متن سخنرانی حسین حنطه ای در مراسم تودیع و معارفه

متن سخنرانی حسین حنطه ای مدیر آموزش و پرورش کاشان در مراسم تودیع

یک شنبه مورخ 12/5/1393

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم وَ به نَستَعین اِنَّهُ خَیرُ ناصرٍ وَ مُعین وَ نَحنُ نَحتاج الیَه کُل حین

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلًّا لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ 

درد عشقی کشیده ام که مپرس

 

زهرهجری چشیده ام که مپرس

گشته ام در جهان و آخِر کار

 

دلبری برگزیده ام که مپرس

آنچنان در هوای خاک درش

 

می رود آب دیده‌ام که مپرس

من به گوش خود از دهانش دوش

 

سخنانی شنیده ام که مپرس

سوی من لب چه می گِزی که مَگوی

 

لب لعلی گَزیده‌ام که مپرس

بی تو در کلبه ی گدایی خویش

 

رنج‌هایی کشیده‌ام که مپرس

همچو حافظ «غریب» در ره عشق

 

به مقامی رسیده‌ام که مپرس

از حضور همه سروان ارجمند در این جلسه سپاسگزارم. مدیران مدارس، خیرین، کارشناسان مدیریت، مسوولان و معتمدان شهرستان خاصه آیت اله نمازی نماینده‌ی محترم ولی فقیه و امام جمعه عزیزمان، مهندس صدرائیه، فرماندار محترم شهرستان و آقای دکتر پناهی معاون اداره کل آموزش و پرورش استان و این بیت را تقدیم شان می‌دارم.

آن را که علم و دانش و تقوی مسلم است

 

هرجا قدم نهد قدمش خیر مقدم است

مولوی در دیوانش می‌گوید:

آب این جو مبدل شد چند بار

 

عکس ماه و عکس اختر برقرار

سی سال قبل در شیراز خدمت آیت اله حائری رسیدیم فرمودند: «مسوولیت ها دارایی نیست. بلکه بدهکاری است. شغل آنست که انسان در آنجا باتقوی تر باشد.»

به هر حال این برهه از مسوولیت بنده در آموزش و پرورش به سر رسید و این بار سنگین را از دوشم برداشتند و امروز احساس آرامش می‌کنم. از قول آقای بهجت گفته‌اند که : « ما به دنیا آمده‌ایم تا زندگی کنیم و قیمت پیدا کنیم نه اینکه با هر قیمتی زندگی کنیم.» و این همان فرمایش امیر بیان علی(ع) است که فرمودند: « إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّهَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا» از حضرت ایشان پرسش کردند آقاجان، کتابی در مورد اخلاق معرفی کنید. فرمودند: «نیازی به کتاب نیست، یک کلمه کافی است: «خدا می بیند»»

دل گرچه در این بادیه بسیار شتافت

 

یک موی ندانست ولی موی شکافت

اندر دل من هزار خورشید بتافت

 

آخر به کمال ذره ای راه نیافت

امروز صحبت‌های بنده طور دیگری است نمی‌خواهم اعداد و ارقام اعلام کنم. اما می‌خواهم در محضر شما خوبان عرض کنم اگر صدها مدرسه، ورزشگاه سد و پل و نمازخانه احداث شود. اگر صدها مرکز رفاهی درمانی و بهداشتی احداث شود و همه تجهیزات را هم داشته باشیم  و یا دانش‌آموزان، حائز رتبه‌ی اول در کنکور سراسری شوند و بیشترین رتبه‌های یک رقمی، دو رقمی، سه رقمی را به دست آورند. اما در تربیت آنها و نسبت به کمال و معرفت شناسی آنها کار نکرده باشیم و یا توفیقی به دست نیاوریم دچار خسران شده‌ایم و همچون یخ فروشی که سرمایه‌ی اصلی‌اش، یخ است، اگر در پایان روز یخ‌ها را نفروشد همه آب خواهد شد و اصل سرمایه‌اش هم از بین خواهد رفت. لذا در این جلسه نکاتی را به عنوان آخرین جلسه‌ای که در محضرتان هستم، تقدیم می‌دارم.

1- تربیت مهم‌ترین رکن آموزش و پرورش است و این با حرف درست نمی شود و باید امروز دوید و جهاد کرد. اگر حاصل همه ساخت و سازها و تجهیزات تربیت انسانی موفق، خلاق، اهل نماز، مودب و با مهارت نباشد، زیان خواهیم کرد. آنقدر تربیت مهم است که زمانی حضرت علی(ع) برای دعوت مردم یمن عازم شد، قبل از حرکت پیامبر فرمودند: « یا علی  لئِن يَهدي اللّه بكَ رجُلاً واحِداً خَيرٌ لكَ مِمّا طَلَعَت علَيهِ الشَّمسُ »

2-  تحول بنیادین ابتدا باید در فکر و ذهن همه اجرا شود چرا که إِنَّ اللَّهَ لا يُغَيِّرُ ما بِقَومٍ حَتّى يُغَيِّروا ما بِأَنفُسِهِم ، باید تحول در نگرش ما به انسان ها، جامعه، تعلیم و تربیت و همکاران عوض شود و تا تحول درونی انجام نشود تحول بیرونی انجام نخواهد شد.

