موسسه پیام آزادگان و ساختار آن

 موسسه پیام آزادگان و ساختار آن

((تمامی موسسات مالی و اقتصادی آزادگان به لحاظ این که پول به نام آزاده داده شده از نظر حقوقی و حقیقی متعلق به آزادگان هست ))

در گردهمایی هیئت امناء جلسات مذهبی آزادگان استان های آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی و زنجان صبح روز شنبه ۹۲/۶/۲ ساعت ۱۰ در مجتمع طلائیه تبریز جلسه ای با حضور آقایان دکتر رمضان مديرعامل شركت خودكفائي آزادگان و احدی مدیرعامل محترم موسسه فرهنگی پیام آزادگان در خصوص شرکت مینو  و ساختارکلی موسسه فرهنگی پیام آزادگان مسائلی را شفاف سازی نمودند. از آنجا که اکثریت دوستان آزاده انتظار دارند که مسئولین ذیربط دراین خصوص از نحوه ی تاسیس موسسه و دیگر مسائل آن اطلاعات کافی بدهند لذا برآن شدیم که بیانات ایشان را در این خصوص که انصافا خودشان هم دوست داشتند مطالبی که ممکن هست تا حال بیان نشده یا ناقص عرضه شده است تبیین شود ، درج میگردد . لازم به ذکر است علت تاخیر در درج  این خبر به تراکم اخبار آن روزها بر میگردد که چند روزی از برگزاری این همایش گذشته بود و آنموقع مجال درج گزارش نگردید. اکنون (۹۳/۴/۱۸)نظرتان را به این گفتگو وگزارش جلب مینمایم انشااله که مفید بوده باشد. 

دراین گردهمایی آقای احدی به معرفی فعالیت های موسسه و تبیین چشم انداز آینده فعالیت های موسسه و راهکارهای حفظ و تداوم یکپارچگی در بین آزادگان و  واکاوی  و اثرات مثبت بازگشت آزادگان عزیز را به میهن اسلامی تشریح نمودند .

 و در ادامه مسئول پیام آزادگان افزودند : " موسسه پیام آزادگان که یکی از آرزوهای دیرین حاج آقا ابوترابی رحمه الله علیه بود از تقریبا روزهای اولیه ای که به کشور وارد شدیم حاج آقا حرفشان این بود که باید جایی باشد که آزادگان به عنوان خانه دوم خودشان در انجا حضور پیدا کنند که در سال 74 موسسه پیام آزادگان را شخص ایشان تاسیس و بنیان گذاری کردند. منتهی از آن سال تقریبا تا سال 76 در تهران این موسسه شکل و شمایلی داشت و در محل هیئت در ساختمان فردوسی بود.

از سال 76 به بعد, به هر دلیلی مقداری از فعالیت های موسسه کمرنگ شد تا سال 84 . در سال 84 مجددا فعالیت ها با ثبت رسمی موسسه در وزارت ارشاد با همت جناب حاج آقا هاشمی و اسماعیلی فعالیت ها رونق گرفت. زحماتی که حجه الاسلام حاج آقا ابوترابی نایب رئییس مجلس شورای اسلامی متحمل شدند قابل تقدیر است. با مشغله های کاری که ایشان داشتند و معمولا برای ملاقات نوبت می دادند , ایشان نسبت به آزادگان و موسسه و شرکت خودکفایی واقعا هیچ وقت قبلی را تعیین نمی کنند.

موسسه از سال 88 جزء موسسات فرهنگی که به اصطلاح بودجه دولتی دارند جزو ردیف بودجه های فرهنگی قرار گرفت. مثل بنیاد بین المللی نهج البلاغه و غیره که این موسسات جزو آنهایی هستند که بودجه دولتی می گیرند.

حاج آقا ابوترابی نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با عنایتی که داشتند کمک کردند تا این موسسه فرهنگی پیام آزادگان هم جزو موسسات فرهنگی بودجه دار شوند.

مبلغی می دادند و این مبلغ صرف کمک های فرهنگی و کمک های بیماران صعب العلاج آزادگان می شد که تا سال 90 داده شد و در سال 90 کمتر ولی تصریح شد که سال 91 نیز پرداخت شود. اما در سال 92 کلا این ردیف بودجه از همه موسسات حذف شد.

