چقدر تا ظهور وقت داریم؟

 "کسانی که نگاه عامیانه دارند و در این نگاه عامیانه‌شان تصلّب پیدا کرده‌اند، به‌حدی که برخی رگه‌‌های انحراف در آنها مشاهده می‌شود، نه تنها به درد حضرت نمی‌خورند، بلکه بعد از حضور حضرت موجب دردمندی او هم خواهند شد. این گروه به‌ویژه به این دلیل که از قبل هم اطلاعاتی داشته‌اند، دیگر خودشان را صاحب ادّعا می‌دانند؛ مثلاً می‌گویند: نه، ایشان امام زمان نیستند؛ ما می‌دانیم، ما می‌شناسیم، ما منتظر بودیم، حالا هم ما هستیم که تشخیص می‌دهیم که آیا ایشان همان آقا هستند یا خیر. "

آگاهی به این مسئله از سویی و اطلاع از آیات و احادیث دیگر مرتبط با ظهور درباره ایمان آوردن حضرت مسیح به امام زمان علیه السلام و سپس ایمان آوردن خیل اهل کتاب به امام زمان به تبعیت از حضرت مسیح از سویی دیگر تلنگری به شیعیانی خواهد بود که مدتها را به ادعای انتظار سپری کرده اند و حالا به مقابله با امام خود می ایستند و یا با بی تفاوتی از کنار پیام جهانی ایشان می گذرند تا اینکه عدالت به سمت آنان بیاید.

قرآن مجید می فرماید: "وَإِن مِّنْ أَهْلِ الْکِتَـبِ إِلاَّ لَیُؤْمِنَنَّ بِهِی قَبْلَ مَوْتِه؛ (نساء،159) و هیچ یک از اهل کتاب نیست، مگر اینکه به او قبل از مرگش ایمان می آورد. "

تفسیر نمونه، منظور این آیه را اینطور بیان می کند؛  که تمام اهل کتاب، به حضرت مسیح، پیش از مرگ او ایمان می آورند و این هنگامی است که طبق روایات اسلامی، در زمان ظهور حضرت مهدی - عجل الله تعالی فرجه الشریف - از آسمان فرو می آید و پشت سر حضرت نماز می گزارد.

این مضمون در روایتی از امام باقر(ع) نیز وجود دارد؛"حضرت عیسی(ع)، قبل از روز قیامت و در دوران حضرت مهدی(عج) از آسمان فرو می آید و همه اهل کتاب را به پیروی از حکومت و امامت حضرت مهدی - عجل الله تعالی فرجه الشریف - فرا می خواند و خودش هم برای اتمام حجت، پشت سر حضرت مهدی نماز می خواند."(منتخب الاثر آیت الله صافی)

در این میان زندگی مومنانه در عصر غیبت موضوعی است که همواره میان منتظران ظهور مطرح بوده است. در همین راستا مباحثی همچون وکالت آن حضرت، نیابت عامه از سوی ایشان، تشکیل حکومت اسلامی در عصر غیبت و نیز ارتباط با آن حضرت، در محافل و مجامع علمی مورد بحث و مناقشه قرار گرفته است.

در کنار مباحث علمی و عقلانی، مواردی چون خواب و رؤیا، الهام و مکاشفه و یا ارتباط مستمر با آن حضرت نیز از سوی برخی افراد مطرح شده که فارغ از واقعیت داشتن یا نداشتن، بحث را از فضای علمی به تجربه‌های شخصی غیرمستند و گاه ادعاهایی گزافه رهنمون می‌سازد. این منظر، نقطه‌ای کلیدی و حساس است که کم‌توجهی به آن، منشأ سوء استفاده برخی از افراد و جریاناتی بوده که سعی داشته‌اند مقاصد و اندیشه‌های ناصواب خود را جامه عمل بپوشانند و علاوه بر جذب منابع مالی، این حرکت اصیل را دست‌خوش تغییراتی بی‌اساس سازند. نتیجه این‌گونه تلاش‌ها، شکل‌گیری فرق، گروه‌ها و جمعیت‌هایی است که با ظاهری دینی و با شعار مهدوی، به تخریب باورهای اصیل و صادقانه مؤمنان می‌پردازند.

