نکاتی چند پیرامون ویندوز موبایل 6.5

سيستم عامل ويندوز موبايل 6.1 كه بعد از ويندوز موبايل 6 عرضه شد، از نظر امكانات، تنوع و گستردگي قابل توجهي داشت.

windows-mobile-logo2009.jpg

اين سيستم عامل در تاريخ اول آوريل سال 2008 عرضه شد. اين نسخه در واقع يك به روز رساني جزئي از پلاتفورم ويندوز موبايل 6 محسوب مي شد و در مجموع براي ارتقاي عملكرد ويندوز موبايل 6 و رفع برخي ضعف ها و اشكالات جزيي طراحي شده بود.

طراحي صفحه خانگي اين سيستم عامل تغيير كرده و عناوين به صورت افقي و نه عمودي در دسترس قرار گرفته بودند. اين در حالي بود كه در نسخه هاي قبلي عناوين معمولا به صورت عمودي ارائه مي شدند. اين عناوين افقي با كليك كردن گسترش يافته و گزينه هاي بيشتري در دسترس كاربر قرار مي گرفتند. البته اين صفحه خانگي جديد تنها براي نسخه استاندارد ويندوز موبايل در نظر گرفته شده بود.

افزودن امكانات جديد به سرويس پيامك و قابليت زوم كردن كامل بر روي صفحات وب و تسهيل مشاهده Internet Explorer از جمله ديگر امكانات اين مرورگر بود. علاوه بر اين نسخه موبايل برنامه OneNote هم طراحي شده و به اين سيستم عامل اضافه شده بود.

درنسخه استاندارد اين سيستم عامل لينك هاي خودكار براي افزودن وظايف و قرارهاي ملاقات در ارتباط با هر شماره تلفن در نظر گرفته مي شد. همچنين ميزان سازگاري اين سرويس با نرم افزار اوت لوك بيشتر شده بود.

از سوي ديگر تغييراتي در شيوه طراحي نرم افزاري اين سيستم عامل به وجود آمده بود تا ميزان كمتري باتري مصرف شده و مدت زمان استفاده از گوشي افزايش يابد.

بعد از اين نسخه ويندوز موبايل 6.5 روانه بازار شد. طراحي و عرضه اين نسخه از قبل در برنامه هاي مايكروسافت پيش بيني نشده بود و به گفته استيو بالمر رييس مايكروسافت، اين شركت مجبور به عرضه اين نسخه شد تا فاصله زماني طولاني بين عرضه ويندوز 6.5 و ويندوز 7 به وجود نيايد. همانطور كه اشاره شد مايكروسافت قصد دارد ويندوز 7 را با امكانات متنوع لمسي در سال 2010 عرضه نمايد.

به همين علت ويندوز 6.5 را مي توان يك به روزرساني جزيي براي ويندوز موبايل 6.1 در نظر گرفت . اين نسخه در 11 مي 2009 در دسترس كاربران علاقه‌مند قرار گرفت.

اگر چه اين نسخه يك به روزرساني جزئي محسوب مي شد اما امكانات متنوعي براي آن در نظر گرفته شده بود و از جمله رابط كاربري گرافيكي اين نسخه از ويندوز موبايل به طور كلي به روز شده بود. همچنين نسخه اي كاملا متفاوت از مرورگر IE موسوم به 6 On 6 براي اين سيستم عامل در نظر گرفته شده بود.

مايكروسافت براي اولين بار اين نسخه را در كنگره جهاني تلفن همراه در فوريه سال 2009 عرضه كرد و شركت موتورولا هم اولين شركتي بود كه يك گوشي مجهز به اين سيستم عامل را در نيمه دوم سال 2009 عرضه نمود. سوني اريكسون هم گوشي به نام Xperia X2 را با همين سيستم عامل عرضه نمود.

گوشي هايي كه از اين نسخه از ويندوز موبايل استفاده مي كردند به گوشي هاي ويندوز مشهور شدند. مايكروسافت در كنار عرضه ويندوز 6.5 سرويس هاي كلود كامپيوتينگ موسوم به SkyBox، SkyLine، SkyMarket هم راه اندازي نمود. اين سرويس ها براي دسترسي شبكه اي به اطلاعات گوشي هر كاربر و همين طور دسترسي به بازارهاي آنلاين و خدمات تجارت الكترونيك طراحي شده اند.

برخي تغييرات در رابط گرافيكي ويندوز 6.5 باعث شده كه اين سيستم عامل شباهت هايي به رابط كاربري نرم افزار Zune پيدا كند. برخي منابع خبري معتقدند كه مايكروسافت قصد دارد برخي نرم افزارها و امكانات Zune را در ويندوز موبايل 6.5 بگنجاند و به نوعي اين دو محصول را با يكديگر همگام كند، هر چند هنوز در اين زمينه عملا اقدامي صورت نگرفته است.