آقای احدی در خصوص ساختار موسسه ابراز داشتند: معمولا در موسسات و دفاتر آن در شهرستان ها بیش از دو تا سه نفر نیرو مشغول نیستند. این موسسه بیش از 60 مورد آزاده ای که برایشان مشکلی پیش آمده بود اعم از تصادف بدون بیمه نامه یا امراض صعب العلاج یا مشکلات خانوادگی شان را حل نموده و یا به نوعی به بنیاد و یا دیگر مراکز معرفی نموده.

کار اصلی موسسه برگزاری هیئت های مذهبی آزادگان است اعم از برنامه های فرهنگی ، سالگرد که امسال الحمدلله برنامه ها فراگیر تر بود و تقریبا 70 الی 80 درصد استان ها و شهرستانها مشارکت داشتند ؛ هزینه سرانه مختصری پرداخت شد تا بتوانند با حداقل هزینه آزادگان و خانواده هایشان را دور هم جمع کنند. همچنین هزینه افطاری ماه رمضان که بعضی از استان ها فعال بودند از جمله دفتر تبریز که با همت مسئولین آن در این زمینه جلوتر از سایر دفاتر و پیشتاز هستند.

موسسه فرهنگی پیام آزادگان آنچه که ثبت شده در وزارت ارشاد یک هیئت امنا دارد. حاج آقا ابوترابی هستند و حاج آقا قاسمی و حاج آقا صالح آبادی. و تنوع اردوگاهی و مدت اسارت هم در هیئت امنا دیده شده است. حتی از آزادگان مفقودالاثر هستند تا مدت ده سال اسارت . باز هم در این نکاتی دیده شده از جمله تحصیلات دانشگاهی, حوزوی, حقوقی و علوم سیاسی و غیره. هیئت مدیره اش در حال حاضر آقای کیانی که عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور نیز هستند, آقای اوحدی و دکتر قاسمی که رئیس دانشگاه آزاد قم هستند و بنده (احدی) و حاج آقا اسماعیلی و آقای خوبنژاد. آقای بهشتی پور که جزو نفرات اول تا دهم کشور هستند و موسس شبکه العالم در زمان جنگ ایران و عراق و بعدا پرس تی وی , نیز جزو هیئت مدیره هستند؛ موسسه پیام دقیقا مثل همین گروه های فرهنگی بی مزد و منت در خدمت آزادگان هستند.

آقای احدی در خصوص دارایی های موسسه بیان داشتند : طبق آنچه که خود حاج آقا رحمه الله , کتبی نوشته اند یک شرکت کشت و صنعت بهاره بوده که از همان اول نیت بر کارهای فرهنگی بود, از جهاد گرفته بودند و با زحمت و پشتکار آقای اسماعیلی سندش هم به نام مسائل فرهنگی خورده است و خود حاج آقا رحمه الله کتبا به نام کارهای فرهنگی آزادگان زده اند.

گرچه امروزه آنهایی که دستشان در کارهای تولیدی هست می دانند که کارهای تولیدی کشاورزی امروزه چندان سودآور نیست. مخصوصا با نوساناتی که در قسمت خوراک دام دارد؛  لذا این کفایت نمیکند.

سال هایی که ما بودجه فرهنگی داشتیم وضع خیلی بهتر بود اما امروزه موسسه به صورت خودگردان با فعالیت های غبر انتفایی عام المنفعه فرهنگی – پژوهشی که خودش انجام می دهد درآمد مختصری دارد. هرچند فعالیت های موسسه هزینه هایش واقعا قطره چکانی است.

حال در تلاشیم که در سیستم جدید دولت بتوانیم با تلاش های حاج آقا ابوترابی درآمد های موسسه را بیشتر کنیم تا بتوانیم انشاءالله با دست باز تری در خدمت عزیزان آزاده باشیم. موسسه متعلق به همه آزاده هاست و معنا و مفهوم آن این است که اگر آزاده ای  خدای نکرده نباشد موسسه ای هم وجود نخواهد داشت ؛ موسسه برای این است که برای آزاده خدمت کند.

ایشان در ادامه افزودند: از اولین قدم هایی که دارایی و اموال موسسه را خود حاج آقا رحمه الله به عنوان کارهای فرهنگی در نظر گرفتند, خرید یک گاوداری بوده و یک ساختمان فردوسی هم هست که هنوز سندش به عنوان نمایندگی ولی فقیه در امور آزادگان می باشد که متاسفانه سندش را هنوز برای تجدید بنا نتوانسته ایم انتقال دهیم.

