ویژگی های پذیرش مهماندار

ویژگی های پذیرش مهماندار

مهماندار هواپیما محمد میرعلی یاری
 داشتن حداقل قد یك متر و ۶۵ سانتی متر، تناسب اندام، همخوان بودن میزان قد و وزن در زمره شرایط ظاهری برگزیده شدن در این شغل به حساب می آید و دیگر مراحل به مباحث تئوریك بازمی گردد. گذراندن دوره امتحانات پزشكی یكی از مهمترین مراحل پیوستن به گروه مهمانداران است چه این شغل در گروه مشاغل سخت قرار دارد و دلیل آن هم حضور چندساعته این افراد در هوای تحت فشار جوی شدید است. بدن فرد باید توانایی تحمل این فشار هوا را داشته باشد چرا كه پس از هر روز كار پروازی زمان بندی بدن دچار اختلال می شود.شغل مهمانداری یك واحد پزشكی بررسی فرد دارد كه ملزم به معاینه ۶ ماه یكبار مهمانداران است. فشار جوی شدید حاكم بر مهمانداران و مشكلات جسمی بسیاری برایشان به همراه دارد كه گروه بالادستی را ملزم به معاینه كامل و اندازه گیری میزان توانایی بدن افراد می كند. هر چند در ایران شركت طرف قرارداد، كارمندان خود را با فواصل یك ساله مورد آزمایش های بالینی قرار می دهد اما در قوانین بین المللی این فاصله ۶ ماه را در برمی گیرد.مهارت های لازم برای احراز شغل مهمانداری اما بخش دیگری از این معادلات را بر هم می ریزد كه یكی از مهمترین آنها تسلط به زبان انگلیسی است. امتحان ورودی هم شامل مراحل پذیرش یك مهماندار است كه سه عنوان را دربر می گیرد. ۶۰ درصد زبان انگلیسی، ۳۰ درصد معارف و ۳۰ درصد هوش.پس از اتمام تمام این مراحل نوبت به روانشناسی می رسد كه موارد غیرقابل پیش بینی در رفتار شخص مورد نظر را بررسی كرده، زیر ذره بین انتخاب می گذارند. مهمانداران می گویند هنگام ورود به اتاق روانشناسی برای انجام گزینش متوجه نمی شوید ولی پس از قبول یا رد شدن به شما می گویند كه طرز راه رفتن، چگونگی ورود و خروج از اتاق، نوع رفتار در قبال پذیرش یك فنجان چای و خوردن بیسكویت كنار آن و نوع واكنش، هنگام شنیدن جمله رد یا قبول مدنظر فرد مصاحبه كننده است كه از زبردست ترین روانشناسان محسوب می شوند.چگونه صحبت كردن، تشكر كردن یا نپذیرفتن حرفی در شرایط سخت یا آسان مدنظر قرار می گیرد و پس از اقبال یافتن در انتخاب شدن، نوبت مصاحبه به زبان انگلیسی است كه فرد باید از زندگی خود و علایق و اتفاقات پیرامون خود سخن بگوید. این آزمون توسط استادی صورت می گیرد كه دارای مدرك فوق لیسانس زبان انگلیسی از دانشگاه آكسفورد است. پس از گذراندن تمام این شرایط نوبت به بررسی و معاینه پزشكی می رسد كه در چه حد از سلامتی كامل به سر می برید. اگر نوار مغزی و قلبی شما سالم باشد، در انجام تست IQ نمره بالای ۱۰۰ را دریافت كرده باشید و از نظر دندانپزشك نیز مشكل خاصی نداشته، آزمایش خون شما نیز مطلوب باشد یك پله دیگر به مهماندار شدن نزدیك شده اید.


