تشريح عملكرد شش ماهه1392 مؤسسه فرهنگي پيام آزادگان

" تشريح عملكرد شش ماهه1392 مؤسسه فرهنگي پيام آزادگان در مصاحبه با جناب آقای احدی مدیرعامل مؤسسه "

تاریخ انتشار خبر : یکشنبه, 15 دی 1392 ساعت 09:41 نوشته شده توسط : مدیریت   

img12093188.jpgجناب آقای احدی ضمن تقدير و تشكر از تلاش‌هاي بي‌وقفه جناب‌عالي در راستاي خدمت به آزادگان سرافراز از محضرتان تقاضا داريم در:

1. ابتدا اين مؤسسه را به مخاطبين معرفي نماييد؟

دوران مقاومت حماسي آزادگان سرافراز در زندان‌هاي رژيم بعثي صدام، فصلي سبز از دفتر پرافتخار دفاع مقدس ملت ايران است. فصلي كه براي شاهدان امروز، نسل‌هاي فردا و نيز همه انسان‌هاي منصف و آزاده جهان، حكايت از استقامت، تعهد و وفاداري آزادگان به آرمان‌هاي ديني و ملي خود دارد. ثبت و ضبط حماسه‌هاي مقاومت شكوهمند آزادگان جهت ارائه آن به نسل كنجكاور و تشنه امروز وظيفه‌اي است كه بر دوش دلسوزان و علاقمندان به ارزش‌هاي انقلاب اسلامي و دفاع مقدس افتاده است.

مؤسسه فرهنگي پيام آزادگان در سال 1384 بنابر همين ضرورت و با همت جمعي از آزادگان و با حمايت و تدبير حجت‌الاسلام و المسلمين سيد‌محمدحسن ابوترابي شكل گرفته است تا ضمن دفاع از هويت آزادگان عزيز، با حفظ اصل امانت‌داري، حقيقت وقايع و حوادث دوران پرمرارت مقاومت آنان را براي همه مشتاقان و علاقه‌مندان روايت نمايد.

اين مؤسسه داراي اساسنامه‌اي به شرح ذيل است:

 گردآوري، ثبت و انتشار خاطرات، تاريخ و فرهنگ اسيران ايراني از جمله خاطرات مرحوم ابوترابي

 نشر و تبليغ فرهنگ اسلامي و انقلابي آزادگان از طريق فيلم، داستان، برنامه‌هاي مستند تلويزيوني، برگزاري مسابقات نشر الكترونيكي و نرم‌افزارهاي كامپيوتري، انتشار نشريه و مجله و ساير ابزار فرهنگي

 ارائه خدمات فرهنگي به آزادگان و خانواده‌هاي آنان همچون اردوهاي تفريحي و زيارتي، ديدارهاي سالانه به منظور حفظ و تقويت روحيه ايثارگري

 نشر و تبلغ معارف قرآن و اهل‌البيت: به وسيله آزادگان با توجه به تجارب دوران اسارت

 گراميداشت ياد و نام آزادگان در مناسبت‌ها و قالب‌هاي ملي و رسمي همچون كتب درسي، مطبوعات،‌ رسانه‌هاي جمعي و انجام هر گونه اقدامات ضروري

 تهيه بستر مناسب براي دفاع از هويت و حقوق آزادگان در داخل و خارج كشور

 ايجاد فعاليت‌هاي تحقيقاتي و پژوهشي در زمينه موضوع و اهداف مؤسسه

2. چارچوب فعاليت‌ها مؤسسه را بيان فرمائيد؟

كليه فعاليت‌ها و اقدامات مؤسسه در چارچوب قوانين و مقررات موضوعه كشوري و سياست‌هاي فرهنگي مصوب شوراي عالي انقلاب فرهنگي و هماهنگ با برنامه‌هاي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي صورت مي‌پذيرد.

3. با توجه به اساسنامه مؤسسه حيطه فعاليت‌هاي مؤسسه به استثناء آنچه در ابتدا (اساسنامه) ذكر گرديد در چه زمينه‌هايي است؟

به منظور نيل به اهداف و موضوع فعاليت‌هاي فرهنگي پيش‌بيني شده در اساسنامه، مؤسسه مي‌تواند با رعايت مقررات مربوطه به عمليات زير مبادرت نمايد.

