدارم که هر چه زودتر از نگرانی در بیاید.


توسط:حدیث

سلام
من این ماه شروع به خوردن قرص ال دی کردم
پریودی من 5 روزه هست اما من از روز سوم شروع کردم به خوردن قرص
بعد از پریودی دقیقا روز سومی که قرص مصرف کردم، با همسرم رابطه داشتم بدون کاندوم
میخوام بدونم که احتمال حاملگی هست؟
و چطور میتونم زودتر متوجه بشم،آزمایش خون یا بی بی چک
الان حدود 9 روز از رابطمون گذشته


پاسخ:
 با توجه به سوالات متعدد و پاسخ های مکرر به نظر می رسد می توانید جواب خود را در بالا پیدا کنید.توسط: ...
.
سلام. روز بخیر. من یک سال است که ازدواج کردم و تا ماه پیش از کاندوم استفاده میکردیم که در اثر پارگی روش را عوض کردیم و از قرص استفاده کردم. یک دوره قرص روکین مصرف کردم و همزمان کاندوم چون دکتر گفت بسته اول قابلیت پیشگیری ندارد. الان بسته دوم استفاده قرص است. آیا حالا هم نیازی به روشهای پیشگیری دیگر در کنار مصرف قرص مثل کاندوم هست؟ توی هفت روز استراحت بین هر دوره مصرف قرص چطور؟ کاندوم استفاده کنیم؟
ممنونم


 پاسخ از سامیه غنا کارشناس ارشد مامایی:‎ سلام، خیر نیازی به روش پشتیبان(کاندوم) ندارد. در روزهای عاری از قرص هم همین طورسوال توسط: ....


سلام
من در تاریخ 19 مهر 92 پریود شدم معمولا 6 روز قاعدگی من طول میکشه سوالم اینه اگه هنگامی که 10 روز از پاک شدم بگذره میتونم با استفاده از روش اورژانسی مصرف ال دی پریود بشم؟ و این اتفاق چند روز بعد برای من اتفاق میوفته ؟ من مجرد هستم وبرای جلوگیری از بارداری این کارو نمی کنم فقط میخوام این ماه دوبار پریود بشم.
از پاسخ گویی شما بی نهایت سپاسگزارم.
اجرکم عند الله پاسخ از سامیه غنا کارشناس ارشد مامایی:

 با سلام
بستگی به ضخامت آندومتر شما خواهد داشت شاید پریود شوید شاید دچار لکه بینی بشوید.
بهتر است از قرص لوونورژسترول دو قرص همزمان استفاده نمایید حداکثر طی ده روز پریود می شوید.
سوال توسط:...

سلام.
... نامطمین داشتم و از بعد آن شروع به خوردن قرص hd کردم. و قبلا فقط جلوگیری طبیعی داشتیم الان با اینکه ماه اول استفاده قرص بوده و بعد از ارژانسی استفاده کردن قرص هر شب یک قرص خوردم و دوباره بخاطر اینکه قرص استفاده میکنم جلوگیری خاصی نداشتیم و منی داخل رحم ریخته. ولی بعد از 3-4 روز حالت تهوع دارم.

میخوام بدونم احتمال اینکه باردار باشم وجود داره؟؟؟

آیا وقتی از قرص استفاده میکنی میتوانیم از بی بی چک استفاده کنم؟؟؟پاسخ : سامیه غنا

با سلام. اگر منظورتان از روش اورژانسی روزی یک قرص اچ دی بوده است اشتباه می باشد.
روش خود را قطع نموده و حتما آزمایش خون بارداری بدهید.

21 ابان 92. توسط: ....

 سلام. سوال من در مورد جلوگیری از پریود و عقب انداختن اون قبل از پریود شدنه. من دو روز قبل از اینکه پریود بشم شروع کردم به خوردن قرص ال دی ایا باعث میشه من چند روز پریودم عقب بیفته؟

توسط:.......

من با نامزدم ... بدون ک.ا.ن.د.و.م داشتیم البته م.ن.ی وارد ... من نشده

و من بعدش دو عدد قرص ال دی و 12 ساعت 4 عدد خوردم . ایا باز احتمال بارداری وجود داره. از کجا باید متوجه بارداری بشم. من 20 روز دیگه مونده پریود بشم

پاسخ


 


توسط:.......