مدرسه عالی بسته شد
مدرسه عالی مهمانداری كه بعضی به آن دانشكده می گفتند پس از انقلاب به دلیل بعضی تدابیر برچیده شد. در این مدرسه عالی اساتید خارجی تخصصی این رشته تدریس می كردند و پس از انقلاب كه مدرسه را تعطیل كردند افراد با توجه به میزان نفوذ خود در دولت وارد مدرسه می شدند. چون شركت هما نمی توانست این افراد را استخدام كند به صورت پیمانی از آنها استفاده كرد و در نهایت نیروهای خوب و به گفته كانون مهمانداران زبردست این حوزه از هما رفتند. در نهایت افرادی دارای مدرك زیردیپلم كه به زبان انگلیسی هم تسلط نداشتند در مقام مهماندار ظاهر شدند و وجهه این شغل را با توجه به رفتار خود تغییر دادند. اكنون وضعیت مهمانداران را می توان به گونه ای دیگر بررسی كرد، آنها كه به شرایط استخدامی خود وفادار مانده اند هنوز همان ویژگی های نخستین را دارند ولی گروهی كه با هر بار پذیرایی از مسافران از خودشان هم پذیرایی می كنند وضعیت روزهای آغازین خود را ندارند و صلاحیت های ظاهری را از دست داد ه اند. اما یكی از اعضای كانون مهمانداران، وضعیت آموزش هم گروه های خود در ایران را مطابق با استانداردهای بین المللی آن در سایر نقاط دنیا ارزیابی نمی كند و بزرگترین نقص آموزش ها را در تئوریك بودن آنها تعریف می كند و یكی از مهمترین آنها را نبود سیستم «شبیه سازی» برای آموزش های مهارتی عنوان می كند كه برای نمونه مهمانداران با مهار كردن آتش سوزی در هواپیما یا سقوط و نجات اضطراری آشنا شوند. مهمانداران معتقدند اگر چنین امكاناتی در ایران ایجاد شود سودآوری بسیاری همراه خود خواهد داشت چون كشورهای همسایه كه مهمانداران خود را برای انجام این دوره به كشورهای اروپایی می فرستند از امكانات ایران استفاده خواهند كرد. از همین گونه است كه مهمانداران باید فنون زایمان را هم آموزش دیده باشند. شاید به همین دلیل واحدهای پزشكی یكی از مهمترین بخش ها در دروس مهمانداری محسوب می شود. آخر اینكه مهمانداران گلایه دارند كه از تعطیلات برخوردار نیستند و هواپیماها به جعبه كمك های اولیه و وسایل ضروری مجهز نیست. مهمانداران گلایه دارند كه چند ساعت بیشتر از حد استاندارد كار می كنند. آنها معتقدند كه در این شغل سلامت روانی وجود ندارد و رفاه نسبی در زندگی آنها بی معنی است. یك مهماندار نباید در طول روز بیش از ۱۴ ساعت فعال باشد در حالی كه بسیاری از مهمانداران بیش از ۱۴ ساعت كار می كنند و این به دنبال خود برای آنها بیماری به همراه دارد. مهمانداران زودتر از سایر مردم به سنگ كلیه مبتلا می شوند چون آب بدن آنها در ارتفاع زیاد خشك می شود، آنها به بیماری های عضلانی، كمردرد، پا درد و بیماری های گوارشی مبتلا می شوند و در كنار آن به خاطر اعتراض اخراج می شوند.

معاینات پزشکی:
تست پزشکي در بخش هواپيماهاي غير نظامي (Civil) شامل 2 گواهينامه کلاس 1 و کلاس 2 مي باشد.
گواهينامه کلاس 2 براي :
1- دانشجويان PPL و خلبانان داراي گواهينامه PPL
2- مهندس پرواز و ناوبر
گواهينامه کلاس 1 براي دانشجويان CPL و IR و خلبانان داراي گواهينامه CPL و IR .
درگواهينامه تست پزشکي کلاس 2 شرايط کمي ساده تر مي باشد.
ولي بطور کلي آزمايشات کامل خون و ادرار ، نوار قلب ، نوار مغز ، اکو کارديو گرافي قلب ، هولتر مانيتورينگ ( در صورت لزوم) ، تست چشم ( شامل ديد دور و ديد ميانه و ديد نزديک ،‌ عمق ديد ‍، تست رنگ ، و تست چشم با دستگاه ) ‍، نوار گوش يا اديومتري ( شنيدن فرکانسهاي 125 و 250 و 500 و 1000و 2000 و 3000 و 4000 و 8000 هرتز براي هردوگوش در مدت زمان خاص) ، عکس ازريه ها وسينوسها و نوار ريه ، عکس از فک و دندانها و معاينه دندان ، تست HIV و معاينه کامل بدن و انجام فشارخون .
تست هوش همان تست هوشي است که براي يک فرد بالغ و داراي مدرک ديپلم در آزمونهاي ورودي ارگانها برگزار مي شود و منابع آن
کتابهاي تست هوش موجود در کتاب فروشي هاست.
تست روانپزشکي نيز بسيار ساده است تا سلامت رواني شما را تاييد کنند.
حداقل قد مورد نیاز برای خلبانی نیز 165 سانتی متر می باشد.
بعد از گذراندن تمامی معاینات پزشکی در صورت قبولی کارت AMC به شما داده می شود که نشان دهنده ی سلامت کامل شماست و شما مجاز به شرکت در کلاس های خلبانی هستید.


مطالب مشابه :


چگونه مهماندار هواپیما شویم؟

حداقل سن برای استخدام در شرکت های مهماندار و استخدام آنها 140 هواپیمایی
تربیت مهماندار هوایی

صنعت هواپیمایی هواپیمایی به استخدام مهماندار از وجود مهماندار در هواپیمایی
ویژگی های پذیرش مهماندار

تسلط نداشتند در مقام مهماندار ظاهر مهماندار در هواپیمایی از استخدام در
ویژگی های مهماندار

هواپیمایی امارات هواپیمایی در تلاش موفق به استخدام در یک مهماندار در هر شرکت
مهمانداری

۳ شب می باشد.یک مهماندار در ماه استخدام رسمی امارات شرکت هواپیمایی
پرسش و پاسخ

هواپیمایی امارات برای شرکت خود در نظر گرفته اما اکثرا داشتم من خودم مهماندار
کتابهای خلبانی

تصاویری از انتخاب مهماندار در هواپیمایی بعد از استخدام در آکادمی خلباني امارات.
گزارشی از وضعیت مهمانداران هواپیما

از سال ۱۳۷۵ به بعد دیگر استخدام رسمی در یك مهماندار نباید در مدرسه خلباني امارات:
فرودگاه مهرآباد

تصاویری از انتخاب مهماندار در هواپیمایی بعد از استخدام در آکادمی خلباني امارات.
برچسب :