الف) تهيه و تأمين مواد و كالاهاي مورد نياز و تدارك وسايل و ابزار كار و تلاش به منظور تأمين هزينه‌هاي مؤسسه

ب) سرمايه‌گذاري و مشاركت با اشخاص حقيقي و حقوقي به منظور بالا بردن سطح كارآيي و توانايي‌هاي مؤسسه و نيز ايجاد و تأسيس شركت و مؤسسه يا قبول سهام شركت‌ها

ج) انعقاد قرداد و انجام معاملات مجاز و محدوده اهداف و موضوع مؤسسه

د) تحصيل يا اعطاي وام يا اعتبار از اشخاص، بانك‌ها به مؤسسات اعتباري سازمان‌هاي دولتي و عمومي و قبول هدايا و اعطاي جوايز

4. اركان مؤسسه فرهنگي پيام آزادگان چه اشخاصي هستند؟

اركان مؤسسه عبارتند از:

الف) مؤسسان که بعد از تأسیس و صدور مجوز مجمع عمومی نامیده می¬شوند.

ب) هيأت مديره

ج) مديرعامل

مؤسسه فرهنگي پيام آزادگان با تصميم و تصويب مؤسسان تأسيس گرديد و مؤسسان اوليه مجمع عمومي را تشكيل دادند.

5. آيا مؤسسان (مجمع عمومی) حق مالكيت بر مؤسسه دارند و يا سودي عايد آنان مي‌شود؟

مؤسسان (مجمع عمومی) هيچ‌گونه تملكي بر اموال و دارايي‌هاي مؤسسه ندارند. همچنين حق برداشت و يا تخصيص هيچ‌گونه سودي اعم از سود سهام يا سرمايه را نداشته و خود وابستگان آنان نمي‌توانند مبادرت به انجام معاملات با مؤسسه بنمايند. كليه اموال و دارايي‌هايي به مؤسسه تعلق گرفته يا بعداً به دارايي آن افزوده شود، در دفاتر مربوطه ثبت خواهد شد و پس از كسر هزينه‌هاي جاري و قانوني، در جهت اهداف مؤسسه مصرف خواهد شد و مؤسسان هيچ گونه مالكيتي بر اين اموال ندارند.

6. وظايف مؤسسان (مجمع عمومی) را بيان فرمائيد؟

وظايف مؤسسان (مجمع عمومی) عبارت است از:

الف) تصويب اساسنامه

ب) انتخاب اوليه هيأت مديره و مديرعامل مؤسسه و همچنين مؤسسان از بدو تأسيس مؤسسه و پس از برگزاري مجمع عمومي، مسئول سياستگذاري و تصميم‌گيري و تعيين كننده خط مشي كلي مؤسسه بوده و داراي اختيارات و وظايف زير هستند:

1. تصويب بودجه و تراز مالي

2. تعيين سياست‌هاي كلي و خط مشي و برنامه‌هاي آتي و تصويب آيين‌نامه و دستورالعمل اجرايي مؤسسه

3. انتخاب هيأت‌مديره و مديرعامل و در صورت لزوم بازرس

4. استماع گزارش هیات مدیره و مدیر عامل و رسیدگی به آن و اظهار نظر درباره گزارش بازرس

5. تصویب و قبول عضویت اعضای جدید مؤسسه با رعایت ضوابط مصوب

6. تعیین روزنامه کثیر الانتشار جهت درج آگهی‌ها و دعوت نامه های مؤسسه و انتشار تصمیمات قانونی.

7. تغییر و اصلاح مواد اساسنامه و انحلال مؤسسه با رعایت ضوابط قانونی و با تایید قبلی هیات رسیدگی به امور مراکز فرهنگی.

7. امور اجرايي مؤسسه چگونه مي‌باشد؟

امور اجرايي مؤسسه توسط هيئت‌مديره‌اي كه حداقل دو نفر از بين مؤسسان عضو آن مي‌باشند، انجام مي‌گيرد. هيأت مديره رئيس و مديرعامل را انتخاب مي‌نمايد. هيأت مديره به عنوان نمايندگان قانوني مؤسسه داراي كليه اختيارات لازم قانوني اجرايي بوده است.