من 16 مهر .... داشتم اما دخول صورت نگرفته   17مهر پريود شدم فقط شک کردم که در حد يک قطره مايع م.ن.ي روي و.ا.ژ.ن.م ريخته.18ام ال دي 2تا خوردم 2تاام 12 ساعت بعد.فايده داره؟بعد چون تو اينترنت ديدم از روز 5ام پريود بايد خورد از روز پنج خوردم که پريدم به جاي 5روز7روز طول کشيد،تا 28ام خوردم ولي ول کردم،دو روز بعد يعني 30ام خونريزي کمي داشتم،چيکار کنم؟استرس دارم.يعني احتمال بارداري هست؟

پاسخ از کارشناس مامایی : محدثه نورا

 جواب: احتمال بارداری نیست   احتمال بارداری نیست چون پریود شده اند
هیجدهم  وقتی پریود شده چرا دیگه ال دی خورده اند نادرست بوده است

 قرص های اورژانس را اشتباه خورده اند

بعد از ول کردن قرص لکه بینی طبیعی هست

 

 


توسط:ع

سلام

 همیشه پریودهام  2 تا چهار روز عقب یا جلو میشه. قبل از پریود هم  سه تا 4 روز لکه بینی، سه روز خونریزی و سه روز دوباره لکه بینی دارم (جمعا 10 روز) روز 7ام نز.د.ی.ک.ی خطرناک داشتم و طبق دستور HD مصرف کردم. الان که 5 روز از مصرف قرص میگذره، دچار لکه بینی شدم. میخواستم بدونم طبیعیه یا نه؟ آیا احتمال بارداری هست؟ و اینکه آیا اگر قبل از تمام شدن 10 روز فرد باردار بشه خونریزیش قطع میشه؟

 


 دوشنبه 27 آبان1392

  توسط:س

سلام.

 سه ماهه که عروسی کردم و متاسفانه بخاطر افزایش وزن دوره قاعدگی از  30 روز به 40 روز تغییر پیدا کرده. امروز با همسرم ... داشتم با توجه به اینکه سومین روز قاعدگیم بود و با اصرار همسرم از هیچ روش جلوگیری استفاده نکردیم. برای اطمینان بیشتر به داروخانه مراجعه کردم و پس از مطرح این مورد گفتند که احتمال بارداری وجود دارد و قرص لونو....را پیشنهاد کردند که مثل گذشته دو عددی نبود و یک عدد داخل بسته بود که گفتند کافیست. اما استرس دارم سوالم این است که ایا دوز ان کافیست یا مجددا تهیه و مصرف کنم؟ ایا بعداز 14 روز با اینکه پریودم مجددا پریود میشوم؟ ایا میتوانم برای اطمینان بیشتر ال دی مصرف کنم؟ ایا با تمام این موارد احتمال بارداری وجود دارد؟

 

روش درست پیشگیری اورژانسی با رنگ زرد در قسمت های بالاتر دیده می شود

 

سوالات مامایی خود را می توانید با کارشناس مامایی وبلاگ خانم سامیه غنا در میان بگذارید

 

 


دی 92

توسط:

 

سلام . من حدود چهل  ساعت از .... با نامزدم میگذره قرار بود امروز پریود بشم اما من شب نزدیکی 2 قرص ال دی و 24 ساعت بعدش 3 قرص ال دی و 12 ساعت بعدش هم 4 قرص ال دی خوردم زیر دلم درد پریود رو احساس می کنم نمیدونم به خوردن قرص ها باید ادامه بدم یا نه و احتمال بارداری از بین رفته یا نه ! ؟ و اینکه در این سیکل در بدن من تخمک وجود داشته یا نه؟

 

 

پاسخ از کارشناس مامایی محدثه نورا:

سلام . این روش قرص خوردن غلط است و اگر می خواهید روش اورژانسی استفاده کنید فقط لوونورژسترول رو مصرف کنید که دو تا قرص هست که باید دو تا رو همزمان مصرف کنید. نباید به قرص ها ادامه دهید.  بارداری پیش نمی اید نگران نباشید در صورتی که نزدیکی قبل از شب پریود شدن شما بوده است.  حتما حین ن.ز.د.ی.ک.ی از ک.ا.ن.د.و.م استفاده کنید که دچار نگرانی نشوید

 


بهمن 92

توسط: ....