مايكروسافت براي افزايش تعداد كاربران ويندوز موبايل شرايطي را تدارك ديد تا مهاجرت از ويندوز موبايل نسخه 6.1 به 6.5 به سادگي امكان پذير شود. Frimware ويندوز موبايل 6.5 را مي توان به كمك فن آوري جديد FOTA ياFirmware Over The Air از طريق يك شبكه بي سيم بروز رساني كرد، بدون اينكه دانش يا تنظيم خاصي از طرف كاربر مورد نياز باشد .بنابرين حتي به رايانه ها هم براي به روز رساني نيازي نخواهد بود.

يكي از مزاياي اين نسخه از ويندوز موبايل صفحه انتظار جديد آن است.وقتي كه صفحه گوشي را روشن مي كنيد صفحه نمايش قفل مي‌شود ولي اطلاعات كاملي از آخرين پيام ها يا ايميل هاي رسيده و قرارهاي ملاقات قريب الوقوع در اين صفحه نشان داده شده و تنها با يك Slide يا كشيدن انگشت بر روي نمايشگر قفل گوشي باز شده و مستقيما وارد برنامه مورد نظر مي شويد.

نكته مهم ديگر اين است كه در ويندوز موبايل به راحتي مي توان صفحه شروع را با ده ها پلاگين مختلف مثل TouchFlo 3D شركت HTC بطور كامل تغيير داد و تجربه اي جديد در استفاده از گوشي به دست آورد. به هر حال تغيير آسان ظاهر گوشي هم مزيتي است كه براي بسياري از كاربران اهميت زيادي دارد.

در ويندوز موبايل 6.5 در هنگام ارسال پيام با تايپ اولين حرف نام گيرنده، اسامي تمام كساني كه در دفترچه تلفن اسمشان با آن حرف آغاز مي شود نشان داده شده و با تايپ حروف بعدي اين ليست محدود تر مي شود. همچنين با برنامه Search اين سيستم عامل مي توان به جستجوي فايل ها پرداخت.

ابزارك ها براي اولين بار در در ويندوز موبايل 6.5 مورد استفاده قرار گرفته اند.اين ابزارهاي كوچك در ويندوز موبايل برنامه هايي مستقل نيستند بلكه در واقع برنامه هاي تحت وبي هستند كه براي اجرا نياز به Internet Explorer داشته و اين نرم افزار در پس زمينه اجرا شده و ابزار مذكور تحت آن نمايش داده مي شوند. بنابرين در ساخت آنها مي توان از همه تكنيك هاي وب مثل HTML ، CSS ،JAVASCRIPT و Ajax استفاده كرد.

از ديگر مزاياي اين سيستم عامل وجود ده ها نوع كيبورد مختلف است كه تايپ را با انگشت ، قلم و حتي تشخيص دست خط ممكن مي كنند.

در ويندوز موبايل شما مي توانيد چند برنامه را بطور همزمان اجرا كنيد.با توجه به مقدار بالاي RAM پاكت پي سي هاي جديد تقريبا محدوديتي در تعداد اين برنامه ها وجود ندارد.

بطور مثال با يك گوشي ويندوز موبايل مي توانيد در حالي كه به موسيقي گوش مي دهيد با يكي از دوستانتان چت كنيد ، همزمان به وبگردي مشغول باشيد ، يك فايل 50 مگابايتي را دانلود كنيد ، برنامه Excel را هم باز كرده و نيم نگاهي به پروژه دانشگاهيتان بياندازيد و در حالي كه همه اين برنامه ها باز است به تماس هاي تلفني جواب دهيد.


منبع


مطالب مشابه :


ویندوز موبایل 6.5 علیه آیفون نسخه سوم : مقایسه جزء به جزء

صفحه شروع : ویندوز موبایل 6.5 بالاخره Finger Friendly شده و دیگر تقریباً اکثر کارها را می توان بدون
نکاتی چند پیرامون ویندوز موبایل 6.5

microsoft focus - نکاتی چند پیرامون ویندوز موبایل 6.5 - سيستم عامل ويندوز موبايل 6.1 كه بعد از ويندوز
تصاویر جدید از ویندوز موبایل 6.5

تصاویر جدید از ویندوز موبایل 6.5. منبع : Microsoft Focus
موبایل شل v3.0.1 + منوی متفاوت Spb Mobile Shell v3.0.1 + Launcher Menu

وجود دارد.به طور کامل با نسخه جدید ویندوز موبایل 6.5 ، توسط مایکروسافت در ماه فوریه در
راهنمای خرید گوشی ویندوز موبایل

آن بسیار پایین تر گوشی های فعلی باشد ، می تواند بدون هیچ مشکلی ویندوز موبایل 6.5 داشته باشد .
راهنمای خرید گوشی ویندوز موبایل ، قسمت دوم : انتخاب

در قسمت قبلی با سیستم عامل ویندوز موبایل و نسخه های ویندوز موبایل 6.5 با عملکرد
برچسب :