8. وظايف هيأت مديره چيست؟

1. حفظ و حراست از اموال مؤسسه و تهيه صورت دارايي از اموال

2. رسيدگي به حساب‌هاي مؤسسه و پرداخت بدهي‌ها و وصول مطالبات

3. اجراي مصوبات مجمع عمومي (مؤسسان) در ارتباط با امور مؤسسه

4. تهيه و تنظيم بودجه و تراز مالي و تنظيم آيين‌نامه و دستورالعمل و روش‌هاي اجراي آن پس از تصويب مجمع

5. افتتاح حساب در بانك‌ها و خريد و فروش و اجاره و عقد قراردادهاي لازم با اشخاص

6. طرح و تعقيب دعاوي اعم از حقوقي و جزايي در مراحل مختلف دادرسي و ارجاع و عمومي به داوري

ضمن اينكه هيأت مديره مي‌تواند تمام يا قسمتي از وظايف خود را به مديرعامل تفويض نمايد و مديرعامل نيز مي‌تواند يك نفر را به سمت قائم‌مقام خود انتخاب و قسمتي از وظايف محوله را به وي واگذار كند.

مديرعامل براي يك دوره دو ساله انتخاب مي‌شود و تجديد انتخاب وي بلامانع است.

علاوه بر موارد فوق، مديرعامل مؤسسه به عنوان مجري تصميمات هيأت مديره، مسئوليت‌هاي اداري و اجرايي مؤسسه را عهده‌دار بوده و مي‌تواند با داشتن حق عزل و نصب كاركنان،‌اداره و تمشيت امور و تدوين طرح و ايجاد ارتباط و همكاري با سازمان‌هاي دولتي و خصوصي و اشخاص حقيقي و صليب مشاركت آن‌ها در انجام فعاليت‌هاي مؤسسه اقدامات لازم را انجام دهد و در قبال مؤسسه و هيأت مديره مسئول است.

9. آيا در اساسنامه مؤسسه چگونگي انحلال مؤسسه و تعيين تكليف اموال آن پيش‌بيني گرديده؟

بلي. انحلال مؤسسه با رأي موافق آراء پنج نفر از اعضاي مؤسس اوليه امكان‌پذير است. در صورت انحلال مؤسسه مدير تسويه‌اي به انتخاب مؤسسان از بين اعضاء يا خارج تعيين خواهد شد. مدير تسويه موظف است به حساب مطالبات و ديون و كليه اموال و دارايي‌هاي مؤسسه رسيدگي و نسبت به وصول مطالبات و پرداخت بدهي‌ها اقدام و گزارش نهايي را به مؤسسان (مجمع عمومي) تسليم نمود. پس از اداء ديون و وصول مطالبات مؤسسه، نسبت به واگذاري اموال و املاك آن به آزادگان نيازمند يا مؤسسات خيريه داخل كشور با نظر ولي‌فقيه يا نماينده ايشان اقدام نمايند. در حقیقت پس از انحلال تمام مالکیت مؤسسه در اختیار ولی فقیه قرار گرفته و با نظر ایشان برای آزادگان نیازمند توزیع خواهد شد و این مهمترین موضوع در مسیر تشکیل مؤسسه است که مؤسسان آن تمام هم و غم و تلاش خود را بدون دریافت هیچ گونه وجهی و یا کمکی در ابتدای تأسیس، هر گونه مالکیت بر مؤسسه را از خود سلب کردند.

ضمن تشكر از بياناتتان در بخش اول كه به معرفي مؤسسه فرهنگي پيام آزادگان اشاره فرموديد، اگر مايل باشيد پيرامون فعاليت‌هاي مؤسسه در سال 1392 سؤالاتي مطرح نمائيم؟

10. مهم‌ترين اقدامات مؤسسه در زمينه ارتباط با آزادگان و زنده نگه داشتن ياد و خاطره دوران اسارت و ترويج فرهنگ ايثار و شهادت در جامعه را توضيح دهيد؟

مؤسسه فرهنگي آزادگان در جهت تحقق اهداف معينه كه يك مورد آن ارائه خدمات فرهنگي به آزادگان و خانواده آنان به منظور حفظ و تقويت روحيه ايثارگري آنان مي‌باشد اقدام به ايجاد پايگاه اطلاع‌رساني پيام آزادگان به عنوان مرجعي قابل اطمينان براي آزادگان سرافراز بر روي اينترنت نموده است. اين سايت ارتباط دوسويه‌اي بين آزادگان در فضاي مجازي برقرار، و آزادگان عزيز ضمن مراجعه به سايت هم از اخبار كشور مطلع مي‌گردند و هم از اخبار جامعه آزادگي بهره‌مند مي‌شوند. برنامه‌هايي براي تقويت اين سايت داريم به گونه‌اي كه هر آزاده صفحه‌اي شخصي در اين سايت داشته باشد و اين سايت تبديل به يك شبكه اجتماعي گسترده خواهد گرديد.

