گزارشی از بزرگداشت مرحوم دکتر سید محمود طباطبایی اردکانی و رونمایی از کتاب واژه نامه گویشی اردکان

مراسم بزرگداشت  هفدهمین سالگرد درگذشت استاد فقید مرحوم دکتر سید محمود طباطبایی اردکانی همراه با رونمایی از کتاب واژه نامه گویشی اردکان، به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اردکان و انجمن چارسوق کویر، پنجشنبه 15 مهرماه 1389 از ساعت 30/18 در محل مجتمع فرهنگی – هنری آیت الله خاتمی (ره) برگزار گردید.

پس از تلاوت قرآن کریم و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی و آغاز برنامه ها، سرکار خانم ژامک طباطبایی اردکانی فرزند مرحوم استاد و گردآورنده کتاب واژه نامه گویش اردکان با تشکر و قدردانی از برگزاری چنین برنامه ای در حالیکه بغض در گلو داشت ابتدا از مرحوم دکتر طباطبایی صحبت کرد و بعد از آن در مورد چگونگی جمع آوری و گردآوری کتاب واژه نامه گویشی اردکان سخنانی را ایراد نمود. به گفته وی این کتاب ماحصل سالها تحقیق و پژوهش مرحوم دکتر طباطبایی است که از آن تعداد زیادی برگه های یادداشت به جای مانده بود و به اهتمام وی پس از هفده سال از وفات استاد، این کار به سرانجام رسید. وی همچنین خاطرنشان کرد که همچنان برخی دیگر از پژوهش های دکتر طباطبایی در حوزه اردکان و فرهنگ آن همچنان به صورت دستنویس باقی مانده و که نیازمند اهتمامی جهت گردآوری و چاپ می باشد که از جمله آنها پژوهشی در مورد شجره نامه خانواده های اردکانی است که در حال تکمیل و تدوین است.

پس از خانم طباطبایی، جناب آقای مهندس تابش  نماینده محترم مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی با تشکر ویژه از زحمات سرکار خانم ژامک طباطبایی در زنده نگهداشتن یاد و نام پدرش، مرحوم دکتر طباطبایی را انسانی عالم و وارسته معرفی نمود که همه سعی و همت خود را در ارتباط با فرهنگ غنی اردکان به کار گرفته است. تابش ادامه داد: او به مصداق حدیث "حب الوطن من الایمان"به زادگاهش اردکان سرزمین پاکان و نیکان عشق می ورزید، به اهالی قانع و صبورش به خانه های گلین و زییلو و قالی اش که ثمره تلاش زنان و مردان پرتلاش این سامان است، به فرهنگ غنی و گویش زیبا و لهجه ملیح مردمانش. وی با بیان این بیت که " هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق ثبت است بر جریده عالم دوام ما" روح مولف کتاب "واژه نامه گویشی اردکان" را که دلش به عشق دین و آئین و وطن و زادگاهش می تپید را حاضر و ناظر بر این مجلس و محفل دانست.
تابش تاکید کرد: دکتر طباطبائی رسالت خود را به فرهنگ این دیار به انجام رساند و ما نیز باید این مسئولیت سنگین را با تکریم و بزرگداشت اهل فضل و عالمان این دیار و انتقال علم و سلوک و منش و رفتار و آثار آنها به نسل حاضر و آیندگان را ارج نهیم.
وی ادامه داد: تعدد علما و مشاهیر در اردکان تنها و فقط یک افتخار نیست،قطعاً مسئولیت آور نیز هست.باید آنها را خوب بشناسیم و خوب بشناسانیم.در عصر ارتباطات و فناوری اطلاعات و در فرآیند جهانی شدن و گذر از دوران سنت به مدرنیته باید با استفاده از فناوریهای جدید و تکیه بر سنت و فرهنگ پربار خودمان ، این موج بنیان برکن را از سر بگذرانیم و فرهنگ و باورها و ارزشهای دیرپای مردمان خود را از گزند تحریف و استحاله و محوشدن نجات دهیم.
منتخب مردم اردکان در خانه ملت تصریح کرد: برای ما اردکانیها این دو اثر ارزشمند زنده یاد دکتر طباطبائی گنج های گرانبهایی است که می تواند و باید به حفظ و گسترش فرهنگ و زبان و گویش و لهجه اردکانی در نسل امروز و فردای ما بیانجامد . مسئولان فرهنگی شهر خصوصاً آموزش و پرورش در این راستا نقش اصلی و محوری دارند و امیدوارم این موضوع در شورای فرهنگ عمومی شهرستان نیز مورد اهتمام قرار گرفته و تدابیر خاصی برای حفظ و گسترش فرهنگ و گویش اردکانی اندیشیده شود، هرچند که خانواده های گرانقدر اردکانی نیز باید به این امر توجه کافی داشته باشند.

بعد از سخنان مهندس تابش، با حضور وی و همچنین آقای اسعدی معاون محترم مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و همچنین استاد دکتر اصغر دادبه چهره ماندگار ادبیات عرفانی و حافظ شناسی و از جمله مفاخر معاصر یزد و دوست و همکار مرحوم دکتر طباطبایی و همچنین دکتر سعید عریان، استاد دانشگاه و رئیس سابق پژوهشکده زبان و گویش سازمان میراث فرهنگی کشور و سرکار خانم ژامک طباطبایی، به صورت نمادین از کتاب واژه نامه گویشی اردکان و همچنین تمبر یادبود مرحوم دکتر طباطبایی رونمایی شد.

