شهرستان نكا

شهرستان نكا در 33 كيلومتری جنوب باختری بهشهر، در مسير راه اصلی ساری – گرگان قرار دارد و رود نكا از ميان مركزاين شهرستان گذشته و سرانجام به دريای مازندران می ريزد. منطقه‌اي كه امروزه نكا ناميده مي‌شود طی 70 سال اخير ازتوسعه محله يا روستای «تاريخ محله» جنب پلی بر روی رودخانه نكا، به وجود آمده است. نكا در منطقه‌ای كاملا دشتی قرار دارد و آب و هوای آن معتدل و مرطوب است. مجسمه و ظروف چوبی، حصيربافی، سفال و دست بافت ها از مهم ترين صنايع دستی نکا به شمار مي‌آيند. تالاب لپو – پلنگان در خاور نيروگاه نكا، جنگل‌های نكا در داخل نكا، درياچه استخرپشت در ميان دره رودخانه زارم مسيرنكا و سواحل زاغمرز در مسير زاغمرز – نكا از معروف‌ترين مناطق شهرستان نكا به شمار مي آيند.

مکان های دیدنی و تاریخی


تالاب لپو – پلنگان در خاورنيروگاه نكا، جنگل های نكا در داخل نكا، درياچه استخرپشت در ميان دره رودخانه زارم مسيرنكا و سواحل زاغمرز در مسير زاغمرز – نكا از معرف‌ترين مناطق شهرستان نكا به شمار مي آيند.  

 

صنايع و معادن


از صنايع و معادن شهرستان نكا اطلاعات مستندي در دست ما نيست.  


کشاورزی و دام داری


كشاورزي، باغ داري و دام داري اساس اقتصاد مردم اين منطقه را تشكيل‌مي‌دهد. آب كشاورزی شهرستان‌نکا از رودخانه‌ها تأمين می شود و محصولات عمده آن گندم، جو، پنبه، آفتابگردان، برنج، ‌سويا و تره بارهستند. گندم، پنبه، برنج، ‌آفتاب گردان، سويا، توليدات چوبی، سيمان و آجر صادرات شهرستان نکا را تشکيل می دهند.  


مشخصات جغرافيايي


شهرستان نكا در استان مازندران ازشمال خاوری تا جنوب خاوری هم مرز شهرستان بهشهر و از شمال باختری تا جنوب خاوری هم مرز ساری است. مركزاين شهرستان از نظر جغرافيايی در 53 درجه و 17 دقيقه‌ی درازای خاوری و 36 درجه و 39 دقيقه‌ی پهنای شمالی واقع است. شهرستان نكا در 33 كيلومتری جنوب باختری بهشهر، در مسير راه اصلی ساری – گرگان قرار دارد و رود نكا از ميان مركزاين شهرستان گذشته و سرانجام به دريای مازندران می ريزد. نكا در منطقه ای كاملا دشتی قرار دارد و آب و هوای آن معتدل و مرطوب است. شهر نكا در مسير راه اصلی ساری – بهشهر قرار دارد و از اين طريق به درازای 22 كيلومتر به سوی شمال خاوری تا بهشهر و به درازای 23 كيلومتر به سوی جنوب باختری تا ساری فاصله دارد. راه آهن سراسری تهران – گرگان از يك كيلومتری شهر نكا می گذرد.  


وجه تسميه و پيشينه تاريخي


در داده های منابع تاريخی و جغرافيايی تا دوره قاجار اطلاع دقيقی درباره نكا وجود ندارد، اما در منابع جغرافيا نويسان قرون اوليه اسلامی از شهری به نام «مهربان» يا «ميردان» در نزديكی نكا‌ امروزی ياد شده است. نكا امروزی طی 70 سال اخير ازتوسعه محله يا روستای «تاريخ محله» جنب پلی بر روی رودخانه نكا، به وجود آمده است. اين شهر به علت عبور راه آهن سراسری و داشتن راه های ارتباطی مناسب، استقرار صنايع چوبی، انبارهای نفت و نيروگاه عظيم برق به يكی از كانون های توسعه در استان مازندران تبديل شده است. اين شهرستان سواحل زيبايی دارد و نزديك شبه جزيره ميانكاله قرار گرفته است.  

 


مطالب مشابه :


خرید و رزرو بلیط قطار (رجا) و اطلاعات موردنیاز مسافرین (http://www.raja.ir)

خرید و رزرو بلیط قطار نياز به تقويت و تجهيز كادر مديريت بخصوص در سطح اجرايي در كشور
فروش نوروزی بلیط قطار طبس

فروش نوروزی بلیط قطار ساری-مشهد ، قزوین-مشهد سمنان و شاهرود به مشهد و
لیست قیمتهای جدید بلیط قطار

لیست قیمتهای جدید بلیط قطار. به گزارش اهراب به نقل از فارس، لیست تهران-ساری ۴۰۰
تور مشهد زمینی

فروش بلیط هواپیمای مشهد و کیش و رفت و برگشت با قطار بدون بلیط پرواز ساری به
تور هوایی مشهد فقط به قیمت بلیط هواپیما

آژانس شهین گشت شعبه ساری. آژانس شهین گشت شعبه تور مشهد فقط به قیمت بلیط. اقامت در مشهد
شهرستان مشهد

بلیط قطار رزرو واژه مشهد به معنی شهود، حضور و بجنود – ساری – آمل – تهران، به درازای
تورهای شمال ایران | تور شمال | تور دو روزه شمال | هتل مروارید صدرا | هتل های ساری | میانکاله

فروش آنلاین بلیط قطار. هتل های ساری | هم می توانید با ما تماس گرفته و اقدام به رزرو
شهرستان نكا

های عمومی ایرانگردی به تفکیک هر استان جاذبه های بلیط قطار رزرو راه اصلی ساری
بدون شرح

5700 رزرو بلیط اینترنتی قطار استان ساری بلوز قیمت بلیط مشهد شرایط
برچسب :