سلام خسته نباشین من تقریبن کل وبو خوندم ولی نتونستم جوابمو بگیرم منو نامزدم هشت روز پیش ن.ز.د.ی.کی داشتیم آب م.ن.ی هم تو و.ا.ژ.ن.م نریخت ولی برا اطمینان هر شب یه قرص ال دی میخورم روش اورژانسیو نمیدونستم...

زیر شکمم یه کم درد دارم چن روز دیگه باید پرید بشم خیییییییلی میترسم که حامله باشم سرگیجه و حالت تهوع ندارم یعنی کسی که حامله باشه حتمن باید حالت تهوع بگیره؟

الان اگه روش اورژانسیو انجام بدم مشکلی برام

 

پاسخ:  در وبلاگ مامایی :تولد" سامیه غنا توضیح داده است 

http://iumss.blogfa.com/post/762

نحوه صحیح روش های اورژانسی 

قرص لوونورژسترول 0.75 دو عدد قرص همزمان با هم یا با فاصله 12 ساعت

قرص لوونورژسترول 1.5 یک عدد قرص

قرص ال دی 4 عدد با هم و 12 ساعت بعد 4 عدد دیگر

قرص اچ دی 2 عدد قرص با هم و 12 ساعت بعد 2 عدد دیگر

قرص تری فازیک سفید 4 عدد با هم و 12 ساعت بعد 4 عدد سفید دیگر

روش های فوق تا 72 ساعت امکان پیشگیری دارد.

در صورت استفاده از روش های فوق 7 الی 10 روز بعد دچار لکه بینی یا خونریزی خواهید شد. در صورتی که هیچ علامتی نداشته باشید پس از آن باید آزمایش خون بارداری استفاده نمایید. 

همچنین روش های فوق می توانید فقط یک بار در یک سیکل قاعدگی استفاده کنید. در صورتی که مجبور شوید دو بار نیز اشکالی ندارد

تست های بارداری 

آزمایش خون : 7 الی 10 روز بعد از نزدیکی مثبت می شود. 

بی بی چک : حداقل 23 روز  از آخرین روز آخرین پریود باید گذشته باشد

توسط:tara

سلام .من حدود یک ماه و نیم پیش با نمزدم نزدیکی داشتم البته هیچ دخولی صورت نگرفت ولی آب منی که روی کمرم ریخته شد احساس کردم وارد واژنم شده ..بعد از اون محل رو شستم و 7 ساعت بعد از دو قرص اچ دی استفاده کردم..روز بعد هم از دو قرص اچ د


مطالب مشابه :


تاخير و يا قطع پريود

قطع‌ مصرف ‌ قرص‌هاي ميدون هنوز گزارشي نداريم که نشون حد اقل براي حتي 4-5 ماه پريود نشدن
سوال: می خواهم در ایام سفر پریود نشوم چه کنم؟

دانش پرستاری: از کلاس درس تا جامعه - سوال: می خواهم در ایام سفر پریود نشوم چه کنم؟ - From Class to Community
عرق رازيانه داروي گمشده زنان و دوشيزگان

-آمنوره(قطع عرق رازیانه در ایام پریود قطع کپي نشدن حتما در قسمت نظرات اعلام
سوال: قرص ال دی + قرص اچ دی

علت پریود نشدن ایشان و پس از یک هفته، هر زمانی که می خواهید، قرص را قطع کنید تا پریود
سوال: آیا مصرف قرص ال دی خود را ادامه دهم؟

سه تا ده روز پس از مصرف قرص پریود خواهید شد و پس از آن تاریخ پریود شما تغییر خواهد کرد.
درمان طبيعي بي‌نظمي‌ قاعدگي

مشکل اصلي در رابطه با جريان خون قاعدگي، قاعدگي ‌دردناک، توقف و قطع قاعدگي و خونروي بيش از
خونریزی های غیرطبیعی رحمی

خونریزی است که 12 ماه یا بیشتر از قطع قاعدگی در یک زن میانسال گذشته و بعد خونریزی رخ می دهد.
برچسب :