ویندوز موبایل 6.5 علیه آیفون نسخه سوم : مقایسه جزء به جزء

سال 2009 بدون شک یکی از شلوغ ترین سال ها در زمینه اتفاقات دنیای تلفن های همراه است.هر کدام از شرکت های مطرح در این بازار می کوشند تا با عرضه محصولات متفاوت و جدید گوی سبقت را از رقبا بروبایند.در این بین 2 شرکت همیشه رقیب مایکروسافت و اپل با نشان دادن پیش نمایش سیستم عامل های جدیدشان یعنی ویندوز موبایل 6.5 و آیفون نسخه سوم ( OS X Third Edition ) توجهات بیشتری را بخود جلب کرده اند. نقطه اشتراک هر دو این سیستم عامل های جدید این است که در واقع بروز رسانی از نسخه های قبلی خود هستند.

در این مقاله این 2 رقیب تازه رسیده را جز به جز در مقابل همدیگر قرار می دهیم تا ببینیم برنده این رقابت از نظر کارایی و پیشرفت کدام است.

iPhone vs Windows Mobile

iPhone vs Windows Mobile

صفحه شروع :

ویندوز موبایل 6.5 بالاخره Finger Friendly شده و دیگر تقریباً اکثر کارها را می توان بدون قلم انجام داد. Today Screen جدید ویندوز موبایل بسیار بهتر شده است و اکثر اطلاعات و برنامه های پرکاربرد را در اختیار کاربر می گذارد. همچنین از این به بعد تم های این سیستم عامل را به سبک جدید و زیباتری خواهیم دید.

تم ها در ویندوز موبایل 6.5

اما برتری اصلی این نسخه ویندوز موبایل نسبت به آیفون صفحه انتظار جدید آن است.وقتی که صفحه گوشی را روشن می کنید مانند آیفون صفحه نمایش قفل می شود.اما برخلاف آیفون اطلاعات کاملی از آخرین پیام ها یا ایمیل های رسیده و قرارهای ملاقاتی که نزدیک هستند در این صفحه نشان داده شده و تنها با یک Slide ( که از باز شدن اتفاقی قفل گوشی هم جلوگیری می کند ) مستقیماً به برنامه مربوط وارد می شوید.

در فیلم زیر با قابلیت های این صفحه قفل جدید بیشتر آشنا خواهید شد.

-

-

اما در مورد آیفون صفحه شروع هیچ تغییری نداشته است.همچنان 16 آیکون در هر صفحه نشان داده می شود که چینش آنها هیچ قاعده خاصی ندارد و کاربر باید خود با حرکت آیکون ها آنها را مرتب کند ( بطور مثال در آندروید گوگل آیکون ها بر اساس حروف الفبا مرتب می شوند ).

اما مشکل اصلی آیفون اینجاست که بدون JailBreak (نوعی هک که امکان نصب برنامه های جانبی و تائید نشده را در آیفون امکان پذیر می کند ) نمایش اطلاعات بسیار محدود است.بطور مثال برای اطلاع از آخرین قرار های ملاقات باید برنامه تقویم را باز کرد یا مثلاً پیام یا ایمیل های جدید فقط با یک نقطه کوچک روی آیکون مربوط نشان داده می شوند ، در حالی که در ویندوز موبایل می توان حتی خلاصه ای از پیام را هم در صفحه شروع دید.

صفحه شروع iPhone

نکته مهم دیگر این است که در ویندوز موبایل به راحتی می توان صفحه شروع را با ده ها پلاگین مختلف مثل TouchFlo 3D شرکت HTC بطور کامل تغییر داد و تجربه ای جدید در استفاده از گوشی بدست آورد.

پلاگین HTC TouchFlo 3D برای ویندوز موبایل

-

پلاگین Samsung TouchWiz

پس تا اینجا 1-0 به نفع ویندوز موبایل.

-

جستجو :

ویندوز موبایل همیشه وضیعت خوبی در بخش جستجوی اطلاعات داشته است.مثلاً در هنگام ارسال پیام با تایپ اولین حرف نام گیرنده ، اسامی تمام کسانی که در دفترچه تلفن اسمشان با آن حرف آغاز می شود نشان داده شده و با تایپ حروف بعدی این لیست محدود تر می شود. همچنین با برنامه Search این سیستم عامل می توان به جستجوی فایل ها پرداخت.
اما آیفون نسخه سوم در قسمت جستجو قدم بسیار بزرگی برداشته است. در این نسخه از سیستم جستجوی کامپیوتر های مک بنام Spotlight استفاده شده است که به کمک آن یک جستجو، تمام اطلاعات شامل پیام ها ، ایمیل ها ، اسامی افراد، برنامه ها، فایل های صوتی و تصویری ، عکس ها و هرچیزی که در گوشی ذخیره شده باشد را شامل می شود.