زمانی که عوام نظرات و دیدگاه شخصی خود را در خصوص مسئله مهدویت طرح کنند، خرافات به جامعه راه می یابد. وظیفه عالمان دینی در برابر این مسئله اشاعه ایمان به حتمی بودن ظهور حضرت و اشاعه فرهنگ انتظار مسئولانه مردم و پاک و صادق بودن عرصه های مختلف اجتماعی از کژی ها و نادرستی ها است.

ما نمی دانیم که چقدر تاظهور وقت داریم و اینکه چقدر تا قیام حضرت حجت زمان داریم. اما رکود منطقی و عقلی نیست. به بیان دیگر گروههایی در عصر غیبت شکل می گیرند که به جای تزریق روح پویایی و تعالی در جامعه صرفا تقدس مئابی می کنند و در مقابل ظلم ساکتند. گروههایی که جهاد سیاسی در عصر غیبت را جایز نمی دانند و البته جهل در رشد این گروهها بی تاثیر نیست.

اگر ما سرباز امام زمانیم، باید خود را برای مبارزه با اینها آماده کنیم*

رهبر معظم انقلاب در نیمه شعبان سال81 درباره این گروهها می فرمایند: "جریانهای انحرافی قبل از انقلاب تبلیغ میکردند، الان هم در گوشه و کنار تبلیغ میکنند که امام زمان می‌آید و اوضاع را درست میکند؛ ما امروز دیگر چه کار کنیم! چه لزومی دارد ما حرکتی بکنیم! این مثل آن است که در شب تاریک، انسان چراغ روشن نکند؛ چون فردا بناست خورشید عالمتاب بیاید و روز شود و همه دنیا را روشن کند. خورشیدِ فردا، ربطی به وضع کنونی من و شما ندارد. امروز اگر ما میبینیم در هر نقطه دنیا ظلم و بیعدالتی و تبعیض و زورگویی وجود دارد، اینها همان چیزهایی است که امام زمان برای مبارزه با آنها می‌آید. اگر ما سرباز امام زمانیم، باید خود را برای مبارزه با اینها آماده کنیم."

استاد رحیم پور ازغدی نیز با اشاره به روایتی از امام صادق (ع) در خصوص مقابله جاهلان با قیام جهانی حضرت ولی عصر (عج) گفت: وقتی قیام جهانی شروع شود مقابله جاهلان و احمقان در مقابل حضرت حجت و فشارهایی را که آن حضرت از این عالم نماها می بیند، شدیدتر از مشکلات پیامبر از جاهلان عصر خود است، چرا که آنها به نام دین و با استفاده از آیات قرآنی در مقابل امام زمان (عج) می ایستند.

قرائت های سکولاریستی از دین مبین سرآغاز این جهل و جمود است.


مطالب مشابه :


آدرس دانشگاه پیام نور خوراسگان

پرسش وپاسخ دانشگاه پیام نور - آدرس دانشگاه پیام نور خوراسگان - پایگاه اطلاع رسانی
شمار تلفن های دانشگاه پیام نور خوراسگان

پرسش وپاسخ دانشگاه پیام نور - شمار تلفن های دانشگاه پیام نور خوراسگان - پایگاه اطلاع رسانی
چقدر تا ظهور وقت داریم؟

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه پیام نور خوراسگان ( استان اصفهان )
شادی در کلام وحی.

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه پیام نور خوراسگان ( استان اصفهان )
وباز هم افتخاری دیگر برای دانشگاه پیام نورخوراسگان

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه پیام نور خوراسگان ( استان اصفهان )
آدر س جدید دانشگاه پیام نور واحد خوراسگان

قابل توجه دانشجویان ورودی جدید وسایر دانشجویان عزیز: آدر س جدید دانشگاه پیام نور خوراسگان:
اطلاعیه ی جهاد اکبر

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه پیام نور خوراسگان ( استان اصفهان )
اعتصاب در واکنش به افزایش 2 برابری قیمت غذا

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه پیام نور خوراسگان ( استان اصفهان )
دانلود جزوات آموزشی جهاد اکبر سال 1393

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه پیام نور خوراسگان ( استان اصفهان )
مگر منفعتی بالاتر از پیامبر(ص) داریم؟

انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه پیام نور خوراسگان ( استان اصفهان )
برچسب :