با اینکه 36 سال از انقلاب سپری می شود اما هنوز نتوانسته ایم کاری کنیم تا فارغ التحصیلان ما علاوه بر دانش با یک یا دو مهارت آشنا شوند و عملاً آن را به کار ببندند. وای کاش روزی برسد که مدارس تبدیل شود به کارگاه، آزمایشگاه، پژوهشگاه، ورزشگاه و بیشتر اوقات بچه ها در میدان سپری شود.

3- در اسلام مهم ترین و اساسی ترین موجود، انسان است و همه نظام هستی برای انسان خلق شده است که این انسان موجودی بشود الهی و آسمانی. فلذا شخصیت و حرمت انسان از خانه خدا که «إِنَّ أَوَّلَ بَيْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِي بِبَكَّهَ مُبَارَكاً » بالاتر است و اگر ما که متولیان تعلیم و تربیت هستیم خود، پیشگام نباشیم نخواهیم توانست برای دو عنصر اصلی یعنی «معلم و دانش آموز» نقش‌آفرینی کنیم.

در قرآن آمده است که «مَنْ قَتَلَ نَفْسًا بِغَيْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِي الْأَرْضِ فَكَأَنَّمَا قَتَلَ النَّاسَ جَمِيعًا وَ مَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيیَ النَّاسَ جَمِيعًا » این آیه بهترین پیام برای آموزش و پرورش است که بدانیم همه آموزش‌ها، همه کلاس‌ها و کنکورها و امتحانات باید ثمره‌اش و میوه اش تربیت و پرورش انسان باشد که اگر یک نفر تربیت شد، مثل این است که بشریت احیا شده باشند. مثل امام خمینی(ره).

فلذا امروز همه امید ما این است که این خیل عظیم دانش آموزان انسان‌هایی، موحد، مومن و متعهد به اسلام و انقلاب تربیت شوند.

4- حقیر 35 سال است که شبانه‌روزی و با استفاده از همه‌ی ظرفیت های موجود و در هر مسوولیتی که بوده ام کار و تلاش کرده ام. شعارم همواره این بوده که کار، کار، کار و بارها گفته‌ام هر کس ولایت فقیه، امام و رهبری انقلاب را قبول دارد و آرمان‌های شهدا و خون آنان را پاس می‌دارد با هر دیدگاهی محترم است و ما با او کار می کنیم. هیچگاه بررسی نکردم که زید و عمر به چه کسی رای داده‌اند و در کدام ستاد فعال بوده‌اند. چون این ستادها و آدم هایش همه موقتی‌اند و آنچه می‌ماند بقیه الله است. معنی بقیه الله خیر لکم همین است. در کشوری که امید و آمال همه بقیه الله است و همه به عشق او زنده‌اند و به امید او کار و تلاش می کنند دیگر نباید به دنبال مسایل فرعی رفت. فلذا در سال‌ها مسوولیت حقیر در دهه هفتاد، هشتاد و نود با همه نیروها کار کرده‌ام و همه را چون برادران و فرزندان خود دانسته‌ام به طوری که بعضی از دوستان در همین هفت سال چهار مرتبه در کارشناسی‌های مختلف با امضا بنده ابلاغ گرفته‌اند.

6- آنچه از کارهای عمرانی در بعد احداث، بنیادگذاری و تکمیل مدارس، سالن های ورزشی، چند منظوره، بهسازی و تجهیز مدارس و تملک بیش از 161000 متر مربع زمین در نقاط شهرستان کاشان از دورترین روستا تا نزدیک ترین نقطه شهرستان صورت گرفته همه در مقابل تربیت و نمازخوان شدن یک دانش آموز صفر است و همه‌ی امید ما به آن طرف می باشد.

اما ذکر این نکته بسیار مهم است که آنچه در طول این مدت رخ  داده است اگر نگویم بی نظیر است، قطعاً کم نظیر می باشد و به مصداق «یُدرک و لا یوصف»، قابل توصیف و بیان نیست چرا که بیان دردها، غم ها ، غصه ها و دلهره و نگرانی‌ها قابل توصیف و قابل وزن نیستند. کجا می شود درد را بیان کرد، کجا می‌شود بارها دادگاهی شدن را بیان کرد که برای منافع آموزش و پرورش اتفاق افتاده است. بدون شک اگر نشسته بودیم یک دهم این اقدامات اتفاق نمی‌افتاد و مثل بسیاری از کارها سال‌ها مهجور و در پرونده ها باقی می‌ماند.