سیستم جستجوی جدید iPhone OS3

به این ترتیب در این قسمت آیفون با کسب برتری نتیجه را به تساوی 1-1 می کشاند.

-

پیام رسانی :

تاخیر طولانی اپل در قراردادن MMS در آیفون که از سال ها پیش در ویندوز موبایل وجود داشت و نبود Delivery Riport برای SMS نتیجه را 2 بر 1 به نفع ویندوز موبایل تغییر می دهد. ( جالب است بدانید فلسفه اپل در این مورد این است که با وجود امکانات اینترنتی بالای شبکه های موبایل و استفاده افراد از برنامه های چت SMS دیگر اهمیت چندانی نخواهد داشت ! ) .

-

کپی پیست :

این قابلیت هم هرچند خیلی دیر ولی به هر حال در آیفون پیش بینی شد.در آیفون نسخه سوم با دوبار کلیک بر روی متن دلخواه یا کشیدن انگشت روی بازه ای خاص از متن منویی شامل 3 گزینه COPY , Paste , Cut ظاهر شده و با تکان دادن گوشی این دستور لغو می شود.

کپی پیست در iPhone OS 3

هرچند این روش بسیار جالب است اما با وجود قلم در گوشی های ویندوز موبایل که این کار را بسیار راحت تر می کند و با توجه به این نکته که این قابلیت 10 سالی ! هست که در پاکت پی سی ها وجود دارد آیفون با وجود شایستگی نتیجه را تا به اینجا 3 بر 1 از دست رفته می بیند.

-

ابزارک ها :

ابزارک ها در ویندوز موبایل 6.5 برای اولین بار به این سیستم عامل آمده اند.این ابزارهای کوچک در ویندوز موبایل برنامه مستقل نیستند بلکه در واقع برنامه های تحت وبی هستند که برای اجرا Internet Explorer را در پس زمینه اجرا و تحت آن نمایش داده می شوند.بنابرین در ساخت آنها می توان از همه تکنیک های وب مثل HTML , CSS , JAVASCRIPT و Ajax استفاده کرد.در عکس زیر پیش نمایش ابزارک MSN را می توانید ببینید.

ابزارک MSN در ویندوز موبایل 6.5

اما در مورد آیفون ابزارک ها همیشه وجود داشته اند.مثل برنامه های هواشناسی و بورس آیفون که هردو اطلاعات خود را از یاهو تامین می کنند.با توجه به تنوع زیاد ابزارک ها در آیفون ( که هم اکنون در فروشگاه اپل تعداد آن ها از مرز 1000 گذشته است ) آیفون اختلاف را بار دیگر به حداقل و نتیجه را به 3 بر دو به نفع ویندوز موبایل می رساند.

-

تایپ :

بار دیگر آیفون نسخه سوم با امکان باز شدن کیبورد روی صفحه در حالت Landscape در همه قسمت ها ، یکی دیگر از مشکلات اساسی خود را جبران کرده است.در نسخه های قبلی آیفون امکان استفاده از کیبورد در حالت Landscape فقط هنگام ارسال ایمیل امکان پذیر بود.

کیبورد Landscape آیفون

اما با وجود ده ها نوع کیبورد مختلفی که برای ویندوز موبایل وجود دارد که تایپ را با انگشت ، قلم و حتی تشخیص دست خط فراهم می کنند نتیجه به 4 بر 2 به نفع ویندوز موبایل تغییر می کند.در ضمن نباید از پاکت پی سی هایی که کیبورد های کامل سخت افزاری هم دارند گذشت ( مانند HTC Touch Pro).