کارهای فرهنگی که دفاتر موسسات انجام می دهند من جمله هیئت های مذهبی, مراسم سالگرد, افطاری ماه رمضان, اردو, استخر, مسابقه های فرهنگی و ورزشی با این اندک بودجه سالیانه جدا کار سختی است و استانی که بیشترین برنامه زائر به قم را دارد همین آذربایجان شرقی است که انشاءالله شاهد این اتفاق در دیگر استانها و استان های آذربایجان غربی و زنجان هم باشیم تا از تجربیات شما هم استفاده شود. و دوستان به همین جمع اکتفا نکنند و در زمینه های دیگر هم فعالیت داشته باشند. همان گونه که در اسارت هر کسی به نوعی کاری را که میخواست در آن سهیم و در خدمت آزادگان باشد, امروز نیز انجام دهد. واقعا آزادگان همان آزادگان هستند.

ایشان در خصوص بعضی مطالب که بعضا گفته میشود فرمودند: یک ریال از به اصطلاح اعتبار مالی و دارایی آزادگان داخل موسسه نیامده. درست است که شرکت صبح احرار آن زمان (سال69) حضرت آقا نفری 1000 تومان داده بودند یا همین بحث مینو که حضرت آقا دو میلیارد تومان دادند و آن زمان آقای هاشمی نیز 700 میلیون دادند.

تمامی موسسات مالی و اقتصادی آزادگان به لحاظ این که پول به نام آزاده داده شده از نظر حقوقی و حقیقی متعلق به آزادگان هست

در مورد موسسه فرهنگی پیام آزادگان غیر از ساختمان موسسه که خود حاج آقا ابوترابی رحمه الله علیه به فرمان آقا از بنیاد مستضعفان گرفتند و آن گاو داری که خود حاج آقا همت کردند و نامه دادند و خریداری کرده و برای موسسه دادند ریالی از پول آزاده ها وارد موسسه نشده است.

خدمت شما با خیال راحت عرض کنم که شما هم بدانید یک ریال از پول هیچ آزاده ای به موسسه نیامده و صرفا پول موسسه جهت مراسم و هئیت های مذهبی خرج می شود لذا کسی هم به هیئت بیاید یا نیاید هیچ حقی از کسی ضایع نمی شود چرا که یک ریال هم پول شخصی آزاده ها به کسی داده نخواهد شد.


مطالب مشابه :


موسسه پیام آزادگان و ساختار آن

موسسه پیام آزادگان و ساختار آن ((تمامی موسسات مالی و اقتصادی آزادگان به لحاظ این که پول به
تا تحقق حق ایثارگران ادامه خواهیم داد

پایگاه اطلاع رسانی اقتصادی پیام آزادگان - تا تحقق حق ایثارگران ادامه خواهیم داد - هدف ما
موسسه پیام : ما حاضریم کمک کنیم تا وبلاگها چی بنویسند!!!

آزادگان ولایتمدار (12 تکریت و 18 بعقوبه) - موسسه پیام : ما حاضریم کمک کنیم تا وبلاگها چی بنویسند!!!
خلاصه عملکرد موسسه پیام آزادگان خراسان در سال 92 قسمت دوم

پایگاه اطلاع رسانی اقتصادی پیام آزادگان - خلاصه عملکرد موسسه پیام آزادگان خراسان در سال 92
تشريح عملكرد شش ماهه1392 مؤسسه فرهنگي پيام آزادگان

پایگاه اطلاع رسانی اقتصادی پیام آزادگان - تشريح عملكرد شش ماهه1392 مؤسسه فرهنگي پيام آزادگان
مؤسسه پیام ازادگان،ماهیت وپرسش ها

پایگاه اقتصادی پیام آزادگان برداشت از آزاده نیوز : مدتهاست ذهن بسیاری از آزدگان مشغول مسئله
اظهارات جالب مدیر روابط عمومی موسسه پیام آزادگان!!!

وبلاگ رسمی آزادگان یازده تکریت - اظهارات جالب مدیر روابط عمومی موسسه پیام آزادگان!!! - takrit.p.w@
قابل توجه آزادگان استانهای مازندران و گلستان

پایگاه اطلاع رسانی اقتصادی پیام آزادگان - قابل توجه آزادگان استانهای مازندران و گلستان
برچسب :