علاوه بر ايجاد سايت به منظور تقويت روحيه آزادگان اين مؤسسه نمايشگاه‌ها، همايش ها و مراسمات متعددي با همكاري آزادگان انجام داده كه در اين برنامه‌ها عمده‌ـرين هدف مؤسسه يعني نشر و تبليغ معارف قرآن و اهل‌البيت: و نشر ترويج فرهنگ اسلامي و انقلابي آزادگان انجام گرفته كه از جمله اين برنامه‌ها جشن حماسه صبر در سالگرد ورود آزادگان بود.

اين برنامه‌ها كه با هدف گراميداشت ياد و نام آزادگان و ترويج فرهنگ آزادگي ايثار و مقاومت و زنده‌نگه داشتن ياد و خاطره مقاومت دلاورمردان آزاده با حضور خانواده‌هاي آنان، جامعه ايثارگراي، مسئولين لشكري و كشوري برگزار گرديد، آزادگان سرافراز برنامه‌هاي متنوعي اجراء نمودند كه از برجسته‌ترين آن‌ها حركت نمادين كاروان آزادگان در ميدان آزادي بود كه از نوع خود بي‌نظير بود.

نظم و انضباط اين حركت نمادين، حضور پرشور جوانان و ساير اقشار مردم حال و هواي روزهاي آزادي اين سرافرازان را تداعي نمود.

از ديگر برنامه‌هاي فرهنگي مؤسسه

 برگزاري يادواره شهداي آزاده و سالگرد ارتحال مرحوم حاج آقا ابوترابي

 برگزاري همايش‌هاي اردوگاهي با هماهنگی آزادگان همان اردوگاه¬ها و سایر نهادها

 برگزاري كلاس‌هاي قرآن ـ نهج‌البلاغه

 مشاوره پزشكي ـ حقوقي با رويكرد تحكيم خانواده

 برگزاري جشن‌هاي ميلاد چهارده معصوم جشن بزرگ ميلاد حضرت فاطمه3، جسن ميلاد امام رضا7، جشن نيمه‌شعبان، جشن ميلاد امام حسين7

 برگزاري مراسم عزاداري معصومين:

 برگزاري اردوهاي زيارتي، سياحتي و تفريحي خانواده آزادگان،‌مشهد، قم، جمكران و ...

 برگزاري اردوهاي راهيان نور

11. در زمينه گردآوري خاطرات آزادگان چه اقدام مهمي اجراء نموده‌ايد؟

دوران مقاومت و پايداري آزادگان سرافراز در زندان‌هاي رژيم بعث عراق، خاكريز پنهان دفاع بود. پشت اين خاكريز آزادگان به نبردي مظلومانه و نابرابر به دشمن پرداختند و با ايمان به خدا از ميراث عقيدتي خود جانانه دفاع كردند. ما معتقديم ابعاد مختلف آن مقاومت و پايداري پهنان مانده است، و يكي از اهداف مؤسسه فرهنگي پيام آزادگان انجام اين رسالت مي‌باشد. (گردآوري، ثبت و انتشار خاطرات آزادگان) جهت تحقق اين مهم در چارت تشكيلاتي مؤسسه معاونت پژوهش ديده شده است و از وظايف اساسي آن گردآوري آثار و اسناد و خاطرات آزادگان و پالايش و ساماندهي آن‌ها جهت نشر مي‌باشد كه در اين راستا تا به حال 90 عنوان كتاب چاپ گرديده و حدود 10 هزار ساعت خاطره از آزادگان جمع‌آوري گرديده است.

برنامه‌هايي هم جهت تقويت اين مجموعه و ايجاد شوراي پژوهشي و مجمع نويسندگان آزاده در آينده داريم همچنين برآنيم تا فضايي مناسب جهت بهره‌گيري آزادگان و پژوهشگران براي دريافت اطلاعات و خلق آقار مهيا نمائيم.

البته سامانه جامع اطلاعات آزادگان در مؤسسه ايجاد گرديده و اطلاعات ذي‌قيمتي از آزادگان گردآوري و ثبت گرديده است.