کیبورد HTC Touch HD

-

HTC TouchPro 2 با کیبورد کامل

-

تشخیص دست خط در ویندوز موبایل

-

مرورگر ها :

در ویندوز موبایل 6.5 نسخه جدید مرورگر Pocket Internet Explorer 6 نصب شده است.نمایش کامل سایت ها مثل نسخه پی سی، پشتیبانی کامل از فلش به کمک Adobe Flash Lite که حتی دیدن فیلم های یوتیوب را هم امکان پذیر می کند ( البته اخیراً گوگل برنامه رسمی یوتیوب را برای ویندوز موبایل منتشر کرد) ، سرعت بهتر در بارگذاری  و امکان تعیین مقدار زوم به کمک نوار زوم ، از ویژگی های جدید این مرورگر است.

Pocket Internet Explorer 6

اما به هر حال سافاری هنوز در سرعت بارگزاری ، روان کار کردن و قابلیت های Multi Touch برتری محصوصی دارد اما با توجه به عدم پشتیبانی از فلش نتیجه در این قسمت مساوی بوده و نتیجه نهایی همچنان 4 بر 2 به نفع ویندوز موبایل است.

در ضمن در اینجا هم نباید از مرورگر جدید Opera Mobile 9.7 که به زودی با فناوری جدید  Opera Turbo ( که با فشرده کردن حجم سایت ها به سرعتی بسیار بالا در بارگذاری رسیده است ) به ویندوز موبایل می آید چشم پوشی کرد.در فیلم زیر تفاوت سرعت این نسخه از اپرا موبایل را می توانید ببینید.
-

-

بلوتوث :

هرچند این مشکل آیفون را هم اپل خیلی دیر حل کرد اما با ایجاد قابلیت شبکه بلوتوثی (Bluetooth Network ) از ویندوز موبایل جلو افتاد.به کمک این ویژگی می توان تعداد نامحدودی از گوشی های آیفون را جهت ایجاد یک شبکه بازی به هم متصل کرد که مسلماً توجه خیلی ها را جلب خواهد کرد.بنابرین نتیجه به 4 بر 3 به نفع ویندوز موبایل تغییر می کند.

-

اجرای همزمان ( Multitasking ) :

در ویندوز موبایل شما می توانید چند برنامه را بطور همزمان اجرا کنید.با توجه به مقدار بالای رم پاکت پی سی های جدید تقریباً محدودیتی در تعداد این برنامه ها وجود ندارد.بطور مثال با یک گوشی ویندوز موبایل  می توانید در حالی که به موسیقی گوش می دهید با یکی از دوستانتان چت کنید ، همزمان به وبگردی مشغول باشید ، یک پادکست 50 مگابایتی را دانلود کنید ، برنامه Excel را هم باز داشته باشید که نیم نگاهی به پروژه دانشگاهیتان بیاندازید و در حالی که همه این برنامه ها باز است به تماس های تلفنیتان جواب دهید.

Taskmanager ویندوز موبایل

لازم به توضیح نیست که این کارها را بطور همزمان نمی توانید در آیفون انجام دهید چون این گجت پر سر و صدا فاقد قابلیت Multitasking است.پس بدون هیچ شبه ای برنده این بخش ویندوز موبایل و نتیجه تا به اینجا 5 بر 3 به نفع آن است.

-

آگاه سازی :

در آیفون نسخه سوم ویژگی به نام Push Notification اضافه شده است.کار این ویژگی به این صورت است که بطور مثال کاربر برنامه چت را باز می کند بعد از لاگین برنامه را می بندد و برنامه دیگری را باز می کند.در این حالت با اینکه برنامه چت بسته شده است اما در صورتی که پیغام جدیدی برسد با صدایی کوچک و روشن شدن آیکون برنامه مربوط کاربر از آن مطلع می شود.اما نکته آزار دهنده اینجاست که برای هر پیام جدید ابتدا باید برنامه جاری بسته شود و برنامه حاوی پیغام دوباره اجرا شود تا بتوان به آن رسیدگی کرد.در واقع این قابلیت را می توان سرپوشی برای نبود قابلیت اجرای همزمان در آیفون دانست.

Push Notification در آیفون

در ویندوز موبایل اما هر پیغام جدید می تواند با صدای زنگ ، تغییر رنگ Led و یا نمایش خلاصه ای از پیغام به اطلاع کاربر برسد.و برای دیدن آن هم کافی است که برنامه مربوط به آن را از Taskbar فراخوانی کرد.

برنامه Twitter در ویندوز موبایل

پس نتیجه نهایی تا به اینجا 6 بر 3 به نفع ویندوز موبایل.