7- با اینکه مشهور است رویکرد مدیریت عمرانی است و به مسایل آموزشی و پرورشی کمتر عنایت دارد، لکن بر اساس آمار و مستندات از سال 87 لغایت 1393 در چند بخش رشد اساسی داشته‌ایم:

الف) رشد 15 درصدی در قبول شدگان کنکور دانشگاه های دولتی

ب) رشد آموزش بر اساس امتحانات پایه سوم به میزان 5/9 درصد

ج) بالاتر بودن نمرات دروس نهایی سوم متوسطه از میانگین استان و کشور در تمام رشته ها و دروس در سال 1391

د) 550 رتبه ی زیر هزار در 6 سال گذشته

هـ) 79 رتبه زیر یکصد در 6 سال گذشته

و) کسب 114 رتبه زیر یک هزار در سال 1392 به عنوان بالاترین رتبه‌های زیر هزار در ده سال گذشته

ذ) اجرای طرح تحول در کاشان علی رغم همه‌ی کمبودها و زیرساخت‌های لازم به ویژه کسری 250 آموزگار در دوره‌ی ابتدایی و اجرای بازنشستگی پیش از موعد در دو سال متوالی با 500 نفر که بیشتر آنها آموزگار بودند.

ح) رشد متوازن در دوره ی ابتدایی بر اساس گزارش معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان .

ط) برگزاری نماز جماعت در مدارس با حضور 220 روحانی و پاسخگویی به سوالات شرعی و شبهات دانش‌آموزان.

8- قبولی سه دانش آموز به عنوان رتبه ی اول در کنکور برای اولین بار پس از انقلاب

الف) محمد استادمحمدی رتبه اول رشته ریاضی فیزیک در سال 1391

ب) آرزو مهراجی رتبه اول رشته ی هنر در سال 1390

ج) سیدمصطفی حسینی صاحب آبادی رتبه ی اول رشته صنایع نساجی در سال 1389

9- تمام این توفیقات به مصداق هذا من فضل ربی از عنایات خداوندی است و بنده بارها گفته‌ام آموزش و پرورش کاشان چهارهزار معلم دارد و یک شاگرد که شاگرد این دبستان بنده حقیرم.

تو مپندار که مجنون سرخود مجنون شد

 

از سمک تا به سماکش کشش لیلی بود

من خس بی سروپایم که به سیل افتادم

 

او که می‌رفت مرا هم به دل دریا کرد

من به سرچشمه خورشید نه خود بردم راه

 

ذره ای بودم و مهر تو مرا بالا برد

در پایان از همه‌ی معلمان، کارکنان آموزش و پرورش، خیرین مدرسه ساز، معتمدین شهرستان، مسوولان عزیز، معاونین، کارشناسان حوزه‌های مختلف مدیریت، حضرت آیت اله نمازی نماینده‌ی محترم ولی فقیه و امام جمعه کاشان، مهندس صدرائیه فرماندار محترم کاشان، آقای منصوری نماینده‌ی محترم کاشان و آران و بیدگل، شهردار محترم آقای مهندس رضوی، رییس و اعضای محترم شورای اسلامی شهر کاشان و همه‌ی مسوولان شهرستان، اداره کل نوسازی مدارس استان، خصوصاً مهندس سجاد، اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان و همه‌ی معاونین و بخش‌های ذیربط سپاسگزاری می‌کنم و همه شما را با این بیت حافظ به خدا می‌سپارم.

تنت به ناز طبیبان نیازمند مباد

 

وجود نازکت آزرده گزند مباد

سلامت همه آفاق در سلامت توست

 

به هیچ عارضه شخص تو دردمند مباد

جمال صورت و معنی ز امن صحت توست

 

که ظاهرت دژم و باطنت نژند مباد

 

حسین حنطه‌ای – 12/5/93


مطالب مشابه :


متن سخنرانی حسین حنطه ای در مراسم تودیع و معارفه

متن سخنرانی حسین حنطه ای در مراسم تودیع و معارفه. متن سخنرانی حسین حنطه ای مدیر آموزش و
مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان جهادکشاورزی استان کرمانشاه برگزارشد

متن سخنرانی دکتر امیر ابراهیم مقصودی فرد در مراسم تودیع و معارفه.
فوق خبر

در مراسم تودیع و معارفه. متن سخنرانی سید محمد هادی آیت الهی . در مراسم تودیع و
برگزاری مراسم تودیع و معارفه رئیس حوزه قضائی بخش ممقان

برگزاری مراسم تودیع و معارفه رئیس می باشد و در غیر آن سخنرانی موسویان در
گاهنامه ها و ويژه نامه هاي آموزش وپرورش كاشان- سدید

متن سخنرانی حسین حنطه ای در مراسم تودیع و معارفه. دوران
مراسم تودیع و معارفه مدیر عامل صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر

مراسم تودیع و معارفه مدیر به مشارکت در زندگی اجتماعی در متن کنم و در واقع
مراسم تودیع و معارفه فرماندار اسلام آبادغرب برگزار شد+تصاویر و حاشیه ها

مراسم تودیع و معارفه - آقای آذرمی در جای دیگری از سخنرانی تودیع و معارفه در
برچسب :