12. استحضار داريد كه آزادگان در دوران انسان‌ساز اسارت خالق هنرهايي زيبا، شگفت‌انگيز و جذاب بودند. براي ساماندهي عزيزان آزاده هنرمند و استفاده از هنر آنان چه اقدامي انجام داده‌ايد؟

به منظور تحقق اين امر مهم، معاونت امور هنري در زيرمجموعه مؤسسه فرهنگي ايجاد گرديد. و در راستاي توليد آثار سينمايي، تلويزيوني، تئاتر و انيميشن و هنرهاي تجسمي با موضوع آزادگان و اهل‌البيت: فعاليت مي‌نمايد. و در راستاي برگزاري جشنواره‌ها و نمايشگاه‌هاي هنري، ساماندهي هنرمندان آزاده فعاليت مي‌نمايد كه تا به حال اقدامات خوبي در اين راستا انجام گرفته است. توليد حداقل پنج مستند تلويزيوني بلند که هر کدام از مستندها در چند قسمت تولید می¬شود، در دست اقدام داريم و تعدادي مستند ديگر در دست بررسي و تحقيق براي اجرا وجود دارد.

از شرح فعاليت‌هاي فرهنگي، هنري و پژوهش خارج شويم

13. و در صورت امكان بفرمائيد برنامه‌هاي راهبردي جناب‌عالي براي آينده مؤسسه جهت از برنامه‌هاي راهبردي مؤسسه

1. نقش‌آفريني مؤسسه در سطح ملي در زمينه چاپ و نشر كتب و برنامه‌هاي پژوهشي مي‌باشد.

2. تدوين سند راهبردي آزادگان و برنامه اجرايي آزادگان در سال 1404 كه توسط انديشكده آصف در حال انجام است.

3. تدوين دانشنامه آزادگان توسط بنياد دانشنامه نگاري ايران

14. به عنوان آخرين سؤال بفرمائيد در خصوص برخی امور جاری و مهم آزادگان مانند شرکت-های احرار و مطالبات آزادگان چه برنامه دارید؟

در خصوص مطالبات که مؤسسه از ابتدا پی¬گیری¬های جدی داشته و این پی¬گیری¬ها در راستای فعالیتها و مذاکرات حجت الاسلام و المسلمین ابوترابی می¬باشد و در این زمینه مؤسسه خود را موظف به احقاق حقوق آزادگان و حساسیت و صیانت از شأن و ارزش آزادگان می¬داند. همانگونه که رفع مشکلات آزادگان از اهم موارد است، هدایت و جلوگیری از برخی حرکات که ممکن است موجب وهن آزادگان بشود هم مهم است در خصوص شرکتها نیز تمام تلاش مؤسسه این است که دوستان و مدیران این شرکت¬ها با شناخت کامل با آزادگان برخورد کنند و در این زمینه نیز در دوره¬های مختلف تذکر داده شد.


مطالب مشابه :


موسسه پیام آزادگان و ساختار آن

موسسه پیام آزادگان و ساختار آن ((تمامی موسسات مالی و اقتصادی آزادگان به لحاظ این که پول به
تا تحقق حق ایثارگران ادامه خواهیم داد

پایگاه اطلاع رسانی اقتصادی پیام آزادگان - تا تحقق حق ایثارگران ادامه خواهیم داد - هدف ما
موسسه پیام : ما حاضریم کمک کنیم تا وبلاگها چی بنویسند!!!

آزادگان ولایتمدار (12 تکریت و 18 بعقوبه) - موسسه پیام : ما حاضریم کمک کنیم تا وبلاگها چی بنویسند!!!
خلاصه عملکرد موسسه پیام آزادگان خراسان در سال 92 قسمت دوم

پایگاه اطلاع رسانی اقتصادی پیام آزادگان - خلاصه عملکرد موسسه پیام آزادگان خراسان در سال 92
تشريح عملكرد شش ماهه1392 مؤسسه فرهنگي پيام آزادگان

پایگاه اطلاع رسانی اقتصادی پیام آزادگان - تشريح عملكرد شش ماهه1392 مؤسسه فرهنگي پيام آزادگان
مؤسسه پیام ازادگان،ماهیت وپرسش ها

پایگاه اقتصادی پیام آزادگان برداشت از آزاده نیوز : مدتهاست ذهن بسیاری از آزدگان مشغول مسئله
اظهارات جالب مدیر روابط عمومی موسسه پیام آزادگان!!!

وبلاگ رسمی آزادگان یازده تکریت - اظهارات جالب مدیر روابط عمومی موسسه پیام آزادگان!!! - takrit.p.w@
قابل توجه آزادگان استانهای مازندران و گلستان

پایگاه اطلاع رسانی اقتصادی پیام آزادگان - قابل توجه آزادگان استانهای مازندران و گلستان
برچسب :