-

فروشگاه نرم افزاری :

فروشگاه نرم افزاری اپل بسیار موفق بوده و تا به حال 800 میلیون بار برنامه از آن دانلود شده است. دانلود از این فروشگاه بسیار آسان است و 25000 برنامه آن تنها با یک کلیک در دسترس خواهد بود.هزینه ثبت نرم افزارها برای هر شرکت 99 دلار است و محدودیتی در تعداد آن ها وجود ندارد.

در حالی که فروشگاه هنوز افتتاح نشده مایکروسافت همین مبلغ را برای ثبت تنها 5 نرم افزار از هر شرکت دریافت می کند که بسیار گران تر از اپل است و مجالی برای شرکت های کوچک باقی نمی گذارد .بنابراین این بخش را آیفون برده و نتیجه به 6 بر 4 به نفع ویندوز موبایل تغییر پیدا می کند.

فروشگاه Apple

-

بروز رسانی :

Frimware ویندوز موبایل 6.5 را می توان به کمک فن آوری جدید ( FOTA (Firmware Over The Air از یک شبکه بی سیم بروز رسانی کرد، بدون اینکه دانش یا تنظیم خاصی از طرف کاربر مورد نیاز باشد .بنابرین حتی به پی سی هم برای بروز رسانی نیازی نخواهد بود.از طرف دیگر سرعت انتشار Frimware شرکت ها بسیار خوب است و کمتر مشکلی است که برای مدت طولانی بدون پاسخ باقی بماند.
بنابرین بروز رسانی آیفون که این ویژگی ها را نخواهد داشت بازنده این قسمت خواهد بود. و نتیجه نهایی نبرد 7 بر 4 به نفع ویندوز موبایل ثبت می شود.

-

نتیجه گیری :

آیا ویندوز موبایل 6.5 بهتر از آیفون نسخه سوم است ؟ نتیجه دو برابر به نفع ویندوز موبایل است اما در حال حاضر این آیفون است که محبوب ترین گوشی موبایل جهان محسوب می شود .بطوری که در سال گذشته 66 درصد وبگردی های موبایل با آیفون بوده است.هرچند عده ای عقیده دارند که خریداران آیفون در واقع برای لوگوی اپل است که آن را می خرند و نه کارایی بالایش.

اما مایکروسافت هم بعد از مدت ها از خواب زمستانی بیدار شده و با سر و شکل جدیدی که به ویندوز موبایل 6.5  داده و با حمایت شرکت های بزرگی مثل HTC , SAMSUNG , ASUS و LG قصد احیای سیستم عامل موبایلش را دارد و البته تمام این ها پیش در آمدی خواهد بود بر ویندوز موبایل 7 که با برادر بزرگش ویندوز 7 و رفاقت کاملی که با آن خواهد داشت در سال آینده قصد حک نام ویندوز را در خانه ، محل کار و جیب ! ما دارند.

تصاویری از پیش نمایش ویندوز موبایل 7 را می توانید در زیر ببینید :

تلفیق zune در ویندوز موبایل 7

-

-


مطالب مشابه :


ویندوز موبایل 6.5 علیه آیفون نسخه سوم : مقایسه جزء به جزء

صفحه شروع : ویندوز موبایل 6.5 بالاخره Finger Friendly شده و دیگر تقریباً اکثر کارها را می توان بدون
نکاتی چند پیرامون ویندوز موبایل 6.5

microsoft focus - نکاتی چند پیرامون ویندوز موبایل 6.5 - سيستم عامل ويندوز موبايل 6.1 كه بعد از ويندوز
تصاویر جدید از ویندوز موبایل 6.5

تصاویر جدید از ویندوز موبایل 6.5. منبع : Microsoft Focus
موبایل شل v3.0.1 + منوی متفاوت Spb Mobile Shell v3.0.1 + Launcher Menu

وجود دارد.به طور کامل با نسخه جدید ویندوز موبایل 6.5 ، توسط مایکروسافت در ماه فوریه در
راهنمای خرید گوشی ویندوز موبایل

آن بسیار پایین تر گوشی های فعلی باشد ، می تواند بدون هیچ مشکلی ویندوز موبایل 6.5 داشته باشد .
راهنمای خرید گوشی ویندوز موبایل ، قسمت دوم : انتخاب

در قسمت قبلی با سیستم عامل ویندوز موبایل و نسخه های ویندوز موبایل 6.5 با عملکرد
برچسب :