دکتر اصغر دادبه که عنوان چهره ماندگار را در زمینه ادبیات عرفانی و حافظ شناسی در سال 1381 به خود اختصاص داده و استاد بازنشسته و مدیر گروه سابق فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی و از جمله همکاران و دوستان صمیمی مرحوم دکتر طباطبایی می باشند نیز در سخنان خود از مرحوم دکتر طباطبایی گفت و از دوستی طولانیشان صحبت کرد. وی که با بیان روحیات و اخلاق متعالی مرحوم دکتر طباطبایی فضایل انسانی وی را خاطر نشان می شد، با بیان چند خاطره از روحیه بالای علمی و جدیت و نظم در کارهای مرحوم استاد تجلیل نمود.

پس از صحبتهای دکتر دادبه، نماهنگی از مرحوم دکتر طباطبایی پخش شد که در برگیرنده تصاویری از دوره های مختلف زندگی وی بود و با پخش صحنه هایی از مراسم تشییع جنازه ایشان به پایان می رسید که حاضران در سالن را تحت تاثیر قرار داد.

دکتر سعید عریان، استاد دانشگاه و رئیس سابق پژوهشکده زبان و گویش سازمان میراث فرهنگی کشور، دیگر سخنران این مراسم بود. دکتر عریان که مقدمه ای بر کتاب واژه نامه گویشی اردکان نوشته و در طول گردآوری این کتاب همواره همراه خانم طباطبایی بوده است، با تجلیل از اراده و پشتکار خانم طباطبایی در گردآوری چنین کتابی، آن را نمونه یکی از بهترین واژه نامه های گویشی دانست که تا کنون در کشور عرضه شده است. او، از ویژگیهای این کتاب گفت . از این که بر مبنای " گفتار" نوشته شده و نه " نوشتار" و اینکه " عامه فهم است " و مدعی شد که از سال 42 به این سمت، اثری اینچنین در میدان گویش ایران زمین به نشر نرسیده و به دست مردم داده نشده است . جان کلام او نیز، دلنگرانی پیرامون از دست رفتن گویشهای محلی در ایران زمین بود . نگرانی که به نظر می رسد باید بسیار جدی تر از آنچه امروز انگاشته می شود، بدان پرداخت .

آقای سید محمد طباطبایی، برادر مرحوم دکتر طباطبایی نیز آخرین سخنران این مراسم بود که در صحبتهای کوتاه خود با بیان احادیث و اشعاری، برگزاری چنین مراسمی را در حقیقت بزرگداشت مقام علم و عالم دانست و از طرف خانواده مرحوم دکتر طباطبایی از برگزار کنندگان این برنامه قدردانی نمود.

پایان بخش این برنامه بزرگداشن نیز اهدای لوح تقدیری به خانم طباطبایی به خاطر اهتمام والایشان نسبت به گردآوری و ارائه آثار باقی مانده مرحوم دکتر طباطبایی بود که از طرف انجمن چارسوق کویر آماده شده بود و توسط آقایان عالیشوندی، مدیرکل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد، کمالی فرماندار اردکان و دکتر اصغر دادبه و دکتر سعید عریان، به وی اهدا شد. همچنین در این مراسم مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد، فرماندار، نماینده محترم مردم در مجلس و امام جمعه اردکان نیز قول مساعد جهت خرید تعدادی از این کتاب نفیس را دادند.


مطالب مشابه :


معرفی جناب آقای دکتر سید محمود طباطبائی

معرفی جناب آقای دکتر سید محمود ششمین کنگره طب اطفال در بزرگداشت دکتر محمد قریب
زندگی نامه دکتر سید محمود طباطبائی چهره ماندگار قاطول

دکتر سید محمود طباطبایی چهره ماندگار جراحی مغز و اعصاب در همایش سوم ، اهل گرمسار(روستای
گزارش تصویری مراسم بزرگداشت دکتر سید محمود طباطبایی اردکانی و رونمایی از کتاب

::وبلاگ انجمن چارسوق کویر اردکان:: - گزارش تصویری مراسم بزرگداشت دکتر سید محمود طباطبایی
گزارشی از بزرگداشت مرحوم دکتر سید محمود طباطبایی اردکانی و رونمایی از کتاب واژه نامه گویشی اردکان

مراسم بزرگداشت هفدهمین سالگرد درگذشت استاد فقید مرحوم دکتر سید محمود طباطبایی اردکانی
ستارگان یونان کوچک | 1

به مناسبت 13 مهرماه، نوزدهمین سالگرد ارتحال دکتر سید محمود طباطبایی اردکانی
استقلال به کانون وکلا بازگردد ... سید محمود علیزاده طباطبایی

دکتر سیدمحمود علیزاده طباطبایی تا به حال وکیل پرونده های مشهور سیاسی زیادی بوده است.
تقدیر وتشکر از جناب آقای دکتر سید محمود طباطبائی

تقدیر وتشکر از جناب آقای دکتر سید محمود جناب اقای دکتر سیدمحمود طباطبایی بابت
دکتر سید محمد حسین طباطبایی حافظ برتر

ابتهال حامد شاکرنژاد; تلاوتی زیبا از استاد محمود شحات انور; ۲۸ تلاوت زیبا با صدای استاد شعیشع
سید محمد حسین طباطبایی

الله شیخ محمود امجد کرد، که دکتر سید حسین نصر و طباطبایی خود
حاشیه های مراسم ختم دکتر صادق طباطبایی

حاشیه های مراسم ختم دکتر صادق طباطبایی محمود علوی وزیر سید صادق طباطبایی که
برچسب :